blank

10 klasických pánskych účesov, ktoré prešli testom času

Existujú účesy, ktoré sú moderné len na určitú dobu. Nosia sa zopár rokov a následne odídu. Potom existujú účesy, ktoré sú nadčasové. Vyzerajú dobre roky a síce sa časom trochu zmenili, ich základ stále zostáva. Ak premýšľaš nad tým, že by si vyskúšal nový účes, vyber si jeden z týchto 10 klasických typov. Aj po rokoch sú stále štýlové a muži ich milujú. 

blank

The Buzz Cut

The Buzz Cut je klasikou, ktorá nikdy neomrzí. Hodí sa snáď každému mužovi s ovlánou tvárou alebo výraznými črtami (lícne kosti, sánka). Jeho história siaha ďaleko do 20. storočia, kedy bol obľúbený najmä v armáde. Vojaci si ho nemuseli nejakým spôsobom upravovať. Vlasy stačilo len umyť a nechať vyschnúť. 

Jednoduchosť úpravy a štýlový vzhľad si však časom obľúbili aj muži, ktorí v armáde neboli. The Buzz Cut sa tak zaradil ku klasikám, ktoré začali strihať aj barberi. Zo známych celebrít ho má rád napríklad Channing Tatum. 

blank

The Slick Back

V prípade, že nie si príliš veľkým nadšencom krátkych vlasov, by si mal staviť na účes s názvom The Slick Back. Charakteristický je tým, že sa upravuje dozadu. Rovnako ako pri The Buzz Cut, aj v tomto prípade je úprava pomerne jednoduchá. Na vlasy nemusíš používať fén. Stačí využiť len správne kozmetické produkty, ako napríklad sprej na objem, vosk alebo pasta. Sprej na dofixovanie a fén sú takisto skvelými pomocníkmi.  

The Slick Back sa drží v móde taktiež pomerne dlho. Prvýkrát sa objavil už v 20. rokoch 20. storočia. Muži ho milovali najmä vďaka elegancii a štýlovému vzhľadu. Dnes sa tento účes často kombinuje aj s tzv. Undercut štýlom, kedy sú boky hlavy vyholené. 

Ak by si sa chcel inšpirovať nejakým známym mužom, pozri si fotografie hercov ako napríklad Jake Gyllenhaal alebo Brad Pitt. 

blank

The Side Parting

Účes The Side Parting je charakteristický najmä rozdelením vlasov na dve časti. Obľúbený bol v období od 20. do 40. rokov minulého storočia. Je taktiež elegantný a formálny. Ak ho však skombinuješ s vyholenými bokmi, vyzerá modernejšie a uvoľnenejšie. 

Úprava tohto účesu je jednoduchá a rýchla. Stačiť ti bude kvalitný hrebeň, prípadne kefa, a kozmetický prípravok, ktorým ho vytvaruješ. Naším favoritom je jednoznačne matná pasta. 

The Side Parting je účes, ktorý sa hodí každému mužovi nehľadiac na tvar lebky alebo štýl obliekania. 

blank

The Pompadour

Jedným z najobľúbenejších účesov, ktoré sú už roky trendy, je The Pompadour. Prvýkrát sa objavil ešte v roku 1750. Odvtedy naň muži nedajú dopustiť a pravidelne si ho nechávajú strihať. Jeho úprava si vyžaduje dlhší čas. Potrebovať naň budeš aj fén. 

Jednou zo slávnych celebrít, ktorá The Pompadour preslávila bol Elvis Presley. Dnes ho, v modernejšej verzii, nosí aj množstvo známych mužov. Výhodou je, že si ho môžeš upraviť presne podľa svojej dĺžky. Niektorí majú radšej vlasy dlhé, iní zas kratšie. 

blank

Undercut Pompadour

Ak túžiš po účese The Pompadour, no chceš, aby mal modernejší a trochu iný vzhľad, stav na jeho druhú formu, tzv. Undercut Pompadour. Ide o veľmi podobný vzhľad ako v predchádzajúcom prípade len s tým rozdielom, že vlasy sú z bokov vystrihané na veľmi krátku dĺžku. 

blank

The Quiff

Ak by si premýšľal nad účesom The Pompadour, no chcel by si niečo viac moderné, stav na The Quiff. Charakteristický je tým, že vlasy nie sú na stopercent upravené. Práve naopak. Štýl je trochu neupravený. Mnohí muži ho kombinujú s mierne vystrihanými bokmi. Skvelo sa hodí aj k brade. 

Úprava tohto účesu je jednoduchá a rýchla. Nemusíš pri nej stráviť toľko času ako pri The Pompadour. Aj v tomto prípade však budeš okrem správnych kozmetických produktov potrebovať fén a kvalitný hrebeň či kefu.

blank

The French Crop

Presuňme sa však znova na kratšie vlasy. The French Crop je jednoduchý účes, pri ktorom ráno nestráviš veľa času. Má množstvo spôsobov úpravy. Od úplne nulovej až k jemnému “pozdvihnutiu” vlasov gélom, voskom či iným prípravkom. 

