Vlasy a stajling

5 jedál, ktoré bojujú proti vypadávaniu vlasov

Aj ty si si začal všímať viac vlasov v umývadle, či na hrebeni, počas každodennej tvorby svojho účesu? Ver mi, že nie si sám.

Len v Spojených štátoch sa odhaduje, že postupnou, prirodzenou plešatosťou si vekom prejde približne 80 miliónov Američanov, čo je viac ako štvrtina populácie. Nespočetné množstvo ďalších ľudí zas prežíva stratu vlasov zo zdravotných dôvodov ako sú autoimunitné ochorenia, diabetes, nedostatočný príjem vitamínov, stres a nedostatok spánku.

Aj keď je zápasenie s plešatosťou a rednúcimi vlasmi stresujúce, nejaká nádej stále existuje: výskum totiž ukazuje, že pomocou zmien v životospráve a stravovaní je možné stav, hustotu a kvalitu vlasov opäť zlepšiť.

Nasledujúce potraviny sú plné kvalitných živín a nutrientov, pri ktorých je vedecky dokázaný ich pozitívny účinok na rast a kvalitu vlasov. Tak dobrú chuť 😉

Losos

Vlasy, podobne ako nechty, sú v podstate proteínové vlákna. To znamená, že pre udržanie súčasných vlasov, a podporu rastu tých nových, potrebujeme jesť bielkoviny.

Bielkoviny sú takisto potrebné pre tvorbu keratínu, kľúčovej štrukturálnej zložky vlasov.

Najlepšou voľbou je morský proteín ako ryby a plody mora. Osobitne u lososa bol niekoľkokrát preukázaný pozitívny účinok na zdravie vlasov u žien, vďaka bohatému obsahu omega 3 mastných kyselín a vitamínov.

Med

Med vmasírovaný priamo do vlasov dokáže zlepšiť výzor predovšetkým tenkých a rednúcich vlasov.

V tejto šúdii na pacientoch trpiacich na seboroickú dermatitídu, ktorá zahŕňa aj svrbenie a vypadávanie vlasov, skupina dobrovoľníkov, ktorí si nanášali na vlasy mix medu a vody v pomere 90% medu a 10% vody každý druhý deň po dobu 4 týždňov, zaznamenali zlepšenie v podobe miernejšieho vyadávania vlasov na konci výskumného obdobia.

Ustrice

Keď príde reč na zinok, zdá sa, že ide o super živinu aj v prípade vypadávania vlasov.

V tejto štúdii porovnávali množstvo zinku u 50 ľudí trpiacich autoimunitnou chorobou alopecia areata, ktorej dôsledkom je vypadávanie vlasov, s kontrolnou skupinou 50 zdravých jedincov. Zistili, že pacienti, ktorým vypadávali vlasy, mali výrazne nižšie množstvo zinku v porovnaní s kontrolnou skupinou.

Ďalšia štúdia zas skúmala množstvo zinku a medi u 321 mužov a žien, ktorí zažívali vypadávanie vlasov. Bez ohľadu na príčinu ich vypadávania, všetci jedinci v skupine mali výrazne nízke množstvo zinku.

Našťastie, suplementácia zinku a prijímanie množstva jedál bohatých na zinok dokáže vo väčšine prípadov vypadávanie vlasov spomaliť, takže jeho zaradením do výživy určite nič nepokazíš.

Podľa amerického Národného inštitútu zdravia v Marylande, ustrice obsahujú viac zinku na porciu ako akékoľvek iné jedlo.

Ďalšie skvelé zdroje na doplnenie zinku z potravy sú vlašské orechy, špenát, vajcia, slnečnicové semienka, hrášok, pšeničné klíčky, ovsené vločky a cícer.

Oleje

Tekvicový, rozmarínový a kokosový olej pôsobia ako sladký nektár na pokožku hlavy.

V tejto štúdii dali mužom, ktorým vypadávali vlasy 400 mg oleja z tekvicových semienok, alebo placebo po dobu 24 týždňov.

Skupina, ktorá užívala olej z tekvicových semienok zaznamenala v priemere 40% nárast v raste vlasov.

A pri olejoch treba povedať ešte ďalšiu vec, bez ohľadu na to, či ich konzumuješ alebo nie. V prípade ich použitia pred a po umytí vlasov, kokosový olej chráni vlasy pred stratou proteínu (bežný problém pri používaní lacných, nekvalitných šampónov) a rozmarínový zas preukázateľne napomáha pri raste vlasov podobne účinne ako minoxidil- hlavná zložka jedného z najpredávanejších liekov na boj proti vypadávaniu vlasov Rogaine. A to bez vedľajších účinkov.

Morské riasy

Táto nedávna štúdia preukázala, že doplnky výživy, ktoré obsahujú rastlinu cistanche tubulosa (rastie v púšti a používa sa v tradičnej čínskej medicine) a jedlú hnedú morskú riasu laminaria japonica, podporujú rast vlasov u ľuďoch, ktorí trpia ich miernym až stredným vypadávaním.

Po 16 týždňoch suplementácie sa u dobrovoľníkov prejavil 13% nárast v raste vlasov a 27% nárast v ich hustote.

Suplementácia bola takisto účinná aj pri boji so zápalmi pokožky na temene hlavy a lupinám.

Zdroj: www.menshealth.com. Článok sa v originálnej verzii pôvodne objavil na www.prevention.com