Ako si okamžite zlepšíš svoj štýl

Každý človek je iný. Naša jedinečnosť sa často objavuje v spôsobe rozprávania, chôdze či toho, ako sa obliekame. Niekto preferuje skôr športový štýl, iný zas formálnejší. To, čo preferuješ, sa často mení vekom alebo sezónou. Ak však nechceš čakať ani na jedno a potrebuješ svoj osobný štýl zmeniť hneď, máme pre teba zopár tipov, ktoré sa spájajú nielen s módou, ale aj celkovým výzorom. 

Správna veľkosť oblečenia

Začnime s najdôležitejším bodom, ktorým je veľkosť oblečenia. Možno si hovoríš, že ide o banálny bod. Predsa len, svoju veľkosť dobre poznáš. Je to však pravda? Nesprávne oblečenie, ktoré je o niekoľko čísel väčšie alebo menšie dokáže spraviť viac škody ako úžitku. 

Problém často nastáva pri online nakupovaní, keď si oblečenie nemôžeš vyskúšať. Prípadne si v kabínke sám a odraz zrkadla ti vo výbere vôbec nepomáha. Kupovanie tričiek alebo mikín je jednoduché. Najväčšou skúškou štýlu sú však kúsky ako napríklad nohavice, rifle, saká alebo košele. 

Čo teda robiť a ako si vybrať správnu veľkosť? Máš dve možnosti. Tou prvou je zájsť do špecializovaného obchodu, kde ti poradí odborná predavačka. Bohužiaľ, dnes sa v mnohých nákupných centrách stretneš skôr s nulovým prístupom. 

Práve preto by si mal zvoliť druhú možnosť. Tou je nakupovanie s partnerkou, kamarátkou alebo kamarátom. Jednoducho treťou osobou, ktorá na teba pozrie a povie ti, či oblečenie sadlo. 

Pri veľkosti oblečenia mysli ešte na jednu vec. Problém často nie sú nohavice alebo tričká o číslo väčšie, ale aj menšie. Malé oblečenie je nekomfortné a rozhodne nevyzerá dobre. 

V šatníku ti nesmú chýbať základné kúsky

Áno, ja viem. Najnovšie módne trendy sú tak štýlové a zaujímavé, že by si ich chcel mať doma úplne všetky. Ešte predtým, ako si ich vôbec kúpiš, sa vybav základnými kúskami. To znamená klasickou bielou košeľou, bielym a čiernym tričkom, formálnymi nohavicami, kvalitnými riflami, koženou a riflovou bundou, a sakom. 

Čaro tohto typu oblečenia je v tom, že v ňom budeš vyzerať dobre aj o 5 či 10 rokov. Je to nestarnúca klasika. Plus, dá sa kombinovať s takmer všetkým. Na takýchto základných kúskoch si budeš môcť vystavať svoj vlastný štýl. 

K základným kusom oblečenia však patria aj určité farebné odtiene. Okrem čiernej a bielej siahni aj po béžovej, hnedej či telovej. Niektorí obľubujú tiež tmavomodrú či olivovo zelenú. Všetky spomenuté odtiene vyzerajú v outfite veľmi dobre. Sú štýlové a skvelo spolu ladia. Ani s nimi to však netreba preháňať. Najlepšie urobíš ak si vyberieš dve, maximálne tri podobné farby. 

Následne, keď sa naučíš kombinovať bežné kusy oblečenia, si kúp aj najnovšie trendy. Masívne a zaujímavé tenisky, tričká s rôznou potlačou alebo nápisom a množstvo ďalšieho. 

Vždy však mysli na to, že keď máš na sebe jeden výrazný kúsok, je dobré skombinovať ho s niečím jednoduchším. Napríklad, ak si oblečieš výrazné tričko, vezmi si k nemu čierne nohavice alebo rifle a koženú bundu. V neutrálnej farbe by mali byť aj topánky a ďalšie doplnky.

Kvalita nad kvantitu 

Zľavy a veľké červené nálepky, ktoré signalizujú výpredaje, často lákajú množstvo ľudí. Netreba sa im však ani čudovať. Tričká za zopár eur alebo bundy s 50 % zľavou sú jednoducho veľkým lákadlom. Bohužiaľ, väčšina takéhoto oblečenia nespĺňa ani polovicu kvalitatívnych nárokov, ktoré by si mal mať. 

Nekvalitné oblečenie na seba často púta pozornosť už z diaľky. To, že si ho kúpil za 5 € je vidieť takmer okamžite. Nepríjemný umelý materiál sa nedá skryť ani pod kvalitnú bundu. Namiesto toho, aby si každý týždeň kupoval troje nové nohavice alebo mikiny, radšej zainvestuj do jedného kvalitného kúsku. Uvidíš, oplatí sa to. 

Kvalitná móda vydrží desiatky rokov. Spravidla je nadčasová, takže ju môžeš nosiť dlhé roky. 

Oblečenie si ožehli

Prvý dojem je dôležitý a rozhodne ho neurobíš, ak budeš celý, od hlavy po päty, pokrčený. Žehlenie sa dnes berie ako preceňovaná vec. Mnohí ho preskakujú a oblečenie si na seba dajú hneď po vytiahnutí zo sušičky. Tento “neupravený” trend je možno štýlový pre mladých dospievajúcich ľudí, no ak chceš, aby ťa brali ľudia vážne a pôsobil si dobre, vyhni sa mu. 

Po vypraní alebo vysušení oblečenie jednoducho zopárkrát prejdi žehličkou. Žehlenie nie je žiadna veda a ak oblečenia nemáš príliš veľa, netrvá ani dlho. Dnes sú už navyše k dispozícii rôzne technické vychytávky, ktorými rýchlo a jednoducho docieliš efekt žehlenia, pričom žehličku nemusíš chytiť do ruky. O čom hovoríme? No predsa o naparovačoch oblečenia! Vyskúšaj napríklad ten od Steamery Stockholm, a tvoj život nebude už nikdy rovnaký ako predtým. 

Ak však na to nemáš čas alebo sa ti nechce, existujú čistiarne, ktoré poskytujú aj žehlenie. Za poplatok ti oblečenie pripravia. 

Hľadaj nové informácie a uč sa 

Slovo učenie znie síce zle, no v tomto smere ide o pomerne príjemnú aktivitu. Zháňanie nových informácií a čítanie článkov z oblasti módy či celkovo štýlu, je zábavou. Priučíš na novinkám, inšpiruješ sa slávnymi aj menej slávnymi mužmi a zistíš, čo je práve trendy. 

Každý rok prináša niečo nové. Dokonca, počas nasledujúcich dvanástich mesiacov vyprodukujú dizajnéri ďalšie desiatky nových kolekcií. Ak sa ti zdá, že o móde vieš všetko, pravdepodobne sa mýliš. 

Pri čítaní článkov alebo pozeraní videí sa zameraj najmä na zahraničné weby. Poskytnú ti omnoho viac podrobných informácií ako tie slovenské. 

