Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií nájdete TU.
Krátke mýty nielen o klasickom holení

Krátke mýty nielen o klasickom holení

Ľudia častokrát šíria rôzne múdrosti bez toho, aby ich mali akokoľvek podložené, alebo čo i len naštudované. Tak isto ako sa šíria rôzne mýty v posilovni, tak aj pri holení môžete naraziť na rôzne zaujímavé fakty, ktoré nie sú vždy pravdivé. Preto si vysvetlíme niektoré z nich, aby ste v tom mali jasno. :)

 

"Častejším holením rastú fúzy rýchlejšie"

Tento mýtus je jeden z najrozšírenejších a sám som mu kedysi veril. Môj otec a dokonca aj starý otec mi tvrdili, že začali poriadne zarastať až na vojne a to kvôli tomu, že sa holili dvakrát denne. Pravdou však je, že na vojnu sa chodilo práve vo veku, kedy strnisko začínalo najviac rásť. V kombinácií s veľkou fyzickou záťažou, ktorá zvyšovala hladinu testosteronu to bolo ideálne prostredie pre nové fúzy. 

Ak chcete vedieť tipy ako podporiť rast brady, určite si prečítajte náš článok: Rast brady: dokážeme ho nejako ovplyvniť, a ak áno, tak čím?

 

"Častejším holením sú fúzy hrubšie a tmavšie"

V nadväznosti na prvý mýtus ide o podobný princíp. Žiadny z výskumov jednoznačne nepotvrdil, že časté holenie má akýkoľvek vplyv na rast, hrúbku, alebo farbu fúzov. Skôr sa potvrdilo, že práve vďaka menej častému holeniu mali folikuly na vašej tvári viac času sa lepšie vyvinúť, a tak produkovať silnejšie fúzy.

  

 

"Čím viac čepelí, tým lepšie oholenie"

Ďalší zo série najznamejších mýtov, ktorý najviac zpropagovala firma Gillette už v roku 1971, kedy uviedla ako prvá na trh dvojčepelové žiletky. Zo začiatku vznikali posmešné reklamy, ale nakoniec viacčepeľové žiletky dostali na pozíciu lídra na trhu a klasické holiace strojčeky dostala do úzadia. Výhody viac čepelí sú menšia pravdepodobnosť porezania, lepšie a jednoduchšie ovládanie. Nikdy sa však naozaj nepreukázalo, že viac čepelí za sebou vás oholí lepšie, alebo hladšie.

 

"Shavetta je britva"

Na prvý pohľad vyzerajú rovnako, dokonca sa aj rovnako používajú. Tak v čom je teda rozdiel? Do shavetty sa vkladajú klasické žiletky, ktoré je potrebné zlomiť na polovicu, alebo sa môžu použiť špecialne polovičné žiletky na to určené. Nemusíte sa teda zapodievať brúsením a obťahovaním britvy na remeni. Jednoducho žiletku použijete dva až trikrát a vymeníte za novú. Je to omnoho lacnejší a prijateľnejší spôsob ako začať s týmto typom holenia. Ak sa vám tento spôsob holenia zapáči, môžete prejsť na britvu.

 

"Žiletku stačí meniť raz mesačne" (platí aj pre ženy)

Pri holení sa odlupujú z vašej tváre čiastočky pokožky, ktoré ostavájú na žiletke. Nehovoriac o baktériach, ktoré sa môžu na vašej tvári nachádzať a tiež ostávajú medzi čepelami žiletky. Ak si myslíte, že opláchnutím žiletky pod vodou sa baktérií zbavíte, tak ste na omyle. Ďalším skrytým problémom je otupovanie žiletky, ktoré spôsobuje to, že chlpy miesto toho, aby boli plynule odrezané, sa pri holení povytrhnú a môže dôsť ku zarasteniu chlpu. Nie je to možno úplne bežné a mnohí ste sa s týmto ešte asi nestretli, ale tupými žiletkami si tento problém len privolávate. Aký je teda ideálny čas na vymenenie žiletky? Klasické žiletky používajte maximálne na dve až tri oholenia a viacčepelové žiletky odporúčam meniť po piatich až šiestich použitiach.

 

Tupá žiletka chlp povytiahne a oholí ho až príliš, pričom sa vytvorí mala ranka, ktorá zarastie a zabráni tak chlpu rásť.

  

"Pena na holenie nie je nepotrebná" (platí aj pre ženy)

Je jedno aký spôsob holenia preferujete, ale pena na holenie by nemala chýbať pri holení žiadnému chlapovi, ani žene. Vďaka pene je kĺzanie holiaceho nástroja plynulejšie a šetrnejšie k vašej pokožke, fúzy, alebo chloy sú vďaka nej mäkšie, a tak je ich oholenie jednoduchšie a vyhnete sa prípadnému povytrhnutiu a zarasteniu.

 

"Aftershave sú vyhodené peniaze" (platí aj pre ženy)

Po každom holení je vaša pokožka nielen narušená, ale aj suchšia. Samozrejme, ak aftershave nepoužívate, zhoršenie vašej pokožky neuvidíte hneď, ale časom sa vám vaša pleť nepoďakuje. Je omnoho jednoduchšie preventívne predchádzať kožným problémom, ako zachraňovať celú situáciu, keď je už problém v pokročilejšom štádiu. Preto je nevyhnutné používať po holení akýkoľvek, Vám vyhovujúci, prípravok po holení. Či už to bude balzam po holení, voda po holení, alebo kolínska je už na vás. Používajte však to, čo vám najviac vyhovuje.

Stretli ste sa aj vy s podobnými mýtami? Alebo poznáte nejaké, ktoré sme v článku nespomenuli? Dajte nám vedieť do komentára vašu skúsenosť. :)

 

Zdroje: www.newromantimes.com, www.getrockwell.com

Zverejnené 2019-03-14 Zverejnil Tím BeGentleman Holenie 0 1313

Podobné články

Ako sa holiť v prípade, že trpíte na akné: Kompletný sprievodca

Akné samé o sebe je veľmi zlé a nepríjemné ochorenie pleti, na ktoré môže trpieť v určitom bode svojho života až 80%...

Ako čistiť a starať sa o štetku na holenie

Starostlivosť o štetku môže jej životnosť predĺžiť, ale aj skrátiť. Samozrejme, že životnosť závisí najmä od výrobnej...

Ako sa správne oholiť 3: Starostlivosť po holení

V poslednom článku série “Ako sa správne oholiť” sa zameriame na starostlivosť po samotnom oholení, pričom nezáleží...

Ako si vytvoriť dokonalú penu na holenie

Množstvo ľudí považuje holenie za nevyhnutné zlo a nevie si ho dostatočne užiť, či spraviť z neho rituál. Jeden z...

Kamenec: Čo to je a prečo ho používať?

Ak ste sa už niekedy boli dať oholiť v barbershope tak pravdepodobne viete, že sa o vás dobre postarali a oholenie...

Ako sa správne oholiť 1: Príprava pred holením

Pre väčšinu mužov je holenie neskutočne otravná činnosť, ktorú ale musia robiť každý (druhý, tretí..) deň. Žijeme v...

Jednoduchý návod ako sa vyznať v štetkách na holenie

Dokonalé oholenie začína vytvorením dokonalej peny, čo zase začína s dokonalou štetkou na holenie. Kvalitná štetka...

KomentovaťOdpovedať

Kategórie

Hľadať na blogu

Menu