Charakteristickou črtou tohto účesu je kratšia ofina, ktorá ide do čela. Vďaka nej dokáže skvelo vytvarovať tvár. Nehovoriac o tom, že pôsobí mierne rebelsky. Účes sa hodí najmä mužom s ostrými hranami tváre. Na tie dokáže pritiahnuť pozornosť. Učeš ho rýchlo a jednoducho aj vďaka púdru na vlasy. 

blank

The Shoulder Lenght

Ak sa cítiš dobre s vlasmi dlhými po plecia alebo tesne nad nimi, zvoľ si štýl The Shoulder Length. Obľúbený je už desiatky rokov. Hodí sa mužom s bradou aj bez nej. Skvelo dopĺňa formálny aj neformálny vzhľad. 

Na bežné nosenie nemusíš účes nijako špeciálne upravovať. Maximálne ho vyfúkaj, aby si doň dostal viac objemu. Ak sa však chystáš sa nejakú udalosť, je dobré upraviť vlasy do určitého tvaru. Ideálne sú na to stajlingové krémy na vlasy, ktoré poskytujú veľmi jemnú a prirodzenú fixáciu a štruktúru, čo je presne to, čo tento účes potrebuje. 

Milovníkom tohto typu účesu je Johnny Depp. 

blank

The Textured Cut with Fringe 

Účes sa podobá na The French Crop s tým rozdielom, že boky sú vystrihané, prípadne vytieňované. Účes sa upravuje veľmi jednoducho a dobre vyzerá na každom mužovi. Zaujme najmä kontrastom medzi vrchnou časťou hlavy a bokmi. Opäť odporúčame predovšetkým púder na vlasy a hrebeň. 

blank

The Modern Hi-Top Fade

Pri tomto účese si na svoje príde každý muž, ktorý má afro. Charakteristickými prvkami sú vyholené alebo vytieňované boky a dlhší vrch. Vlasy sa následne upravujú do výšky. V minulosti tento účes miloval Will Smith. 

Zhrnutie 

Existujú desiatky až stovky rôznych pánskych účesov, z ktorých si môžeš jeden vybrať a vyskúšať. Ak však chceš staviť na istotu, zvoľ si jeden z týchto desiatich klasík. Sú nesmrteľné a dobre budú vyzerať aj o 10 rokov. 

V prípade, že si si vybral svojho favorita, alebo len potrebuješ poradiť s výberom správnej kozmetiky, neváhaj nás navštíviť v našom BEGENTLEMAN BARBER & STORE v bratislavskom Sky Parku. Radi sa s tebou porozprávame a poradíme pri dobrej káve, alebo si ťa rovno vezme do parády jeden z našich barberov. Objednať sa môžeš aj online pomocou jednoduchého a rýchleho rezervačného systému. 

Zdroj obrázkov: Pinterest

blank

Čo by si mal jesť pre skvelé, silné a zdravé vlasy

Rib eye steak. Príprava? Medium rare. T-bone steak, či u nás najpopulárnejší steak zo sviečkovice. Že to znie ako perfektná večera a nie recept na lepšie a kvalitnejšie vlasy? My tvrdíme, že to môže byť oboje!

Bielkoviny v steaku, a s nimi aj niektoré ďalšie kľúčové živiny, ktoré obsahuje, dokážu výrazne zlešiť kvalitu tvojich vlasov.

Čo však myslíme pod slovom “lepšie”? Myslíme tým typ vlasov, ktoré sa prirodzene lesknú, zatiaľ čo vystupuješ zo  svojho štýlového auta pred drahou reštauráciou, a kľúčiky zľahka hodíš vítajúcej obsluhe pri dverách, aby ti ho zaparkovala

Steak, samozrejme, nie je jediná odpoveď pre dosiahnutie lepších vlasov. Môže to však byť jedným z krokov, ako zlepšiť kvalitu tvojich vlasov zvnútra, namiesto neustáleho hľadania nových kozmetických a stylingových produktov (nie, že by na tom bolo niečo zlé), a pokusom zlepšiť vhľad vlasov výlučne pred zrkadlom.

Ak si čítal náš článok o potravinách, ktoré pomáhajú predchádzať vypadávaniu vlasov, tak už vieš, že to, čo jeme, má výrazný vplyv aj na kvalitu a zdravie našich vlasov. Nie nadarmo sa hovorí, že v zdravom tele je aj zdravý duch, a my v BEGENTLEMAN jendoznačne tvrdíme, že aj zdravé vlasy!

proteiny-steak

Pre silnejšie vlasy: proteín je nevyhnutný

Silné vlasy sú skvelé vlasy, predovšetkým preto, že silný vlas narastie dlhší, vyzerá hrubší a neláme sa.

