Naše webové stránky používajú cookies. Váš súhlas s ich používaním môžete udeliť alebo odvolať prostredníctvom nastavenia Vášho prehliadača. Viac informácií o používaní cookies nájdete tu: kliknúť pre otvorenie odkazu
Ako si nechať narásť bradu

Ako si nechať narásť bradu

Málo vecí vyzerá v dnešnom svete viac mužnejšie, ako brada. Mesačná brada, dvojmesačná brada, trojmesačná brada, polročná brada, ročná brada alebo len krátke, pravidelne upravované strnisko. 

Bezohľadu na to, pre aký štýl sa rozhodnete a ktorý štýl sa vám hodí najviac v závislosti od tvaru vašej tváre, brada nás chlapov odlišuje od žien a dáva nám možnosť vyjadriť svetu našu individualitu, našu túžbu odlíšiť sa od ostatných. Dáva nám možnosť vyjadriť určitú osobnú slobodu, že keď si bradu jednoducho môžme nechať narásť, tak prečo nie.

Chlap s bradou zároveň pôsobí atraktívnejšie na opačné pohlavie, čo nespôsobuje len výzor brady ako takej, ale aj vlastnosti, ktoré symbolizuje: odhodlanie, trpezlivosť, cieľavedomosť, záväzok.

V dnešnej dobe je málo mužov, ktorí sa aspoň niekedy nezahrávali s myšlienkou, že bradu zapustia. Ak medzi nich patríte aj vy, tento článok je práve pre vás. Neexistuje totiž lepší čas v roku na zapustenie brady, ako november. To, samozrejme, nie je pravda, bradu si môžte zapustiť kedykoľvek, samotný autor tohto článku sa ju rozhodol zapustiť počas dovolenky v máji.

November je však vo svete bradáčov špeciálny- spája sa s ním charitatívna celosvetová akcia Movember, ktorá vznikla v Austrálii aby rozšírila medzi mužmi povedomie o zákernej rakovine semmeníkov a prostaty. No a samozrejme, november má aj praktickú výhodu- poriadne hustá brada totiž v zime nahradí akýkoľvek šál a ochráni vás pred zápalom hrdla či dýchacích ciest. 

 

 

Ako teda zapustiť poriadnu bradu, na ktorú budete hrdý? Je to v skutočnosti veľmi jednoduché, a zároveň veľmi náročné- zahoďte všetky žiletky, ktoré doma nájdete a prestaňte sa holiť.

Náročná časť, okrem počiatočného škrabania, spočíva v psychike. Veľa z nás má totiž určitú predstavu, ako by chcel, aby jeho brada vyzerala. Hustá, majestátna, tmavá brada, ktorá získa rešpekt a pohľady každého v okolí. Realita sa však veľakrát diametrálne odlišuje od očakávaní.

„Zo skúseností ako barber viem, že brada nikdy nerastie podľa očakávaní,“ tvrdí barber Matúš Čefo zo známeho bratislavského barber shopu MMG Freedom Barbers. „Každý z nás má inak rastúcu bradu, sú rôzne typy ako hustejšia alebo redšia. Samozrejme, existuje aj takmer nezarastujúca brada, takzvané perie,“ pokračuje odborník.

Ako teda na to? Aby vaša nová brada naozaj vyzerala ako brada, potrebujete ju nechať rásť. Ideálna doba síce neexistuje, avšak potrebné sú  minimálne štyri týždne bez akéhokoľvek zásahu.

Ak si však nemôžete dovoliť nechať bradu mesiac rásť bez akéhoľvek zásahu, lebo nechcete, alebo nemôžete, vyzerať ako bezdomovec, nezúfajte. 

„Sú ľudia, ktorí sa napríklad tri mesiace neholia a potom prídu na úpravu a vysvetľujú mi ich predstavu. Moja teória však je, že chlapi by mali chodiť už od začiatku a od malého strniska, pretože tak bude vždy upravený a nebude navonok pôsobiť ako bezdomovec,“ hovorí ďalej barber Matúš Čefo.

Pokiaľ však plánujete zapustiť vôbec vašu prvú bradu, a nemáte ani tušenie, akým smerom, a či vôbec, bude rásť, dajte jej minimálne mesiac.  Ak nie ste ani po štyroch týždňoch úplne spokojný, nechajte ju kľudne rásť až šesť týždňov.

