Brada

Rast brady: dokážeme ho nejako ovplyvniť, a ak áno, tak čím?

V minulom článku sme si povedali niečo o raste brady, a rozdali pár tipov ako bradu správne zapustiť. Zistili sme, že každý z nás má iné predpoklady na rast brady, že z 99% percent je to genetika a v skutočnosti brada nikdy nerastie podľa našich očakávaní. Každý z nás, ktorí sme sa rozhodli zapustiť bradu, sme sa však aspoň raz v živote pýtali, či sa dá rastu brady nejako pomôcť.

Rozhodli sme sa preto vydať na cestu hľadania odpovede na túto otázku a výsledkom je komplexný článok založený iba a len na nepriestrelných vedeckých argumentoch.

Každodenné holenie do hladka nezrýchľuje rast brady

Aj ty si to už určite niekde počul, však? Bohužiaľ, ako to veľakrát býva, tie najrozšírenejšie „pravdy“ sú často na ničom založené mýty a inak to nieje ani v tomto prípade. Každodenné holenie do hladka neurýchľuje rast brady. V prípade, že chceš mať bradu, musíš ju nechať rásť, a nie ju holiť.

S týmto súhlasí aj barber Pacho z nášho bratislavského barber shopu BEGENTLEMAN BARBER & STORE. „Je to mýtus, ktorý pramení z tínedžerských skúseností, keď sme na začiatku mali len biele chĺpky a na základe toho, že sme sa začali holiť pravidelnejšie, stále viac a viac nám ten tenký chlp začal hrubnúť, čím vytvoril dojem väčšej a hustejšej brady, no pokiaľ sme geneticky nezdedili, že máme mať bradu po otcovi či iných predkov, tak si môžeme tú žiletku na tvári aj otupiť, no brada nenarastie,“ hovorí barber Pacho.

Tak, to by sme teda mali, mýtus vyvrátený.

Aby sme sa však neniesli iba v negatívnom duchu, existujú nejaké ovplyvňujúce faktory, vďaka ktorým dokážeme zabezpečiť tie najoptimálnejšie podmienky pre naše telo a jeho správne fungovanie- k čomu patrí aj rast brady.

Tu prikyvuje aj barber, a hovorí, že pravidelný spánok a správna strava zohrávajú svoju úlohu. „Ďalej odporúčam znížiť množstvo stresu, nefajčiť a starať sa o pokožku,“ radí odborník z naše prevádzky v Sky Parku. 

Close up beauty portrait of a handsome bearded man looking at camera with hands on chin isolated over gray background

V podstate tak okrem genetiky zohráva úlohu pri raste brady aj životný štýl, ktorý by mal byť čo najzdravší. Okrem cvičenia tak určite netreba podceňovať stravu, a to hlavne dostatočný príjem tých správnych živín, vitamínov a minerálov.

Vieme, že vitamíny a minerály tvoria základ, na ktorom funguje naše telo. Takisto vieme, že dokážu ovplyvniť aj správny rast vlasov a brady, a to predovšetkým prostredníctvom udržiavania optimálnej tvorby kolagénu, keratínu a predovšetkým testosterónu a dihydtrotestosterónu (DHT)- dvoch hlavných hormónov, vďaka ktorým brada rastie.

Na jednej strane teda vieme, že bez vitamínov a minerálov by sme nedokázali normálne fungovať, ale na druhej strane ani úplne neveríme, že nám vitamíny môžu pomôcť s rastom brady. A úprimne povedané, vitamíny, ktoré by iba priamo urýchľovali rast našej brady v skutočnosti ani neexistujú.

Žiadne množstvo žiadneho vitamínu nespôsobí to, že vám zrazu narastie hustá brada. A už vôbec nie v prípade, ak tvoje fúzy doteraz tvrdohlavo rásť odmietali. ALE, napriek tomu platí, že potrebujeme takmer všetky nevyhnutné minerály a vitamíny, vďaka ktorým budeme schopní MAXIMALIZOVAŤ naše génmi dané možnosti a schopnosti zapustiť bradu.