Vyvážená strava s dostatočným množstvom bielkovín tak posilňuje nie len tvoje svaly, ale aj vlasy. Našťastie, muži si dnes už vačšinou uvedomujú nevyhnutnosť príjmu bielkovín v strave, obzvlášť keď vedú aktívny životný štýl a pravidelne športujú či cvičia.

Platí to však aj pre ženy, ktoré si hlavne na Slovensku ešte stále často myslia, že z vyššieho príjmu bielkovín im nejakým zázrakom narastú svaly a tým stratia svoju ženskosť.

Nie je to pravda, a aj pre ženy platí, že by mali prijať nejaké bielkoviny s každým jedlom počas dňa- keď už pre nič iné, tak aspoň pre to, že bielkoviny udržujú vlasové folikuly pevné a silné.

Odporúčané zdroje kvalitných bielkovín sú hydina, ryby, strukoviny, orechy a na tráve chovaná hovädzina.

Vitamin-B_almonds-1

Pre zdravé vlasy: nepodceňuj B vitamín

Určite si už niekde počul, že pri vypadávaní vlasov a podpore rastu nových sa odporúča užívať biotín– známy ako vitamín B7, či niekedy aj mätúco ako vitamín H (z anglického slova “hair”, teda vlasy).

Biotín sa často odporúča aj ako kľúčový vitamín na podporu rastu brady, aj keď jeho účinky samé o sebe nie sú moc presvedčivé, aspoň z vedeckého hľadiska.

V tom, či samotný biotín dokáže pomôcť kvalite vlasov a u mužov aj brady, prípadne ich samotnému rastu, sa dodnes nevedia zhodnúť ani mnohí experti a vedci, ktorí túto problematiku dlhodobo skúmajú.

Skupina B vitamínov, známa ako B- komplex, je však nesmierne dôležitá pre zdravý vzhľad nielen vlasov, ale aj pleti. Problém je, že čím sme starší, tým menej B vitamínov si naše telo dokáže vytvoriť samé a vzniká tak potreba ich suplementácie.

B vitamíny sú pritom nevyhnutné, nakoľko práve ony tvoria základ našich vlasových buniek. Medzi skvelé zdroje B vitamínov patria orechy, vajíčka, ovsené vločky alebo sladké zemiaky (batáty).

spinach-walnut-salad-46370-1

Pre plné a prirodzene lesklé vlasy: bunky sú základ 

Stopový minerál kremík bol už niekoľko krát pozitívne spojený so zdravým rastom vlasov (a tiež zrýchľuje hojenie zlomených kostí). Kremík totižto spevňuje spojivové tkanivo v našom tele, vrátane vlasov.

Skvelým zdrojom na doplnenie kremíka sú uhorky, zelené fazuľky, cícer, jahody, mango, zeler a pór.

A keď už sme pri téme zeleniny, kedykoľvek, keď sa bavíme o zdravých a silných vlasoch, nechtoch či peknej pleti, nedá sa obísť dôležitosť prijímania dostatočného množstva antioxidantov.

Potrebujeme totiž prijať dostatočné množstvo živín, ktoré nám pomáhajú brániť sa pred voľnými radikálmi zo slnka a znečistenia vzduchu, ktoré následne oslabujú naše bunkové membrány.

Okrem anioxidantov k ním patria aj omega-3 mastné kyseliny a najlepším zdrojom sú plody mora, za studena lisované prírodné oleje a zelená listová zelenina.

Pridaj si tak na večeru k tomu steaku aj za hrsť čerstvého špenátu preliateho lyžičkou oleja z ľanových semienok.

Poďakujú sa ti nie len tvoje vlasy.

pivo

V zdravom tele – zdravé vlasy

V neposlednom rade sú kroky, ktoré by si mal spraviť pre lešie absorbovanie všetkých týchto dobrých potravín, ktoré pre lešie vlasy konzumuješ. Náš tráviaci systém totiž obsahuje ako dobré, tak aj zlé baktérie, pričom naším cieľom je, samozrejme, zvýšiť tie dobré baktérie, ktoré nám pomôžu stráviť všetky živiny čo najlepšie a najefektívnejšie.

Najlepším zdrojom sú probiotiká a fermentované potraviny ako miso, kimchi, kefír či acidofilné mlieko. Skvelou správou na záver je, že medzi probiotickú bombu patrí aj pravá slovenská nepasterizovaná bryndza či žinčica.

Ak sa pýtaš, či pod fermetovanými potravinami myslíme aj pivo, tak nefiltrované, nepasterizované a bez pridaných prísad jednoznačne áno!

My dnes v BEGENTLEMAN tíme preto na večeru volíme šťavnatý medium-rare steak so špenátovým šalátom a poctivým remeselným pivom k tomu. Kto sa k nám pridá?

 

Zdroj: menshealth.com

blank

5 jednoduchých tipov ako dodať tvojim vlasom väčší objem

Nie je nič horšie ako ploché a zvädnuté vlasy úplne bez života, ktoré sú buď príliš suché, alebo prilíš mastné. Je to zároveň aj problém, s ktorým dennodenne zápasí čoraz vačší počet mužov.

 Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že odpoveďou je preťaženie tenkých a ubúdajúcich vlasov rôznymi stylingovými produktmi ako sú gély, pomády či vosky, opak je pravdou.

Veľakrát problém ešte zhoršia a vlasy na konci dňa zanechajú ťažké, tvrdé a mastné. Našťastie, existuje riešenie, ktoré je pomerne jednoduché- stačí len následovať týchto 5 krokov a tipov ako dodať tvojim vlasom maximálny objem a zároveň im poskytnúť čo najlepšiu výživu pre ich prirodzený a zdravý look.

 

Vlasy si pravidelne umývaj šampónom na objem a používaj kondicionér

Pravidelné umývanie vlasov je absolútne kľúčové nielen pre ich objem, keďže špina a mastnota usadená vo vlasoch ich môže zaťažovať a zanechať tvoje vlasy vyzerajúce ako bez života.

Pre čo najlepšie výsledky si vyberaj čo najprírodnejší šampón a kondicionér, ktoré tvojim vlasom zároveň dodajú aj objem. Kondicionér však používaj striedmo a snaž sa vyhnúť korienkom vlasov.

Napriek tomu, že veľa mužov používaniu kondicionéru vyhýba s obavami, že ich vlasy zanechá ešte zvädnutejšie, jeho používanie zabezpečí, že tvoje vlasy zanechá v najlepšej kondícii a budú oveľa lepšie reagovať na ďalšie kroky, ktoré na ceste za väčším objemom ešte absolvuješ.

Šampón používaj optimálne trikrát do týždňa, pričom kondicionér stačí použiť raz až dvakrát do týždňa. V prípade, že máš vlasy obzvlášť jemné a tenké ti stačí aplikovať iba maličké množsto kondicionéru.

Nezabudni ho nechať najskôr niekoľko minút pôsobiť a vypláchni ho až potom.

Vlasy si preplachuj teplou vodou, nie však horúcou

Vyhni sa vyplachovaniu vlasov príliš teplou, až horúcou vodou, nakoľko to môže poškodiť folikuly a ešte viac zvýrazniť zdanie rednúcich a jemných vlasov. Namiesto toho si vlasy vyplachuj len letnou, maximálne teplou vodou a dôkladne dbaj na to, že z nich zmyješ všetky stopy stylingového produktu ktorý požívaš.

To platí obzvlášť pre prípady, ak používaš pomády založené na báze oleja a nie vody, nakoľko tie sa z vlasov vymývajú ťažšie.

Stylingový produkt aplikuj na vlasy kým sú ešte vlhké

Zapracovaním malého množstva tvojho stylingového produktu do mierne vlhkých vlasov, jemne vysušených len uterákom, ti zabezpečí pevnejšie držanie a silnejšiu fixáciu potom, ako si ich následne vysušíš fénom.

Počas sušenia tak môžeš vlasy zároveň už aj tvarovať do požadovaného účesu. Potrebuješ však iba skutočne malé množstvo produktu, zvyšok môžeš pridať a účes dotvarovať, keď už budú tvoje vlasy suché.

Používaj fén na vlasy

Namiesto toho, aby si si nechal vlasy vyschnúť prirodzene, používaj radšej fén. Ten dodá tvojim vlasom oveľa väčší objem a zároveň ich zanechá aj ľahšie tvarovateľné do požadovaného účesu. Pre dosiahnutie najlepšieho rozčesania a maximálnej textúry používaj počas sušenia vlasov fénom aj kefu na vlasy- najlepšie obojstrannú.

Používaj produkt, ktorý vlasom dodá objem a textúru a účes následne vytvaruj prstami

Keď už sú tvoje vlasy suché a pripravené na posledný krok – aplikáciu stylingového produktu, používaj taký prípravok, ktorý tvojim vlasom dodá potrebnú textúru a efekt objemu.

Pri množstve si vždy pamätaj, že menej je viac a je lepšie neskôr pridať viac produktu, ako potom vlasy vymývať a všetko robiť odznova, lebo si si ho dal naraz príliš veľa.

Produkt si v dlaniach jednoducho rozotri, nanes na vlasy a prstami vytvaruj do požadovaného účesu.

A čo používaš na zvýšenie objemu ty? Podeľ sa s nami o tom v komentároch!

blank

Brada robí mužov nielen príťažlivejšími, ale aj zdravšími, tvrdí vedecká štúdia

Brady sú momentálne v kurze a nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo v najbližšom obodbí zmeniť. Prave naopak, blíži sa november, mesiac spojený s charitatívnou akciou No Shave Movember, ktorá ma za cieľ šíriť medzi mužmi osvetu nielen o rakovine prostaty. Dá sa preto očakávať, že po horúcich letných mesiacoch spolu s jesenným ochladením pribudne v našich uliciach ešte viac štýlových bradáčov.

