Brada, Lifestyle

Movember a pánske zdravie

Zdravie je tá najcennejšia vec, ktorú človek má. Je preto potrebné správne sa oň starať a poznať určité problémy, s ktorými sa človek môže počas svojho života stretnúť. Mesiac november je zasvätený mužom a zaoberá sa niekoľkými vážnymi chorobami. Do prúdu “Movember” sa môžeš pripojiť aj ty. Ide to veľmi jednoducho.

Čo to je? 

Na začiatok by bolo asi najlepšie ozrejmiť, čo slovo Movember znamená a ako sa to spája s mužmi. Slovo Movember vzniklo z dvoch slov. Kým začiatok “mo” je zo slova moustache (v preklade fúzy), november je mesiac v roku, kedy sa celá táto akcia každoročne koná.

Zámerom celej tejto kampane je zvýšiť pozornosť a priniesť dôležité informácie o zdravotných problémoch mužov. Myšlienka je označovaná nielen ako Movember, ale taktiež ako No Shave November.

Úloha mužov, ktorí sa pripoja do tohto prúdu je veľmi jednoduchá. Nemajú sa holiť, mali by si pestovať fúzy či bradu po celý november. Tým sa spájajú do jednej veľkej komunity s ostatnými mužmi a snažia sa zvýšiť povedomie o chorobách ako rakovina prostaty, rakovina semenníkov a depresií, no taktiež o celkovom zdraví mužov. Problémom je totižto najmä fakt, že o týchto chorobách sa tak často nehovorí.

Trochu z histórie

Movember sa začal v Austrálií, presnejšie v meste Melbourne. Bolo to v roku 2003, keď sa skupina priateľov rozhodla oživiť “staromódny” trend nosenia fúzov. K nim sa, na ich vlastné prekvapenie, pridali ďalší tridsiati ľudia. Každým rokom sa do Movember kampane pridávalo stále viac a viac ľudí.

Kampaň však nepodporujú len muži, ale taktiež ženy. Počas minulého roka sa zapojilo viac ako 5 miliónov ľudí z celého sveta. Pripojiť sa môžeš veľmi jednoducho aj ty.

O aké choroby sa jedná? 

Movember bol na začiatku orientovaný skôr na problematiku rakoviny prostaty. O tej sa toľko nehovorilo a mnohí ju brali na ľahkú váhu. Rokmi sa však pridalo aj niekoľko ďalších chorôb, a to nielen fyzických.

Okrem rakoviny prostaty sa Movember týka aj rakoviny semenníkov a duševných problémov ako je depresia.

Rakovina prostaty 

Rakovina prostaty je liečiteľná. Výskumy ukazujú, že aj 98 % mužov, ktorí boli identifikovaní s touto chorobou v predčasnom štádiu, má šancu na úplne uzdravenie. Percento však klesne až na 26 %, ak choroba nie je identifikovaná v predčasnom alebo skorom štádiu.

Riziko rozvoja rakoviny prostaty sa zvyšuje vekom. Neznamená to však, že ochorenie postihuje len starších mužov. Tento typ rakoviny je druhou najbežnejšou rakovinou na svete u mužov. Muži, ktorí v rodine už majú člena s týmto ochorením, majú 2,5-krát vyššiu pravdepodobnosť jeho výskytu.

Ak sa však vo vyššom veku chceš chorobe vyhnúť, po päťdesiatke by si sa mal poradiť so svojím lekárom o viacerých testoch. Najdôležitejšie sú tie krvné. Z nich vie doktor určiť či rakovinu máš alebo nie. Nezabudni chodiť ani na pravidelné prehliadky.

Rakovinu prostaty môžu dostať iba muži, pretože iba muži majú prostatu. Tá má zvyčajne veľkosť a tvar vlašského orecha, no s pribúdajúcim vekom sa zväčšuje. Hlavnou úlohou prostaty je vytvárať tekutinu, ktorá “nesie” spermie. K rakovine dochádza vtedy, keď sa niektoré bunky množia omnoho rýchlejšie ako normálne. Z tohto dôvodu sa vytvára nádor. Rakovina prostaty často začína pomaly, ale môže spôsobiť problémy.

Existuje zopár symptómov, ktoré ti môžu “predpovedať” to, že rakovinu máš. Nie každý kto ju však má, tieto symptómy mal. Medzi tie hlavné patria:

  •       Potreba chodiť neustále na toaletu, najmä v noci
  •       Problém s udržaním moču
  •       Bolestivé až pálivé močenie
  •       Problémy s erekciou
  •       Krv v moči alebo ejakuláte
  •       Pravidelná bolesť v spodnej časti chrbta, bokov alebo stehien

O rakovine prostaty sa často nehovorí. Mnohí dokonca ani nemusia vedieť, čo to je. Movember je preto skvelou kampaňou, ktorá sa nebojí hovoriť o tomto probléme otvorene. Vzbudzuje tak záujem nielen mužov, ale aj žien o túto problematiku. Pravidelné prehliadky a skoré identifikovanie choroby môžu zaručiť úplné a veľmi skoré uzdravenie bez nejakých vedľajších účinkov.

Rakovina semenníkov

Okrem rakoviny prostaty sa Movember zaujíma aj o rakovinu semenníkov. V porovnaní s inými je tento typ rakoviny zriedkavý. Postihuje však veľmi mladých mužov vo veku od 15 do 35 rokov. Tak ako aj v prípade rakovine prostaty, tak aj v tomto však nie je úplne s istotou dokázané, že mladší alebo starší muži ju nemôžu dostať.

Veľmi dobrou správou však je, že rakovina semenníkov je liečiteľná. Ak je diagnostikovaná v ranom štádiu, človek sa vie vyliečiť veľmi rýchlo a pomerne jednoducho. V závislosti od typu a štádia choroby sa odvíjajú aj jednotlivé procedúry a typy liečenia.