Osobný štýl každého človeka je jedinečný a zaujímavý. Ovplyvňuje ho množstvo faktorov, ku ktorým sa radí napríklad vek, spoločnosť, v ktorej sa pohybuješ alebo veci, ktoré vyznávaš a inklinuješ k nim. Ak so svojim štýlom nie si spokojný, dá sa zmeniť. Stačí, ak využiješ jeden alebo rovno viacero našich tipov. 

                                                     10 style-hackov, ktoré musíš poznať

Určite si sa počas života stretol s niekoľkými life-hackami, ktoré ti ušetrili veľké množstvo času. Aplikoval si ich možno v práci, pri cvičení či v rámci módy. My osobne dobré hacky milujeme, a preto sme vybrali 10 tých najlepších, ktoré by si mal určite poznať aj ty.

Formálne oblečenie vždy vešaj

Je úplne jedno, či si majstrom skladania oblečenia. Keď príde na košele či formálne nohavice, ich miesto by malo byť vždy na vešiaku. Tento typ oblečenia sa veľmi rád krčí. Ak nechceš každé ráno zabíjať čas dodatočným žehlením, kúp si niekoľko vešiakov a všetko ulož na ne.

Plus, na jeden vešiak zaves jednu, maximálne dve košele či tričká. Každý kúsok oblečenia je ťažký. Ak by si ich na seba vrstvil, pokrčili by sa rovnako ako v prípade zloženia.

Dobré je vedieť ešte jednu vec. Vešanie je síce skvelé, no na druhej strane, nie je vhodné pre všetky typy oblečenia. Príkladom sú svetre, ktoré sa vedia veľmi jednoducho ponaťahovať. Tie určite poskladaj a odlož na poličku.

Nauč sa pravidlo sometimes-always-never

Pravidlo, ktoré v angličtine znie sometimes-always-never sa dá veľmi dobre aplikovať na zapínanie saka. Prvý gombík zapnúť môžeš a nemusíš. Výber je na tebe. Druhý gombík v rade by mal byť zapnutý vždy a posledný nikdy.

Nechaj topánky dýchať

V prípade, že máš topánky, ktoré pravidelne nosíš, urobíš dobre, ak si kúpiť dvoje podobné a budeš ich pravidelne meniť. Po celodennom nosení by mali topánky aspoň jeden deň “dýchať”. Umiestni ich na vzdušné miesto, kde sa môžu aj vyvetrať.

Tento hack je dobré využívať najmä počas teplých letných mesiacov, keď sa nohy potia. Topánky ti takto vydržia omnoho dlhšie.

Ak si topánky umýval, nechaj ich vysušiť prirodzene. Mnohí totižto, najmä v prípade tenisiek, stavia na sušenie v sušičke. Bohužiaľ, mnohé sušiace programy nie sú pre obuv vhodné a môžu ju zničiť.

Vlasy si neumývaj viac ako 3-krát do týždňa

Ak patríš k mužom, ktorí si umývajú vlasy každý deň, mal by si s tým prestať. Každodenné používanie silne aromatických šampónov je pre ľudské vlasy nesmierne náročné. Okrem toho, že sa viac mastia, môžu byť jemné a začať vypadávať.

Pri nákupe šampónov si vyberaj skôr jemnejšie typy, ktoré vlasy vyčistia a zároveň sa o ne postarajú.

V rámci umývania vlasov spomenieme ešte jeden užitočný typ. Úprava mnohých účesov sa často nezaobíde bez využívania fénov alebo iných nástrojov produkujúcich teplo. Určite však vieš, že aj napriek skvelým výsledkom, ktoré získaš, vlasy horúcim vzduchom ničíš.

Pred tepelnou úpravou si do vlasov nezabudni dať ochranný prípravok. Plus, počas dní, keď nepotrebuješ nikam ísť a si doma, vlasom poskytni oddych.

Oblečenie nesuš len v sušičke

Sušičky sú síce skvelými a praktickými pomocníkmi, ktorí šetria náš čas, no majú aj svoju temnú stránku. Oblečenie ničia. Namiesto toho, aby si svoje tričká, košele či nohavice pravidelne vkladal do sušičky, ich nechaj raz za čas vyschnúť prirodzene.

Samozrejme, občas sa stáva, že veci potrebuješ mať suché do hodiny či dvoch. V takýchto prípadoch si pranie plánuj dopredu.

Stav na kocky ľadu

Ani teba už nebaví žehliť, no túžiš po rovnom oblečení? Nepríjemným záhybov na tričkách alebo košeliach sa môžeš zbaviť veľmi jednoducho a to kockami ľadu. Postup, ako na to, je nasledovný.

Do bubna sušičky vlož oblečenie spolu s niekoľkými kockami ľadu. Spusti program, ktorý bežne používaš a po skončení oblečenie vytiahni. Tajomstvom ľadu je to, že pri horúcom programe sa topí a uvoľňuje záhyby na oblečení. Košele, tričká či iné kúsky zostanú rovné a tebe odpadá nutnosť žehliť ich.

Rifle per naruby

Mnohí odborníci tvrdia, že rifle nie je potrebné prať príliš často. Ide totižto o kúsok, ktorý vydrží dlho bez zašpinenia. Samozrejme, po určitej dobe používania je potrebné, aby si z nich dostal všetky nečistoty.

Bohužiaľ, mnohé práčky ani dnes nedisponujú takou technológiou, ktorá by kvalitnú riflovinu nezničila. Práve preto urobíš dobre, ak rifle prevrátiš naruby a necháš ich oprať tak.

Správne vrstvenie

Vrstvenie jednotlivých kúskov v outfite je základom, ktorý by mal ovládať každý muž. V prípade, že ti to stále nejde, existuje jedno nepísané pravidlo, vďaka ktorému budeš vyzerať vždy veľmi trendy.

Týmto pravidlom je kombinovanie jednotlivých kúskov tón v tóne. Namiesto toho, aby si vyberal kontrastné kombinácie ako červenú a čiernu, zvoľ podobné odtiene. Vhodným príkladom je biela, krémová a hnedá alebo čierna, sivá a biela.

Šatník pravidelne trieď

Aj ty máš problém s tým, že nemáš čo na seba? Problém nebude v tom, že máš doma málo oblečenia. Práve naopak. Doma máš toho príliš veľa a nevieš, ako jednotlivé kúsky skombinovať.

Aspoň raz do roka si vyhraď jeden deň na to, aby si šatník celý vytriedil. Oblečenie, ktoré si na sebe nemal už viac ako rok, vyraď.

Vyberaj si správnu farbu ponožiek

Do formálneho, ale aj klasického ležérneho outfitu, je potrebné, aby si vybral správnu farbu ponožiek. Namiesto úplne odlišného odtieňa by si si mal vybrať nejaký podobný celému outfitu. Odborníci na módu tvrdia, že najlepšie je skombinovať ponožky s nohavicami.

Ak máš teda čierne nohavice, zvoľ čierne alebo tmavomodré ponožky. Rovnako je to aj pri tmavomodrej či sivej.

