Naše webové stránky používajú cookies. Váš súhlas s ich používaním môžete udeliť alebo odvolať prostredníctvom nastavenia Vášho prehliadača. Viac informácií o používaní cookies nájdete tu: kliknúť pre otvorenie odkazu
Movember a pánske zdravie

Movember a pánske zdravie

Zdravie je tá najcennejšia vec, ktorú človek má. Je preto potrebné správne sa oň starať a poznať určité problémy, s ktorými sa človek môže počas svojho života stretnúť. Mesiac november je zasvätený mužom a zaoberá sa niekoľkými vážnymi chorobami. Do prúdu “Movember” sa môžete pripojiť aj vy. Ide to veľmi jednoducho. 

 

Čo to je? 

Na začiatok by bolo asi najlepšie ozrejmiť, čo slovo Movember znamená a ako sa to spája s mužmi. Slovo Movember vzniklo z dvoch slov. Kým začiatok “mo” je zo slova moustache (v preklade fúzy), november je mesiac v roku, kedy sa celá táto akcia každoročne koná. 

Zámerom celej tejto kampane je zvýšiť pozornosť a priniesť dôležité informácie o zdravotných problémoch mužov. Myšlienka je označovaná nielen ako Movember, ale taktiež ako No Shave November. 

Úloha mužov, ktorí sa pripoja do tohto prúdu je veľmi jednoduchá. Nemajú sa holiť, mali by si pestovať fúzy či bradu po celý november. Tým sa spájajú do jednej veľkej komunity s ostatnými mužmi a snažia sa zvýšiť povedomie o chorobách ako rakovina prostaty, rakovina semenníkov a depresií, no taktiež o celkovom zdraví mužov. Problémom je totižto najmä fakt, že o týchto chorobách sa tak často nehovorí. 

 

Trochu z histórie

Movember sa začal v Austrálií, presnejšie v meste Melbourne. Bolo to v roku 2003, keď sa skupina priateľov rozhodla oživiť “staromódny” trend nosenia fúzov. K nim sa, na ich vlastné prekvapenie, pridali ďalší tridsiati ľudia. Každým rokom sa do Movember kampane pridávalo stále viac a viac ľudí. 

Kampaň však nepodporujú len muži, ale taktiež ženy. Počas minulého roka sa zapojilo viac ako 5 miliónov ľudí z celého sveta. Pripojiť sa môžete veľmi jednoducho aj vy. 

 

O aké choroby sa jedná? 

Movember bol na začiatku orientovaný skôr na problematiku rakoviny prostaty. O tej sa toľko nehovorilo a mnohí ju brali na ľahkú váhu. Rokmi sa však pridalo aj niekoľko ďalších chorôb, a to nielen fyzických. 

Okrem rakoviny prostaty sa Movember týka aj rakoviny semenníkov a duševných problémov ako je depresia. 

Rakovina prostaty 

Rakovina prostaty je liečiteľná. Výskumy ukazujú, že aj 98 % mužov, ktorí boli identifikovaní s touto chorobou v predčasnom štádiu, má šancu na úplne uzdravenie. Percento však klesne až na 26 %, ak choroba nie je identifikovaná v predčasnom alebo skorom štádiu. 

Riziko rozvoja rakoviny prostaty sa zvyšuje vekom. Neznamená to však, že ochorenie postihuje len starších mužov. Tento typ rakoviny je druhou najbežnejšou rakovinou na svete u mužov. Muži, ktorí v rodine už majú člena s týmto ochorením, majú 2,5-krát vyššiu pravdepodobnosť jeho výskytu. 

Ak sa však vo vyššom veku chcete chorobe vyhnúť, po päťdesiatke by ste sa mali poradiť so svojím lekárom o viacerých testoch. Najdôležitejšie sú tie krvné. Z nich vie doktor určiť či rakovinu máte alebo nie. Nezabudnite chodiť ani na pravidelné prehliadky. 

Rakovinu prostaty môžu dostať iba muži, pretože iba muži majú prostatu. Tá má zvyčajne veľkosť a tvar vlašského orecha, no s pribúdajúcim vekom sa zväčšuje. Hlavnou úlohou prostaty je vytvárať tekutinu, ktorá “nesie” spermie. K rakovine dochádza vtedy, keď sa niektoré bunky množia omnoho rýchlejšie ako normálne. Z tohto dôvodu sa vytvára nádor. Rakovina prostaty často začína pomaly, ale môže spôsobiť problémy. 