Počas tohto obdobia ju len pozorujte, prípadne češte. V žiadnom prípade ju neskracujte ani nepristrihujte, len tak totiž budete mať jasnú predstavu, aký typ brady vám genetika nadelila.

Poďme sa teda spolu pozrieť na jednotlivé fázy rastu brady.

Prvý týždeň

Pokiaľ ste zvyknutý na dohladka oholenú tvár, prvý týždeň neholenia sa môže byť pre vás menší šok. Ako vaša brada začne rásť, bude vyzerať divne a vy sám si budete pripadať veľmi neprirodzene. Je to spôsobené, samozrejme, zvykom. Pokiaľ ste celý život chodili nahladko, niet sa ani čomu čudovať. Preto je počas prvých dní podstatné odolať neustálemu pokušeniu oholiť sa.

Po asi treťom dni zarastania vás začne vaša nová brada škrabať. Niekedy možno až neznesiteľne. Opäť, platí, že je podstatné toto škrabanie vydržať. Toto je totiž fáza, kedy to aj na 90% odhodlaných ľudí vzdá, a s výhovorkou neznesiteľného škrabania svoj zárodok brady okamžite oholí. Nerobte to a vydržte. Takisto odolajte pokušeniam škrabať sa. Vaša brada je momentálne vo fáze, kedy sú fúzy najostrejšie a pokožka na ne nie je zvyknutá. Akonáhle trochu podrastú, fúzy zmäknú a pokožka si zvykne. V tejto fáze však už škrabanie môžte zmierniť kvalitným olejom, alebo balzamom na bradu, ktorý ju zjemní.  Keďže brada je ešte krátka, olej by nemal byť príliš mastný a balzam by mal mať tekutú konzistenciu. Ideálne je používať olej a balzam raz denne, napríklad každé ráno.

Druhý týždeň

Najdôležitejšia časť tohto týždňa je pozorovanie. Vaša brada už totiž začne naberať reálny tvar a vy budete vidieť, kde rastie husto, a kde je zas redšia. Tu je dôležité pamätať, že len veľmi málo chlapov má gény na to, aby si dokázali nechať narásť rovnomerne husté bradisko. Naopak, 90% chlapov má niekde na brade miesto, kde to rastie redšie, prípadne nerastie vôbec.

Nie je to žiadny problém, čím dlhšia vaša brada bude, tým viac sa pospája a tým hustejšia sa bude zdať. V prípade, že chcete hustote zarastania pomôcť, používajte sérum na zahustenie brady na miestach, kde vám rastie redšie. Jeho kľúčovou zložkou je okrem aloe vera a panthenolu ricínový olej, ktorý má preukázané benefity pri podpore rastu vlasov.

Nezabúdajte aj naďalej používať kvalitný olej alebo balzam na bradu, aj v prípade, že vás neznesiteľné škrabanie už prešlo. Čerstvá brada môže totiž spôsobiť dehydratáciu pokožky pod ňou, ktorá tak bude podraždená, červená a môže sa až šúpať. Olejom bradu nielen vyživujete, ale hydratujete aj pokožku pod ňou, čím ju udržíte v perfektnom stave a predídete akýmkoľvek nepríjemnostiam.

Tretí týždeň

Gratulujeme, najťažšia časť je za vami! Škrabanie by malo už dávno prestať a vaša brada by mala mať jasný tvar. Vy by ste už mali mať zároveň jasnú predstavu, kam sa bude vaša brada ďalej uberať a ako bude ďalej rásť. Jej dĺžka by už mala bať dosť na to, aby ste zvážili používanie šampónu na bradu. Nie je nutné ho používať každý deň, stačí dva- trikrát do týždňa, ideálne v sprche. Chcete predsa, aby vaša nová pýcha bola čistá, jemná a voňala nielen vám, ale aj vaše jemnejšej polovičke.

Štvrtý týždeň

Toto je čas, kedy by už všetko malo byť v perfektom stave, brada by mala vyzerať ako skutočná brada a všetky redšie miesta by mali byť aspoň naoko vyplnené. Teraz prichádza na rad rozhodnutie, či chcete bradu ďalej pestovať do dĺžky, alebo sa rozhodnete ju skrátiť a upraviť.Prípadne dáte prednosť inému štýlu, napríklad goatee- odporúčane obzvlášť v prípade, ak máte veľmi riedku bradu na lícach. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, je najvyšší čas upraviť minimálne kontúry brady na lícach a krku, odporúčame návštevu barbera, avšak s trochou cviku to zvládnete aj doma v kúpeľni.

