Lifestyle, Vzhľad

Na čo myslieť pred prvým tetovaním

Tetovanie je dnes veľmi populárne. Dokáže ťa odlíšiť od ostatných, vie pritiahnuť pozornosť a pokožku skrášliť. Prvé tetovanie je však vždy plné obáv a neistôt, ako bude vyzerať, bolieť či ako sa budeš po ňom cítiť. Ak premýšľaš, že by si si tetovanie dal aj ty, máme pre teba zopár rád, ako sa naň pripraviť.

Dizajn tetovania

Na začiatku je dôležité rozmýšľať, čo vlastne chceš. Mnohí totižto po tetovaní túžia, no nevedia, čo na pokožke chcú. Ak do tejto skupiny ľudí patríš aj ty, inšpiruj sa internetom. Na ňom nájdeš veľké množstvo rôznych typov a štýlov tetovania.

Samozrejme, tetovaniami by si sa mal len inšpirovať a nemal by si ich kopírovať. To, čo vidíš na internete, v časopisoch alebo na sociálnych sieťach sú umelecké diela buď tatéra alebo nejakého umelca. Preto by si ich nemal používať, ak nemáš ich zvolenie.

Tvoj dizajn ti vie väčšia tatérov nakresliť. Dohodneš si termín, stretnete sa a povieš, akú máš predstavu. Tatér ti niečo nakreslí a ty návrh upravíš podľa seba. Povieš, čo sa ti páči a čo nie. Čo by si chcel zmeniť alebo nechať tak.

Keď poznáš niekoho, kto vie pekne kresliť, pokojne mu daj návrh urobiť. Ten potom so sebou prinesieš do tetovacieho štúdia.

Nad dizajnom tetovania však poriadne rozmýšľaj. Obraz, ktorý si dáš vytetovať bude na tvojej pokožke navždy. Preto, ak plánuješ rukáv alebo viac tetovaní, ktoré spolu budú ladiť, mal by si si vybrať jeden štýl, v ktorom následne budú aj ostatné tetovania.

Daj si čas

Nálady sa človeku neustále menia a kým včera si po tetovaní túžil, dnes už máš názor trochu iný a možno by si ešte počkal. Predtým, ako sa vôbec do tetovacieho štúdia objednáš, si daj čas. Premysli si svoje rozhodnutie.

Nečakaj však len jeden či dva dni. Daj si týždeň alebo aj mesiac. Čím dlhšie budeš nad tetovaním rozmýšľať, tým lepšie bude tvoje rozhodnutie. Budeš si istý, že tetovanie je presne to, po čom túžiš a to, čo chceš.

Ktoré miesto bolí najmenej?

Na tele existujú miesta, ktoré bolia menej a naopak tie, ktoré bolia viac. Ak máš presne určené miesto, ktoré by si pre tetovanie chcel, asi je zbytočné na niečo takéto pozerať. Ak však presne nevieš a chcel by si sa vyhnúť hneď pri prvom tetovaní veľkej bolesti, je dobré túto informáciu zistiť.

Každý má iný prah bolesti, a preto to, čo bolí niekoho iného teba nemusí a naopak. Spravidla však platí, že ruky a stehná sú najmenej bolestivé miesta. Dôvod je ten, že na týchto miestach máme viac tukového tkaniva. Ihla nejde blízko kostí a bolesť je znesiteľnejšia.

Ako sme však spomenuli, bolesť je pre každého iná. Preto je celkom zbytočné, ak si pred tetovaním pozeráš diskusie ľudí alebo sa pýtaš kamarátov, ako tetovanie bolelo. Mnohí ťa môžu zbytočne len vydesiť a to rozhodne nechceš.

Menšie tetovanie

Páčia sa ti veľké tetovania alebo celé rukávy? To je síce pekné, ale ak si doteraz tetovanie ešte nikdy nemal, to prvé by rozhodne nemalo byť tak veľké. Dôvodov je hneď niekoľko.

Prvý je ten, že sám ešte nevieš, aká bolesť ťa čaká a ako to vlastne v tetovacom štúdiu chodí. Nevieš, ako funguje proces hojenia a ako sa správne o tetovanie starať. Nehovoriac o tom, že prvé tetovanie budeš chcieť doplniť nejako inak alebo budeš chcieť iný štýl tetovania. Malé tetovanie sa dá vždy prekryť alebo nejako štýlovo doplniť k väčšiemu.

Preto je dobré, keď začneš niečím malým. A nie, nemyslíme tým motýlika, srdiečko alebo kvietok, ale nejakú štýlovú a zaujímavú vec, na ktorú prídeš ty alebo všetko prenecháš tatérovi.

Správne ročné obdobie

Aj ročné obdobie vie na tetovanie vplývať. Spravidla platí, že tetovanie si môžeš dať kedykoľvek. Práve preto sú tetovacie štúdia otvorené celoročne. Leto je však obdobím, ktorému sa mnohí vyhýbajú. Dôvod je najmä ten, že kvôli novému tetovaniu sa nemôžeš opaľovať a plávať vo vode.

Ak máš na leto plány vrátane plávania, opaľovania sa a rôznych aktivít vonku, nechaj si tetovanie radšej na jeseň alebo zimu.

Ako sa obliecť?

Oblečenie, v ktorom prídeš do tetovacieho štúdia by malo byť pohodlné a také, aby novému tetovaniu nijako neprekážalo. To znamená, že by nemalo ísť o úzke nohavice, ak budeš mať tetovanie na nohe alebo o nejaké tričko s úzkymi rukávmi, ak budeš mať tetovanie na ruke.

Oblečenie by malo byť taktiež voľné a vzdušné. Nové tetovanie potrebuje dýchať. Nemal by si ho mať preto stále zakryté nejakou príliš úzkou látkou.

Holiť alebo neholiť?

Ak si dávaš tetovanie napríklad na nohu, možno premýšľaš, či si ju máš oholiť. Najlepšie bude, ak sa opýtaš tatéra pri dohadovaní termínu. Väčšina ti však povie, aby si nerobil nič. Pri holení si môžeš pokožku podráždiť, čo by pre nové tetovanie nebolo dobré.

Pri objednávaní sa taktiež pýtaj všetky veci, ktoré ťa zaujímajú. Budeš mať tak istotu, že sa pripravíš čo najlepšie.

Vezmi si so sebou doprovod

Do štúdia so sebou môžeš vziať aj doprovod. Vezmi si teda kamaráta, frajerku alebo niekoho, kto ti pomôže prežiť tvoj “prvýkrát”. Mnohí sa často boja nielen bolesti, ale taktiež toho, ako to v tetovacom štúdiu prebieha. Preto je dobré vziať si so sebou niekoho, s kým sa budeš cítiť dobre a pomôže ti stres znížiť.

Cena

Cena sa odvíja od toho, do akého tetovacieho štúdia ideš a aké veľké je tvoje tetovanie. Mnohé tetovania u profesionálnych tatérov však pod 40 € nejdú.

Rada na záver

Pri vyberaní dizajnu a premýšľaní o bolesti nezabudni, že je dôležité vybrať si aj odborníka na tetovanie. To znamená, profesionálneho tatéra s dobrým portfóliom. Tetovanie bude na tvojej pokožke navždy, a preto musí byť kvalitne spravené.

Zdroje obrázkov: Pinterest.com