Používaním stránok www.begentleman.sk prevádzkovaných Man Revolution, s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac informácií nájdete TU.
Ako sa správne oholiť 2: Holenie

Ako sa správne oholiť 2: Holenie

Napriek tomu, že väčšina mužov sa holí viackrát do týždňa, nie vždy je ich technika správna, čo im môže spôsobovať problémy pokožky tváre. Podráždeniu, porezaniu a iným nepríjemným veciam sa však častokrát dá zabrániť len jemným upravením holiacich návykov. 

V prvej časti tejto série sme sa venovali príprave pred holením, kde sme si popísali výhody používania mydiel a krémov na holenie, oproti, už v tube napeneným penám na holenie, a taktiež, čo získate používaním štetky na holenie. Či už sa rozhodnete štetku na holenie, alebo klasické mydlo, resp. krém na holenie používať, alebo nie, je už na vašom individuálnom zvážení.

 

WTG, XTG, ATG

Tieto pojmy budú v článku viackrát použité, preto si ich najprv preložíme a vysvetlíme čo znamenajú a kedy sa používajú.

 

WTG - “with the grain shaving” 

V preklade do slovenčiny, holenie so smerom rastu fúzov. S pravidla by sa malo každé holenie začínať práve v smere rastu ochlpenia bez ohľadu na to, aký holiaci nástroj používate. Je to najprívetivejší smer holenia a v prípade, že sú všetky ostatné postupy dodržané a ostrie je dostatočne ostré, nemal by podráždiť ani citlivú pokožku.  

Ak máte veľmi citlivú pokožku a vaše zamestnanie, či partnerka, od vás nevyžaduje dokonalo hladkú pokožku, používajte výhradne techniku WTG. Jediné, na čo si treba dávať pozor je, že nie vždy fúzy rastu zhora nadol, ale niekedy je smer rastu fúzov otočený, to znamená, že musíte ťahy holenia prispôsobiť smeru rastu.

 

XTG - “across the grain shaving”

Holenie krížom alebo naprieč smeru rastu. Väčšinou sa tento smer holenia odporúča pri druhom, prípadne treťom kole holenia, podľa toho, koľko kôl použijete pri holení. Je to agresívnejší spôsob holenia, ale pre väčšinu mužov by nemal spôsobovať podráždenie. 

Podľa toho, akú hladkú chcete pokožku po oholení mať, použite buť WTG a potom XTG, alebo pre hladšie oholenie WTG a následne dvakrát XTG - raz zprava doľava a druhýkrat zľava doprava. 

 

ATG - “against the grain shaving”

Holenie proti smeru rastu fúzov. Spravidla najagresívnejší spôsob holenia, ktorý môže spôsobovať podráždenie, porezanie alebo vytrhnutie fúzu a následne zarastanie fúzov. Tento spôsob sa vôbec neodporúča mužom s citlivou pokožkou, ale… je dobré, ak si aj tento spôsob vyskúšate a budete sledovať ako zareaguje vaša pokožka, pretože na niektorých miestach na vašej tvári môže mať fatálne následky, ale na niektorých zase môže byť bezproblémová.

Každopádne, techniku ATG používajte až pri treťom, prípadne štvrtom kole holenia, ak chcete dosiahnúť čo najhladšie oholenie.  

 

 

Viacčepelové žiletky 

Momentálne najpoužívanejší holiaci nástroj, ktorý je možno trošku preceňovaný, najmä kampaňami typu “čím viac žiletiek, tým lepšie oholenie”. Koniec koncov, predstavte si, že napríklad zemiaky by ste čistili škrabkou, nie s jednou či dvoma čepeľami, ale rovno troma, či nebodaj až piatimi.

Ich výhodou síce je malá pravdepodobnosť porezania a pohodlné oholenie, ale len v prípade, že máte krátke, jednodňové, maximálne, dvojdňové strnisko. Asi najväčšia výhoda je predovšetkým rýchlosť holenia, ktorá je v dnešnom uponáhľanom svete taká vítaná.

Medzi nevýhody patrí nepríjemný pocit pri dlhších fúzoch, vysoká cena žiletiek a menej hladké oholenie ako pri holiacich strojčekoch na klasické žiletky. Samozrejme, nevýhodou je skutočnosť, že z takéhoto holenia si len málokto vybuduje príjemný rituál. 

Holenie začínajte ako každé iné prípravou, nanesením peny a následne holenie WTG, potom naneste penu znova a pokračujte XTG. Či už použijete XTG jeden, alebo dvakrát, záleží hlavne na vás, podľa toho, ako hladko chcete byť oholený. V závislosti aké skúsenosti máte a ako reaguje vaša pokožka na ATG môžete v poslednom kole využiť tento spôsob.  