Existuje aj zopár symptómov, ktoré môžeš spozorovať. Nie každý ich musí povinne mať, no väčšinou s rakovinou semenníkov prichádzajú. Medzi tie najčastejšie patria:

  •       Zväčšenie jedného alebo oboch semenníkov
  •       Pocit ťažkosti v miešku
  •       Tupá bolesť v oblasti brucha alebo slabín
  •       Bolesť alebo nepohodlie v semenníku alebo v miešku
  •       Citlivosť bradaviek
  •       Bolesť chrbta

Nevýhodou oproti iným typom rakoviny je ten, že pri tejto neexistuje žiadna možnosť prevencie. Niektorí doktori odporúčajú pravidelné vyšetrenia semenníkov, no nie všetci súhlasia. Samozrejmosťou sú pravidelné prehliadky u doktora. Ak sa náhodou objaví jeden zo symptómov, rozhodne vyhľadaj špecialistu.

Existujú však určité typy ľudí, ktorí sú na túto chorobu náchylní. Ak máš niekoho v rodine s týmto problémom, je veľká pravdepodobnosť, že ho môžeš zdediť aj ty. Pod veľkým rizikom sú aj ľudia s abnormálnym vývojom semenníkov a muži vo veku od 15 – 35 rokov. Štúdie taktiež preukázali, že rakovina semenníkov sa častejšie objavuje u bielych mužov v porovnaní s mužmi tmavej pleti.

Depresia

Tretia choroba, ktorou sa kampaň Movember zaoberá, je depresia. Na rozdiel od prvých dvoch je psychickou chorobou. Bojuje sa proti nej ťažko a mnohí ľudia jej podľahnú. Tak ako pri každej chorobe, aj pri depresií platí jednoduché pravidlo. Ak sa podchytí v ranom štádiu, dá sa proti nej správne bojovať.

To, či sa dá z depresie úplne vyliečiť, nie je známe. Niektoré výskumy tvrdia, že áno, iné zas že nie. Všetko sa to však odvíja od samotného človeka, jeho psychike a motivácie k tomu, či sa chce alebo nechce vyliečiť.

O depresii sa počas posledných rokov začalo hovoriť stále viac a viac. Mnohokrát sú to však ženy, ktoré sa k tomuto problému priznajú a snažia sa ho riešiť. Muži sa väčšinou uzatvárajú do seba a snažia sa proti depresii bojovať sami. Často to však nejde, pretože choroba je silnejšia ako človek. Veľké percento mužov začne svoj smútok a problémy utápať v alkohole. Tým pádom sa začne nekonečný kolotoč, z ktorého nejde len tak von.

Symptómy depresie asi nie je potrebné nejako opisovať. Sú to bežné pocity ako náladovosť, smútok, hnev, agresivita, úzkosti, pocity prázdna, psychické bolesti ako napríklad bolesti hlavy a podobne. Depresia sa však môže odrážať aj v bežnom živote ako napríklad znižovanie sexuálneho výkonu, únava, nízky výkon v práci či nechuť ako do jedla, tak aj do iných aktivít a činností.

Depresia nie je len jedna. Jej typov je naozaj veľké množstvo. Ak sa však cítiš zle, mal by si zájsť za špecialistom, ktorý ti pomôže. Psychológovia sú v dnešnej dobe úplne bežní doktori, s ktorými sa vieš dobre porozprávať, vedia ti poskytnúť rady a pomôcť vyriešiť rôzne situácie vo tvojom živote. Neboj sa nejakého z nich navštíviť aj v prípade, že sa len potrebuješ z niečoho vyrozprávať. Depresia je často tichým zabijakom mnohých ľudí. Zakráda sa pomaly a potom odrazu udrie.

Rizikové faktory sú rôzne. Depresiu môže dostať každý z nás. Najčastejšie však na psychiku človeka vplývajú genetické faktory, stres alebo rôzne choroby.

Movember sa snaží ukázať mužom to, že priznať si nejakú chorobu nie je slabosť. Práve naopak, hovoriť o nej, šíriť dôležité informácie ľuďom a bojovať proti zákerným chorobám je prejav sily.

Ako sa pridať? 

Aj ty môžeš byť človekom, ktorý Movember podporí. Zúčastniť sa môže úplne každý. Stačí ak mesiac november začneš s “čerstvo oholenou tvárou” a počas tridsiatich dní v mesiaci prestaneš s holením.

Do kampane Movember môžeš taktiež prispieť finančne. Vzdaj sa počas tohto mesiaca nejakého produktu, ktorý pravidelne používaš a venujte tieto peniaze na výskum rakoviny. Stačí aj zopár eur.

A čo robiť po Movembri? Je to na tebe. Ak sa ti brada alebo fúzy zapáčili, pokojne si ich nechaj. Naopak, ak nie si fanúšikom zarastenej tváre, môžeš sa opäť pokojne oholiť.

Nestihol si? Nevadí! 

Ak si to tento rok nestihol alebo si žena a chceš Movember podporiť, vôbec to nevadí. Síce sa kampaň spája najmä s novembrom, zvyšovanie povedomia o chorobách ako rakovina prostaty, rakovina semenníkov či depresia, je dôležité po celý rok. Darovať peniaze do výskumu, hovoriť o problémoch, ktoré sa s chorobami spájajú alebo pridávať fotografie na sociálne siete spolu s hashtagmi #movember, #mobros alebo #mosistas je dôležité robiť nielen počas novembra.

Movember je skvelým príkladom, ako sa dá prostredníctvom sociálnych sietí a internetu rozšíriť povedomie o chorobách, ktoré nie sú až tak diskutované.