Naše webové stránky používajú cookies. Váš súhlas s ich používaním môžete udeliť alebo odvolať prostredníctvom nastavenia Vášho prehliadača. Viac informácií o používaní cookies nájdete tu: kliknúť pre otvorenie odkazu
Aký je rozdiel medzi pomádou, gélom či voskom na vlasy?

Aký je rozdiel medzi pomádou, gélom či voskom na vlasy?

Svet rôznych stylingových produktov môže byť pre muža mätúci, a často sa zdá, že pochopiť čo jedntolivé typy stylingových produktov robia a aký je medzi nimi rozdiel môže byť až nemožné. Poznáte rozdiel medzi pastou na vlasy, pomádou alebo ílom/hlinou na vlasy? A čo tak ešte gély, vosky a rôzne stylingové krémy?

Všetky tieto rozličné názvy spôsobujú, že muži sa vo svete stylingových produktov strácajú a nevedia si vybrať ten jeden (alebo dva) stylingové produkty, ktoré pre vytvorenie toho svojho dokonalého účesu potrebujú.

My v BeGentleman.sk si myslíme, že by to tak rozhodne byť nemalo. Rozhodli sme sa vám preto priniesť zatiaľ asi najkomplexnejší článok o stylingových produktov pre mužov na slovenskom internete :-) Ak vás zaujíma, ktorý produkt je vhodný práve pre vás a váš účes, rozhodne čítajte ďalej.

   

POMÁDY NA VLASY

Pomáda na vlasy je v súčasnosti asi najrozšírenejší názov pre stylingové produkty pre mužov. Či je názov pomáda často používaný správne je úplne iný príbeh, avšak zdá sa, že slovo pomáda na vlasy sa dá použiť na všetko, čo nie je zrovna gél.  

Pomády sú predovšetkým navrhnuté tak, aby ste s nimi vedeli vytvoriť dokonale uhľadený účes s vysokou mierou lesku. Povedané zjednodušene, pomády fungujú výborne pre účesy, na vytvorenie ktorých potrebujete hrebeň alebo kefu.

Na rozdiel od gélov, pomády vo vlasoch nezaschnú. Nezanechajú ich tak tvrdé a drsné, ale pôsobia prirodzene, vďaka čomu si viete váš účes podľa potrieb upravovať počas celého dňa.

Dnes je už na trhu obrovské množstvo klasických pomád a viete si medzi nimi vybrať tie s miernejším, ako aj vyšším leskom.

  

Pomády na vlasy môžeme rozdeliť do dvoch hlavných kategórií:  

 1. Pomády na báze oleja a vosku (tie tradičnejšie pomády)
 2. Pomády na báze vody (tie dnes populárnejšie pomády)

   

Pomády na báze oleja a vosku sú v podstate z tuku (či ropy), vďaka čomu sú v porovnaní s pomádami na báze vody aj oveľa lacnejšie. Prvé “moderné” pomády v minulosti sa zvykli vyrábať z bravčového sadla. Prísady v týchto pomádach sú vodou veľmi ťažko rozpustné, čo ich robí prakticky nemožné z vlasov zmyť bez použitia kvalitného šampónu. Tento typ pomády by ste zároveň mali z vlasov zmyť vždy pred spaním, a nenechávať si ju počas noci vo vlasoch.

Zatiaľ čo tento typ pomád poskytne vlasom vysoký lesk a takmer nekonečnú možnosť účes tvarovať, nutnosť používať šampón na ich každodenné zmytie môže vlasy vysušovať a zbavovať potrebných prírodných olejov vo vlasoch. To môže spôsobiť, že pri dlhodobom používaní sa môžu vlasy javiť ako nezdravé a slabé. To platí obzvlášť v prípadoch, keď nie sú aspoň dvakrát do týždňa vyživované kvalitným kondicionérom.

Malá poznámka ešte pre mužov s problematickou pleťou, olejové pomády môžu totiž váš problem ešte zhoršiť, a obzvlášť v oblasti čela a vrchu hlavy môžu viesť k tvorbe akné.

To však neznamená, že ak ste fanúšikom olejových pomád, tak si škodíte. Naopak, na trhu už dnes existujú aj veľmi kvalitné, skvelé a populárne olejové pomády, napríklad tie od Reuzel, či Mr. Natty.

Pomády na báze vody, na druhej strane, sú trochu jednoduchšie na použitie. Sú navrhnuté tak, aby ste s nimi dosiahli rovnaké typy účesov, podobnú fixáciu a lesk ako s olejovými pomádami. Bonusom je, že sa z vlasov zmývajú oveľa jednoduchšie len s vodou a bez nutnosti použitia šampónu.

