Holenie

Mydlo, alebo krém na holenie. Ktoré je lepšie a ako ich používať?

Zamýšľal si sa niekedy nad tým, ako si sa začal holiť? Ja si na to spomínam a okrem toho, že po holení sa mám opláchnuť studenou vodou, som toho o holení nevedel nič. Nevedel som, že holenie proti smeru rastu môže spôsobovať podráždenie, aké výhody má klasické mydlo na holenie, čo to je kamenec a na čo je dobrý a o klasických strojčekoch som si myslel, že keďže majú iba jednu žiletku, tak určite holia horšie ako moderné žiletky, sú agresívnejšie k pokožke a tým ju musia dráždiť.

Najväčšiu zásluhu na tom majú práve naši rodičia a starí rodičia, ktorí nám svoje znalosti ohľadom holenia nepredávajú a spoliehajú sa na to, že marketingové kampane veľkých spoločností v televízií nás dostatočne vzdelajú. Ale je to naozaj tak? Ukazujú nám tieto spoločnosti to, čo je naozaj dobré a kvalitné, alebo nám tlačia do hlavy to, čo im najviac vyhovuje a z čoho majú najviac peňazí?

Preto sa ani nečudujem ľuďom, ktorí sa rozhodli pre klasický spôsob holenia, ale následne zistia, že s veľkého výberu produktov si ani nevedia vybrať. Denno-denne radíme ľuďom a snažíme sa im pomôcť pri výbere ideálneho produktu pre ich potreby. Chaoticky môžu vyzerať práve mydlá, respektíve krémy na holenie, ktorých je neúrekom. Preto sa dnes pozrieme bližšie na to, aký je medzi nimi rozdiel a ako s nimi docieliť čo možno najlepší výsledok.

Mydlo na holenie

Dá sa povedať, že mydlo na holenie je najstarší spôsob vytvorenia peny, ktorý sa zachoval dodnes. Použitím štetky s ním dokážeš vytvoriť naozaj bohatú penu, ktorá dokonale ochráni tvoju pokožku pred ostrím. Základnou zložkou je glycerín, ktorý sa používa aj v hydratačných krémov a zaručuje lepšie kĺzanie žiletky a samozrejme hydratáciu pokožky. Mydlo obsahuje rôzne rastlinné esenciálne oleje a maslá, ktoré taktiež zaručujú pohodlné klźanie žiletky a hydratáciu poškodenej pokožky od žiletky.

Z používateľského hľadiska je mydlo mierne náročnejšie ako krém na holenie. Z vlastnej skúsenosti môžem odporučiť na mydlo dať trochu teplej vody, aby zmäklo a aktivovali sa zložky mydla. Následne vodu vylej a krúživými pohybmi štetkou po mydle ho vmasíruj medzi štetiny. To, ako dlho treba krúžiť po mydle, je individuálne od každého mydla, avšak referenčný čas je približne 10 sekúnd. Po prvom raze použitia by si to už mali vedieť odhadnúť aj sám.

Výsledná pena by mala byť hustá, krémová a nemala by vysychať po aplikovaní na tvár. Ak nespĺňa tieto vlastnosti, krúž po mydle dlhšie, aby si mali medzi štetinami viac mydla. Na tuhé mydlá fungujú lepšie štetky s diviačimi štetinami, pretože sú tvrdšie a lepšie “naberú” medzi štetiny tvrdé mydlo.

Krém na holenie

Zloženie kvalitného krému na holenie a jeho vlastnosti sú veľmi podobné mydlu, čiže kvalitné zloženie, výborné kĺzavé vlastnosti a bohatá pena. Najväčší rozdiel je v konzistencii, pretože je omnoho mäkkšie ako mydlo.

Medzi krémami v nádobe a krémami v tube nie je v zásade žiadny rozdiel a ide len o to, aké použitie je pre teba pohodlnejšie. Je samozrejmé, že pokiaľ veľa cestuješ, tak vhodnejší bude práve krém v tube, ktorý je aj spratnejší.

Nesporná výhoda krému je v jeho použití, kedy si vieš odmerať presne aké množstvo je na vytvorenie peny najlepšie. Ďalšou výhodou je rýchlejšie vytvorenie peny, kvalita peny a výborná konzistencia, ktorú dosiahneš s menším úsilím ako pri mydle. Nevýhoda je rýchlejšia spotreba krému oproti mydlu, z ktorých niektoré ti vydržia kľudne aj po celý rok.

Krém vytlač z tuby, alebo naber z nádoby prstom približne vo veľkosti arašidu a vmasíruj medzi štetiny. Následne krúživými pohybmi v miske alebo priamo na tvári vytvor penu. Pre krémy sú vhodnejšie mäkkšie štetiny z jazveca, ktoré ti zaručia výborný masážny efekt na tvári.

Pena rozrobená v miske vs. na tvári

Obidva tieto spôsoby majú svoje výhody aj nevýhody. Pena urobená v miske je väčšinou nadýchanejšia a je jej viac. Na jej vytvorenie nepotrebuješ nijakú špeciálnu misku za xy €, stáčí to na to ľubovoľná miska, pohár, hrnček, alebo akákoľvek nádoba, ktorú nájdeš doma.

Pena urobená priamo na tvári väčšinou nie je taká nadýchaná, ale za to má výhodu dlhšieho masírovania pri jej vytváraní, čím sa pena lepšie vmasíruje do brady. Ideálne sa robí so štetkou z jazvečích štetín, ktoré sú mäkkšie a tak príjemne masírujú pokožku.

Ktorý spôsob je lepší sa nedá s určitosťou povedať, ale je dôležité vyskúšať obidva spôsoby a nájsť si svoju obľúbenú kombináciu. Taktiež na niektoré mydlá, respektíve krémy, funguje lepšie miska a na iné zase rozrobenie na tvári.  Dôležitý faktor zohráva aj typ štetín, ktoré používaš. Zatiaľ čo diviačie štetiny sú lepšie skôr na tvrdšie mydlá, jazvečie štetiny sú vhodnejšie na krémy.