Naše webové stránky používajú cookies. Váš súhlas s ich používaním môžete udeliť alebo odvolať prostredníctvom nastavenia Vášho prehliadača. Viac informácií o používaní cookies nájdete tu: kliknúť pre otvorenie odkazu
Ako byť lepším mužom v roku 2018

Ako byť lepším mužom v roku 2018

Môžete si myslieť, že byť lepším mužom znamená sústrediť sa na neustále zväčšovanie. Väčšie bicepsy, väčšie bankové konto, väčší...hej, chápeme. Čo kebyže vám ale povieme, že keď príde rad na vytváranie lepšej verzie samého seba, sú to tie malé veci, ktoré sa počítajú?

Prinášame vám zoznam 10 na pohľad malých, avšak prekvapivo silných životných zmien, ktoré z vás spolu spravia lepšieho, šťastnejšieho a pravdepodobne aj úspešnejšieho človeka. A ani jedna z nich neznamená zdvíhať ťažké váhy, aj keď ani to rozhodne nemusí byť naškodu ;)

 

Budťe viac vedomý

Byť viac vedomým je forma meditácie, počas ktorej sa sústredite na vonkajší jav- zvyčajne vaše dýchanie. Trénovať to môžete (a mali by ste) každé ráno, napríklad sedením v tichej miestnosti po dobu aspoň 10 minút. Na začiatok sa do toho môžete kľudne dostať pomocou aplikácie na vedenú meditáciu ako je Headspace.

Viac vedomým však môžete byť aj v iných oblastiach. Uvedieme príklad. Keď vymeníte jedenie pred televízorom za vedomejšie jedenie, počas ktorého sa nebudete sústrediť na inú aktivitu, jedlo si viac vychutnáte, zjete ho menej a strávite lepšie.

Takisto to platí aj pri posilňovaní a zdvíhaní váh. Dôsledné koncetrovanie sa na vykonavány pohyb a svalovej kontrakcii môže viesť k lepším a rýchlejším výsledkom. Viac vedomý môžete byť aj počas takej bežnej aktivity akou je chodenie, namiesto toho, aby ste si v hlave nechali výriť nespočetné množstvo ( väčšinou negatívnych) myšlienok.

  

Zostaňte prebudený

Keď sa budúci historici pozrú späť na rok 2017, bude to rok, ktorý do učebníc vstúpi ako rok, kedy sa svet prebudil. Oxford English Dictionary, akademický slovník, ktorý skúma vývoj anglického jazyka, dokonca upravil definíciu tohto slova, ktoré po novom znamená aj „byť uvedomelý,“ alebo „informovaný v politickom alebo kultúrnom zmysle.“

Avšak na to, aby sa to množstvo škandálov, akým sú napríklad celosvetovo organizované vyhýbanie sa plateniu daní, alebo masovo rozšírené obvinenia sexuáneho obťažovania či rôznych pokusov a manipuláciu demokratických volieb, pretavilo do naozajstnej zmeny, nemôžme v roku 2018 zaspať.

Pokiaľ sa nájde také veľké množstvo ľudí, ktorí sa sťažujú na nerovnocenné a nespravodlivé zaobchádzanie, je pravdepodobné, že na ich obvineniach bude niečo pravdy. Počúvajte, vzdelávajte sa a buďte súčasťou hnutia, ktoré sa snaží zabezpečiť rovnaké zaobchádzanie pre každého. Nikdy neviete, kedy sa na druhom konci ocitnete vy.

 

Viac čítajte

Na začiatku svojej ohromnej kariéry, Warren Buffet, americký investor a jeden z najbohatších ľudi na svete (magazín Forbes jeho majetok v roku 2017 ohodnotil na 84,3 miliardy dolárov) údajne prečítal medzi 600 až 1000 strán denne. Tým myslím, samozrejme, knihy a nie Nový Čas :) Odvtedy to znížil na údajných 500, napriek tomu to však zaberie takmer 80% jeho pracovného dňa.

Ako všetky ďalšie Buffetove investície, čítanie vypláca dividendy v podobe vedomostí, inšpirácie alebo materiálu na zaujímavé konverzácie počas večere s priateľmi, či rodinou.

Nebojte sa vymeniť sociálne médiá za edukačné, motivačné, rôzne urob si sám knihy, či biografie a autobiografie úspešných ľudí ako Buffet. Ak ste stále v zhone a často sa presúvate, stále môžete namiesto rádia počúvať audioknihy alebo rôzne podcasty.

