Vlasy a stajling

Čo spôsobuje lupiny a ako sa ich zbaviť?

blank

Jar sa nám nezadržateľne blíži, avšak smutná štatistika hovorí, že až takmer polovicu všetkých mužov trápi snežná sezóna po celý rok.  Pod snehom myslíme samozrejme biely poprašok vo vlasoch a na ramenách, ktorého sa veľa ľudí napriek snahe nevie zbaviť.

Lupiny sú v podstate odumreté bunky pokožky, ktoré sa z nej následne odlupujú.  Keďže ide o úplne prirodzený proces, určité množstvo týchto odlúpených častí mŕtvej pokožky vo vlasoch je celkom normálne.

Problém však je, že u niektorých ľudí sa odlupuje až dvakrát viac týchto buniek, čo následne vyústi do viditeľných lupín vo vlasoch. Nezvyčajný nebýva ani výskyt podráždenia a začervenania na pokožke.

V kombinácii s vyššou tvorbou kožného mazu, ktorý následne upcháva vlasové folikuly sa tak pravdepodobnosť výskytu lupín vo vlasoch, brade či dokonca v obočí  zvyšuje.

blank

Dobrá správa ale je, že lupiny nie sú nevyriešiteľný problém. Práve naopak, dá sa proti nim celkom úspešne bojovať.

Najjednoduchší spôsob ako sa zbaviť lupín raz a navždy je používať kvalitný denný šampón proti lupinám. Väčšina z nich je špeciálne vytvorená na zníženie rýchlosti rastu buniek, vďaka čomu potom odumierajú pomalšie. Iné šampóny zas obsahujú silné protiplesňové zložky, ktoré účine bojujú proti výskytu kvasiniek tvoriacich sa v mazom upchatých vlasových folikulách.

V niektorých prípadoch môžu byť lupiny aj dôsledkom používania lacných a nekvalitných šampónov alebo stajlingových prípravkov plných chémie. Tvorba lupín tak môže byť alergickou reakciou na ich zloženie.

Rovnako sa tak môže stať, že lacné a nekvalitné produkty tvoju pokožku príliš vysušujú, a tá sa následne šúpe. V takom prípade je vždy lepšie používať šampón, ktorého zloženie je kvalitné, ideálne čo možno najviac prírodné a bez parabénov a sulfátov.

V prípade, že šampóny dlhodobo nepomáhajú, problém môže byť aj v životnom štýle. Ak lupiny na tvojej hlave tvrdohlavo pretrvávajú aj napriek dennému umývaniu kvalitným šampónom, vyskúšaj obmedziť jedlá bohaté na soľ, tuk a cukor. Pomôcť môžu aj aktivity zamerané na zníženie stresu ako jóga, pilates, ľahké cvičenie či obyčajný pohyb na čerstvom vzduchu.

V neposladnom rade treba povedať, že ak nepomáha nič z týchto tradičných a inak spoľahlivých riešení, problém s lupinami môže byť prejavom väčších problémov, ako je napríklad plesňová infekcia. V tomto prípade treba určite navštíviť dermatológa, nakoľko tá si už vyžaduje špecializovanú a odbornú liečbu