Holenie

Čomu sa vyvarovať pri holení

Pár rýchlych ťahov strojčekom s tupými čepielkami a už sa ponáhľaš z kúpeľne, pričom na balzam alebo vodu po holení si ani nepomyslel? Nie si sám, na holenie ako rituál sa pozerá len veľmi málo ľudí. Nanešťastie, nedostatky, ktoré z toho vyplývajú sú okamžite viditeľné na pokožke a stojí za to zvážiť, či prístup k holeniu neprehodnotiť. Prinášame ti niekoľko chýb, ktoré ľudia robia pri holení najčastejšie.

Nerob príliš rýchle pohyby

Ak používaš klasický spôsob holenia – britvu, shavettu alebo klasický holiaci strojček – tak pravdepodobne vieš, že príliš rýchle alebo neopatrné pohyby môžu byť potrestané porezaním. Ak však používaš viacčepeľové žiletky alebo elektrický strojček, možno ťa láka holiť sa rýchlejšie, pretože šanca porezať sa je naozaj minimálna. Problém je ten, že pri rýchlych pohyboch môže dôjsť k miernemu povytrhnutiu alebo podráždeniu chlpu, a tak si môžeš spôsobiť poranenie alebo podráždenie pokožky, ktorému sa chceš určite vyhnúť.

Žiletky sa otupia skôr ako si myslíš

Vstúp si do svedomia a odpovedz si na otázku: “Kedy som naposledy menil žiletku?”. Ak je odpoveď pred mesiacom, choď ju vymeniť ešte teraz. Záleží samozrejme aj od hustoty a tvrdosti fúzov, ale klasická jednorazová žiletka sa otupí po 2-4 použitiach, viacčepeľová žiletka po 5-6 použitiach. Tupá žiletka nielen povytrháva chlpy, a tak dráždi pokožku, ale každým použitím sa medzi čepeľami zachytávajú čiatočky kože a je tak ideálnym prostredím pre tvorbu baktérii.

Nekvalitná kozmetika môže viac uškodiť ako pomôcť

Nie, nemusíš si kupovať najdrahšiu kozmetiku z ponuky, ale vyvaruj sa najlacnejším produktom, ktoré nájdeš. Všetko čo si dáš na pokožku sa vstrebáva do tvojho tela. Takže tak isto ako by si si mal dávať pozor na to čo ješ, daj si pozor na to čo si dáš na seba, pretože sa to do teba dostane.

Už máš kvalitnú kozmetiku, ale stále máš problém?

Už si nekupuješ najlacnejšiu kozmetiku, ale stále máš problém s podráždením pokožky? Buď máš citlivú pokožku a mal by si sa zamerať na kozmetiku určenú práve na takýto typ pokožky, alebo ti nemusí vyhovovať určitá zložka v danom produkte. Ak ti teda nejaký produkt nevyhovuje, vymeň ho a snaž sa odpozorovať aká zložka by to mohla byť a vyhýbať sa jej.

Holenie v protismere rastu brady

Možno si o tom už počul a možno nie. Nemal by si sa holiť v protismere rastu brady. Ale prečo? Určite to už veľa z vás skúšalo a nič zlé sa nestalo. Ba dokonca si zistil, že oholenie je hladké ako nikdy pred tým. Problém je v tom, že v 99% prípadoch sa ti pravdepodobne nič nestane, a práve v tom 1% ti môže zarásť chlp, ktorý ti môže spôsobiť zápal a nepríjemné problémy. Preto by si sa mu mal vyhnúť, aj v prípade, že ti nespôsobuje žiadne ťažkosti.

Netlač zbytočne na pílu, teda žiletku

Každá žiletka by mala holiť hladko aj bez použitia dodatočného tlaku. Ak už neholí dostatočne, žiletka je tupá a mal by si ju vymeniť. Nikdy však na ňu netlač. Plynulým pohybom a váhou samotného strojčeka alebo žiletky ju nechaj kĺzať po tvári. Znížiš tak riziko poranenia a podráždenia pokožky.