Naše webové stránky používajú cookies. Váš súhlas s ich používaním môžete udeliť alebo odvolať prostredníctvom nastavenia Vášho prehliadača. Viac informácií o používaní cookies nájdete tu: kliknúť pre otvorenie odkazu
Ako si vybrať klasický strojček na holenie

Ako si vybrať klasický strojček na holenie

Pamätám si, keď som prvýkrát začal uvažovať nad kúpou klasického strojčeka na holenie. Bol som unavený z večne podráždenej pokožky po každom holení a rovnako tak mi začali prekážať stále vyššie ceny viacčepelových hlavíc v drogériách a supermarketoch. Klasický strojček si pamätám ešte z detstva, predovšetkým z kúpelne môjho starého otca.

Problém však bol, žo to bola asi jediná vec, ktorú som o klasických strojčekoch na holenie vedel. Ďalší problém nastal v tedy, keď som zistil, že čím viac som na slovenskom Google hľadal, tým menej informácií som našiel. 

Nevedel som teda, ako sa takým strojčekom oholiť, ani to, ako si nejaký vybrať. Dokonca som nevedel ani to, že je medzi jednotlivými strojčekmi nejaký rozdiel. 

Že niektoré strojčeky sú menej agresívne, a tak vhodnejšie pre začiatočníkov, a ďalšie sú zas také agresívne, že pri prvom holení by som sa ako začiatočník mohol porezať hneď pri prvom ťahu po líci.

A zdá sa ,že tento problém naďalej pretrváva. Týmto článkom by sme chceli spraviť prvý krok k zmene.

  

Dennodenne sa nás totiž zákazníci pýtajú na to, aký strojček si majú vybrať a aký je pre nich vhodný, čo je úplne prirodzené, keďže informácií o nich je hlavne na Slovensku stále veľmi málo.

Výber, pri tom nemusí byť úplne jednoznačný, pretože existujú rôzne typy strojčekov, ktoré si nižšie opíšeme, aby sme mali lepšiu predstavu o celej problematike.

Klasické holenie je stále viac a viac vyhľadávané a mužom už nestačí na kvalitný zážitok len návšteva barbershopu (klasické pánske holičstvo/kaderníctvo), ale chcú si ho dopriať aj u seba doma.

My sa im ani nečudujeme, pretože klasické holenie je nielen štýlové, ale má aj nesporné výhody oproti modernému holeniu. Okrem hladšieho, k pokožke šetrnejšieho a dlhšie trvajúceho oholenia je aj lacnejšie, čo je nepochybne tiež jeden z dôvodov, prečo sa preň mnohí muži rozhodnú.

 

Na začiatok...

... je v podstate jedno, z akého dôvodu sa pre holenie klasický strojček rozhudujete. Či už je to ich nižšia prevádzková cena, kvalita oholenia, alebo štýl, ktorý takéto holenie ponúka, každý si musí prejsť procesom vyberania toho správneho strojčeka - niečo ako keď si vo svete Harryho Pottera každý čarodejník musí vybrať ten svoj správny prútik ;-) 

V tomto článku sa zameriame najmä na ľudí, ktorý si vyberajú strojček po prvýkrát, takže ak sa problematike už rozumiete, tento článok vám až toľko informácií neprinesie.

Pre začiatočníkov je vhodné začať s čo najmenej agresívnymi strojčekmi, ako napríklad Mühle R89 (existuje v rôznych vyhotoveniach rúčky). S týmito strojčekmi je totiž veľmi malá šanca porezania a zároveň sa s nimi dobré naučíte techniku holenia, keďže vám dovolia dosť vysoký rozsah chýb pri holení bez značných následkov.

Naopak, pri agresívnejších strojčekoch by ste boli potrestaný každým zlým pohybom, čo by vás akurát odradilo od tohto štýlu holenia. Naopak pre skúsených ľudí, ktorý majú naozaj tvrdé a husto zarastajúce fúzy sú agresívne strojčeky ideálne.

 

Ukážka strojčekov s rovnakou hlavicou R89, ale v rôznych prevedeniach rúčky.

MÜHLE R89 ROSEGOLDMühle Kosmo Bog Oak holiaci strojčekMühle R89 Gold holiaci strojček
Mühle R89 Rosegold holiaci strojčekMühle Kosmo Bog Oak holiaci strojčekMühle R89 Gold holiaci strojček

  

Trojdielne, dvojdielne a butterfly

To sú tri základné druhy, na ktoré sa strojčeky rozdeľujú.  Ako už názov napovedá, pri trojdielnych strojčekoch sa strojček skladá z troch dielov a je to najpoužívanejší druh strojčeka, ktorý sa zároveň najjednoduchšie čistí a má výhodu pri cestovaní, keďže sa dá celý rozobrať.