 

                                                   Ako sa starať o suchú a citlivú pleť

Starostlivosť o pokožku je základom ako pre ženy, tak aj pre mužov. Používanie správnych kozmetických výrobkov, pravidelné čistenie a hydratácia by mali byť rutinou, ktorú opakuješ každý jeden deň bez ohľadu na typ pokožky. Každá pokožka je iná a každá potrebuje aj inú starostlivosť.

Jedným z typov je aj suchá a citlivá pokožka. S touto pokožkou sa potýkajú mnohí. Správna starostlivosť je niekedy veľmi ťažká. Aj napriek tomu to však ide. Dnes sme si tak pre teba prichystali zopár rád a trikov pre tento typ pokožky.

Čo spôsobuje suchú a citlivú pokožku?

Na začiatok je dobré vedieť, čo vlastne suchú pokožku spôsobuje a či sa jej dá zbaviť. Suchý typ pleti môžu spôsobovať agresívne kozmetické výrobky, nesprávna starostlivosť, studené počasie, nesprávne stravovacie návyky či nedostatočný pitný režim. Ak máš suchú pokožku práve kvôli týmto dôvodom, dobrou správou je, že sa jej môžeš zbaviť ak zmeníš svoj životný štýl a návyky.

Suchú a citlivú pokožku však môžeš aj zdediť alebo sa môže objaviť až po rokoch z dôvodu starnutia. V tomto prípade sa takéhoto typu nedá zbaviť a musíš sa s ňou naučiť správne zaobchádzať. Bojovať proti nej je totižto zbytočné.

Bez hydratácie to nepôjde

Keďže v tomto prípade ide najmä o suchý typ pokožky, je dôležité pravidelne ju hydratovať. Tvojím najlepším priateľom by mal teda byť krém so silným hydratačným účinkom. Takýto krém sa dostane hlboko do pokožky a nezostane len na jej povrchu. Vďaka tomu si vie prípravok urobiť svoju prácu a pokožka je vyživená na niekoľko hodín.

Kým nájdeš správny hydratačný krém, môže to nejaký čas trvať. Je potrebné skúšať rôzne krémy, kým prídeš presne na ten, ktorý ti sadne. Niektoré môžu byť hustejšie, iné redšie. Nie je však pravidlom, že práve hutný a hustý krém je lepší a lepšie hydratuje ako ten redší. Dôležité je samotné zloženie a látky, z ktorých sa prípravok skladá. Tie robia najdôležitejšiu úlohu.

Ak sa pýtaš, či zvoliť krém nočný a denný alebo len univerzálny, je to na tebe. Mnohé hydratačné krémy sú univerzálne a môžeš ich mať ako počas dňa, tak aj počas noci.

Netreba však zabúdať, že so suchou pleťou často ruka v ruke prichádza aj citlivosť. Krém by mal obsahovať aj SPF ochranný faktor. To ťa ochráni pred slnečným žiarením. Ochrana proti UV lúčom je dôležitá ako v lete, tak aj na jeseň či v zime. Lúče dokážu preniknúť aj cez husté mračná či počas sychravého počasia. Netreba ich podceňovať.

Pri pokožke na ostatných častiach tela je dobré voliť hydratačné telové mlieka. Používaj ich pravidelne. Stačí raz za deň, po sprche pred spaním. V noci mlieko dostatočne pokožku vyživí a postará sa o ňu.

Pri hydratácií ešte chvíľu zostaneme. Mnohí často zabúdajú na jeden fakt. Hydratovať nestačí len zvonka. Dôležité je aj hydratovanie zvnútra. Práve preto nezabúdaj na pravidelný pitný režim. Suchá pokožka je často odrazom nedostatočného pitného režimu.

Pokožku správne chráň

Nízke teploty suchej a citlivej pokožke príliš nepomáhajú. Práve preto by si si ju mali počas zimy chrániť vrstvami oblečenia. V rámci tela je pomerne jednoduché pokožku skryť. Iné to je pri tvári. Nezabúdaj na nosenie čapice a šálu. Ten ti vie zakryť dostatočne veľkú časť.

Naopak, ani leto nie je pre pokožku úplne jednoduchým obdobím. Neustále slnečné žiarenie, teplo a poprípade slaná či chlórová voda sú doslova ničiteľmi krásnej pokožky. Preto je potrebné starať sa o ňu správnymi prostriedkami.

Samozrejmosťou sú opaľovacie krémy. Nezabúdajte na dostatočne vysoký UV faktor. V prípade krémov na tvár vyberaj ešte vyššiu ochranu. Pokožka na tvári je veľmi citlivá a náchylná na vysušenie a tvorbu vrások.

Hneď ako sa okúpeš v bazéne alebo mori, sa osprchuj sladkou vodou a následne sa nakrémuj. Môžeš zvoliť telové mlieko alebo mlieko po opaľovaní s hydratačným účinkom. Dopraješ pokožke tak správny odpočinok.

Čistiace prostriedky musia byť jemné

Čistenie pokožky je dôležité a malo by byť pravidelné. Pri čistení je však dôležité vyberať si správne prostriedky. Micelárna voda je najlepším prípravkom na odstránenie nečistôt, no popravde, je aj pomerne silná. Preto skús nájsť takú, ktorá je vhodná pre citlivú a suchú pokožku. Takáto micelárna voda je väčšinou založená na báze oleja a pri čistení hneď aj hydratuje. V prípade, že nevieš nájsť vhodnú micelárnu vodu, viac ako skvelou alternatívou je jemný čistiaci gél bez obsahu alkoholu. 

Druhým, skvelým čistiacim prostriedkom celého tela, je peeling. Ten môžeš používať 1 – 2-krát týždenne. Pri citlivej a suchej pokožke si však dávaj pozor. Rovnako ako micelárna voda, aj peeling musí byť špeciálne pre tvoj typ pokožky. Nesmie byť príliš drsný, pretože by mohol spraviť viac škody ako úžitku.

Zbav sa nesprávnych návykov

To, čo dokáže spôsobovať suchú a citlivú pokožku, je aj používanie agresívnych kozmetických prípravkov, nadmerné používanie kozmetiky alebo fajčenie. Toto všetko sú zlé návyky, ktoré spôsobujú problémy.

V prípade, ak túžiš po krásnej a vyživenej pokožke, budeš musieť vymeniť kozmetické prostriedky. Pravidelne ich taktiež meň, pretože pokožka si na ne vie zvyknúť. Obmedziť by si mali aj fajčenie, a to buď na minimum alebo úplne. Kvôli fajčeniu je pokožka často vysušená a dochádza k omnoho rýchlejšiemu starnutiu a tvorbe vrások.

                                                Ako sa starať o mastnú pleť a akné

Pokožka na tvári je veľmi citlivá a na zmeny reaguje takmer okamžite. Práve to je dôvod, prečo je potrebné starať sa o ňu správne a pravidelne. Existuje niekoľko typov pleti, medzi ktoré sa radí aj problematická a mastná pleť. S týmto typom pleti majú často problémy ako muži, tak aj ženy. Ak však stavíš na správne kroky ako sa o ňu starať, rozhodne s ňou bojovať nebudeš.