Veľa pomád na vodnej báze síce neposkytuje až takú silnú fixáciu ako olejové pomády, avšak vynahrádza to vyššou flexibilitou, vďaka čomu sa dá účes pohodlne upravovať počas dňa.

REUZEL PINK GREASE HEAVY HOLD POMÁDA NA VLASYBLIND BARBER 90 PROOF POMÁDA NA VLASYMISTER POMPADOUR PEPPERMINT POMÁDA NA VLASY
REUZEL PINK GREASE HEAVY HOLD POMÁDA BLIND BARBER 90 PROOF POMÁDA NA VLASYMISTER POMPADOUR PEPPERMINT POMÁDA

  

PASTY NA VLASY

Zatiaľ neexistuje presná definícia, ktorá by nám povedala, že čo to vlastne tá pasta na vlasy je. Sú však medzi jednotlivými stylingovými pastami určité podobnosti, ktoré si hneď všimnete, keď nejakú vidíte, prípadne vezmete do rúk.

Pasty na vlasy majú vo všeobecnosti hustejšiu konzistenciu ako pomády, a ich textúra môže siahať od niečoho, čo sa podobá na hustú zubnú pastu až po lepkavé lepidlo. Pasta na vlasy váčšinou vášmu účesu dodá strednú až silnú fixáciu a môže ho zanechať s prirodzene matným finišom, ako aj s jemným nádychom lesku. Vďaka tomu sú pasty na vlasy veľmi všestranným stylingovým produktom pre mužov a sú vhodné prakticky pre každý typ účesu. Ideálne sú pre všetky dĺžky vlasov, typov a štýlov…od krátkych po dlhé, od jemných po husté, od strapatých až po uhľadené. 

K tomu všetkému sú na báze vody, takže ich zmytie z vlasov je opäť nesmierne jednoduché. Ak teda stále neviete, ktorý typ produktu na vlasový styling je pre vás, s pastou na vlasy určite nič nepokazíte.  

Čo sa použitia týka, hustejšie pasty na vlasy treba pred použitím zohriať, aby zmäkli. Rozotrením hustejšej pasty v rukách a medzi prstami zabezpečí, že produkt zmäkne a dá sa jednoducho a rovnomerne naniesť do vlasov.

Keď si následne účes vytvarujete do požadovaného štýlu, pasta sa začne opäť ochladzovať a zhustne, vďaka čomu poskytne vášmu účesu fixáciu, ktorú potrebuje.

MISTER POMPADOUR NATURAL BEESWAX VOSK NA VLASYREUZEL FIBER POMÁDA NA VLASYPACINOS MATTE PASTA NA VLASY
MISTER POMPADOUR NATURAL BEESWAX PASTEREUZEL FIBER POMÁDAPACINOS MATTE PASTA NA VLASY

  

ÍL A HLINA NA VLASY

Íly a hliny na vlasy sú relatívne nový typ klasifikácie stylingových produktov pre mužov a z hľadiska konzistencie môžu byť veľmi hrubé, ale aj príjmemne krémové. Jediná vec, ktorú majú íly a hliny spoločnú je, že obsahujú skutočnú ílovú horninu, a to konkrétne bentonit.

Bentonit je úplne prírodná ingrediencia, a vzniká zvetrávaním a rozkladom vulkanického skla. Je to neuveriteľne jemný prášok, na dotyk až zamatový, pričom pri kontakte s vodou naberá objem a dokáže sa nafúknuť až šesťnásobne.

Íl (bentonit) tak spôsobí, že vaše vlasy sa budú zdať hrubšie, robustnejšie a hustejšie, a dodá im v podstate väčšiu štruktúru a stabilitu počas celého dňa. Íly a hlina na vlasy sú tak ideálne pre účesy, ktoré vyžadujú veľký objem bez toho, aby vaše vlasy zaťažovali.