So všeobecnou popularitou brady ako životného štýlu, spôsobu vyjadrenia vlastnej osobnosti či jednoducho len lenivosti oholiť sa- ktorá je však momentálne v spoločnosti nie len akceptovaná, ale aj chápaná- začal fenomén brady postupne zaujímať aj vedcov a výskumníkov z rôznych kútov sveta. Najviac však, zdá sa, v Austrálii.

O tom, že brady robia mužov atraktívnejších a mužnejších sa už toho popísalo na rôznych miestach, väčšinou však išlo o subjektívne pocity či osobné skúsenosti mužov, ktorí si nechali nejaké tie fúzy, či strnisko narásť.

Štúdia, ktorú v roku 2013 vykonali na University of New South Wales v austrálskom Sydney si dala za cieľ zistiť, či je na týchto tvrdeniach skutočne niečo pravdy. Výsledky samozrejme neprekvapili, a muži, ktorí disponovali hustejším strniskom až výrazne hustou, upravenou bradou boli ženami v štúdii označení nielen za atraktívnejších v porovnaní s oholenými mužmi, ale aj mužnejších a zdravších. Mužom s plnou bradou boli zároveň pripisované aj lepšie rodičovské zručnosti.

Zistenia však, (ne)prekvapujúco, neplatia na mužov, ktrorí si nechávajú iba fúzy, respektíve knír. Pokiaľ hrdo pestuješ fúzy a máš pocit, že sa zistenia o atraktivite mužov s bradou na teba nevzťahujú, bude pravdebodobne lepšie fúzy oholiť, alebo radšej zapustiť plnohodnotnú bradu. Minimálne aspoň z vedeckého hľadiska.

2015-02-05-BeardMakesYouLookHotterWeKnowMemes

Okrem toho,  že nás brada robí atraktívnejších však veda naznačuje, že nás robí aj zdravších. Objavujú sa indície, že fúzy dokážu efektívne zachytávať alergény, prach, baktérie a iné nečistoty, ktoré by si inak našli cestu do našich dýchacích ciest a následne spôsobili nemalé problémy ako infekcia či zápal hrdla, alebo astmatický záchvat.

Čo sa týka prenosu baktérií, tu treba ešte povedať že pravidelné holenie prispieva nielen k poraneniam pokožky, zarastajúcim chĺpkom a podráždeniam, ale dosť často aj k tvorbe vyrážok a akné. Zapustením brady tak pravidelné holenie vypadne z tvojho zoznamu povinností a nepríjemné vyrážky môžu časom úplne zmiznúť. Podľa nás win-win situácia, čo povieš?

Nezabudni sa však o svoju bradu dôkladne starať a udržiavať ju v čistote. Pravidelné umývanie kvalitným šampónom na bradu by malo byť preto úplnou nevyhnutnosťou.

blank

Medzi najväčšie výhody brady však patrí jej schopnosť ochrániť tvoju pokožku až od 90-95 % nebezpečného slnečného UV žiarenia.

Táto austrálska štúdia výskumníkov na University of Queensland totiž ukázala, že hustá, približne osem centimetrová brada poskytuje pokožke rovnakú ochranu ako krémy na opaľovanie s ochranným UV faktorom SPF 21. Čím je následne brada kratšia, respektíve redšia, tým je jej level UV ochrany prirodzene nižší. Strnisko poskytuje rovnakú ochranu ako hladko oholená pokožka, a teda žiadnu.

Brada nás tak chráni nie len pred spáleninami, ale aj pred rakovinou kože, rýchlejším starnutím a tvorbou vrások, výskytom akné ako aj pred rôznymi infekciami dýchacích ciest či hrdla. A ako bonus nás robí v očiach žien aj atraktívnejších a mužnejších, a to všetko je ešte aj podložené renomovaným výskumom.

No nevieme ako ty, ale my žiletky najbližšiu dobu jednoznačne odkladáme.

Pre čo najhustejšiu, najmužnejšiu a najatraktívnejšiu bradu však netreba zabúdať na starostlivosť o ňu, a okrem už spomenutého šampónu na bradu by si nemali zabúdať ani na jej výživu.

Kvalitné oleje na bradu s vôňami od výmyslu sveta, balzamy na bradu na hydratáciu a uprávu či vosky na bradu na jej tvarovanie zabezpečia, že tvoja brada bude vždy v centre pozornosti akejkoľvek spoločnosti.

Zdroj: mensxp.com, huffingtonpost.com, independent.co.uk, youtube.com

blank

Ako randiť s modelkou

Praktické tipy a triky ako úspešne randiť s modelkou od Miss Slovensko 2007 Veroniky Vagnerovej Husárovej.

Modelky patria medzi tie najkrajšie ženy planéty. Mnoho mužov si preto myslí, že keďže sú tieto ženy také neobyčajne sexi a krásne, tak nie sú ako obyčajné ženy ktoré poznajú. Podľa tejto teórie sú modelky také náročné, že nie je nič, čo by im bežný chlap mohol ponúknuť, nič, čím by ich mohol spraviť šťastnými.