Každý typ pokožky vytvára špeciálny maz. Kým suchá pokožka týmto mazom šetrí a neprodukuje ho príliš veľa, mastná pleť robí presný opak. Ak je mazu na tvári viac ako je potrebné, má často sklon k rôznym zápalom alebo vyrážkam. Produkciu mazu síce zastaviť nijako nemôžeš, no jeho vplyv na vonkajší vzhľad môžeš správnymi produktami ovplyvniť.

Ako zistím, že mám mastnú pleť?

Mastná pleť je síce známa tým, že produkuje viac mazu, ako iné typy, no aj tak sa identifikuje celkom ťažko. Ak sa ti zdá, že je tvoja pleť mastná, mala by mať niekoľko charakteristických čŕt.

Pleť je mastná vtedy ak:

  •       sa leskne a povrch pleti je mastný
  •       máš rozšírené póry
  •       máš problémy s pleťou ako napríklad akné alebo zapálené miesta

Správna starostlivosť je najdôležitejšia

Ako sme už vyššie spomínali, o každý typ pleti je potrebné starať sa pravidelne. Len v tomto prípade môžeš očakávať viditeľné účinky, s ktorými budeš spokojný.

Ďalšia vec, ktorú sa musíš pri mastnej a problematickej pleti naučiť je to, že čistiť ju treba jemne. Ak na ňu budeš príliš tlačiť alebo ju čistiť necitlivo, okamžite sa to na nej prejaví vo forme začervenania alebo zapálenia. Okrem toho, pri necitlivom zachádzaní s pleťou sa môžu napríklad aj také vrásky vyskytnúť omnoho skôr.

Prípravky na pleť vyberaj s rozumom

Problém vzniká najmä vtedy, keď prídeš do drogérie alebo si otvoríš eshop a ideš si kúpiť nejaký produkt na pleť. Mnohí ľudia nerozmýšľajú a vezmú buď najlacnejšiu alternatívu alebo prvý produkt, ktorý im udrie do očí. Pri výrobkoch, ktoré sú zamerané na starostlivosť o pleť, je však kľúčové vyberať s rozumom.

Keďže už vieš, že máš mastnú a problematickú pleť, je dôležité zamerať sa len na prípravky na takúto pleť určené. 

Ako na to?

Starostlivosť o pleť je naozaj jednoduchá. Na začiatok si vezmi vatový tampón, na ktorý aplikuješ čistiacu vodu. Tou si vyčisti pleť naozaj dôkladne.

Po vyčistení pleti si tvár vysuš a následne aplikuj zmatňujúci hydratačný krém. Mnohí môžu pri slove hydratačný spozornieť. Aj napriek tomu, že máš mastnú pleť, hydratačný krém je veľmi dôležitý. Pleťová voda alebo peeling totiž tvoju pokožku zbavia skoro všetkej mastnoty. Ak na pleť nedáš nejaký krém, ktorý ju vyživí a bude hydratovať, tvorba mazu by sa mohla zvýšiť. V tom spočíva tajomstvo práve zmatňujúcich krémov- pleť dokonale hydratujú a zároveň kontrolujú a regulujú prebytočnú tvorbu kožného mazu.

Je to bežný proces, ktorý sa nevyskytuje len na pleti, ale taktiež na vlasoch. Čím častejšie ich umývaš, tým menej ti vydržia bez umytia. Rovnako ako vlasy, tak aj pleť bude preto produkovať viac mazu. Kvôli ochrane.

                                            Ako sa zbavíš tmavých kruhov pod očami

Tmavé kruhy pod očami trápia veľkú časť populácie. Často sa objavujú z nedostatku spánku či oddychu, no mnohokrát aj z iných príčin. Zbaviť sa ich je ťažké a občas sa zdá, že nemožné. Existuje však zopár trikov, vďaka ktorým dáš kruhom pod očami zbohom.

Z čoho vznikajú?

Je niekoľko dôvodov, prečo sa tmavé kruhy objavujú pod očami. Tým najčastejším je nedostatok spánku či dlhé ponocovanie. To sa na pokožke odrzkadlí práve v tomto smere. Pokožka pod očami je totižto veľmi tenká a jemná. Je preto omnoho viac náchylná na zmeny, ktoré sa dejú v našom tele. Dokonca, pod očami sa človeku najčastejšie objavujú aj prvé vrásky.

Ak sa ti tento problém objavil práve z nedostatku spánku, do pár dní väčšinou zmizne. Treba však zaradiť kvalitný, minimálne 8-hodinový spánok.

Ďalším dôvodom môže byť alergia. Cievy sa v tomto prípade rozťahujú a je ich vidno. Ako sme spomenuli, pokožka pod očami je tenká, neobsahuje toľko tuku. To je aj dôvod, prečo cievy vidno.

Kruhy pod očami môže spôsobovať aj nádcha a plný nos. Na tvári však môžu byť aj kvôli genetike. Proti nej sa ale bojovať nedá.

Dostatok spánku

Kruhy pod očami sa najčastejšie objavujú práve z nedostatočného alebo nekvalitného oddychu. Ak máš podobný problém aj ty, mal by si si naordinovať dostatok spánku. Osemhodinový či dlhší spánok ti vie tento problém vyriešiť.

S nedostatkom spánku sa spájajú aj opuchnuté oči. Proti nim môžeš efektívne bojovať studenými lyžicami. Tie daj na pár minút do chladničky a následne prilož na oči.

Zmeň životosprávu

Ak sa ti kruhy objavili len tak, z ničoho nič, a spánku máš dosť, problémom môže byť životospráva. Nedostatočný prísun živín a minerálov, nesprávna hydratácia tela či fajčenie sú často spojené s problémom v oblastiach očí.

Zdravý životný štýl je odpoveďou a riešením na všetko. Ak chceš byť zdravý a dobre vyzerať, začni pravidelne cvičiť a jesť. Nezabúdaj na niekoľko porcií ovocia a zeleniny denne.

Správna kozmetika

Samozrejme, dnes na trhu nájdeš desiatky kozmetických prípravkov, ktoré dokážu s kruhmi pod očami zatočiť. Využiť môžeš krémy, gély alebo aj masky pod oči. Tieto výrobky majú často chladivý a regeneračný účinok. Vedia ťa tak zbaviť aj opuchnutých očí.

Výber je na tebe. Mnohé krémy bojujúce proti tomuto problému často bojujú aj proti vráskam a eliminujú ich výskyt. V jednom produkte tak získaš veľké množstvo výhod. Kľúčom pri ich úspechu je však konzistencia- pre ich fungovanie je potrebné, aby si ich používal pravidelne počas dlhšieho obdobia dvakrát denne- ráno a večer.

Vyskúšaj domáce prostriedky

Existujú aj rady starej matere, ktoré sú často na nezaplatenie. Veľmi obľúbeným trikom sú napríklad čajové vrecúška z čierneho čaju. Vylúhované vrecká nechaj vychladnúť a prilož ich na oči. Počkaj 10 minút a následne si tvár opláchni vlažnou vodou. Triesloviny obsiahnuté v čiernom čaji zbavia oči opuchu a antioxidanty zas tmavých kruhov.