Dvojdielne strojčeky sa skladajú z dvoch dielov a rozoberajú sa tak, že časť rúčky sa šrobuje a tým sa uvoľní vrchná časť, pod ktorú sa následne dáva žiletka. Tento druh je jednoduchší na ovládanie, no jeho nevýhodou je menšia spratnosť pri cestovaní.

Nakoniec máme strojčeky typu butterfly, a je to práve tento typ strojčeku, ktorý si veľmi pravdepodobne predstavíte, keď sa povie klasický strojček na holenie.

Princíp otvárania vrchnej časti strojčeka je podobný ako pri dvojdielnom, takže otáčaním časti rúčky otvoríte vrchnú časť strojčeka, do ktorej vložíte žiletku. Tento spôsob je najjednoduchší na ovládanie, ale zároveň najhorší na čistenie.

To, aký druh si vyberiete záleží len na vás, vašich potrebách, vkuse a preferenciách. Všetky tri druhy strojčekov fungujú z pohľadu holenia rovnako, avšak rozdiel je v ich obsluhe, ktorú si každý musí zvážiť sám.

Možete sa stretnúť ešte s jedným typom a to sú takzvané “adjustable” strojčeky, čo znamená, že si agresivitu strojčeka nastavujete otáčaním časti rúčky a tak môže byť jeden strojček agresívne, ale aj neagresívne nastavený. 

Cena týchto strojčekov, najmä kvôli konštrukčnej zložitosti, začínajú na približne 50 eurách.

 

MÜHLE R89MÜHLE R89 TWISTFEATHER POPULAR

Trojdielny

DvojdielnyButterfly

 

Cena, vzhľad a kvalita prevedenia

Ako pri všetkom, tak aj pri holení je jedným z najdôležitejších atribútov cena, ktorá je v tomto prípade veľmi rozmanitá. Naríklad plastové strojčeky, ktoré však veľmi neodporúčame, začínajú už na pár eurách. Na opačnom konci sú zas naozaj krásne, celokovové kúsky za viac ako 100€.

Pri cene treba mať vždy napamäti, že vyššia cena pri strojčekoch spravidla býva najmä kvôli luxusnejšiemu prevedeniu rúčky, pričom rovnakú kvalitu oholenia môžete dosiahnuť aj lacnejším strojčekom, ktorý vám zaručí dokonalý zážitok z holenia. Zároveň vám takýto strojček vydrží celý život, čiže je to jednoznačne aj dobrá investícia, hlavne keď si porovnáme koľko dnes zaplatíme za moderné viacčepelové žiletky a ich výmenné hlavice.

Rovnako ako cena, aj vzhľad strojčeka môže byť pri výbere taktiež dôležitý, najmä ak sa zamyslíme nad tým, že si kupujeme niečo, čo nám vydrží celý život. Priplatiť si tak povedzme 10€ za o triedu lepší strojček dáva naozaj zmysel.

 

(Dáta z grafu neberte doslovne. Graf slúži len na ukážku vývoja ceny v priebehu 10 rokov pri holení sa 10 krát do mesiaca. V grafe je zahrnutý strojček Mühle R89, štetka z diviaka, mydlo na holenie Proraso a žiletky Shark pre klasické holenie. Pre moderné holenie je to Gillette Flexball, Nivea pena na holenie.)

 

Ako si vybrať žiletky 

Pri žiletkách platí, že cena nezaručuje kvalitu ohlenia a je potrebné vyskúšať viac druhov. Každému môže sedieť iná značka, iná ostrosť, alebo tvrdosť. Osobne mi najviac vyhovujú žiletky Gillette Silver Blue, Shark (aj Stainless aj Chrome), ale žiletkami Personna a Mühle by ste nemali tiež nič pokaziť.

Naopak žiletky Derby a Astra mi absolútne nesedia. To však v žiadnom prípade nemusí platiť pre vás, preto treba vyskúšať čo najviac značiek na sebe. Žiletky vám vydržia 2-4 oholení, v závislosti od ich tvrdosti a tvrdosti a hustote vašej brady.

Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že všetky žiletky zvládnu 3 oholenia, po ktorých ich môžete smelo vymeniť a nemusíte riešiť či sú ešte dostatočne ostré, alebo nie.

 

Záver

Ako vyplýva aj z grafu vyššie, holiaci strojček v kombinácií so štetkou a mydlom na holenie je na začiatku používania síce drahší, ale situácia sa otočí pomerne rýchlo a čím dlhšie sa holíte klasicky, tým je rozdiel v cene výraznejší. Pre porovnanie, pri 10 rokoch používania moderných viacčepelových strojčekov je cena zhruba rovnaká ako pri 30 rokoch holenia klasickým strojčekom.