Tvoja najlepšia zoznamovacia veta? Určite ju už počula. Vieš o super novej reštaurácii, ktorá sa práve otvorila v centre mesta? Pravdepodobne ju tam zavolali ešte pred jej otvorením, aby sa tam odfotila a zazdieľala na Instagram. Chceš ju zobrať na zápas svojho obľúbeného futbalového alebo hokejového tímu? Je dosť možné, že jeho majiteľ je jej bývalý. Ich očakávania sú teda obrovské a bežný chlap ich určite nemôže naplniť.

Aspoň taká je teda teória. Je to pravda? Nevieme. Rozhodli sme sa to ale zistiť a tak sme sa opýtali priamo jednej z týchto neobyčajne krásnych žien.

S Miss Slovensko 2007, modelkou, organizátorkou vernisáží, eventov a matkou Veronikou Vágnerovou Husárovou sme sa v exkluzívnom rozhovore pre BEGENTLEMAN rozprávali o mužoch, randení a o tom, čo robiť alebo nerobiť, ak chceš zbaliť (nielen) supermodelku.

blank

Pri osobnom oslovení buď upravený

Ja som vôbec nevyužívala veci ako Tinder a podobne, keďže som už 5 rokov vydatá. My sme boli dokonca spolu na škole, bola to taká študentská láska, on bol basketbalista, ja som bola tanečníčka, takže to bolo ako z filmu. Také prirodzené vyústenie toho celého, keďže ja som aj chodila na jeho zápasy.

Na začiatku sme sa tak trochu obchádzali. Prišla som na internát, z ktorého on práve odišiel, ale potom sme sa stretli na škole kam som ja práve nastúpila.

Myslím, že on oslovil mňa. Ale keby som to mala riešiť teraz, kľudne by som oslovila muža ja, dnes by som to riešila už úplne inak. Samozrejme, musel by sa mi páčiť.  Dôležité pri výbere je, samozrejme, či je muž upravený. Všímam si hlavne to ako sa o seba stará, je to pre mňa základ.

Podľa môjho názoru ako sa správa človek sám k sebe, tak sa správa aj k okoliu. Keď si dopraje sám sebe, tak dopraje aj druhým.

Keď ju oslovuješ online, nezamykaj si Instagram

Žiadna pekná baba sa dnes už asi nevyhne tomu, že jej niekto napíše cez Instagram. A ak má dotyčný otvorený profil, môžem si pozrieť a overiť si, či ten človek je naozaj reálny. Keď áno, tak prečo nie.

Rozmysli si čo jej napíšeš

„Čau ako sa máš“ určite nefunguje, to už radšej by som bola na mieste chlapa úprimná, a napísala niečo v štýle “Ahoj, ešte som nemal príležitosť ťa stretnúť, ale veľmi rád by som to urobil. Bolo by to možné?”

blank

Aj ženy sa ťa snažia zbaliť

V bare je asi úplne prirodzené pozvanie na drink, ale určite nie spôsobom „Ahoj, si tá najkrajšia baba akú som v tomto bare stretol,“ To by asi skôr odradilo.

Vy chlapi, to ale podľa mňa nemáte také jednoduché. Keď pošle v bare žena drink chlapovi, tak tento chlap sa bude asi diviť! My ženy to máme v tomtu určite jednoduchšie. Ale je doba, keď už ženy “balia” chlapov úplne bežne.

Neposlala ti drink? Skús to netradične

Neposielame drinky? Tak ja už nerandím, ale nemala by som s tým problém (smiech). Je to také netradičné a od muža by som očakála niečo vtipné a originálne. Ja mám rada hlavne veci, čo sú iné a nie bežné. Celkovo mám rada vtipných a inteligentných mužov.

Všetko, čo chceš, sa nachádza na druhej strane strachu

Poväčšine času sa ma muži boja. Preto u mňa odvážni muži “bodujú” a hlavne tí, ktorí sa neboja a sú šarmantne vtipní.

Myslím si, že vo všeobecnosti sa muži boja odmietnutia, ale pokúsiť by sa určite mali. Predsa nemajú čo stratiť, môžu len získať!

Aj modelky sú predsa bežné ženy. Každá jedna sme na konci dňa obyčajné dievča, tak isto ako každý chlap je stále obyčajný chlap. Bez ohľadu na to, či je to futbalista, podnikateľ alebo manažér nejakej firmy.

Práve preto, že možno keby k nej pristupoval ako k normálnemu človeku, tak by zistil že sa nemá čoho báť.

blank

Iskra je základ, ale mal by si sa o seba starať

Vizuálne sa mi chlap musí páčiť ako celok. Oblečenie, ako je upravený, vlasy a celkový dojem z neho. A dôležitá vec, ktorá ma ešte na mužoch zaujme, je vôňa. Ten človek mi jednoducho musí voňať. A to cez Instagram nezistíš.