Staré známe sú studené plátky uhorky. Tie zmierňujú opuch a pomocou látok ťa dokážu zbaviť aj tmavého zafarbenia pod očami.

To, čo ti pomôže proti kruhom pod očami, je jemná masáž očného okolia. Vďaka tomu, že krv bude v okolí očí prúdiť, sa odstraňuje tmavé zafarbenie z ciev. Masírovať môžeš pokojne pomocou mandľového oleja. Dávaj pozor, aby sa ti ale nedostal do očí.

Keď to má na svedomí genetika

V prípade genetiky je potrebné zmieriť sa s týmto problémom. Neexistuje nič, čo by ti kruhy odstránilo. Tmavé zafarbenie je pre pokožku v tomto prípade bežné. Dá sa však proti tomu tak trochu bojovať. Kruhy si môžeš zakryť pomocou kvalitného mejkapu, ktorý bude vyzerať prirodzene, alebo použiť korektor na nedokonalosti pleti, ktorým môžeš okrem vyrážok a jazvyčiek zjemniť aj tmavé kruhy pod očami.

Veľké množstvo mužov však mejkapy odmieta, a preto sa jednoducho uspokoja so svojim vzhľadom. Geneticky dané kruhy pod očami však často nebývajú tak tmavé ako tie, ktoré sa spájajú s vyššie uvedenými problémami.

                                              Ako kombinovať farby pri obliekaní

Vraví sa, že móda je hra a fantázií sa medze nekladú. V skutočnosti to pravda je, no existujú určité dôležité pravidlá, ktoré by sa mali dodržiavať. Len vďaka nim vieš vytvoriť nielen ten najlepší, ale taktiež veľmi štýlový outfit. Chceš vedieť, ako správne kombinovať jednotlivé farby? Máme pre teba jednoduchý návod, ako na to.

Každý človek má svoj nezameniteľný a jedinečný štýl. Ak si ho našiel, o to lepšie. Vieš, čo máš rád a čo na tebe vyzerá dobre. V rámci tvojho štýlu by si však nemal zabúdať na základné pravidlá, ktoré sa spájajú s farbami. Určité odtiene sa totižto kombinovať jednoducho nedajú.

Kombinuj tón v tóne

Stávkou na istotu je kombinácia jednotlivých farebných tónov, ktoré sú podobné a jednotlivo sa dopĺňajú. Medzi takéto kombinácie sa radí napríklad čierna a sivá, hnedá a karamelová alebo tmavozelená s bledozelenou.

Outfit vyzerá ucelene a prechod z jednej farby do druhej je prirodzený a plynulý. Výsledný efekt je zaujímavý a štýlový. Ak sa ti nechce vymýšľať nič prevratné a nové, takéto kombinácie sú istotou, s ktorou nikdy nič nepokazíš.

Neutrálne farby

Módne trendy prichádzajú a odchádzajú. Neustále sa menia a tým pádom je ťažké držať s nimi krok. Medzi takéto módne trendy sa najčastejšie radia rôzne potlače. Pri ich kúpe mysli na to, že už v ďalšom roku nebudú trendy a budeš ich musieť vymeniť za niečo iné.

Tí, ktorí sa chcú takejto častej výmene vyhnúť, stavia na nadčasové kúsky v neutrálnych farbách. Tie sú moderné a štýlové neustále. Na človeku vyzerajú dobre a dajú sa kombinovať s úplne všetkým.

Medzi neutrálne farby sa radia biela, čierna, sivá a hnedá. V minulosti boli síce na ústupe, no aj napriek tomu sa nosili. Dnes sú na výslní a nielen muži, ale aj ženy ich milujú. Môžeš s nimi vytvoriť rôzne kombinácie, ako jednoduché, tak aj zaujímavé a nevšedné.

Inšpiruj sa ročným obdobím

Ročné obdobie vo veľkom ovplyvňuje to, čo si obliekame. Počas jesene a zimy často siahame po tmavom oblečení, ktoré určitým spôsobom vypovedá o našej nálade alebo o tom, ako sa cítime. Naopak, v lete máme skoro vždy lepšiu náladu a to aj vďaka teplému počasu. Oblečenie je tak farebnejšie a sviežejšie.

Pri výbere farieb sa preto pokojne inšpiruj daným ročným obdobím. V lete siahni po pastelových farbách a v zime zas po čiernej alebo hnedej.

Svieže a žiarivé farby sa však snaž používať obmedzene. Vždy si vyber jednu, ktorú doplníš neutrálnym odtieňom ako čierna, hnedá alebo sivá.

Počet farieb

Okrem samotných farieb je dôležité vedieť, aký počet farieb je najlepší. Jednofarebné outfity sú síce fajn, no často sú nudné a nijako nezaujmú. Najlepší počet na kombinovanie sú preto 2 – 3 farby. Viac rozhodne nie.

Už pri troch farbách si dávaj pozor. Vyhni sa kontrastu, ktorý síce vyzerá dobre, ale nemusí vždy vyjsť. Ak by ti kombinácia nevyšla, mohol by si vyzerať ako farebná dúha.

Pri počte troch farieb mysli na prvé pravidlo, ktorým je kombinovanie tón v tóne. Kupuj si rôzne odtiene farieb ako napríklad modrá alebo zelená. Vedia posunúť tvoj outfit o level vyššie.

A čo vzory?

Vzory sú skvelými priateľmi, ktorí sa však musia používať veľmi opatrne a kombinovať s neutrálnymi kúskami. Pri výbere pásikavého trička nikdy nepremýšľaj nad jeho kombináciou s pásikavými alebo kockovými nohavicami. Takáto kombinácia vyzerá veľmi divoko a neprirodzene.

Mysli taktiež na to, že nie každý vzor je vždy trendy. Kým počas tohto roka sú veľmi obľúbené pásiky, v tom minulom to boli kocky. Budúci rok to môže byť niečo úplne iné. V šatníku ti tak vždy postačí len zopár takýchto kúskov.

Aké sú najlepšie kombinácie?

Úplne presne sa nedá povedať, ktoré farby spolu sedia najlepšie. Všetko sa odvíja od samotného odtieňa, jeho sýtosti a taktiež od toho, aký kúsok vlastne máš a s čím ho kombinuješ.

Veľmi dobre vyzerá čierna v kombinácií s bielou, tmavomodrou či tmavozelenou. Pravdou však je, že čierna sa hodí ku všetkému.

Všeobecne platí, že ak máš na sebe dva tmavé hlavné kúsky, čiže nohavice a bundu alebo nohavice a tričko, je dobré rozbiť to s niečím bledým. Niečím, vďaka čomu outfit vynikne a bude zaujímavý.

Ak si si teda vybral napríklad čierne nohavice a čiernu bundu, pokojne tento celý outfit rozbi pastelovou farbou ako pastelová zelená, modrá či ružová.

Urobiť to však môžeš aj prostredníctvom doplnkov. All black outfit vyzerá skvelo so zlatými alebo striebornými doplnkami.