Existuje zopár symptómov, ktoré vám môžu “predpovedať” to, že rakovinu máte. Nie každý kto ju však má, tieto symptómy mal. Medzi tie hlavné patria: 

 •       Potreba chodiť neustále na toaletu, najmä v noci
 •       Problém s udržaním moču
 •       Bolestivé až pálivé močenie
 •       Problémy s erekciou
 •       Krv v moči alebo ejakuláte 
 •       Pravidelná bolesť v spodnej časti chrbta, bokov alebo stehien 

O rakovine prostaty sa často nehovorí. Mnohí dokonca ani nemusia vedieť, čo to je. Movember je preto skvelou kampaňou, ktorá sa nebojí hovoriť o tomto probléme otvorene. Vzbudzuje tak záujem nielen mužov, ale aj žien o túto problematiku. Pravidelné prehliadky a skoré identifikovanie choroby vám môžu zaručiť úplné a veľmi skoré uzdravenie bez nejakých vedľajších účinkov. 

 

Rakovina semenníkov

Okrem rakoviny prostaty sa Movember zaujíma aj o rakovinu semenníkov. V porovnaní s inými je tento typ rakoviny zriedkavý. Postihuje však veľmi mladých mužov vo veku od 15 do 35 rokov. Tak ako aj v prípade rakovine prostaty, tak aj v tomto však nie je úplne s istotou dokázané, že mladší alebo starší muži ju nemôžu dostať. 

Veľmi dobrou správou však je, že rakovina semenníkov je liečiteľná. Ak je diagnostikovaná v ranom štádiu, človek sa vie vyliečiť veľmi rýchlo a pomerne jednoducho. V závislosti od typu a štádia choroby sa odvíjajú aj jednotlivé procedúry a typy liečenia. 

Existuje aj zopár symptómov, ktoré môžete spozorovať. Nie každý ich musí povinne mať, no väčšinou s rakovinou semenníkov prichádzajú. Medzi tie najčastejšie patria: 

 •       Zväčšenie jedného alebo oboch semenníkov
 •       Pocit ťažkosti v miešku
 •       Tupá bolesť v oblasti brucha alebo slabín 
 •       Bolesť alebo nepohodlie v semenníku alebo v miešku
 •       Citlivosť bradaviek
 •       Bolesť chrbta

Nevýhodou oproti iným typom rakoviny je ten, že pri tejto neexistuje žiadna možnosť prevencie. Niektorí doktori odporúčajú pravidelné vyšetrenia semenníkov, no nie všetci súhlasia. Samozrejmosťou sú pravidelné prehliadky u doktora. Ak sa náhodou objaví jeden zo symptómov, rozhodne vyhľadajte špecialistu. 

Existujú však určité typy ľudí, ktorí sú na túto chorobu náchylní. Ak máte niekoho v rodine s týmto problémom, je veľká pravdepodobnosť, že ho môžete zdediť aj vy. Pod veľkým rizikom sú aj ľudia s abnormálnym vývojom semenníkov a muži vo veku od 15 - 35 rokov. Štúdie taktiež preukázali, že rakovina semenníkov sa častejšie objavuje u bielych mužov v porovnaní s mužmi tmavej pleti. 

 

 

Depresia

Tretia choroba, ktorou sa kampaň Movember zaoberá, je depresia. Na rozdiel od prvých dvoch je psychickou chorobou. Bojuje sa proti nej ťažko a mnohí ľudia jej podľahnú. Tak ako pri každej chorobe, aj pri depresií platí jednoduché pravidlo. Ak sa podchytí v ranom štádiu, dá sa proti nej správne bojovať. 

To, či sa dá z depresie úplne vyliečiť, nie je známe. Niektoré výskumy tvrdia, že áno, iné zas že nie. Všetko sa to však odvíja od samotného človeka, jeho psychika a motivácie k tomu, či sa chce alebo nechce vyliečiť. 

O depresií sa počas posledných rokov začalo hovoriť stále viac a viac. Mnohokrát sú to však ženy, ktoré sa k tomuto problému priznajú a snažia sa ho riešiť. Muži sa väčšinou uzatvárajú do seba a snažia sa proti depresií bojovať sami. Často to však nejde, pretože choroba je silnejšia ako človek. Veľké percento mužov začne svoj smútok a problémy utápať v alkohole. Tým pádom sa začne nekonečný kolotoč, z ktorého nejde len tak von. 

Symptómy depresie asi nie je potrebné nejako opisovať. Sú to bežné pocity ako náladovosť, smútok, hnev, agresivita, úzkosti, pocity prázdna, psychické bolesti ako napríklad bolesti hlavy a podobne. Depresia sa však môže odrážať aj v bežnom živote ako napríklad znižovanie sexuálneho výkonu, únava, nízky výkon v práci či nechuť ako do jedla, tak aj do iných aktivít a činností. 