To jediné, čo na to potrebujete je strojček na holenie a priesvitný gél na holenie, aby ste jasne videli, kadiaľ vedú kontúry vašej novej brady. 

 

 

Ako sa o bradu ďalej starať

Brady sú síce v kurze, a dnes je oveľa viac spoločensky akceptované, keď chlap nejakú bradu pestuje. Treba však povedať, že ide v prvom rade o upravenú bradu. Aj pri brade totiž platí, tak ako pri všetkom ostatnom, že sa o ňu treba starať. 

Medzi základnú domácu starostlivosť patrí používanie oleja alebo balzamu na bradu. V prípade, že neviete aký je medzi nimi rozdiel alebo ktorý sa viac hodí pre vás, odporúčam prečítať si náš starší článok, kde sa téme venujeme podrobnejšie.

Určite netreba zabúdať ani na jej umývanie a čistenie, šampón na na bradu by mal byť teda takisto samozrejmosťou. V prípade dlhšej brady býva často problém s jej uhľadenosťou, respektíve s nepoddajnosťou fúzov. Je preto dôležité bradu pravielne česať, aby si zvykla rásť v smere, ktorý vam najviac vyhovuje. Na držanie tvaru, respektíve jej tvarovaniu sú vhodné aj pevnejšie balzamy, alebo vosky. Tie tuhšie sú ideálne na úpravu a tvarovanie fúzov nad perou, tie jemnejšie, aj na celú bradu.

Ak neviete, čo všetko vaša brada potrebuje, odporúčam túto skvelú krabičku kompletnej starostlivost o bradu, v ktorej za bezkonkurenčnú cenu dostanete olej, balzam, šampón, jemnejší vosk a k tomu ešte aj priesvitný gél na holenie na úpravu kontúr na líciach a krku.

Okrem domácej starostlivosti by však bola škoda nevypadnúť aj do spoločnosti. Odporúčame tak navštívíť aj barber shop, alebo klasické holičstvo pre pánov.

Odborníci- barberi vám tam nielen upravia vašu bradu, ale aj ochotne poradia, čo na ňu používať a v akom množstve.

No a ako často treba do takého barber shopu na úpravu chodiť? Barber Matúš Čefo z MMG Freedom Barbers hovorí, že „ideálna doba upravovania je každý týždeň. Niektorí chlapi to však spájajú už aj so strihom, takže „pretrpia“ aj druhý týždeň bez úpravy, a táto doba sa nám tak predlžuje na dva týždne.“

Tak, úvod do tajov zapustenia brady a jej následnej starostlivosti by sme mali za sebou. Pôvodne mali byť súčasťou tohto článku aj tipy, ako sa dá rast brady urýchliť, čo kvalite brady pomáha a podobne, avšak to by už bolo na jeden článok naozaj priveľa. Pozrieme sa na to ale určite už v ďalšom článku.

Medzitým, ak by ste mali nejaké otázky, prípadne ďalšie postrehy, ktoré môžu tisíckam chlapov tam vonku pomôcť a uľahčiť rozhodnutie zapustiť bradu, neváhajte sa s nami podeliť v komentároch. 

Zverejnené 2017-11-06 Zverejnil Tím BeGentleman.sk Brada 0 43070

Podobné články

Movember: mesiac fúzov, brady a mužského zdravia

Movember je späť. Mesiac fúzov, brady, fundrasingu a predovšetkým osvety o rakovine prostaty, semenníkov a duševnom...

Základy holenia britvou

Holenie britvou, bohužiaľ, nepatrí medzi každodenné záležitosti moderného sveta. Napriek tomu však britvy pôsobia na...

Brada robí mužov nielen...

Brady sú momentálne v kurze a nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo v najbližšom obodbí zmeniť. Prave naopak, blíži...

Olej a balzam na bradu: aký je medzi nimi rozdiel a...

Čím dlhšie plynie čas, tým väčšia chyba by bola myslieť si, že brady sú len obyčajným trendom. Ľudia brady milujú, a...

Aký je rozdiel medzi pomádou, gélom či voskom na vlasy?

Svet rôznych stylingových produktov môže byť pre muža mätúci, a často sa zdá, že pochopiť čo jedntolivé typy...

Ako sa správne starať o svoju bradu

Základná starostlivosť o bradu začína pri pravidelnom umývaní. Niekto používaklasické mydlo, ktoré má na umývadle....

KomentovaťOdpovedať

Kategórie

Hľadať na blogu

Menu