Choďte viac von

Pamätáte si ešte slnečné svetlo? Je nesmierne dôležité pre tvorbu vitamínu D, ktorý hrá hlavnú rolu od tvorby testosterónu a redukcie hmotnosti až po správne fungovanie kardiovaskulárneho systému a prevencii proti rakovine. Výskum na University of Illinios zistil, že tí z kancelárskych pracovníkov, ktorí sedeli pri okne, mali lepší spánok, viac cvičili a a mali celkovo vyššiu kvalitu života oproti svojim kolegom, ktorí blízko okna nesedeli.

Ak sa vám nedá ísť von, obklobte sa napríklad rastlinami a kvetmi, ktoré preukázateľne dokážu zvýšiť produktivitu a znížiť stres. Dokonca aj taká maličkosť, ako je pozerať sa na obrázok prírody, napríklad na vašom notebooku alebo smartfóne, dokáže pomôcť. A iba 5 minútová prechádzka v najbližšom parku vo vás vzbudí pocit, že tráva je skutočne zelenšia, ako sa zdá.

 

Vyskúšajte jógu

Bez ohľadu na to, či posilňujete, beháte, plávate alebo sa povaľujete, z jógy plynú výhody pre každého.

Začneme s tými najočividnejšími, a tou je flexibilita. Ale sústredenie sa na vaše dýchanie, ktoré sa na jóge naučíte, vám pomôže napríklad pri tom extra opakovaní v posilňovni. Jóga sama o sebe však môže byť aj náročné silové cvičenie. Práca s rovnováhou vám môže v budúcnosti pomôcť nevyvrtnúť si počas behania na zložitejšom teréne členok, či ochrániť bedrový kĺb pred nepríjemnou zlomeninou.

Podľa štúdie na University of Texas dokáže jóga posilniť aj vašu obranyschopnosť a zabrániť sezónnynm chorobám- vďaka zvýšenej produkcii lymfocytov, prirodzenej obrany tela pred chrípkou.

Odložte telefón 

Obyčajný smartfón dokáže doma narobiť viac zlého ako online zoznamka pre neverných AshleyMadison.com (schválne, pamätáte si ešte ten škandál, keď im unikla databáza užívateľov?). Váš smartfón ničí medziľudskú interakciu dokonca aj vtedy, keď doňho priamo neťukáte počas konverzácie s vašou partnerkou: výskumníci z Essex University v Anglicku tvrdia, že už len viditeľne položený telefón na stole počas jedla či kávy znižuje vašu schopnosť empatie s človekom, ktorý vám robí spoločnosť. 

Niekedy je čas jednoducho vypnúť. Vypnite si čo najviac notifikácií, ako môžete. Zaveďte si do denného režimu pravidlo, že od určitej hodiny večer už nebudete používať telefón. Cez noc si telefón nabíjajte v inej miestnosti, namiesto toho aby ste s ním zaspávali, ako to robí väčšina z nás. Objavuje sa stále viac informácií o tom, ako modré svetlo z obrazovky narušuje váš spánok. A nepoužívajte svoj telefón ani ako budík: ten čas, keď bezcieľne scrollujete Instagram v posteli, sa dá využiť aj na lepšie veci, napríklad na meditáciu. Alebo na spánok. Alebo, však vy viete čo.

 

Doprajte si viac spánku

Preskakovanie spánku je dôvodom na hrdosť akurát tak pre ospalých idiotov.  Iba počas spánku sa totiž vaše telo a myseľ regeneruje. A naopak, nedostatok vitamínu Z dokáže vážne oslabiť vašu pamäť, imunitu, a v prípade ak posilňujete, tak aj vaše výsledky a svalovú hmotu.

Nie nadarmo sa hovorí, že ráno je múdrejšie večera. Určite ste už niekedy zažili pocit beznádeje a neexistujúceho východiska neskoro večer, len aby ste sa na druhý deň ráno zobudili, a s novými silami a plný motivácie prišli na riešenie.

Lepší spánok je taký dôležitý, že napríklad britskí cyklisti si pod vedením trénera Sira Davida Brailsforda brali na hotely svoje vlastné vankúše. NASA dokonca študovala, aka je optimálna doba šlofíka počas dňa na zvýšenie ostražitosti. Výsledok? 26 minút.

Kľúč ku kvalitnému spánku je pravidelnosť a konzistentnosť, čiže chodiť spať a vstávať každý deň v rovnaký čas. Aj počas víkendov. Ak to však budete robiť správne, nebude sa vám chcieť len tak ležať v posteli, lebo budete akurát oddýchnutý.