  

Medzi ďalšie výhody ílov a hlín na vlasy patrí:

 • Majú tendenciu vlasy zbaviť od špiny a nečistôt bez toho, aby ich zároveň zbavili aj ich prirodzenej mastnoty
 • Íly a hliny majú vlastnosti, ktoré prirodzene liečia a stimulujú nielen vlasy, ale aj pokožku pod nimi (vďaka čomu sú vhodné pre mužov s citlivou pleťou) a podporujú zdravý rast vlasov
 • Vyživujú vlasy a pokožku pod nimi, keďže sú bohaté na minerály a živiny
 • Zároveň vlasy aj hydratujú a pomáhajú dostať pod kontrolu a udržiavať aj dlhé a kučeravejšie vlasy

  

Na trhu je dnes množstvo kvalitných ílov a hlín na vlasy, ktoré sa dajú použiť ako skvelý pre-styler ale aj ako výborný konečný produkt, ktorý vašim vlasom v spolupráci s fénom dodá potrebný objem a stabilitu bez toho, aby ich zaťažoval.

Väčšinou účesom poskytujú prirodzene matný až polomatný finiš a strednú až silnú fixáciu.

REUZEL CLAY MATTE HLINA NA VLASYHANZ DE FUKO CLAYMATIONBAXTER CLAY POMADE
REUZEL CLAY MATTE HLINAHANZ DE FUKO CLAYMATIONBAXTER CLAY POMADE

   

VOSKY NA VLASY

Z voskov na vlasy sa poslednú dobu stal veľmi široký pojem, pretože medzi vosky veľa ľudí zaraďuje aj pomády, gély, stylingové krémy či íly na vlasy (asi preto, že ešte nečítali tento článok :-)).  

V skutočnosti, vosky na vlasy majú spoločné hlavne dve vlastnosti: podobne ako gély majú väčšinou lesklý finiš, a na rozdiel od gélov časom nestvrdnú. Na ktoré stylingové produkty na vlasy sa teda vosky najviac podobajú? Najviac sa vosky na vlasy podobajú na pomády, avšak v porovnaní s nimi väčšinou poskytujú slabšiu fixáciu.

Typicky dodajú účesom stredný až vysoký lesk, avšak slabinu majú v celkovom tužiacom efekte. Podobne ako pomády, vosky sú vhodné pre účesy, ktorých tvorba si vyžaduje aj použitie hrebeňa.

BY VILAIN SILVER FOX VOSK NA VLASY BLIND BARBER 60 PROOF VOSK NA VLASYHANZ DE FUKO SPONGE WAX
BY VILAIN SILVER FOX VOSK NA VLASYBLIND BARBER 60 PROOF VOSK NA VLASYHANZ DE FUKO SPONGE WAX

   

STYLINGOVÉ KRÉMY

Stylingové krémy na vlasy sa od ostatných produktov odlišujú predovšetkým svojou konzistenciou. Tá je až mliečna, v porovnaní s pevnou, pastovou konzistenciou pomád a pást na vlasy.

Krémy sú výborné pre hydratáciu vlasov pri snahe dostať pod kontrolu a tvarovať napríklad kučeravé vlasy. V porovnaní s ostatnými stylingovými produktami, krémy na vlasy poskytujú ľahkú a jemnú fixáciu a odporúčajú sa hlavne ako pre-stylingový produkt, keďže vlasy spevnia a dodajú im hutnosť.

Takže v prípade, ak chcete skrotiť neposlušné vlasy či dostať pod kontrolu kučery, určite zvážte používanie aj stylingového krému.

LAYRITE NATURAL MATTE KRÉM NA VLASYMORGANS GENTLEMENS VLASOVÝ KRÉMPACINOS SCULPTING KRÉM NA VLASY
LAYRITE NATURAL MATTE KRÉMMORGANS GENTLEMENS VLASOVÝ KRÉM

PACINOS SCULPTING KRÉM NA VLASY

  

GÉLY 

Gél na vlasy je pravdepodone tým najznámejším, najpoužívanejším (a asi aj najnenávidenejším) stylingovým produktom na vlasy pre mužov. Je asi úplne bezpečné povedať, že každý chlap niekedy použil gél na vlasy aspoň raz za život.

Gél je väčšinou ten prvý produkt, ktorý muži použijú, keď si na základnej či strednej škole začnú prvýkrat upravovať, alebo ako sa vtedy tomu hovorilo, “gélovať” vlasy. Je to zapríčené asi tým, že gély sú väčšinou nielen lacné, ale aj bežne dostupné v každom obchode, alebo tým, že väčšina z nás sme nič lepšie nepoznali, prípadne tým, že nič lepšie jednoducho nebolo.

Čo sa bežných gélov týka, sú skvelou možnosťou v prípade, ak je vašim cieľom tuhý a tvrdý účes s ktorým nepohnete a ak vás netrápi, že s vysokou pravdepodobnosťou poškodzuje vaše vlasy.  