Rada na záver

Ešte predtým, ako si na seba outfit oblečieš, by si ho mal položiť napríklad na posteľ a pozrieť sa, ako jednotlivé farby vyzerajú spolu. Z teoretického hľadiska sa k sebe môžu hodiť, no hneď ako dáš oblečenie k sebe uvidíš, že nevyzerá najlepšie. Preto je potrebné nad jednotlivými kombináciami premýšľať, neustále ich meniť a hľadať iný spôsob, ako outfit vytvoriť.

                                               Ako si vybrať správny parfum  

Parfum. Neviditeľná súčasť tvojho JA, ktorá dokáže zvýšiť tvoju úroveň atraktivity, sebadôvery, ale aj znížiť hladinu stresu.

Keďže sa ale každoročne na trhu vôní objavujú nové, vybrať si tú správnu môže byť niekedy “ťažký oriešok”. Preto ti zo sveta parfumov prinášame užitočné informácie a tipy, aby sme ti cestu k dokonalej vôni, ktorá ťa bude sprevádzať, uľahčili.

Kompozícia parfumov

Ešte predtým, ako sa pustíš do výberu správneho parfumu, si na úvod ujasnime, čo ho tvorí.
Vône sa skladajú z týchto zložiek – základ vône, srdce a hlava. Každá uvedená časť je charakteristická rozdielnou intenzitou a všetky tri sa navzájom prelínajú.

Hlavu predstavuje základná, prvá vrstva, ktorú ucítiš. Jej intenzita trvá 15 minút až 2 hodiny. Srdce tvoria hlavné prvky vône, ktoré sa vyvinú po tom, ako zmizne prvá zložka. Hlava a srdce predstavujú základné vrstvy, vďaka ktorým má parfum charakteristickú vôňu. A napokon tu máme základ vône, ktorý sa rozvíja posledný a jeho úlohou je taktiež určenie, ako dlho vydrží vôňa na pokožke.

Vôňa sa na základe vysychania jednotlivých zložiek stáva atraktívnejšou a pozor, typickým znakom jej nekvality je to, že počas celej doby zostane monotónna.

Parfum, parfumovaná voda, toaletná voda, kolínska – aké sú základné rozdiely?

Jedným z kritérií, ako si vybrať správnu vôňu, je aj jej intenzita. Vône sa označujú podľa percenta obsahu vonných látok, ktoré obsahujú, všeobecne na: parfumy, parfumované vody, toaletné vody a kolínske. Podľa nižšie spísaných základných rozdielov si pre seba určite vyberieš správny variant.

Parfum – najkoncentrovanejšia a najdrahšia možnosť vône. Býva mierne olejovitý, obsahuje 15 – 40 % čistého parfumového extraktu a vďaka jednej aplikácii budeš voňať skutočne intenzívne aj viac ako 20 hodín.

Parfumovaná voda (Eau de Parfum) – má s parfumom spoločné to, že používa rovnakú parfumovú esenciu (15 – 20 %), no oproti parfumu obsahuje viac alkoholu a vody. To zapríčiňuje, že výsledná vôňa je ľahšia a jej účinok trvá 5 až 8 hodín. Práve tento fakt zapríčiňuje, že tento variant vône je, v porovnaní s parfumom, obľúbenejší.

Toaletná voda (Eau de Toilette) – zvyčajne obsahuje 4 – 15 % parfumu a vďaka tomu je táto forma vône najvhodnejšia na každodenné bežné nosenie. Účinok vône ale vďaka vysokému obsahu alkoholu trvá okolo troch hodín, no to na druhej strane znamená, že sa toaletnou vodou môžeš počas dňa navoňať aj viackrát.

Kolínska (Eau de Cologne) – je veľmi ľahká, obsahuje špecifické zmesi vonných látok a často sa označuje aj ako vôňa po holení (aplikuje sa na čerstvo oholenú pleť). Kolínska voda zvyčajne obsahuje 2 – 4 % vonnej kompozície a po jej aplikácii budeš voňať 2 hodiny.

 Obľúbená farba = Obľúbená vôňa

Obľúbená farba tvojho outfitu môže byť jednou z pomôcok, ktorými sa pri výbere parfumu riadiť.

Ak si fanúšik bielej farby, skús siahnuť po čistej a sviežej vôni s tónmi citrusov alebo jazmínu. Čiernu farbu tvojho outfitu skvelo doplní santalové drevo alebo bergamot. V prípade, že obľubuješ zelenú farbu, ktorá je farbou prírody, vyberaj z takých vôní, ktoré obsahujú kvety pomarančovníka alebo lotosu. Ak sa v tvojom obľúbenom outfite nachádza ružová, svetložltá alebo svetlofialová farba, odporúčame siahnuť po vôňach so zložkami karamelu alebo sladkého drievka. A ak si milovníkom modrej, vhodnou voľbou bude parfum s obsahom citróna alebo jablka.

 Podľa čoho a ako si vybrať správny parfum?

Tvrdenia odborníkov uvádzajú, že vôňu si vyberáme podľa toho, aby čo najlepšie dopĺňala náš telesný pach.

Pravidlo jedna pri výbere vône teda znamená, že si svoj parfum vyberaj podľa vlastného vkusu a podľa vyskúšania na vlastnej pokožke – rozhodne nestačí rada predavačiek, odporúčanie od kamaráta a ani to, aby si len privoňal k flakónu alebo k testovaciemu papieriku. Parfum aplikuj na zápästie a počkaj aspoň 20 minút, kým sa jeho tóny uvoľnia. Pri aplikácii na zápästie sa ale vyhni tomu, že si zápästia o seba otrieš. Zničíš tým molekulové väzby a vôňa tak nebude intenzívna.

Výber správneho parfumu je taktiež podmienený ročným obdobím – na zimné mesiace sa hodia hrejivé, intenzívne a opojné vône a počas leta sa odporúča siahnuť po ľahších, sviežejších tónoch. Parfum má taktiež schopnosť meniť náladu nielen jeho nositeľa, ale aj okolia, ktoré ho ucíti. To znamená, že pri výbere vône by si sa mal riadiť aj tým, v akej situácii sa ho chystáš nosiť. Ťažšie a korenené vône sa budú skvelo hodiť napr. na pracovné stretnutie, kedy takýto typ pôsobí dominantne. Ak sa chystáš do spoločnosti viacerých ľudí, siahni po jemnejšej vôni a ak máš rande, zvoľ sladký variant parfumu, ktorý navodzuje pocit intimity.

TIP: Ak hľadáš parfum, ktorý dokonale podčiarkne tvoju osobnosť, skús sa pozrieť aj na prehľad vôní podľa horoskopu – získaš tak inšpirácie na vône, ktoré sú ako stvorené pre jednotlivé povahové črty.

