Holenie

Krátke mýty nielen o klasickom holení

Ľudia častokrát šíria rôzne múdrosti bez toho, aby ich mali akokoľvek podložené, alebo čo i len naštudované. Tak isto ako sa šíria rôzne mýty v posilňovni, tak aj pri holení môžeš naraziť na rôzne zaujímavé fakty, ktoré nie sú vždy pravdivé. Preto si vysvetlíme niektoré z nich, aby si v tom mal raz a navždy jasno.

“Častejším holením rastú fúzy rýchlejšie”

Tento mýtus je jeden z najrozšírenejších a sám som mu kedysi veril. Môj otec a dokonca aj starý otec mi tvrdili, že začali poriadne zarastať až na vojne a to kvôli tomu, že sa holili dvakrát denne. Pravdou však je, že na vojnu sa chodilo práve vo veku, kedy strnisko začínalo najviac rásť. V kombinácií s veľkou fyzickou záťažou, ktorá zvyšovala hladinu testosterónu to bolo ideálne prostredie pre nové fúzy.

Ak však chceš vedieť tipy ako podporiť rast brady overenými taktikami, prečítaj si náš starší článok, kde sa téme venujeme naozaj podrobne. 

“Častejším holením sú fúzy hrubšie a tmavšie”

V nadväznosti na prvý mýtus ide o podobný princíp. Žiaden z výskumov jednoznačne nepotvrdil, že časté holenie má akýkoľvek vplyv na rast, hrúbku, alebo farbu fúzov. Skôr sa potvrdilo, že práve vďaka menej častému holeniu mali folikuly na tvojej tvári viac času sa lepšie vyvinúť, a tak produkovať silnejšie fúzy.

“Čím viac čepelí, tým lepšie oholenie”

Ďalší zo série najznamejších mýtov, ktorý najviac spropagovala firma Gillette už v roku 1971, kedy uviedla ako prvá na trh dvojčepelové žiletky. Zo začiatku vznikali posmešné reklamy, ale nakoniec viacčepeľové žiletky dostali na pozíciu lídra na trhu a klasické holiace strojčeky dostala do úzadia. Výhody viac čepelí podľa reklám sú napríklad menšia pravdepodobnosť porezania či lepšie, a jednoduchšie ovládanie. Nikdy sa však naozaj nepreukázalo, že viac čepelí za sebou ťa skutočne oholí lepšie, alebo hladšie.

“Shavetta je britva”

Na prvý pohľad vyzerajú rovnako, dokonca sa aj rovnako používajú. Tak v čom je teda rozdiel? Do shavetty sa vkladajú klasické žiletky, ktoré je potrebné zlomiť na polovicu, alebo sa môžu použiť špeciálne polovičné žiletky na to určené. Nemusíš sa teda zapodievať brúsením a obťahovaním britvy na remeni. Jednoducho žiletku použiješ dva až trikrát a vymeníš za novú. Je to omnoho lacnejší a prijateľnejší spôsob ako začať s týmto typom holenia. Ak sa ti tento spôsob holenia zapáči, môžeš prejsť na britvu.

“Žiletku stačí meniť raz mesačne” (platí aj pre ženy)

Pri holení sa odlupujú z našej tváre čiastočky pokožky, ktoré ostavájú na žiletke. Nehovoriac o baktériach, ktoré sa môžu na tvojej tvári nachádzať a tiež ostávajú medzi čepeľami žiletky. Ak si myslíš, že opláchnutím žiletky pod vodou sa baktérií zbavíš, tak si na omyle.

Ďalším skrytým problémom je otupovanie žiletky, ktoré spôsobuje to, že chlpy namiesto toho, aby boli plynule odrezané, sa pri holení povytrhnú a môže dôsť k ich zarasteniu. Nie je to možno úplne bežné a pravdepodobne si sa s týmto ešte asi nestretol, ale tupými žiletkami si tento problém len privolávaš. Aký je teda ideálny čas na vymenenie žiletky? Klasické žiletky používaj maximálne na dve až tri oholenia a viacčepelové žiletky odporúčame meniť po piatich až šiestich použitiach.

Tupá žiletka chlp povytiahne a oholí ho až príliš, pričom sa vytvorí mala ranka, ktorá zarastie a zabráni tak chlpu rásť.

“Pena na holenie nie je nepotrebná” (platí aj pre ženy)

Je jedno aký spôsob holenia preferuješ, ale pena na holenie by nemala chýbať pri holení žiadnemu chlapovi, ani žene. Vďaka pene je kĺzanie holiaceho nástroja plynulejšie a šetrnejšie k pokožke, fúzy, alebo chlpy sú vďaka nej mäkšie, a tak je ich oholenie jednoduchšie a vyhneš sa aj ich prípadnému povytrhnutiu a zarastaniu.

“Aftershave sú vyhodené peniaze” (platí aj pre ženy)

Po každom holení je tvoja pokožka nielen narušená, ale aj suchšia. Samozrejme, ak aftershave nepoužívaš, zhoršenie svojej pokožky neuvidíš hneď, ale časom sa ti tvoja pleť rozhodne nepoďakuje. Je omnoho jednoduchšie preventívne predchádzať kožným problémom, ako zachraňovať celú situáciu, keď je už problém v pokročilejšom štádiu.

Preto je nevyhnutné používať po holení akýkoľvek prípravok po holení, ktorý ti vyhovuje. Či už to bude balzam po holení alebo voda po holení, je už na tebe. Používaj však to, čo ti najviac vyhovuje a s čím si spokojný.

Stretol si sa aj ty s podobnými mýtmi? Alebo poznáš nejaké, ktoré sme v článku nespomenuli? Daj nám vedieť do komentára svoju skúsenosť.

Zdroje: www.newromantimes.com, www.getrockwell.com