Naše webové stránky používajú cookies. Váš súhlas s ich používaním môžete udeliť alebo odvolať prostredníctvom nastavenia Vášho prehliadača. Viac informácií o používaní cookies nájdete tu: kliknúť pre otvorenie odkazu
História brady: od symbolu mužnosti a spoločenského statusu po symbol identity

História brady: od symbolu mužnosti a spoločenského statusu po symbol identity

Brady mali počas storočí rôzne využitie. Kým v minulosti boli skôr praktickými pomocníkmi a mužov dokázali zahriať, v dnešnej dobe sú skôr symbolom mužnosti, postavenia v spoločnosti či dokonca módnym doplnkom. Ako sme však spomenuli, počas rokov sa trendy menili a boli určité fázy, kedy sa brady vôbec nenosili.

Rovnako ako mnohé módne kúsky, tak aj brady majú svoje obdobia. Niekedy sú mužmi uctievané a veľmi obľúbené, inokedy sú presným opakom a muži si svoje strnisko holia pravidelne, skoro každý deň. Poďme sa spoločne pozrieť na históriu brady a jednotlivé etapy v minulosti.

 

Brady ako symbol postavenia v spoločnosti

V minulosti, a to presnejšie v rokoch 3000 až 1580 pred naším letopočtom, boli brady symbolom postavenia v spoločnosti. Bol to symbol mužnosti a sily. Práve to bol dôvod, prečo si mnohí muži nechávali narásť husté brady. Výnimkou neboli ani vysokopostavení panovníci, ktorí o sile brady veľmi dobre vedeli.

Často sa však stávalo, že nie každý muž bol tak obdarený, aby mohol mať hustú bradu. Práve preto si mnohí muži, a najmä Egypťania, nechávali “vyrábať” brady. Tieto brady boli z kovu a vyzerali veľmi presvedčivo. Na tvári držali vďaka stuhám, ktoré boli uviazané vzadu na hlave.

Naopak, muži, ktorí síce boli odbarení hustou bradou, no časom im ošedivela, si ju často farbili. Už v tejto dobe existovali rôzne farby, ktoré sa na farbenie používali. Okrem farieb boli na trhu aj rôzne produkty, ktoré využívali najmä bohatí muži pre starostlivosť. Najobľúbenejšie boli rôzne oleje, ktoré bradu vyživovali a tá následne vyzerala zdravo.

 

 

Zákaz nosiť brady

Tentokrát sa presunieme o pár rokov ďalej, a to presnejšie do roku 345 pred naším letopočtom, kedy sa brady na nejaký čas vytratili. Dôvod bol najmä ten, že vojaci, ktorí išli do rôznych vojen a bitiek mali zakázané nosiť brady. Zákaz vydal Alexander Veľký, ktorý sa bál, že brada bude slabým miestom. Protivníci by mohli vojakov za brady chytiť a následne ich premôcť.

Od tohto roku sa začal pomaly rozširovať trend hladkej tváre. Muži sa po celom svete začali holiť. V Taliansku, presnejšie v Ríme, sa otvárali holičstvá, ktoré len potvrdili tento trend. Aj napriek tomu, že brady niekedy symbolizovali mužnosť, v tomto období sa na tento fakt pomaly zabúdalo a muži brady nechceli.

Mnohí muži, ktorí brady aj tak nosili,  si však následne museli zvykať na tváre bez brady. Dôvodom bol ďalší zákaz alebo presnejšie zákon, ktorý vyšiel v roku 1066 nášho letopočtu. Tí, ktorí chceli byť štýloví a dobre vyzerať, brady jednoducho nosiť nemali. Tak znel zákon normanskej módy.

 

Brada ako štýlový kúsok

Brady začali byť štýlovým kúskom až v roku 1535, kedy sa začali nosiť rôzne dĺžky a tvary. Netrvalo dlho a začiatkom 17. storočia sa začali brady aj farbiť. Muži si úžívali rôzne štýly a možnosti zmeniť svoju tvár a taktiež seba.

Brada sa zas stala symbolom mužnosti, no tentokrát plnila len tú výzorovú stránku. Praktická stránka sa vytratila dávno predtým.

 

 

Slušný gentleman má hladkú a oholenú tvár

Trend brady však netrval príliš dlho. Začiatkom 18. storočia sa brady vytratili po celej Európe. Objavili sa totižto nové estetické predstavy o mužskom vzhľade. Hladká a oholená tvár bola prototypom každého slušného muža. Tejto predstave sa verilo ďalších 150 rokov.