A o tom, páni, je tento článok.

Na úvod však musíme všetci pochopiť, že vitamíny pomáhajú našej brade rásť nepriamo, a nie priamo. Pomáhajú udržiavať optimálnu hladinu nevyhnutných živín a nutrientov v našom tele, vďaka čomu tak môže naše telo fungovať tak, ako má. A súčať normálneho fungovania tela každého chlapa je aj rast brady a fúzov.

Pozrime sa teda spolu pozrieť na vitamíny a minerály, ktoré zohrávajú najdôležitejšiu úlohu pre rast zdravej a hustej brady.

Aby sme našli minerály a vitamíny, ktoré majú najväčší (nepriamy) vplyv na rast brady, musíme sa na naše telo pozrieť z viacerých strán. A síce, nielen na to, čo ktorý špecifický vitamín a minerál dokáže spraviť pre rast brady, ale aj na to ako tieto vitamíny a minerály ovplyvňujú hormóny, ktoré sú pre rast brady nevyhnutné- a to testosterón a DHT.

Nižšie tak môžete nájsť všetky nevyhnutné vitamíny a minerály a ich vplyv na rast brady, zdravie vlasov, testosterón, a DHT, a ktorých vplyv má aj vedecký základ.

rast-brady-dokazeme-ho-nejako-ovplyvnit-a-ak-ano-tak-cim-3

Najlepšie vitamíny a minerály pre rast brady

Vitamín A je nevyhnutný pre správnu sytézu testosterónu (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3360302) (hlavného hormónu, ktorý stimuluje vlasové folikuly aby vlasy rástli) Viacero štúdií ukazuje, že keď klesá hladina vitamínu A, veľmi rýchlo klesá aj hladina testosterónu.

Vitamín B (komplex) pozostáva z 8 voderozpustných vitamínov, z ktorých takmer každý zohráva úlohu pri udržiavaní hladiny testosterónu a pri tvorbe keratínu potrebných pre rast vlasov a brady , predovšetkým B7 (biotín) a B9 (kyselina listová).

Vitamín C ochraňuje telo pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom (nerovnováha medzi tvorbou reaktívneho kyslíku, ktorý vzniká ako vedľajší produkt okysličovania a látkovej výmeny, a schopnosti odbúravať a detoxikovať reaktívne medziprodukty, skrátka, je to škodlivé). Vitamín C je v podstate hlavný antioxidant nášho tela. Rovnako pomáha aj pri ochrane hladiny testosterónu, DHT, a vlasových folikúl pred negatívnym vplyvom stresového hormónu kortizolu 

Vitamín D a jeho suplementácia po dobu jedného roka dokázala u mužov zvýšiť hladinu testosterónu až o 25%. Keďže testosterón je zodpovedný za správny rast brady, môžme vitamín D zjednodušene nazvať aj vitamínom pre bradu.

Vitamín E je v tuku rozpustný antioxidant, ktorý ochraňuje naše telo a hormóny pred škodlivým vplyvom voľných radikálov a kortizolom. Takisto blokuje tvorbu tzv. ROS (reactive oxygen species- napríklad peroxidy a superoxidy) a má pozitývny vplyv na zdravie pokožky, pleti, fúzov a nechtov.

Vitamín K sa nachádza v dvoch formách- K1, ktorý môžeme nájsť predovšetkým v listovej zelenine, a K2, ktorý sa nachádza v zvieracích orgánoch ako pečeň, mozog a srdce. Obidva sú nevyhnutné pre zdravú tvorbu testosterónu a DHT, čím sa stávajú dôležitými vitamínmi pre rast brady.

Síra, alebo výžívový doplnok MSM, je siedmy najhojnejší prvok v ľudskom tele, a nesmierne dôležitý pre rast brady, keďže telo potrebuje síru aby vedelo syntetizovať také dôležité vitamíny, ako biotín (B7) a tiamín (B1).

