Naše webové stránky používajú cookies. Váš súhlas s ich používaním môžete udeliť alebo odvolať prostredníctvom nastavenia Vášho prehliadača. Viac informácií o používaní cookies nájdete tu: kliknúť pre otvorenie odkazu
Čo môžete pre seba urobiť v 20-tich, aby ste vyzerali dobre aj v 30-tich

Čo môžete pre seba urobiť v 20-tich, aby ste vyzerali dobre aj v 30-tich

Kým si užívame sladkých dvadsať a niečo, môžme si toho dovoliť veľa-  napríklad tu a tam preskočiť tréning nôh, či v piatkové a sobotné večery udávať tempo v bare- bez nejakých väčších následkov. Avšak keď príde na starostlivosť o svoj výzor, je naozaj ťažké predísť v dlhodobom horizonte katastrofe a vyjsť zo svojich dvatsiatich bez následkov.

To, ako sa o seba staráme pred tridsiatkou totiž priamo ovplyvňuje ako budeme vyzerať po tridsiatke. Je to práve v približne 20-tom veku života, kedy začína klesať produkcia kolagénu v tele (v podstate základná zložka pokožky) o približne 1,5% každý rok, čo znamená, že poctivá starostlivosť o pleť by mala byť dôležitejšia ako hľadanie správneho dôchodkového sporenia. Aspoň zatiaľ.  

Pre každého z vás, ktorý ste ochotný venovať trochu času aj sebe, prinášame zoznam vecí, ktoré netreba zanedbať v našich dvadsiatich, aby sme vyzerali skvelo aj po tridsiatke. Vaša pleť a tvár vám poďakujú.

 

Spoznajte svoju pleť

Ak ešte stále nepoznáte typ svojej pleti, zistite to. Ideálne čo najskôr. Používaním zlých produktov na pleť v akomkoľvek veku nielen že nedosiahnete požadované výsledky, ale môžete si privodiť   nepríjemnosti ako podráždenie pleti či výskyt vyrážok, ktoré by inak neboli.

Na to aby pleť vyzerala zdravo a dobre, potrebuje rovnováhu a na jej dosiahnutie zas potrebujete vedieť, akým typom pleti disponujete. Používaním produktov určených napríklad na suchú pleť v prípade, že ju máte mastnejšiu, bude viesť iba k väčšiemu upchávaniu pórov, vyššej produkcii kožného mazu a tvorbe vyrážok.

Ak neviete aký typ pleti je ten váš, zistíte to nasledovne: umyte si tvár čistiacim gélom alebo pílingom, a hodinu až dve počkajte. Pokiaľ je pleť napnutá, pevná a stiahnutá, máte suchú, prípadne aj citlivú pokožku. Ak sa vám zdá, že konzistenciou pripomína maslovú rybu, máte mastnú pleť. Môže sa stať, že na čele alebo nose sa vám bude zdať mastnejšia ako na lícach. V tom prípade máte kombináciu mastnej a normálnej/ suchšej pleti, ktorá je dosť bežná. Keď už viete, aký typ pleti máte, starostlivo čítajte etikety a popisky na produktoch a vyberajte tie, ktoré su určené pre váš typ pleti.

Dajte si záležať na tom, aby ste vždy vyberali produkty, ktoré sú určené pre mužov. Veľa mužov totiž ak už aj nejaký produkt na pleť používa, tak siahne po tom, ktorý používa ich priateľka či manželka. To je však zásadná chyba, pretože mužská pleť je iná, ako ženská- o približne 15% mastnejšia a hrubšia, kvôli rastu fúzov môže byť aj citlivejšia. Je preto dôležité vyberať oba pánske produkty vhodné na váš typ pleti.

 

  

V jednoduchosti je krása

Dobrá správa je, že vaša pleť teraz pravdepodobne vyzerá celkom dobre a nepotrebuje produkty, ktoré zaberú celú skrinku v kúpeľni. Nie je preto nutné veci zbytočne komplikovať.

Vo svojich dvadsiatich rokoch nepotrebujete rannú a večernú rutinu, ktorá bude pozostávať z 10 rôznych krokov. Jednoduchý režim by mal stačiť: každodenným základom je čistiaci gél, tonikum a hydratačný krém, dva až trikrát do týždňa pridajte scrubový píling na odstránenie odumretých častí pokožky.

Okrem toho, že týmto spôsobom strávite v kúpeľni stále akceptovaný čas a budete vyzerať dobre celý deň, vybudujete si zvyk starať sa o svoju pleť do budúcnosti, a bude preto pre vás jednoduchšie pridať jeden či dva kroky navyše, keď presiahnete tridsiatku či štyridsiatku.

 

Baxter of California čistiace tonikum na pleť Daimon Barber čistiaci gél na tvár Baxter of California zmatňujúci hydratačný krém

 

Skamaráťte sa so svojim barberom 

Dobrý barber (v slovenčine holič) vie byť darom z nebies. Aj tomu najlepšiemu však pomôže pravidelný a častý kontakt s vašimi vlasmi.

