Naše webové stránky používajú cookies. Váš súhlas s ich používaním môžete udeliť alebo odvolať prostredníctvom nastavenia Vášho prehliadača. Viac informácií o používaní cookies nájdete tu: kliknúť pre otvorenie odkazu
Návod ako sa starať o svoju pleť v zime pre moderného muža

Návod ako sa starať o svoju pleť v zime pre moderného muža

Chladné počasie, silný a studený vietor a nízka vlhkosť vzduchu, sú v zime najväčšími nepriateľmi vašej pokožky. Prečo? Pretože vaša pokožka slúži ako ochranná bariéra pred znečistením, alergénmi a ďalšími nečistotami. Robí to tak, že v sebe zadržiava vodu. Lenže práve v zime, ktorá je charakteristická nízkymi teplotami častokrát pod bodom mrazu, studeným, silným a suchým vetrom, a občasnými kalamitami, ktoré prekvapia vždy len zopár ľudí koordinujúcich zimnú údržbu, je táto vlastnosť našej pokožky úplne dezorientovaná. Časté zmeny medzi studeným vzduchom vonku a vykúrenými izbami, kanceláriami, obchodnými centrami či podnikmi vnútri, takisto zrovna nepomáhajú.

Preto sa vám práve v tomto období môže stať, že vaša pokožka je suchšia, hrubšia a dokonca môže aj praskať. Najviac postihnutými miestami sú práve tie, ktoré máte najčastejšie odhalené, čiže tvár, ruky a netreba zabúdať ani na pery.

Mužská pokožka je približne o pätinu hrubšia a silnejšia od tej ženskej, vďaka čomu je síce odolnejšia, ale určite nie imúnna pred negatívnymi vonkajšími vplyvmi. Preto treba voliť správne produkty, ktoré sú vyvinuté špeciálne pre potreby nás- mužov.

  

  

Čistá pleť je základ 

Základom starostlivosti o pleť je jej pravidelné čistenie aspoň dvakrát denne a v zime to platí dvojnásobne. Opláchnite si svoju tvár studenou až letnou vodou po dobu aspoň 60 sekúnd ráno aj večer. Tým, že naša pleť je hrubšia ako ženská, je aj mastnejšia- za čo môže predovšetkým hormón testosterón. Pokiaľ túto mastnotu nebudete pravidelne čistiť, spôsobíte si problémy vyplývajúce z upchatých pórov, ako sú napríklad výrazné čierne bodky, akné, či nepríjemne lesklé čelo. 

Základom čistenia pleti na tvári by tak malo byť kvalitné tonikum a čistiaci gél. V ideálnom svete k tomu ešte dvakrát do týždňa použijete aj peeling, ktorý pleť a aj fúzy či bradu zbaví jej odumretých častí, vďaka čomu sa na povrch dostane jej nová štruktúra. 

To je zase obzvlášť dôležité pre mužov nad 25 rokov, kedy prirodzená vlastnosť pokožky zbavovať sa jej odumretých buniek postupne slabne. 

Pri výbere toho správneho produkty sa pozerajte hlavne na jeho zloženie, pričom platí, že čím prírodnejšie, tým lepšie. Vyhýbajte sa akémukoľvek produktu s obsahom alkoholu, ktorý vašu pleť ešte viac vysušuje, čo je presný opak toho, čo v zime chcete. 

 

Hanz de Fuko jemný čistiaci pleťový gél 237 ml
Blind Barber čistiaci gél na tvárHanz de Fuko jemný čistiaci pleťový gélBaxter of California Herbal Mint čistiace tonikum na pleť

Pite dostatočné množstvo tekutín

Voda a tekutiny sú veľmi podceňovaná mnohými ľuďmi najmä v zime, pritom majú pozitívny vplyv nielen na lepšie trávenie, lepšie sústredenie a viac energie, ale práve aj na pokožku, ktorá bude hebkejšia, vláčnejšia a s menej vráskami. Prijímanie dostatok tekutín má dokonca priamy vplyv na starnutie pokožky. Optimálny počet tekutín je ovplyvnený najmä vašou váhou, kompozíciou postavy a životným štýlom. Ale aby sme to nekomplikovali, základný benchmark pre priemerného muža je príjem dvoch až troch litrov vody denne. A myslíme naozaj vody, prípadne čaju. Určite tento bod neberte ako ospravedlnenie toho, že vypijete v práci za deň dvojlitrovú fľašu kofoly. 

  

 

Hydratujte a chráňte pokožku

Po dôkladnom vyčistení pleti je ďalším krokom jej hydratácia hydratačným krémom, ktorý je určený špeciálne pre mužov. Treba si dávať pozor, aby bol krém naozaj vyvinutý a navrhnutý pre potreby mužov. Ak je na kréme napísané "pre mužov", "for men", "uomo" alebo "homme", neznamená to zaručene, že je navrhnutý výlučne pre mužov. Dávajte si pozor na krémy, ktoré sa tvária, že sú určené pre mužov, ale v skutočnosti sú to ženské krémy v inom obale. Preto je vhodné používať značky, ktoré sa zaoberajú len mužskou kozmetikou, prípadne overené krémy od značiek, ktoré vyrábaju ako chlapské, tak aj ženské krémy. Podľa potreby používajte hydratačný krém jeden až dvakrát denne.