Zapamätajte si, že nikdy neprechádzajte tú istú časť strniska žiletkou dvakrát po sebe. Vždy musí byť na tvári aplikovaná pena na holenie.

 

 

Holiace strojčeky na klasické žiletky

Inak volané aj Double Edge Razor, Safety Razor, DE Razor. Väčšina ľudí si pamätá ako sa s ním holil ich otec, starý otec, prípadne, niektorí z vás ho mali možnosť vyskúšať v mladosti. Čo bola kedysi evolúcia používaná mužmi globálne, dnes je bohužiaľ skôr rarita.

Aj keď tento spôsob holenia má svoje opodstatnenie a výhody, momentálne nemá také zastúpenie ako v minulosti. Medzi hlavné výhody patrí cena, kde holiace strojčeky začínajú zhruba na 25 eur. Samozrejme, sú aj drahšie kúsky, pričom je to investícia na dlhé roky. Žiletky sa pohybujú zhruba od 15 centov do 55 centov za kus, pričom vydrží od troch do piatich oholení v závislosti od tvrdosti a hustoty zarastenia. 

Aj napriek jednej čepeli, holenie je omnoho hladšie ako pri viacčepelových. Medzi najväčšiu výhodu považujem jemnosť oholenia a pri dlhších viacdňových fúzoch je holenie príjemné, až necitelné v porovnaní s modernými žiletkami. V neposlednom rade patrí medzi výhody aj určitý štýl, ktorý podobným holením vo svojom okolí pravdepodobne získate. :)

 

Čo poviete? Za nás určite klasika ;)

 

Medzi nevýhody patrí nevyhnutnosť získania určitého skillu, kedy trvá nejakú chvíľu, kým sa človek naučí správne holiť - väčšinou okolo 10 až 15 oholení, kým to človek dostane do rúk. Väčšia je aj šanca porezania sa, čo je spojené s tým, že musíte byť opatrnejší a naučiť sa ovládať strojček. 

Postup holenia je v podstate rovnaký ako pri holení viacčepelovými žiletkami. Dobrá príprava je základ, naniesť penu, WTG potom XTG (prípadne dvakrát), tí ktorí nemajú problém s ATG, alebo vyžadujú dokonalo hladkú pokožku tak zakončiť s ATG.

To najdôležitejšie je dbať na správny uhol asi 30 stupňov, ktorý musí byť zachovaný v každej situácii. Moderné žiletky majú väčšinou flexibilné hlavy, takže pri nich na to nemusíte dávať taký pozor. 

Rýchlosť holenia je taktiež dôležitá. Holenie nemôže byť ani pomalé ani rýchle. Pri rýchlom holení sa môžu chlpy vytrhávať a následne zarastať, naopak, pri pomalom, nie je dostatočná sila na orezanie chlpu.

Na každého môže pôsobiť niečo iné, preto je dôležité aby si každý otestoval na sebe, čo mu najviac vyhovuje a sedí. Experimentovať a hlavne reagovať na znaky, ktoré nám naše telo dáva a tomu prispôsobovať aj holiacu rutinu.

  

 

Zdroj: moneycrashers.com, primandprep.com

Zverejnené 2017-04-06 Zverejnil Tím BeGentleman.sk Holenie 0 9729

Podobné články

Ako si vybrať klasický strojček na holenie

Pamätám si, keď som prvýkrát začal uvažovať nad kúpou klasického strojčeka na holenie. Bol som unavený z večne...

Ako sa správne oholiť 3: Starostlivosť po holení

V poslednom článku série “Ako sa správne oholiť” sa zameriame na starostlivosť po samotnom oholení, pričom nezáleží...

Ako si vytvoriť dokonalú penu na holenie

Množstvo ľudí považuje holenie za nevyhnutné zlo a nevie si ho dostatočne užiť, či spraviť z neho rituál. Jeden z...

Kamenec: Čo to je a prečo ho používať?

Ak ste sa už niekedy boli dať oholiť v barbershope tak pravdepodobne viete, že sa o vás dobre postarali a oholenie...

Ako sa správne oholiť 1: Príprava pred holením

Pre väčšinu mužov je holenie neskutočne otravná činnosť, ktorú ale musia robiť každý (druhý, tretí..) deň. Žijeme v...

KomentovaťOdpovedať

Kategórie

Hľadať na blogu

Menu

//-->