Aplikácia parfumu

Ak už máš typ vône vybratý, je ešte dôležité poukázať na to, ako ju správne nosiť, aby bol jej efekt správny. V prvom rade vôňu používaj na suchú pokožku. Parfum aplikuj na pulzné body – hrudník, krk, zápästie či predlaktie. Telesné teplo totiž bude vôňu počas celého dňa rozvíjať. Parfum, naopak, neaplikuj na oblečenie, pretože vôni tak nie je umožnené zmiešať sa s tvojim telesným pachom. A v rámci aplikácie parfumu taktiež platí staré známe – menej je viacc

                                                Etiketa moderného gentlemana

Aj keď sa primárne venujeme vlasom, bradám a vzhľadu, veríme, že práve správanie je to, čo naozaj definuje muža. V dobe, keď vo verejnej diskusii čoraz viac dominuje prejav na úrovni tretej cenovej krčmy, považujeme za nevyhnutné poskytnúť každému modernému mužovi jednoduchý návod, ako sa má ten moderný muž správať. Pretože ak šaty robia človeka, tak sú to spôsoby, ktoré robia muža.

Na rande

1. Plať na prvom rande vždy ty, iba ak dáma s ktorou si, jednoznačne a nahlas nesúhlasí. Áno, je to staromódne, ale nemá to nič spoločné s pohlavím. Ak si si už vyžiadal jej prítomnosť pozvaním na drink, kávu, večeru, do kina či divadla, mal by si ju aj naozaj pozvať a zaplatiť. Kľudne jej povedz, že nabudúce môže platiť zase ona. Rozbaľovanie účtu a navrhnutie jeho rozdelenia je znakom, že chceš ostať slobodný do konca svojho života.

2. Chop sa iniciatívy a zorganizuj prvé rande ty. Len málo vecí je ešte menej sexi, ako otázka: “Tak čo by si chcela robiť?”

3. Aj keď okamžite vidíš, že tvoje slepé rande cez Tinder je aj slepou uličkou, zostaň aspoň na pár drinkov. Nezabije ťa to, a svojej spoločnosti ušetríš nepotrebné poníženie. Okrem toho nikdy nevieš, či to tvoje rande nevidí rovnako.

4. Napíš alebo zavolaj na druhý deň po rande, ak nie aj skôr. To platí aj v prípadoch, že tvoje rande dopadlo katastrofálne. Nikto nemá rád duchov, a lepšie vedieť, že niečo nemá budúcnosť, ako nevedieť vôbec nič.

5. Ak používaš aplikácie na randenie ako Tinder či Badoo, nastav si ako profilovú fotku nedávnu a reprezentatívnu fotku, na ktorej si len a iba ty. Selfie síce niesú ideálne, ale stále lepšie ako fotka o zrkadlo v kúpeľni.

6. Napíš prvý. Skús sa zamerať na niečo špecifické, čo ťa zaujalo na jej profile. “Pekné kozy, rozdáme si to?” tým určite nemyslíme.

7. K obsluhe v podniku sa správaj s rešpektom. Ak si k čašníkovi alebo čašníčke drzý, a áno, aj k tým zlým, je to ľahko rozpoznateľný znak, že nie si práve milým človekom. A dáma s tebou si to určite všimne

8. V divadle, kine alebo na štadióne vždy ponúkni dáme miesto s najleším výhľadom

9. Telefón odlož a nastav si tichý režim.

10. Medzi tvojimi správami nenechávaj nikdy viac ako deň bez odpovede. V opačnom prípade sa nečuduj, ak ti už prestane odpisovať.

11. Neposielaj dick pics. Vieme, že sa tomu ťažko verí, ale ženu viac zaujmeš obyčajným “Ahoj, ako sa máme? :)”.

12. Vzhľad alebo outfit komplimentuj vtedy, keď sa to hodí a bez sexuálneho podtónu.

13. Akýkoľvek vzťah ukonči vždy osobne.

V práci

14. Nenadväzuj na neodpovedaný email alebo správu v priebehu 24 hodín. Ak je to naozaj urgentné, zavolaj.

15. Nedávaj agresívne do kópie emailu niekoho seniornejšieho ako ty, ak si to sám nevyžiadal. Je to idiotský ťah. Ak aj dosiahneš výsledok, ktorý tým dosiahnuť chceš, každý si to bude pamätať.

16. Nevolaj niekomu nečakane okrem prípadov, keď je to naozaj nevyhnutné. Telefonovať niekomu je ako keby si im nečakane vtrhol do kancelárie, vyložil si nohy na stôl a začal vetu “tak som išiel okolo a počúvaj…” Čokoľvek práve daný kolega riešil, vyrušil si to.

17. Keď máš neprijatý hovor, zavolaj naspäť. Ak s dotyčným nechceš hovoriť, napíš email, alebo zavolaj vtedy, keď vieš, že nemôže zodvihnúť. To predsa nie je také zložité.

18. Nevolaj iných, ako skutočne blízkych ľudí kámo alebo brácho. Nie som ani jedno.

19. Keď sa predstavuješ, alebo ťa niekto s niekým zoznamuje, postav sa.

Slušné správanie

20. Ak ti zvoní telefón a práve s niekým si, vybav to čo najrýchlejšie a najslušnejšie.

21. Ponúkni svoje miesto vo verejnej doprave žene (bez ohľadu na to, či je alebo nie je tehotná), malým deťom, starším a každému, kto kráča o palicu alebo kráča s problémami. Ešte lepšie bude, ak si vôbec nesadneš na prvom mieste. Ako mladý, fyzicky zdatný muž s dvoma zdravým nohami ti musí stačiť vedomosť, že si dosť šťastný na to, aby si sedieť nepotreboval.

22. Otvort, alebo podrž otvorené dvere pre ženy, mužov, deti či kohokoľvek iného, kto kráča tesne za tebou. To neplatí v prípadoch, keď sú dotyční ďalej za tebou, a držaním otvorených dverí v nich vzbudíš dojem, že majú kráčať rýchlejšie.

23. Pošli ručne písaný ďakovný list za niečo, čo pre teba veľa znamená. Koľko ľudí to dnes robí?

24. Neposielaj ďakovný list za ďakovný list. Kam to až inak môže zájsť?

25. Buď presný. Dnes sa to zdá už priam ako zázrak, že sa ľudia dokázali vôbec stretnúť pred zrodom moderných technológií. Vieš ako to vtedy ľudia robili? Jenoducho boli tam, kde povedali, že budú a vtedy, keď povedali, že tam budú. Meškanie stále zostáva vrcholom drzosti a nezáleží na tom, že predtým napíšeš správu, že budeš meškať. Tvoj čas nie je dôležitejší, ako čas niekoho iného (autor si zároveň robí poznámku, aby si nezabudol posunúť všetky svoj hodinky aspoň o 10 minút dopredu).

26. V divadle vždy počkaj na prestávku predtým, ako sa postavíš. V prípade, že meškáš, počkaj na prestávku, kým sa usadíš. A prečo vlastne meškáš?

27. Nepoužívaj telefón počas filmu v kine. To môžeš rovno začať svietiť baterkou, alebo sa fotiť s bleskom.

28. Na pozvania odpovedaj promptne a rýchlo, aj v prípade, že ich odmietneš. V opačnom prípade ich časom prestaneš dostávať úplne.