Ióny draslíka sú nevyhnutné pre správne fungovanie viacerých kofaktorových enzýmov, vrátane 5-a reduktázneho enzýmu (5-a reductase enzyme), ktorý spúšťa tvorbu dihydrotestosterónu (DHT), hormónu zodpovedného za rovnomerný rast fúzov.

rast-brady-dokazeme-ho-nejako-ovplyvnit-a-ak-ano-tak-cim-2

Sodík je hlavný minerál v soli, a musí existovať v rovnováhe so sodíkom, aby zabezpečil „elektrinu“ pre telo vykonávať také funkcie, ako napríklad tlkot srdca. Sodík takisto vyťahuje voderozpustné vitamíny a minerály z krvy do buniek.

Vápnik a jeho suplmenetácia ukázala, že v prípade jeho prijatia okamžite po tréningu dokáže zvýšiť testosterón. Vápnik je tiež dôležitý minerál pre bunkové dýchanie a jeho nedostatok spôsobuje lámavosť nechtov a stratu vlasov, ako aj ochlpenia na celom tele.

Magnézium (horčík) zohráva zaujímavú úlohu pri regulácii hormónov ako testosterón a DHT a môže byť dokonca jeden z najdôležitejších minerálov pre podporu rastu brady a fúzov, keďže znižuje SHBG, globulín, ktorý oslabuje vplyv testosterónu a DHT.

Zinok má v tele veľmi dôležitú úlohu, keďže reguluje stovky rozličných kofaktorových enzýmov. Jeho suplementácia zvyšuje rýchlosť rastu brady a fúzov a ich zdravý vzhľad prostredníctvom prirodzeného zvyšovania tvorby hormónu štítnej žľazy a testosterónu.

Fosfor je dôležitý minerál pre zdravé kosti, zuby a vlasy. Štúdie ukázali, že androgénne (hormónmi poháňané) chlpy sú často plné fosforu . Jeho vyšší príjem tak môže mať vplyv na kvalitu brady a fúzov, keďže tie sú takisto androgénne ochlpenie.

Jód je najdôležitejší minerál pre zdravie štítnej žľazy, ktorá, keď funguje správne, zvyšuje rýchlosť tvorby enegrie (napr. rast brady) a tvorbu hormónov (testosterón a DHT) v tele.

Selénium je v stopových množstvách potrebné aby telo dokázalo premeniť hormóny štítnej žľazy T3 a T4. Selénium je tiež dôležitý koaktivátor enzýmov v tele, silný antioxidant a dokáže zvýšiť testosterón

Bór je stopový minerál o ktorom veľa ľudí možno ani v živote nepočulo. Je to však chyba a muži by mali vedieť, že dve vedecké štúdie na ľuďoch (jedna a druhá ) preukázali, že suplmenetácia vo výške približne 10mg bóru každé ráno po dobu minimálne 10 dní dokáže zvýšiť hladiny voľného testosterónu o 28% a DHT o 10%.

Na záver je dôležité poznamenať, že naše telo potrebuje všetky tieto vitamíny a minerály nielen na podporu zdravého rastu brady a fúzov, ale celkovo na svoje optimálne fungovanie. To platí obzvlášť v prípadoch, keď je v tele týchto vitamínov a minerálov nedostatok.

A čo v prípade, že chceme rast brady urýchliť externe, a teda nie pomocou správnej životosprávy? Vo svete (hlavne v USA) sa používa minoxidyl, agresívny liek na podporu rastu vlasov, ktorý však množstvu ľuďom spôsobuje niekoľko vedľajších účinkov a o jeho používaní na Slovensku toho veľa nevieme.

Pomalšie, no prírodnejšie riešenie môže byť ešte ricínový olej. Ten sa bežne používa do kozmetických prípravkov, ktoré sú určené na stimulovania rastu vlasov, a proti ich vypadávaniu. U nás na Slovensku ho obsahuje napríklad aj toto sérum určené na zahustenie riedkych miest na brade. Treba však mať na pamäti, že funguje na stimulácii vlasových folikúl, aby z nich rástli vlasy rýchlejšie. Tam, kde sa však žiadne vlasové folikuly nenachádzajú, nebude mať bohužiaľ žiaden efekt.