Fúzy a brada boli tak nepopulárne, že sa o nich dokonca aj písalo. V knihe “Toilette of Health” z roku 1834 sa uvádza, že brada je neospravedlniteľná vec, ktorá sa objavuje maximálne u robotníka na najnižšej vrstve spoločnosti. Holenie jednoducho predstavovalo časť hygieny, na ktorú muži nesmeli zabúdať.

 

Zlatá éra pre brady

Ako to však býva, každým rokom či storočím sa trendy menia a rovnako to bolo aj tentokrát. 19 storočie, presnejšie rok 1850, bol pre brady prelomový. Husté brady rôznych dĺžok sa stali veľmi obľúbenými. V tomto období sa považovali za symbol každého gentlemana a holenie akosi vypadlo z bežnej hygienickej rutiny. V tej sa teraz nachádzala starostlivosť o bradu. Prečo sa však trend brady znova objavil?

V spoločnosti, a najmä v tej britskej, sa objavila “kríza mužnosti” a niečo ako obavy z toho, že muži pomaly svoju mužnosť strácajú. Niektorí ľudia dokonca verili, že hladká pokožka robí z mužov “makších a pohodlnejších”.

V tomto období však brada nebola len symbolom mužnosti, ale taktiež symbolom múdrosti a vyspelosti. Taktiež sa brala ako niečo, čo ukazovalo zdravie muža. Následne bolo vytvorených niekoľko štúdií, ktoré podporovali iné funkcie brady, ako napríklad to, že brada dokáže ochrániť zuby, pretože otepľuje okolie úst. Taktiež mala chrániť celkovo tvár pred extrémnymi poveternostnými podmienkami. Okrem toho sa verilo aj tomu, že brada udržuje teplo v oblasti krku, čo zas bránilo respiračným ochoreniam a ochoreniam hlasiviek, čomu sme sa už venovali aj v našom staršom článku.

 

 

 A čo v dnešnej dobe?

Po rôznych módnych výkyvoch, ktoré sa odohrali v minulosti, sme sa dostali do obdobia, kedy si muži môžu vybrať či bradu nosiť budú alebo nie. Pri ich rozhodnutí nie sú nijako odsudzovaní spoločnosťou a či už muž bradu má alebo nie, môže sa považovať za gentlemana a slušného človeka.

Oproti minulosti majú muži výhodu najmä v tom, že majú voľnú ruku a rozhodujú sa sami za seba. Spoločnosť im do toho nič nehovorí. Dokonca sme sa posunuli tak ďaleko, že sa otvára stále viac a viac barbershopov a štúdií, kde sa z brady vytvára doslova umelecké dielo.

Či už sa rozhodnete pre bradu alebo hladkú tvár, vždy môžete vyzerať trendy, štýlovo a slušne. Výber je len na vás, pretože dnes sa nosí úplne všetko

 

Autorka článku: Naďa Černá

 

 

 

 

 

 

Zverejnené 2019-09-05 Zverejnil Naďa Černá Brada 0 2628

Podobné články

Ako sa starať o pokožku v lete

Leto je príjemným obdobím, na ktoré sa väčšina z nás teší skoro celý rok. Voľné dni lákajú ľudí ísť ku moru či niekam...

5 tipov ako sa menej potiť

Stoický filozof a rímsky štátnik Seneca v tom mal jasno: „sú to zbytočné veci, pre ktoré sa človek potí“. Nie sme si...

Pestuješ poriadnu bradu? Ďalších 15...

Po veľkom úspechu nášho predchádzajúceho článku, v ktorom sme písali o 15 zaujímavých faktoch o brade, ktoré si možno...

Pestuješ poriadnu bradu? Toto je 15 prekvapivých...

Vedel si napríklad, že brady boli kedysi zákazané? Ak nie, tak si z toho nič nerob, my sme to takisto netušili....

Rast brady: dokážeme ho nejako ovplyvniť, a ak áno, tak čím?

V minulom blogu sme si povedali niečo o raste brady, a rozdali pár tipov, ako bradu správne zapustiť. Zistili sme, že...

Ako si nechať narásť bradu

Málo vecí vyzerá v dnešnom svete viac mužnejšie, ako brada. Mesačná brada, dvojmesačná brada, trojmesačná brada,...

Brada robí mužov nielen...

Brady sú momentálne v kurze a nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo v najbližšom obodbí zmeniť. Prave naopak, blíži...

Olej a balzam na bradu: aký je medzi nimi rozdiel a...

Čím dlhšie plynie čas, tým väčšia chyba by bola myslieť si, že brady sú len obyčajným trendom. Ľudia brady milujú, a...

KomentovaťOdpovedať

Kategórie

Hľadať na blogu

Menu