Z vlastnej skúsenosti najčastešie odporúčame pre začiatočníkov strojček Mühle R89 (okolo 35€), ktorý je celosvetovo jeden z najpredávanejších strojčekov. Kvalitou je na vynikajúcej až dokonalej úrovni (verím, že tento strojček vám pri správnej údžbe a starostlivosti vydrží aj celý život), čo ocenia aj náročnejší používatelia.

Samotný zážitok z oholenia je perfektný, najmä kvôli dokonale vyváženej váhe strojčeka a rúčke, ktorá je vrubkovaná. Strojček vám tak krásne drží v ruke a nešmýka sa. Navyše, jeho hlavica je neagresívna, preto vyhovuje naozaj širokému spektru používateľov.

Výhodou je aj fakt, že pokiaľ použijete nejaké naozaj ostré žiletky, napríklad tie od Feather, môže byť strojček mierne agresívnejší, čo uvítajú aj muži s tvrdšími fúzmi, či hustejšou bradou.

 

Samozrejme, v prípade, že vám ide predovšetkým o cenu, výberom aj toho najlacnejšieho strojčeka Merkur nič nepokazíte a bude Vám slúžiť taktiež výborne.  Možno sa po čase rozhodnete aj pre nejaký drahší, kvalitnejší ši agresívnejší strojček pre pokročilých holičov.

Síce sa na fórach objavujú kúsky, ktoré boli mierne poškodené od výroby a špekulácie hovoria, že tieto kúsky sa zatiaľ objavujú iba na slovenskom, respektíve českom trhu, my sme takúto skúsenosť zatiaľ nemali, a pevne veríme, že mať ani nebudeme.

 

Možno sa pýtate prečo sú v článku spomenuté iba dve značky strojčekov. Je to kvôli tomu, aby sme nových používateľov zbytočne nemýlili s veľa značkami, ale aby sme jednoducho podali, čo je pri strojčekoch dôležité. Ďaľším z dôvodov je, že tieto strojčeky sú naozaj vhodné pre každého začiatočníka, a zároveň som mal s každým z nich aj osobnú skúsenosť. 

A čo vy, páni? Akým strojčekom sa holíte vy? Ktorý z klasických strojčekov sa vám páči najviac? Neváhajte, a podeľte sa s vašimi skúsenosťami, či prípadnými otázkami v komentároch pod článkom. 

Zverejnené 2017-06-29 Zverejnil Tím BeGentleman.sk Holenie 2 11511

Podobné články

4 tipy pre lepšie oholenie

Milióny mužov po celom svete denno-denne trápia problémy s podráždením pokožky počas holenia. Ak medzi nich patríte...

Ako čistiť a starať sa o štetku na holenie

Starostlivosť o štetku môže jej životnosť predĺžiť, ale aj skrátiť. Samozrejme, že životnosť závisí najmä od výrobnej...

Ako si vytvoriť dokonalú penu na holenie

Množstvo ľudí považuje holenie za nevyhnutné zlo a nevie si ho dostatočne užiť, či spraviť z neho rituál. Jeden z...

Ako sa správne oholiť 2: Holenie

Napriek tomu, že väčšina mužov sa holí viackrát do týždňa, nie vždy je ich technika správna, čo im môže spôsobovať...

Jednoduchý návod ako sa vyznať v štetkách na holenie

Dokonalé oholenie začína vytvorením dokonalej peny, čo zase začína s dokonalou štetkou na holenie. Kvalitná štetka...

2 Komentárov

 • Jaro

  Jaro 2017-12-28 Odpovedať

  Ako čítam tie Vaše články o holení žiletkami neviete oceniť holenie el. strojčekom. Ja sa holím už 40 rokov teraz tretím v poradí el . strojčekom BRAUN. 1. BRAUN synchron
  2. Braun synchstans
  3. BRAUN 5612
  Nič lepšie som nezažil pri holení.
 • Matias

  Matias 2017-07-19 Odpovedať

  Odporucany a dost oblubeny po internete je aj Merkur 34C (neviem potvrdit nemam skusenosti) osobne pouzivam spominany Muhle R89, vyhodu ma aj v tom ze sa predava osobitne hlava R41 takze po ziskani skusenosti nieje nutne kupovat novy strojcek + v kupelke spolu so stojanom a stetcom 091 M 89 z rovnakej serie vyzera luxusne :)

KomentovaťOdpovedať

Kategórie

Hľadať na blogu

Menu