Holenie

4 tipy pre čo najlepšie a najhladšie oholenie

Milióny mužov po celom svete denno-denne trápia problémy s podráždením pokožky počas holenia. Ak medzi nich patríš aj ty, alebo len uvažuješ ako zlepšiť spôsob, ktorým sa holíš, tento článok je určený práve tebe. Relatívne jednoduchými úkonmi si totiž môžeš spríjemniť holenie, či už z neho máš vytvorenú rutinu, alebo nie. Taktiež nezáleží na tom či používaš elektrický, klasický alebo moderný strojček, prípadne britvu, alebo shavettu.

 

Kamencom zistíš citlivé miesta tvojej pokožky

Používanie kamenca po holení je výborný spôsob ako ukončiť holenie, dezinfikovať pleť a zbaviť ju prebytočnej mastnoty. Navyše, okrem toho, že zanechá tvoju pleť dokonalo napnutú, pomôže aj pri malých poraneniach, kedy aktívne pôsobí proti krvácaniu. Kompletný návod ako a prečo kamenec používať nájdeš v našom článku Kamenec: Čo to je a prečo ho používať?

Okrem jeho výborných vlastností, má kamenec ešte jednu veľkú výhodu, ktorú ocenia najmä ľudia s citlivou pokožkou. Po prejdení kamencom po oholenej časti tváre môžeš na niektorých miestach cítiť ľahké štípanie. To je spôsobené nadmerným poškodením povrchu pokožky, ktoré je spôsobené buď necitlivým holením, kedy vieš, že na daných miestach sa musíš holiť jemnejšie.

Ďaľším dôvodom je podráždenie spôsobené nedostatočnou hydratáciou pokožky a brady pred holením, ktoré môžeš odstrániť lepšou prípravou pred holením.

Takýmto spôsobom vieš identifikovať miesta, pri ktorých robíš počas holenia niečo zle, a následne zmeniť postup holenia, aby si eliminoval podráždenie.

MUEHLE-Manufaktur-Alaun_22_2013_small-tif

Studené holenie pre to najlepšie oholenie

Ako si sa dozvedel v článku o príprave pred holením a v článku o holení, používanie teplej vody je pre holenie veľmi prínosné až nevyhnutné. Áno je to pravda a teplá voda zmäkčí a hydratuje nielen tvoju pleť, ale aj fúzy samotné. Podľa výskumov je až o 60% jednoduchšie pre čepeľ odrezať chlp pri správnej hydratácií, ako pri žiadnej, a práve teplá voda tomu napomáha.

Avšak, ak máš problém s citlivou pokožkou, práve používanie studenenej vody miesto teplej ti môže pomôcť pri podráždení. Nemusí to však byť pre každého. Je potrebné si to preto vyskúšať a zistiť, či ti to bude sedieť a pomôže, alebo nie. Postup je v podstate nemenný a prípravu pred holením urobíš rovnakú ako vždy, avšak vždy pred nanesením peny si tvár opláchneš studenou vodou.

 

Jednoduchý pre-shave z mydla na holenie

Ak si už rozmýšľal nad olejom pred holením alebo nejakým iným pre-shave prípravkom a nevieš sa rozhodnúť, či niečo skúsiť a ak áno, tak čo, máme pre teba riešenie. Bude ti na to stačiť ľubovoľné mydlo na holenie, na ktoré stačí dať teplú vody, čím sa mydlo zmäkčí a aktivuje.

Vodu vylej a krúživými pohybmi vmasíruj mydlo do končekov prstov. Následne vmasíruj mydlo do svojej brady a nechaj pôsobiť. Na záver vytvor penu pomocou štetky na holenie priamo na svojej tvári. Tento spôsob ti zaručí zmäkčenie fúzov a vytvorenie bohatšej, hustejšej peny.

  

Jazvečie štetky sú lepšie… Alebo nie?

Takmer v každom článku a videu o štetkách na holenie sa dozvieš, že jazvečie štetiny sú lepšie ako diviačie. Dokonca to spomíname aj v našom článku ako sa vyznať v štetkách na holenie.

Existuje ale situácia, kedy sú práve diviačie štetiny pre teba lepšie a to v prípade, že sú tvoje fúzy veľmi tvrdé a zarastáš naozaj husto. Práve pre takýto typ fúzov sú diviačie štetiny vhodné, pretože sú tvrdé a dokážu fúzy lepšie zdvihnúť a lepšie do nich vmasírovat penu, čo ti zaručí lepšie oholenie.