Môj muž nie je ani veľký, ani vyrysovaný, ani tučný, ani chudý, ale úplne normálny chlap, ktorý sa o seba stará. Dôležitejšie ako fyzické črty je to, aby mi voňal, to je úplný základ.

Ja som ale nikdy nemala nejaký vyhranený typ chlapa, ktorý by sa mi páčil, v štýle, že musí mať napríklad modré oči alebo tmavé vlasy. Práve naopak, typy ako som aj mám väčšinou skôr za kamarátov. Čiže tmaví Taliani, máte smolu (smiech).

Nemyslím si, že ženy vyhľadávajú konkrétne typy. Musí tam byť jednoducho iskra od začiatku, to je to, čo je dôležité.

Rednutie či vypadávanie vlasov zbytočne nerieš

Šedivé vlasy alebo žiadne vlasy nepovažujem za nejaký faktor, ide o celkový dojem z muža ako takého. Jeho vyžarovanie.

Radšej zapusti bradu

Brada sa mi páči. Nie úplne dlhá, ale normálna, upravená brada je podľa mňa veľmi sexi. Keď ale hovorím o brade, tak myslím bradu a nie fúzy. Fúzy sa mi nepáčia ani keď sú upravené (smiech).

blank

Keď tetovanie, tak poriadne

Aj tetovanie je sexi. Keď už je chlap potetovaný, tak sa mi páči aj keď je potetovaný celý. Napríklad ruky, keď sú potetované celé, sú pekné. Keď teda tetovanie, tak poriadne, ale mal by mať k tomu chlap nejaký vzťah.

Ideálne ale je, aby to tetovanie bolo na miestach, ktoré sa dajú zakryť, keď si to situácia vyžaduje. Keď nechcem, aby to bolo vidno, tak aby sa to dalo zakryť oblečením, a keď chcem aby to bolo vidno, tak sa jednoducho vyzlečie (smiech).

Chlap a krémy idú dokopy, ale krém musíš mať svoj

Chlap by sa mal o seba starať. Základ je samozrejme čistota tela aj oblečenia. Mal by sa starať o vlasy, o bradu, o telo. Možno je to moja úchylka, ale ja napríklad nemám rada, keď má chlap suché a popraskané ruky.

Nemyslím si, že by chlapi a krémy nešli dokopy. Či si chlapi myslia že to nejde dokopy? Mal by mať ale vlastný krém, vadilo by mi, keby používal ten môj (smiech).

Každý by mal mať tú svoju poličku v kúpeľni. Aj môj muž má svoju poličku, a ja mám zase svoju. Síce na tej mojej je to niekoľkonásobne plnšie ako na tej jeho, ale až tak veľa toho zase nepotrebuje.

Môj muž má na ten svojej poličke hlavne veci na bradu, olej a myslím že, aj balzam. Tá brada je potom oveľa jemnejšia, upravenejšia a hlavne príjemnejšia. Aj sa lepšie bozkáva.

Nauč sa variť

Podľa mňa to je veľmi príťažlivé keď chlap vie variť. A keď sa na neho môžem počas toho pozerať. S pohárom vína v ruke a on má na sebe iba zásteru a varí (smiech). Minule som sa vrátila zo služobnej cesty, a mala som naverené. To je veľmi príjemné, pozorné a zároveň sexi.

blank

Na rande jej vytvor bezprostredný zážitok

Minule som bola na večernom lyžovaní, alebo snoubordovaní, a som si hovorila, že sem keby ma tak niekto zobral na rande, bolo by to zaujímavé.

Ale to musí byť zima, čiže také zimné rande, v štýle, že stretnime sa na svahu o siedmej večer.

Ja som oveľa viac za takéto netradičné veci. Večera v luxusnej reštaurácii na prvom rande, je za mňa trochu klišé, aj keď milujem dobré jedlo a rada ochutnávam rôzne druhy jedál. Možno piknik (smiech)

A v lete určite niečo adrenalínové, alebo romantické, napríklad že by ma zobral člnom na jazero. Aby sa tam dalo aj porozprávať. Žena od rande čaká nejaký zážitok, a aký pocit bude mať z toho prvého rande, taký pocit sa s ňou bude potom ďalej niesť.

Mal by si vedieť, čo chceš

Moje najobľúbenejšie jedlo, taký môj úplný základ sú cestoviny s paradajkovou omáčkou a parmezánom. Ale mám rada aj homára, milujem ustrice, šampanské ale napríklad mám rada aj pivo a párky. V tomto asi nie som úplný prototyp všeobecného obrazu nejakej modelky, že chodím len do nejakej reštaurácie, a keď ma chlap zoberie na streetfood tak ho pošlem do čerta. Tým chcem povedať, že aj chlap musí vedieť, čo hľadá. Každému vyhovuje niečo iné, a každá sme tiež v niečom iná.