Depresia nie je len jedna. Jej typov je naozaj veľké množstvo. Ak sa však cítite zle, mali by ste zájsť za špecialistom, ktorý vám pomôže. Psychológovia sú v dnešnej dobe úplne bežní doktori, s ktorými sa viete dobre porozprávať, vedia vám poskytnúť rady a pomôcť vyriešiť rôzne situácie vo vašom živote. Nebojte sa nejakého z nich navštíviť aj v prípade, že sa len potrebujete z niečoho vyrozprávať. Depresia je často tichým zabijakom mnohých ľudí. Zakráda sa pomaly a potom odrazu udrie.

Rizikové faktory sú rôzne. Depresiu môže dostať každý z nás. Najčastejšie však na psychiku človeka vplývajú genetické faktory, stres alebo rôzne choroby. 

Movember sa snaží ukázať mužom to, že priznať si nejakú chorobu nie je slabosť. Práve naopak, hovoriť o nej, šíriť dôležité informácie ľuďom a bojovať proti zákerným chorobám je prejav sily.

 

Ako sa pridať? 

Aj vy môžete byť človekom, ktorý Movember podporí. Zúčastniť sa môže úplne každý. Stačí ak mesiac november začnete s “čerstvo holenou tvárou” a počas tridsiatich dní v mesiaci prestanete s holením. 

Do kampane Movember môžete taktiež prispieť finančne. Vzdajte sa počas tohto mesiaca nejakého produktu, ktorý pravidelne používate a venujte tieto peniaze na výskum rakoviny. Stačí aj zopár eur. 

A čo robiť po Movembri? Je to na vás. Ak sa vám brada alebo fúzy zapáčili, pokojne si ich nechajte. Naopak, ak nie ste fanúšikom zarastenej tváre, môžete sa oholiť.

 

Nestihli ste? Nevadí! 

Ak ste to tento rok nestihli alebo ste žena a chcete Movember podporiť, vôbec to nevadí. Síce sa kampaň spája najmä s novembrom, zvyšovanie povedomia o chorobách ako rakovina prostaty, rakovina semenníkov či depresia, je dôležité po celý rok. Darovať peniaze do výskumu, hovoriť o problémoch, ktoré sa s chorobami spájajú alebo pridávať fotografie na sociálne siete spolu s hashtagmi #movember, #mobros alebo #mosistas je dôležité robiť nielen počas novembra. 

Movember je skvelým príkladom, ako sa dá prostredníctvom sociálnych sietí a internetu rozšíriť povedomie o chorobách, ktoré nie sú až tak diskutované.

 

Zverejnené 2019-11-28 Životný štýl 0 477

Podobné články

Všetko čo potrebuješ vedieť o farbení brady

Brada je už dlhé roky symbol mužnosti a sily. Kým v minulosti pôsobila rebelantsky až divoko, dnes je považovaná za...

História brady: od symbolu mužnosti a...

Brady mali počas storočí rôzne využitie. Kým v minulosti boli skôr praktickými pomocníkmi a mužov dokázali zahriať, v...

Návod ako byť dobrý otec

Pre väčšinu ľudí začína otcovstvo oveľa skôr, ako sa dieťa narodí. Počas mesiacov pre pôrodom budete čítať knihy a...

Movember: mesiac fúzov, brady a mužského zdravia

Movember je späť. Mesiac fúzov, brady, fundrasingu a predovšetkým osvety o rakovine prostaty, semenníkov a duševnom...

Pestuješ poriadnu bradu? Toto je 15 prekvapivých...

Vedel si napríklad, že brady boli kedysi zákazané? Ak nie, tak si z toho nič nerob, my sme to takisto netušili....

Rast brady: dokážeme ho nejako ovplyvniť, a ak áno, tak čím?

V minulom blogu sme si povedali niečo o raste brady, a rozdali pár tipov, ako bradu správne zapustiť. Zistili sme, že...

Brada robí mužov nielen...

Brady sú momentálne v kurze a nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo v najbližšom obodbí zmeniť. Prave naopak, blíži...

Olej a balzam na bradu: aký je medzi nimi rozdiel a...

Čím dlhšie plynie čas, tým väčšia chyba by bola myslieť si, že brady sú len obyčajným trendom. Ľudia brady milujú, a...

KomentovaťOdpovedať

Kategórie

Hľadať na blogu

Menu