Holenie

Ako sa správne oholiť 3: Starostlivosť po holení

 

V poslednom článku série “Ako sa správne oholiť” sa zameriame na starostlivosť po samotnom oholení, pričom nezáleží na tom, či si zvolil holenie viacčepeľovou žiletkou, klasickým strojčekom, britvou, alebo elektrickým strojčekom. V prvom článku si sa dozvedel, ako spraviť správnu prípravu pred holením, ktorá je veľmi dôležitá a najviac podceňovaná. Tento postup ti zaručí dokonalo ochránenú a hydratovanú pokožku. V druhom článku sme sa zase venovali technikám samotného holenia. 

Opláchnutie studenou vodou

Toto je azda najpoužívanejší krok väčšiny mužov, ktorý samozrejme nesmie chýbať po žiadnom oholení. Voda nemusí byť najchladnejšia akú dokáže zvoj kohútik poskytnúť. Zvoľ však takú teplotu, aby si cítil jej chlad, musí to však byť stále príjemné. Ide totiž o to ako si spríjemniť holenie a zároveň robiť to správne. Studená voda ti pomôže odstrániť zvyšky nečistôt spôsobené pri holení a zároveň uzavrie póry. Pri malých poraneniach dokonca stačí na zastavenie krvácania.

Kamenec nie je nezmysel

Už si o ňom počul, no myslíš, že je to nezmysel, ktorý nefunguje? Spýtaj sa svojich rodičov, prípadne starých rodičov, či ho používali. Väčšina z vás asi dostane kladnú odpoveď. Aj keď kamenec nezažíva svoje najslávnejšie obdobie, jeho význam pre svet holenia zostal nezmenený. Má antiseptické a antibakteriálne účinky, vďaka ktorým dokonale vyčistí a dezinfikuje akékoľvek drobné ranky a poranenia oholenej pleti. K tomu všetkému má soľ ešte aj prirodzené sťahujúce vlastnosti, takže použitie kamenca po holení zbaví pleť prebytočnej vlhkosti a mastnoty, vďaka čomu zanechá pleť dokonale napnutú. Kamenec navlhči studenou vodou a prejdi celú navlhčenú oblasť strniska.

 

Balzam alebo voda po holení?

Aj ty si už riešil túto dilemu? Máme pre teba zopár rád, ktoré ti ju pomôžu vyriešiť.

1. Ak sa holíš ráno, používaj vodu po holení, ktorá sa vstrebe rýchlejšie ako balzam a zanechá tvoju pokožku sviežu a príjemne voňavú.

2. Ak sa holíš večer, alebo máš citlivú pokožku, používaj balzam po holení, ktorý sa síce pomalšie vstrebáva, ale obsahuje menej alkoholu a má lepšie hydratačné účinky.

3. Vyhni sa najlacnejším produktom z drogérie. Pokožku máš iba jednu a je to prvé čo si na tebe ľudia všimnú, preto si dávaj pozor na zloženie. Do lacných produktov sa pridávajú často umelé látky, ktoré môžu vyvolať podráždenie, poškodenie, alebo alergickú reakciu pokožky.

Jednoducho, vyhni sa najlacnejším produktom a čo je najdôležitejšie, skúšaj rôzne produkty a sleduj ako reaguje tvoja pokožka. Každý sme iný a každému z nás sedí niečo iné, preto sa neboj experimentovať.

 

Hydratačný krém

Je jedno aký druh holenia používaš. Každý spôsob narušuje povrch pokožky, a aj keď si ju už mierne hydratoval balzamom po holení (vodou po holení až tak nie), nie je to dostatočná hydratácia. Preto treba pokožku dodatočne hydratovať hydratačným krémom. Krém vyberaj podľa typu svojej pleti, najlepšie taký, ktorý máš už otestovaný a vieš, že dobre pôsobí na tvoj typ pleti.

Ak si sa poranil

Ak ti na poranenie nepomohla studená voda ani aplikovanie kamenca, existujú ešte styptic tyčinky, alebo gély, ktoré vytvoria na pokožke vrstvu, ktorá slúži podobne ako tekutý obväz. Aplikuj na poranené miesto a po asi desiatich minútach opláchni čistou vodou.

 

Akú rutinu po holení používaš ty? Daj nám vedieť do komentárov, čo najlepšie funguje pre teba.