29. Nesťažuj sa.

30. Kefa na záchode je na to, aby sa používala. Nie si zviera, ani nežiješ v lese.

31. Nechvastaj sa. Je rozdiel medzi sebavedomím a pýchou.

32. Neodchádzaj náhle bez vysvetlenia uprostred noci bez toho, aby si sa rozlúčil.

V živote všeobecne

33. Plať za seba. Možno si myslíš, že si nenápadne vyviazol zo  spoločného účtu bez toho, aby si zaplatili svoj podiel za večeru či nápoje. Mýliš sa, a ak aj nikto nič nepovedal, každý si to všimol.

34. Používaj správnu gramatiku. Ani nevieš, aké je to atraktívne.

35. Ak sa ti niekto pochváli so súkromnou novinkou – či už je to nová práca, alebo narodenie dieťaťa, neukradni ich chvíľku tým, že im verejne zagratuluješ na sociálnych sieťach predtým, ako sa na nich pochvália dotyční sami. Možno to ešte nechcú oznámiť verejne, a možno to ani vôbec nechcú urobiť na sociálnych sieťach. A čokoľvek urobíš, určite nezverejňuj fotku ich dieťaťa, ktorú ti súkromne poslali. Aspoň nie bez ich predchádzajúceho súhlasu.

36. Ak si niekam pozvaný, prines niečo hostiteľovi. A nie, Zlatan, tvoja prítomnosť naozaj nie je darček.

37. Pýtaj sa otázky a počúvaj odpovede namiesto toho, aby si len hlucho čakal, kedy príde rad rozpráť na teba. Zaujímať sa o iných je najlepší spôsob, ako byť zaujímavý.

38. Dobrá hygiena. Amen.

39. Nepozeraj videá a nepočúvaj hudbu nahlas na ulici. To, že sa ti nepáčia nové applácke slúchátka neznamená, že ich nemôžeš používať.

40. Úzko súvisiace s bodom #33, nevyplakávaj neustále nad každým eurom (či nebodaj centami), ktoré si “musel” minúť. Jediné, čo musíš, je zomrieť.

41. Poznáš toho kamaráta, ktorý pred každou akciou niečo zaplatí predom, prípadne použije číslo svojej karty ako zábezpeku? Vyrovnaj sa rýchlo a hlavne sám od seba. Nečakaj, kým ti to pripomenie.

42. Neohováraj a nepoužívaj iných ľudí v rozhovoroch. A vôbec, nemáš nič zaujímavejšie, o čom sa rozprávať?

43. Buď trpezlivý vočim ľuďom s malými deťmi alebo bábätkami. Nie, nemal by si trpieť za ich životné rozhodnutia, ale jedného dňa môžeš byť na ich mieste ty. A budeš vďačný za každé pochopenie.

44. Doplň, čo použiješ alebo minieš. To platí obzvlášť pre potraviny tvojich spolubývajúcich, a dvojnásobne pre toaletný papier.

45. Nezáleží na tom, že v 89. minúte prehrávaš 5:0 a tvoj súper sa predvádza ako Zlatan Ibrahimovič na tréningu, alebo prehrávaš 1:0 v piatej minúte a súper si to prihráva na vlastnej polovici. Nikdy, opakujeme, nikdy, nevzdávaj zápas vo Fife. To je absolútne posvätné pravidlo.

46. Ak by si niekomu niečo nepovedal priamo do tváre, nehovor to na sociálnych sieťach.

47. Nestrácaj nervy. Verejne, súkromne, na sociálnych sieťach – nikde a nikdy. Nie je to pôsobivé, nerobí ťa to dominantnejším, a ani to nepôsobí tak, že máš priveľa testosterónu. Jediné, ako to pôsobí je, že to jednoducho nezvládaš.

Móda a štýl

48. Čiapku alebo šiltovku si daj dole vždy, keď si vo vnútorných priestoroch. Verejné priestranstvá ako stanice či letiská sú akceptované. Posilňovňa nikdy.

49. ‘Dress code optional’ na pozvánke neznamená, že si môžeš obliecť, čo chceš. Jediné, čo môžeš, je vybrať si, či budeš rešpektovať želania hostiteľa, alebo budeš za idiota. Zvoľ si múdro.

50. Dávať nevyžiadané módne rady, či tipy ako byť štýlový, je to isté ako povedať: “nepáči sa mi, čo máš na sebe.”

51. Páči sa ti nová bunda tvojho známeho? Super, povedz mu to. Správny kompliment niekedy stačí na to, aby si niekomu zlepšil deň. Avšak pozor na imitáciu, to nie je práve najlepší spôsob ako niekomu zalichotiť. Spýtaj sa predtým, ako si kúpiš to isté.

52. Vo vnútorných priestoroch a v noci sa slnečné okuliare nenosia. Bez výnimky. Nie si Rytmus.

53. Chceš, aby všetci vedeli, že chodíš do posilňovne? Dosiahni to výsledkami, ktoré si ľudia všimnú. Nie tak, že necháš prepotené veci na cvičenie pod svojím stolom, a celá kancelária tak musí kvôli tebe vetrať.

54. Dámam nemusí nikto pripomínať, aby nenosili biele šaty na svadbu. Rovnako tak by si aj muži mali byť vedomí toho, že na svadbe by z pomedzi nich mal najviac vyniknúť ženích. A ešte, prosím ťa, nedávaj si biely oblek.

55. Ak fajčíš cigaru, daj z nej dole etiketu. 

Vo fitku

56. Keď docvičíš, zlož z činky všetky závažia a vráť ju naspäť.

57. Poznáš to porekadlo o trpezlivosti a ružiach? Nebuď nervózny či nedočkavý, keď niekto docvičí s tým, s čím chceš cvičiť ty, všimne si to. Netlač niekoho aby sa ponáhľal s cvikom len preto, lebo tam chceš ísť cvičiť ty.

58. Všetci ľudia, muži aj ženy, si zaslúžia používať posilňovňu ako bezpečné miesto pre sebazdokonalovanie. Pod bezpečným myslíme pred trápnymi a silenými pokusmi o zoznámenie sa. Nerob to.

59. Vždy maj cit pre správny druh sebauvedomenia. Tým nemyslíme: “pozrite sa ako dobre vyzerám”, ale “niekto si v tomto zrkadle môže chcieť skontrolovať správnu techniku prevedenia cviku”.

60. Aj keď používaš trojité super sety na tricepsy, neber naraz niekoľko rozličných váh činiek. Ak sú na zemi dlhšie ako minútu, necvičíš s nimi.

61. Necvič biceps v časti, ktorá je určená na drepy.

62. Uštipačný by si nemali byť v žiadnej sfére života, obzvlášť to však platí pre posilňovňu, kde má každý iné ciele, schopnosti a hlavne sebavedomie.

63. Ak cvičíš na lavičke, používaj uterák. Aeróbne stroje ako bicykel, steper či bežiaci pás zas po sebe vždy utri.

REZERVUJ SI SVOJ TERMÍN