Jedna z najlepších vecí, ktoré v tomto veku môžte spraviť, je nájsť barbera, ktorý vám bude strihať vlasy pravidelne, s ktorým budete spokojný a nezmeníte ho. Vy tak budete vedieť, že vás zakaždým ostrihá presne podľa vašich predstáv, a on bude vedieť, čo presne chcete, aký typ vlasov máte a podobne. 

„Keď muž nájde svojho barbera, s ktorým je spokojný nielen po profesionálnej ale aj po ľudskej stránke, nie je dôvod ho meniť. Čím viac návštev u neho absolvuje, tým lepšie bude jeho holič vedieť aký má štýl, čo mu vyhovuje, aká kozmetika mu pasuje na vlasy alebo pleť a podobne,“ hovorí barberka Radka (IG:@steffani_barber) zo Steffani Barber Shop v Považskej Bystrici.

Uznávame, že hlavne vo väčších mestách, kde barbershopy príbúdajú rýchlejšie ako huby po daždi si nájdenie toho pravého vyžiada trochu úsilia, ale verte, že keď ho už raz nájdete, neoľutujete. Nebojte sa preto aj zaexperimentovať, či opýtať sa kamarátov a známych aké sú ich skúsenosti vo vašom meste a koho odporúčajú. 

Pravidelnými návštevami sa z neznámeho holiča môže stať blízky kamarát, ktorý presne vie, čo vaše vlasy či brada potrebujú, čo sa vám páči a čo odporúčať v budúcnosti. Zároveň sa s ním aj porozprávate a čas vám ubehne príjemnejšie a rýchlejšie. „Muž si chodí do holičstva oddýchnuť, je preto dôležité, aby sa v ňom cítili dobre. Barber, s ktorým má vybudovaný vzťah sa prispôsobí jeho nálade a požiadavkam úplne automaticky,“ súhlasí aj barberka Radka.  

  

  

Investujte do kvalitnej kozmetiky

Vzdialenejší členovia rodiny sú viac menej nútení kúpiť vám na Vianoce akúkoľvek sadu kozmetiky, ktorú práve majú v Tescu v akcii, to však neznamená, že ju musíte aj používať.

Známa britská odborníčka na starostlivosť o pleť a plastická chirurgička, doktorka Jonquille Chantrey tvrdí, že aj keď môže byť lákavé v mladšom veku používať lacnú kozmetiku z drogérie, z dlhodbého hľadiska to môže spôsobiť viac škody ako úžitku, nakoľko väčšina z nich obsahuje ťažké chemikálie.

To samozrejme neznamá, že neexistujú produkty, ktoré sú kvalitné a zároveň nestoja majland, takisto ako niektoré extrémne predražené produkty, ktoré niesú nič iné ako hadí olej- v kozmetickom žargóne všeliek, ktorý vraj vylieči všetko, v skutočnosti však nespraví nič.

Pokiaľ neviete, čo je kvalitné a čo nie, pozrite si etikety a zloženie. Vyhýbajte sa predovšetkým produktom s obsahom parabénov (pri ktorých existuje podozrenie, že negatívne vplývajú na váš testosterón), ftalátov (ktoré boli spojené s astmou, rakovinou a zníženou plodnosťou) a alkoholu (ktorý vysušuje pokožku).

  

 

Pravidelne obmieňajte svoje uteráky

Sporadické obmieňanie uterákov spôsobuje, že všetky baktérie, mikróby a iné nečistoty, ktoré sa vo vlhkých uterákoch prirodzene usádzajú, si počas sušenia tváre do takéhoto uteráka krásne rozotierate po celej tvári.Pravidelne obmieňajte uteráky.

Pokiaľ tak používate niekoľko dní, či nedajbože týždňov, jeden uterák, a vaša pleť netrpí pravidelnými vyrážkami a viditeľnými čiernymi bodkami, ste naozaj šťastný človek.

Pre zachovanie zdravej pleti na vašej tvári, snažte sa prať svoje uteráky každý druhý, maximálne tretí deň. Do posilňovne používajte iný uterák ako ten, ktorý vám vysí v kúpeľni. Najlepšie dokonca spravíte, keď budete používať osobitný uterák na ruky, a osobitný na tár.

Snažte sa zároveň uteráky nechávať po použítí na teplom radiátore, nakoľko čím menej času budú vlhké, tým menej mikróbov a baktérií sa v nich bude usádzať.

 

Cvičte

Túžite vyzerať zdravo, dobre a mlado aj v nekoršom veku, ale predstava kúpeľne plnej kozmetiky sa vám nepozdáva? Výborne! Žiadna kozmetika totiž nikdy neurobí zázraky, a nespočetné množstvo štúdií a fitness expertov tvrdí, že cvičenie a fyzická aktivita je najlepší spôsob, ako nielen dobre vyzerať, ale sa aj dobre cítiť, a to až na bunkovej úrovni.

Okrem očividných zdravotných benefitov, ktoré pramenia z fyzickej aktivity, pravidelným cvičením pomáhate aj svojej pleti, ktorú zásobujete dávkou okysličenej krvi.