Opäť platí, že nie každý hydratačný krém je rovnaký. Nehovoríme, že platí priama úmera medzi cenou a kvalitou, ale vždy je dobré skontrolovať etikety, a hľadať v nich také ingrediencie, pri ktorých je vedecky dokázané, že naozaj fungujú. Menším bonusom je aj prípadne nejaká patentovaná technológia alebo ingrediencia, ktorú tak iné, lacnejšie krémy, neobsahujú, lebo ju použiť nemôžu. 

 

Nie je bozk ako bozk... a myslite aj na dotyky 

Nezabúdajte taktiež na svoje pery, ktoré dostávaju v chladnom počasí poriadne zabrať. Ak to už aj nevadí priamo vám, myslite aspoň na svoju polovičku. Nie je totiž nič horšie ako suché, tvrdé a popraskané pery. Neexistuje pritom jednoduchšie riešenie - balzam na pery. Jeho výhoda je, že malý balzam na pery môžete mať vždy vo vrecku pri sebe a aplikovať ho v prípade potreby počas dňa. V zime sa tak z tohto nenápadného a podceňovaného produktu stáva váš najdôležitejší spojenec.

Na trhu sú rôzne formy balzamov, nebojte sa teda skúšať a experimentovať, aby ste našli práve ten, ktorý vám bude vyhovovať najviac.

Okrem vašej tváre a pier je tu ešte jedna časť tela, ktorá v zime vyslovene trpí, ak sa jej nedostáva zaslúženej pozornosti. Sú to vaše ruky. Ak je to možné, používajte v zime rukavice, ktoré môžu byť nielen vkusným doplnkom vášho outfitu, ale tiež chránia vaše ruky pred zimou a teda pred vysušovaním, podráždením, popraskaním a tvrdnutím. Pri rukách, rovnako ako pri perách platí, že ak to aj nevadí vám, vašej parnerke bude určite príjemnejší dotyk hodvábu pred šmirglom. 

Na ruky, tak isto ako aj na pery, vyskúšajte viac krémov, aby ste našli ten ideálny. Nemusíte pri tom robiť extra vedu, kvalitné zloženie a príjemná vôňa sú základom, ktorým nič nepokazíte. Používajte minimálne dvakrát do dňa, v prípade potreby kľudne aj viackrát.

  

Salt & Stone SPF 30 hydratačný krém na tvár a telo
Salt & Stone SPF 30 hydratačný krém na tvár a teloRecipe for men zjemňujúci balzam na peryBaxter of California Hydro Salve krém na ruky

 

Nezabúdajte na UV ochranu

Aj keď je v zimnom období slnečných dní menej, nenechajte sa oklamať. Slnko vie byť totiž naozaj ostré a to najmä vo vyššie položených miestach a na horách. Preto je dôležité pred každou turistikou, alebo lyžovačkou použiť buď opaľovací krém s dostatočne vysokou UV ochranou, alebo hydratačný krém, ktorý má aj UV ochranu. Tu si treba dávať pozor na veľa nekvalitných produktov na trhu, preto si radšej vždy pozorne prečítajte zloženie, prípadne recenzie na daný produkt.

 

Zbytočne sa nevysúšajte

Tak ako v letných horúčavách radíme časté studené sprchy, aby sme zabránili rýchlej strate vody a vyhli sa nechcenej pozornosti v MHD, v zime platí presný opak. Obmedzte pobyt v sprche na jedenkrát denne, keďže väčšina sprchový gélov a mydiel spolu s nečistotami zbavujú pokožku aj jej prirodzenej mastnoty, čím ju vysušujú. Nepomáhate tým len svojej pokožke, ale aj životnému prostrediu. 

No a na záver, akokoľvek lákavé dlhé a horúce sprchy sú, skúste sa im vyhnúť. Bude to chcieť trochu sebazaprenia a disciplíny, ale letná voda a kratšia sprcha vašu pokožku oveľa viac vzprušia a hydratujú, ako niekoľkominútový prúd vriacej vody. Ten ju zanechá suchú, červenú a miestami až podráždenú a flakatú. A to rozhodne nie je pokožka, s ktorou by ste chceli ráno vyraziť z domu do mínusových teplôt, pripravený plniť si svoje sny. 

 

 

Zdroj obrázkov: unsplash.com, fashionbeans.com

Zverejnené 2019-01-17 Zverejnil Ďoďo Vzhľad 0 2194

Podobné články

Ako často by som si mal umývať vlasy šampónom?

Frekvencia umývania vlasov šampónom je tak trochu umenie.Keď to s používaním šampónu preženieme, zbavíme svoje vlasy...

Ako sa starať o tetovanie aby nevybledlo

Hovorí sa, že tetovanie je navždy. To síce môže byť pravda, neznamená to však, že bude aj navždy vyzerať dobre.

Ako byť lepším mužom v roku 2018

Vaša nová, lepšia verzia je bližšie, ako by ste čakali.

Ako sa správne oholiť 1: Príprava pred holením

Pre väčšinu mužov je holenie neskutočne otravná činnosť, ktorú ale musia robiť každý (druhý, tretí..) deň. Žijeme v...

KomentovaťOdpovedať

Kategórie

Hľadať na blogu

Menu