Používaním stránok www.begentleman.sk prevádzkovaných Man Revolution, s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac informácií nájdete TU.
Jednoduchý návod ako sa vyznať v štetkách na holenie

Jednoduchý návod ako sa vyznať v štetkách na holenie

Dokonalé oholenie začína vytvorením dokonalej peny, čo zase začína s dokonalou štetkou na holenie. Kvalitná štetka fúzy na tvári zdvihne, zatiaľ čo pri ručnom namydlení je efekt úplne opačný - fúzy sa vyhladia. Vďaka tomu je tak samotné holenie dokonalo hladké a pokožka trpí oveľa menej. 

Pri hľadaní ideálnej štetky na holenie si určite všimnete širokú škálu cien a rovnako širokú škálu použitých materiálov nielen pri štetinkách ale aj pri rúčke. 

Väčšina rúčok sa dnes vyrába z dreva, kovu alebo plastu, ktoré nahradili kontroverzné používanie slonoviny či korytnačieho panciera v minulosti. Kvalita a váha rúčky moderných štetiek na holenie hrá dôležitú rolu pri jej celkovej cene, rovnako ako aj typ a hustota samotných štetín. Tie sú spojené vnútri rúčky a každý typ štetín má svoje vlastné charateristiky a odlišné vlastnosti. Medzi najpoužívanejšie štetiny v súčasnosti patria tie z diviaka, jazveca a zo syntetických vlákien. 

 

Štetiny z jazveca

Štetky na holenie sa často nazývajú aj jazvečie štetky, nakoľko práve štetiny z tohto lesného zvieraťa sa tradične používajú na výrobu tých najkvalitnejších štetiek na holenie. Veľké množstvo štetiek na holenie aj naďalej používa túto časom overenú klasiku, avšak v poslednej dobe sú veľmi dobrou voľbou aj niektoré štetky vyrobené z umelých syntetických vlákien. Jazvečie štetiny sa líšia kvalitou aj vlastnosťami, a vo všeobecnosti rozlišujeme medzi troma typmi jazvečích štetín: 

Jazvečie štetiny pure badger sú najbežnejšie používaný typ jazvečích štetín, nakoľko sa jedná o štetiny, ktoré pokrývajú väčšinu časti tela jazveca. Tieto štetiny sú väčšinou na konci pekne upravené do určitého tvaru a tupé štetinky, charakteristické pre pre tento typ štetín pracujú vo váš prospech hneď dvojnásobne: vytvoria efektívne namydlenie a penu a zdvihnú fúzy do polohy v ktorej sú lepšie pripravené na holenie. Štetka zároveň slúži aj ako nástroj na efektívny pleťový peeling, ktorý ju zbaví odumretých buniek a všetkých nečistôt. 

MÜHLE RYTMO ASH PURE BADGER

MÜHLE RYTMO ASH PURE BADGER

 

Jazvečie štetiny fine badger (niekedy nazývané aj super badger) sú jemnejšie ako pure badger a pochádzajú z chrbta jazveca. Tieto štetinky na konci nie sú tak upravené ako štetinky pure badger, takže na pokožku nepôsobia tak drsne. Keďže jemné štetinky fine badger sú o poznanie tenšie ako štetinky pure badger, tieto štetky sú zvyčajne oveľa hustejšie, nakoľko potrebujú na vyplnenie použiť oveľa viac štetín. Vďaka tomu štetky fine badger lepšie absorbujú vodu a vytvoria nádhernú krémovú penu.

MÜHLE MODERN PLUM TREEWOOD FINE BADGER

MÜHLE MODERN PLUM TREEWOOD FINE BADGER

 

Jazvečie štetiny silvertip sú nielen tie najjemnejšie a najkvalitnejšie, ale zároveň aj najvzácnejšie, keďže pochádzajú výhradne z krku jazveca. Absorbujú vodu lepšie ako akákoľvek iná štetka a ich farba krásne kontrastuje medzi bielou a čiernou. Zároveň sú zo všetkých štetín najostrejšie. Všetky štetinky silvertip musia spĺňať tie najprísnejšie požiadavky, čo z nich robí tie najdôkladnejšie vyrábané štetky zo všetkých.  

MÜHLE CLASSIC HORN BROWN SILVERTIP

MÜHLE CLASSIC HORN BROWN SILVERTIP

 

Štetiny z diviaka

Štetiny z diviaka svojou relatívnou hrúbkou pripomínajú jazvečie štetiny pure badger, na pokožke sú však o poznanie drsnejšie. Odporúča sa preto krém na holenie napeniť v miske na holenie a aplikovať ho na tvár až napenený, s čo najnižším počtom ťahov štetkou. Napriek tomu však štetky z diviačích štetín ponúkajú lacnú a efektívnu možnosť pre začiatkočníkov mokrého holenia, ktorí hľadajú svoju vôbec prvú štetku na holenie a zároveň do nej nechcú investovať príliš vela peňazí.

HJM ŠTETKA NA HOLENIE P23

HJM ŠTETKA NA HOLENIE P23

  

Umelé štetiny zo syntetických vlákien

Syntetické štetiny by vo všeobecnosti mali byť až vašou poslednou možnosťou, obzvlášť ak je ich cena nižšia ako 15 až 20 eur. Neudržia totiž vodu tak dobre ako štetiny z diviaka a jazveca, čo je kľúčové pre vytvorenie kvalitnej a efektívnej peny. Avšak vďaka nedávnym pokrokom v procese ich výroby sa začali objavovať aj vysoko kvalitné štetky na holenie z umelých štetín, ktoré svojou kvalitou dokážu bez problémov konkurovať aj kvalitnejším jazvečím štetinám. Predovšetkým štetka nemeckého výrobcu Muhle Silvertip Fibre patrí medzi to najlepšie, čo trh so štetkami na holenie vôbec ponúka. Vďaka tomu tak môžu čaru mokrého holenia podľahnúť aj tí muži, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu, alebo nechcú používať štetky na holenie vyrobené zo zvieracích štetín. 

MÜHLE RYTMO MINT BLACK FIBRE

MÜHLE RYTMO MINT BLACK FIBRE

Starostlivosť o štetku:

Zdroj: esquire.com, youtube.com

Zverejnené 2017-01-17 Zverejnil Tím BeGentleman.sk Holenie 0 3491

Podobné články

Ako si vybrať klasický strojček na holenie

Pamätám si, keď som prvýkrát začal uvažovať nad kúpou klasického strojčeka na holenie. Bol som unavený z večne...

Ako čistiť a starať sa o štetku na holenie

Starostlivosť o štetku môže jej životnosť predĺžiť, ale aj skrátiť. Samozrejme, že životnosť závisí najmä od výrobnej...

Ako si vytvoriť dokonalú penu na holenie

Množstvo ľudí považuje holenie za nevyhnutné zlo a nevie si ho dostatočne užiť, či spraviť z neho rituál. Jeden z...

Kamenec: Čo to je a prečo ho používať?

Ak ste sa už niekedy boli dať oholiť v barbershope tak pravdepodobne viete, že sa o vás dobre postarali a oholenie...

Ako sa správne oholiť 1: Príprava pred holením

Pre väčšinu mužov je holenie neskutočne otravná činnosť, ktorú ale musia robiť každý (druhý, tretí..) deň. Žijeme v...

KomentovaťOdpovedať

Kategórie

Hľadať na blogu

Menu

//-->