 

Urobte to prvý

Tento koncept pochádza od bývalej americkej volejbalistky Gabby Reeceovej, o ktorom sa podelila v knihe Tima Ferrissa Tools of Titans (Nástroje titanov, kniha je o životných lekciách a zvykoch spešných ľudí ako sú rôzni miliardári a športovci. Určite odporúčame zaradiť do zoznamu povinného čítania na tento rok. Tim Ferris je autorom aj ďalšieho bestselleru, o ktorom ste už určili počuli- Štvorhodinový pracovný týždeň)

Keď sa budete nabudúce nachádzať v potenciálne trápnej situácii s neznámym človekom, choďte proti svojim inštinktom, a namiesto uhnutia pohľadom na zem, či na svoj smartfón, nadviažte očný kontakt a usmejte sa.

Keď sa vás pani pri pokladni v potravinách spýta, ako sa máte, odpovedzte úprimne a srdečne, následne sa naoplátku spýtajte jej. Nikdy neviete, komu tak spravíte deň. A ak už nič iné, aspoň nebudete len ďalší drzý čávo nalepený na displej svojho spartfónu.

 

Starajte sa o svoje mentálne zdravie

Občasný smútok či mrzutosť sú nevyhnutnou súčasťou života, avšak v prípade, že negatívne a úzkostlivé myšlienky pravidelne narúšajú vaše každodenné povinnosti, možno je časť navštíviť odborníka.

Možno to nebude nič vážne, a pri najhoršom len strávite deň niekde v čakárni. Avšak, pri najlepšom by to mohol byť začiatok procesu, kedy sa naučíte vyvažovať váš myšlienkový proces a pochopíte a naučíte sa kontrolovať svoje emócie. 

Rozpoznanie príznakov a byť otvoreným voči svojim skúsenostiam vám môže pomôcť byť aj lepším priateľom voči ostatným, ktorí si možno prechádzajú niečim podobným. Mentálne problémy sú obzvlášť nebezpečné pre nás mužov, pre ktorých nie je prirodzené rozprávať sa o svojich pocitoch a životných udalostiach, ktorými prechádzame.

Na Slovensku síce nedisponujeme podobnými číslami, avšak len v Británii sa odhaduje, že jeden zo štyroch ľudí zažíva problémy s mentálnym zdravím každý rok. Ak to aj nie ste vy, šance sú, že to bude niekto, koho poznáte.

 

Budťe vďačný

Podobne ako bombasitcké titulky článkov v médiách, ktoré dnes pripomínajú skôr prehliadku poplašných správ, neustále zameravanie sa na negatívne veci vo vašom živote, bez ohľadu na to, aké sú insignifikantné a z prvého sveta, dokážu jednoducho zatieniť väčšinu pozitív.

Ako cvičenie, každý večer než pôjdete spať, napíšte si na papier tri veci, za ktorí ste vďačný. Nie len očividné veci ako sú rodina a priatelia. Skúste byť čo najviac špecifický a choďte do detailu. Čo vás v ten deň potešilo? Skvelá káva, ktorú vám pripravila milá baristka v kaviarni? Ten krásny západ slnka, ktorý ste si všimli počas toho, ako ste kráčali večer domov, a namiesto množstva negatívnych myšlienok ste sa sústredili na vás samých a veci okolo vás? Napíšte si to. Môže to znieť ako hlúposť, ale ide o účinný psychologický trik, ako si zlepšiť počas dňa náladu a udržiavať si motiváciu.

Vyskúšajte to. Budete vďačný.

Zapisujte si veci na papier

Zapisovanie si vecí na papier vás núti zoradiť jednotlivé informácie a vytvárať priestorové súvislosti medzi nimi, čo vám zas pomôže nájsť a spomenúť si na kľúčové fakty. Mozgový dumping, respektíve vyliatie si srdca na papier dokáže zároveň uoľniť mentálne a emočné napätie: výskum na Ohio Univesity zistil, že spísanie negatívnych myšlienok na papier, a jeho následné pokrčenie a zahodenie, dokáže vyčistiť vašu myseľ.

Neprestaňte s písaním novoročných predsavzatí na papier (alebo s tým začnite). Budú tak skutočnejšie. Píšte si každý deň zoznam povinností, ktoré treba spraviť a zoraďte ich podľa priority. Na mítingoch si vždy píšte poznámky, aj keď ich hneď po mítingu zahodíte. Zaznamenávajte si tréningy, aby ste mohli sledovať svoj progres. Zapisujte si čo jete, lebo všetko čo meriate, viete aj manažovať. A každý večer si zapíšte, za čo ste vďačný.

