Vzhľad

Návod ako sa starať o svoju pleť v zime pre moderného muža

Chladné počasie, silný a studený vietor a nízka vlhkosť vzduchu, sú v zime najväčšími nepriateľmi našej pokožky. Prečo? Pretože voja pokožka slúži ako ochranná bariéra pred znečistením, alergénmi a ďalšími nečistotami. Robí to tak, že v sebe zadržiava vodu. Lenže práve v zime, ktorá je charakteristická nízkymi teplotami častokrát pod bodom mrazu, studeným, silným a suchým vetrom, a občasnými kalamitami, ktoré prekvapia vždy len zopár ľudí koordinujúcich zimnú údržbu, je táto vlastnosť našej pokožky úplne dezorientovaná. Časté zmeny medzi studeným vzduchom vonku a vykúrenými izbami, kanceláriami, obchodnými centrami či podnikmi vnútri, takisto zrovna nepomáhajú.

Preto sa ti práve v tomto období môže stať, že tvoja pokožka je suchšia, hrubšia a dokonca môže aj praskať. Najviac postihnutými miestami sú práve tie, ktoré máš najčastejšie odhalené, čiže tvár, ruky a netreba zabúdať ani na pery.

Mužská pokožka je približne o pätinu hrubšia a silnejšia od tej ženskej, vďaka čomu je síce odolnejšia, ale určite nie imúnna pred negatívnymi vonkajšími vplyvmi. Preto treba voliť správne produkty, ktoré sú vyvinuté špeciálne pre potreby nás- mužov.

Čistá pleť je základ 

Základom starostlivosti o pleť je jej pravidelné čistenie aspoň dvakrát denne a v zime to platí dvojnásobne. Opláchni si svoju tvár studenou až letnou vodou po dobu aspoň 60 sekúnd ráno aj večer. Tým, že naša pleť je hrubšia ako ženská, je aj mastnejšia- za čo môže predovšetkým hormón testosterón. Pokiaľ túto mastnotu nebudeš pravidelne čistiť, spôsobíš si problémy vyplývajúce z upchatých pórov, ako sú napríklad výrazné čierne bodky, akné, či nepríjemne lesklé čelo.

Základom čistenia pleti na tvári by tak malo byť kvalitné tonikum a čistiaci gél. V ideálnom svete k tomu ešte dvakrát do týždňa použiješ aj peeling, ktorý pleť a aj fúzy či bradu zbaví jej odumretých častí, vďaka čomu sa na povrch dostane jej nová štruktúra.

To je zase obzvlášť dôležité pre mužov nad 25 rokov, kedy prirodzená vlastnosť pokožky zbavovať sa jej odumretých buniek postupne slabne.

Pri výbere toho správneho produktu sa pozeraj hlavne na jeho zloženie, pričom platí, že čím prírodnejšie, tým lepšie. Vyhýbaj sa akémukoľvek produktu s obsahom alkoholu, ktorý tvoju pleť ešte viac vysušuje, čo je presný opak toho, čo v zime chceš.

Pi dostatočné množstvo tekutín

Voda a tekutiny všeobecne sú veľmi podceňovane mnohými ľuďmi najmä v zime, pritom majú pozitívny vplyv nielen na lepšie trávenie, lepšie sústredenie a viac energie, ale práve aj na pokožku, ktorá bude hebkejšia, vláčnejšia a s menej vráskami. Prijímanie dostatok tekutín má dokonca priamy vplyv na starnutie pokožky. Optimálny počet tekutín je ovplyvnený najmä tvojou váhou, kompozíciou postavy a životným štýlom. Ale aby sme to nekomplikovali, základný benchmark pre priemerného muža je príjem dvoch až troch litrov vody denne. A myslíme naozaj vody, prípadne čaju. Určite tento bod neber ako ospravedlnenie toho, že vypiješ v práci za deň dvojlitrovú fľašu kofoly.

Hydratuj a chráň si pokožku

Po dôkladnom vyčistení pleti je ďalším krokom jej hydratácia hydratačným krémom, ktorý je určený špeciálne pre mužov. Treba si dávať pozor, aby bol krém naozaj vyvinutý a navrhnutý pre potreby mužov. Ak je na kréme napísané “pre mužov”, “for men”, “uomo” alebo “homme”, neznamená to zaručene, že je navrhnutý výlučne pre mužov. Dávaj si pozor na krémy, ktoré sa tvária, že sú určené pre mužov, ale v skutočnosti sú to ženské krémy v inom obale. Preto je vhodné používať značky, ktoré sa zaoberajú len mužskou kozmetikou, prípadne overené krémy od značiek, ktoré vyrábaju ako chlapské, tak aj ženské krémy. Podľa potreby používaj hydratačný krém jeden až dvakrát denne.