Gél je vhodný pre takmer všetky typy vlasov, dokáže ich ľahko tvarovať, učesať a udržať na mieste po celý deň. Gél funguje tak, že obalí vlasové vlákna a spojí ich k sebe, vďaka čomu tak vaše vlasy držia na mieste.

Gély sú založené na báze vody, vďaka čomu sa ľahko vymývajú z vlasov, avšak drvivá väčšina z nich obsahuje zmes tvrdých alkoholov a tužiacich chemikálií. Vlasy zanechávajú lesklé, tvrdé a bez akéjkoľvek flexibility, takže sa nedajú buď vôbec, alebo len veľmi ťažko upravovať počas dňa.

  

Toto extrémne držanie vlasov však má aj svoju cenu:  

 • Viditeľný jemný poprašok so zvyškov zaschnutého gélu zostáva vo vlasoch, keď si cez ne prejdete rukou
 • Alkohol použitý v géloch, vďaka ktorému po nanesení na vlasy zaschne, vlasy zaťažuje a extrémne vysušuje, čo ich poškodzuje
 • Leptavé chemikálie vlasy dehydratujú, čo môže viesť k svrbeniu hlavy a výskytu lupín
 • Postupom času sa vlasy stanú krehké a náchylnejšie na lámanie
 • Napomáha k nahromadeniu mŕtvych kožných buniek a tvorbe prebytočného mazu na povrchu hlavy, čím upcháva vlasové folikuly a následne môže viesť k vypadávaniu, či až strate vlasov

  

Znie to super, nie? Preto ak používate bežný gél, najlepšie urobíte ak ho používať prestanete, prípadne sa porozhliadnete po nejakej kvalitnejšej alternatíve bez alkoholu, či silných tužiacich chemikálií.

HANZ DE FUKO GEL TRIQMORGANS STYLING GÉL NA VLASYELEGANCE BLACK GEL NA VLASY
HANZ DE FUKO GEL TRIQMORGANS STYLING GÉL NA VLASYELEGANCE BLACK GEL NA VLASY

  

Dúfam, že ak ste článok dočítali až sem, budete sa vďaka nemu teraz orientovať vo svete stylingových produktov oveľa jednoduchšie ako doteraz.

Ak máte pocit, že článku niečo chýba, prípadne ste sa nedozvedeli všetko, čo vás zaujíma, kľudne nám dajte vedieť v diskusii pod článkom. A aký stylingový produkt na vlasy používate vy? Ste s ním spokojný?

 

Zdroj: misterpompadour.com

 

Zverejnené 2017-03-08 Zverejnil Tím BeGentleman.sk Vlasy a stajling 2 43274

Podobné články

Čo by sme mali jesť, aby sme mali skvelé, silné a zdravé vlasy

Rib eye steak. Príprava? Medium rare. T-bone steak, či u nás najpopulárnejší steak zo sviečkovice. Že to znie ako...

5 jedál, ktoré bojujú proti vypadávaniu vlasov

Aj vy ste si začali všímať viac vlasov v umývadle, či na hrebeni, počas každodennej tvorby svojho účesu? Nie ste...

Etiketa pre moderného muža

Keď sme naposledy uvažovali, aký článok vám na blogu prinesieme najbližšie, náhodou sme na jednej anglickej stránke...

Olej a balzam na bradu: aký je medzi nimi rozdiel a...

Čím dlhšie plynie čas, tým väčšia chyba by bola myslieť si, že brady sú len obyčajným trendom. Ľudia brady milujú, a...

5 jednoduchých tipov ako dodať vašim vlasom väčší objem

Nie je nič horšie ako ploché a zvädnuté vlasy úplne bez života, ktoré sú buď príliš suché alebo prilíš mastné. Je to...

2 Komentárov

 • Petrik

  Petrik 2019-02-28 Odpovedať

  Konecne viem co mam pouzit. Inak zabudli ste na lak a tuzidlo :) Ja som doteraz pouzival na ofinku lak ale po par hodinach to nedrzi...
 • Tomas

  Tomas 2018-07-22 Odpovedať

  Ahoj.
  Po precitani prvej vety som sa zaradoval, ze som nasiel spravny clanok.
  Po precitaci 3. odstavca a zascrolovani som zavahal, ci som ochotny touto temou zabit tolko casu.
  Nakoniec som clanok ale precital cely :)
  Dakujem za objasnenie pojmov. Uvital by som pri jednotlivych produktoch ale este obrazky s ukazkami ucesov, kde su pouzite.

KomentovaťOdpovedať

Kategórie

Hľadať na blogu

Menu