 

Zaveďte si osobnú uniformu

Toto vám dokáže ušetriť množstvo času, energie, peňazí a nevydarených experimentov. Je to aj dôvod, prečo napríklad Barrack Obama vždy nosil iba modré alebo sivé obleky- je to o jedno rozhodnutie menej.

Nemusíte to hneď hrotiť riflami, čiernym rolákom a bielimi teniskami (viete o kom hovorím). Namiesto toho uvažujte o uniforme ako o základoch svojho osobného štýlu a vkusu: oblek, košeľa a kravata, alebo rifle, tričko a pulóver. Športová budna, alebo elegantný kabát. Tenisky, alebo topánky. Tak či tak, identifikujte štýl, ktorý vám vyhovuje a v ktorom ste sa našli, a následne sa zásobte v rôznych odlišných farbách (modrá, sivá, ale aj olivová, hnedá a čierna). Týmto spôsobom budete schopný obliecť sa za celé dve sekundy dokonca aj potme- čo sa obzvlášť zíde v tomto ročnom období.

Nosiť v podstate to isté každý deň sa môže javiť nudne, avšak nie až tak nudné, ako stráviť hodinu a pol každé ráno rozmýšlaním nad tým, čo si oblečiete do práce.

 

Starajte sa menej

Ľudia sú zo svojej podstaty spoločenské tvory. Aspoň väčšina z nás. Takže väčšinou nás zaujíma, ako ostatní okolo nás vnímajú nás samých, naše vzťahy, naše úspechy a zlyhania. Avšak v dobe sociálnych médií máme častokrát prehľad nielen o našich priateľoch a známých, ale aj ich priateľoch a známych, vieme kto koho podvádza, kto bol kde na akej dovolenke, poznáme partnerov našich bývalých spolužiakov zo základnej školy, ktorý sme niekedy od jej ukončenia už ani nevideli. Vidíme, ako všetci cestujú, zakladajú rodiny, robia deti, majú úspešné kariéry, opäť cestujú, predávajú firmy, majú krásne vnúčatá...už asi viete, kam smerujeme. Stručne povedané, nepríjemným rozvodom či výpoveďou z práce sa na sociálnej sieti nepochváli nikto.

Neprekvapuje preto, že sa objavujú stále nové a nové dôkazy, ktoré potvrdzujú spojitosť s užívaním sociálnych médií a vyšším výskytom mentálnych problémov, pocitmi úzkosti či dokonca depresií.

Rozhodnite sa byť krok vpred a určite si, na čom vám záleží, a čo si môžete dovoliť nevšimnúť. Nemáte dostatok lajkov na Instagrame? Neslníte sa na Santorini alebo Kube? Bude to pravdepodobne precenené. Určite si realistické osobné ciele, na ktorých vám záleží a pracujte na nich. Nenechajte sa vyrušovať sociálnymi sieťami. Spravte z roka 2018 rok, kedy si pri pohľade na príspevky na Instagram poviete: " I don’t give a fuck“.

Článok bol upravený a vyšiel v pôvodnej verzii v angličtine na stránke fashionbeans.com. 

Zverejnené 2018-01-06 Zverejnil Tím Begenteman.sk Životný štýl 1 8031

Podobné články

Rast brady: dokážeme ho nejako ovplyvniť, a ak áno, tak čím?

V minulom blogu sme si povedali niečo o raste brady, a rozdali pár tipov, ako bradu správne zapustiť. Zistili sme, že...

Ako si nechať narásť bradu

Málo vecí vyzerá v dnešnom svete viac mužnejšie, ako brada. Mesačná brada, dvojmesačná brada, trojmesačná brada,...

Základy holenia britvou

Holenie britvou, bohužiaľ, nepatrí medzi každodenné záležitosti moderného sveta. Napriek tomu však britvy pôsobia na...

Etiketa pre moderného muža

Keď sme naposledy uvažovali, aký článok vám na blogu prinesieme najbližšie, náhodou sme na jednej anglickej stránke...

Aký je rozdiel medzi pomádou, gélom či voskom na vlasy?

Svet rôznych stylingových produktov môže byť pre muža mätúci, a často sa zdá, že pochopiť čo jedntolivé typy...

1 Komentár

  • Roman

    Roman 2018-01-09 Odpovedať

    Mám pocit že toto si človek so zdravím rozumom už dávno uvedomil :)

KomentovaťOdpovedať

Kategórie

Hľadať na blogu

Menu