Opäť platí, že nie každý hydratačný krém je rovnaký. Nehovoríme, že platí priama úmera medzi cenou a kvalitou, ale vždy je dobré skontrolovať etikety, a hľadať v nich také ingrediencie, pri ktorých je vedecky dokázané, že naozaj fungujú. Menším bonusom je aj prípadne nejaká patentovaná technológia alebo ingrediencia, ktorú tak iné, lacnejšie krémy, neobsahujú, lebo ju použiť nemôžu.

Nie je bozk ako bozk… a mysli aj na dotyky

Nezabúdaj taktiež na svoje pery, ktoré dostávaju v chladnom počasí poriadne zabrať. Ak to už aj nevadí priamo tebe, mysli aspoň na svoju polovičku. Nie je totiž nič horšie ako suché, tvrdé a popraskané pery. Neexistuje pritom jednoduchšie riešenie – volá sa balzam na pery. Jeho výhoda je, že malý balzam na pery môžeš mať vždy vo vrecku pri sebe a aplikovať ho v prípade potreby počas dňa. V zime sa tak z tohto nenápadného a podceňovaného produktu stáva tvoj najdôležitejší spojenec.

Na trhu sú rôzne formy balzamov, neboj sa teda skúšať a experimentovať, aby si našiel práve ten, ktorý ti bude vyhovovať najviac.

Okrem tvojej tváre a pier je tu ešte jedna časť tela, ktorá v zime vyslovene trpí, ak sa jej nedostáva zaslúženej pozornosti. Sú to tvoje ruky. Ak je to možné, používaj v zime rukavice, ktoré môžu byť nielen vkusným doplnkom k tvojmu outfitu, ale tiež chránia tvoje ruky pred zimou a teda pred vysušovaním, podráždením, popraskaním a tvrdnutím. Pri rukách, rovnako ako pri perách platí, že ak to aj nevadí tebe,tvojej parnerke bude určite príjemnejší dotyk hodvábu pred šmirglom.

Na ruky, tak isto ako aj na pery, vyskúšajte viac krémov, aby si našiel ten ideálny. Nemusíš pri tom robiť extra vedu, kvalitné zloženie a príjemná vôňa sú základom, ktorým nič nepokazíš. Používaj minimálne dvakrát do dňa, v prípade potreby kľudne aj viackrát.

Nezabúdaj na UV ochranu

Aj keď je v zimnom období slnečných dní menej, nenechaj sa oklamať. Slnko vie byť totiž naozaj ostré a to najmä vo vyššie položených miestach a na horách. Preto je dôležité pred každou turistikou, alebo lyžovačkou použiť buď opaľovací krém s dostatočne vysokou UV ochranou, alebo hydratačný krém, ktorý má aj UV ochranu. Tu si treba dávať pozor na veľa nekvalitných produktov na trhu, preto si radšej vždy pozorne prečítaj zloženie, prípadne recenzie na daný produkt.

Zbytočne sa nevysúšaj

Tak ako v letných horúčavách radíme časté studené sprchy, aby sme zabránili rýchlej strate vody a vyhli sa nechcenej pozornosti v MHD, v zime platí presný opak. Obmedz pobyt v sprche na jedenkrát denne, keďže väčšina sprchových gélov a mydiel spolu s nečistotami zbavujú pokožku aj jej prirodzenej mastnoty, čím ju vysušujú. Nepomáhaš tým len svojej pokožke, ale aj životnému prostrediu.

No a na záver, akokoľvek lákavé dlhé a horúce sprchy sú, skús sa im vyhnúť. Bude to chcieť trochu sebazaprenia a disciplíny, ale letná voda a kratšia sprcha tvoju pokožku oveľa viac vzpružia a hydratujú, ako niekoľkominútový prúd vriacej vody. Ten ju zanechá suchú, červenú a miestami až podráždenú a flakatú. A to rozhodne nie je pokožka, s ktorou by si chcel ráno vyraziť z domu do mínusových teplôt, pripravený plniť si svoje sny.

Zdroj obrázkov: unsplash.com, fashionbeans.com