Ak však chcete naozaj zastaviť čas, potrebujete makať. Žiadne obzeranie sa o zrkadlo pri jednorúčkach a esemeskovanie počas prestávok. Vysokointenzívne cvičenie bez prestávok do jednej hodiny a sem tam nejaké kardio aspoň 5 krát do týždňa zabezpečí, že vekom budete vyzerať a cítiť sa len a len lepšie. Neveríte? Opýtajte sa Hugha Jackmana, filmového Wolverina. 

  

  

Chráňte sa pred slnkom

Opýtajte sa ktoréhokoľvek detarmotológa, ktorého nájdete na Googli, a povie vám, že tá veľká, žiarivá, rádioaktívna guľa na oblohe nepospieva vašej pokožke. Okrem toho, že slnko zvyšuje pravdepodobnosť výskytu rakoviny kože, nebezpečné UV lúče sú jedným z hlavných dôvodov predčasného starnutia a tvorby vrások.

Slnečné žiarenie spôsobuje, že kolagén sa štiepi rýchlejšie ako je bežné, čo spôsobuje vrásky na pokožke a jej nerovnomerný odtieň. Ochrana pred tým je tak asi vôbec to najdôležitejšie, čo musíte spraviť, ak chcete aby vaša pokožka zostala v dobrom zdravotnom stave a vy ste vyzerali mladšie, dlhšie.

Najlepší možný spôsob ako sa pred slnkom chrániť je tak používať hydratačný krém na tvár s UV ochranou každé ráno (áno, 365 dní v roku a áno, aj vtedy, keď ste po opici). 

 

 

Nezabudnite na ústa

Netreba vám asi hovoriť o tom, aké neestetické a nezdravé sú zažltnuté zuby. Dobre sa starať o svoje zuby v dvadsiatke je pritom jediný spôsob, ako si s istotou dokážete ponechať úsmev, na ktorý budete hrdý aj po tridsiatke a ešte neskôr. Nehovoriac o menej dentálnych problémov, pokazených zubov a úšetrených peňazí za zubára.

Okrem vyhýbaniu sa sladkostiam a príliš veľa cukru, vaším cieľom by malo byť zabrániť kopeniu sa rôznych baktérií v ústnej dutine, čo môže viesť k zlému dychu, zapáleným ďasnám a kazom. Okrem pravidelného umývania zubov aspoň dvakrát denne a následnemu vypláchnutiu ústnou vodou, sa naučte prepláchnuť si zuby a ústa čistou vodou po každom sladenom nápoji (najlepšie však spravíte, ak ich prestanete piť úplne), čaji či káve.

 

 

Porozmýšľajte nad svojou stravou 

Pokiaľ zrovna nemáte 16 a nesnažíte sa dostať v piatok večer na diskotéku, nikto v skutočnosti nechce vyzerať staršie, ako naozaj je.

Poslednú dobu sa začína ukazovať, že náš životný štýl má oveľa vyšší vplyv na proces starnutia ako genetika, ktorej sa to kedysi pripisovalo najviac. Faktory ako vystavovanie sa slnečnému žiareniu, fajčenie, alkohol, znečistenie ovzdušia a strava hrajú oveľa významnejšiu úlohu, než vaše gény.

Strava bohatá na vitamín A, ako napríklad mrkva, batáty (sladké zemiaky), kel a špenát dokážu zvýšiť vašu odolnosť voči baktériám a posilniť tak celkové zdravie vaše pokožky.

Samozrejme, všetko treba brať v kontexte a zopár prehreškov z vašej pleti nespraví hneď kartografickú mapu Utahu. Kontinuálne zlá strava založená na fast foode, pizzy a sladených nápojov však veľmi jednoducho môže. Takže v skratke aspoň pár zásad: pite viac vody, jedzte menej cukru a soli a nebojte sa naložiť si oveľa viac zeleniny ako doteraz. Nielen vaša pleť sa vám poďakuje. 

 

Zverejnené 2018-01-19 Zverejnil Tím BeGentleman.sk Životný štýl 0 28186

Podobné články

Ako si nechať narásť bradu

Málo vecí vyzerá v dnešnom svete viac mužnejšie, ako brada. Mesačná brada, dvojmesačná brada, trojmesačná brada,...

Základy holenia britvou

Holenie britvou, bohužiaľ, nepatrí medzi každodenné záležitosti moderného sveta. Napriek tomu však britvy pôsobia na...

Ako si vybrať klasický strojček na holenie

Pamätám si, keď som prvýkrát začal uvažovať nad kúpou klasického strojčeka na holenie. Bol som unavený z večne...

Olej a balzam na bradu: aký je medzi nimi rozdiel a...

Čím dlhšie plynie čas, tým väčšia chyba by bola myslieť si, že brady sú len obyčajným trendom. Ľudia brady milujú, a...

Aký je rozdiel medzi pomádou, gélom či voskom na vlasy?

Svet rôznych stylingových produktov môže byť pre muža mätúci, a často sa zdá, že pochopiť čo jedntolivé typy...

KomentovaťOdpovedať

Kategórie

Hľadať na blogu

Menu