Nemusíš mať všetko pod kontrolou

Ja nečakám s nikým a na nič. Keď niečo chcem, tak toho muža zoberiem na večeru aj ja. Keď chcem ísť napríklad vyskúšať nejakú novú reštauráciu, tak nečakám, že ma tam zoberie on, ale jednoducho mu poviem: „zlato, buď pripravený, o siedmej večer ideme von, o malého bude postarané.“ A on niekedy ani nevie kam ideme (smiech).

blank

Keď sa budeš vyvyšovať, skončil si

Keď je chlap strašne povýšenecký, egoistický a myslí si o sebe, že je majster sveta. Toto ma vie hneď odtrašiť. Keď rieši len svoje ego. Ale to po druhom alebo treťom raze zistíš, to sa nedá zakrývať.

Treba zachraňovať kamošku? Tiež si skončil

Mala som aj zlé rande. Mohla by som byť hrdinka, a povedať, že v prípade zlého rande by som to dala aj sama, ale nebudem taká hrdinka a poviem, že to je predsa úplne jasné. Prepáč, ale kamoška mi píše, že…vybuchol jej dom, musím ísť (smiech).

Keď ťa nechá zaplatiť prvý účet, máš naopak šancu aj na druhý, ktorý už sám platiť nemusíš

Nevidím problém v tom, že aj ja pozvem chlapa na večeru. Ale možno na tom prvom rande by som to nechala na ňom. Treba nechať chlapom to chlapské. Nech sú tí, ktorí sú tu pre tú ženu, pozorní gentlemani. A zaplatiť účet na prvom rande je chlapské. Na druhom už ale nemusí.

Keby to ale bolo zlé rande, a ja by som vydržala do konca a nemusela ísť zachraňovať kamošku, tak by som asi povedala, ďakujem za večeru, svoju časť zaplatila a odišla.

blank

Praktické rady od Veroniky na záver

Nepíš veci ako: „bože, aká si krásna“, to píše každí tretí chlap každej žene. Obyčajné: ahoj, vyzeráš ako zaujímavá žena a rád by som ťa spoznal osobne je určite lepšie.

Na rande buď upravený, prirodzený, vtipný, uvoľnený a ukáž sa taký, aký naozaj si. Potom sa aj tá žena uvoľní a ukáže sa aká je, a až vtedy človek zistí, či toho dotyčného človeka naozaj chce, alebo hľadá niečo iné.

Veľmi sa mi páči veta, ktorú v jednej pesničke spieva Dara Rolins: daj mi čo inde nehľadám, sprav čo od iných nečakám. Hlavne sa však netreba báť, keď tam je tá iskra tak to ide samo.

blank
blank

Zaujímavosti o víne: Všetko, čo by si o ňom mal vedieť

Víno je obľúbené po celom svete. Na trhu ho dnes nájdeš v mnohých prevedeniach a chutiach. Každá značka je iná a má svoju charakteristickú receptúru. Či už máš radšej biele, červené alebo ružové, s každým sa spája niekoľko zaujímavostí, o ktorých by si mal vedieť.

Veľké množstvo výhod pre zdravie

S červeným vínom sa spája niekoľko štúdií, ktoré potvrdzujú jeho pozitívne účinky pre zdravie. Odborníci tvrdia, že znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, mozgovej príhody a cukrovky typu 2. V prípade cukrovky ide o zníženie až o 30 %.

Víno má však dobré účinky len vtedy, keď to s ním zbytočne nepreháňaš. Namiesto jednej fľaše každý deň si naordinuj jeden pohár raz či dvakrát za týždeň.

blank

Strach z vína

Na svete existuje množstvo fóbií, ktoré sú charakteristické krkolomnými a dlhými názvami. Do tejto kategórie sa radí aj strach z vína nazývaný oenofóbia. Tá sa prejavuje tak, že pri pohľade na víno, či už v pohári alebo vo fľaši, ťa premkne strach a cítiš sa zle. Niektorí dokonca trpia úzkosťami.

Ak si sa dnes ráno zobudil s bolesťou hlavy a hovoríš si, že víno už nechceš vidieť, fóbiu nemáš. S veľkou pravdepodobnosťou sa k tomuto červenému nápoju vrátiš už o pár dní či týždňov a medzičasom ti odporúčame prečítať si článok: Ako na opicu

Správne držanie vínového pohára

Predstav si sám seba, ako piješ víno. Akým spôsobom držíš pohár? Existuje viacero možností, no len jedna je správa. 

Pohár na víno by si mal držať za stopku, najlepšie v strednej časti. Vyhneš sa tak jeho zahrievaniu. Kto by predsa chcel piť teplé víno, že? Stopka tak nie je len dizajnovým prvkom, ale aj praktickým doplnkom.

Víno musí pri skladovaní ležať

Aj ty sa pýtaš, prečo vo filmoch alebo vinárňach skladujú odborníci víno ležato? Dôvod je pomerne jednoduchý. Ak fľaša stojí, korok vyschne. V takejto forme môže zmeniť svoju veľkosť alebo tvar, čo by spôsobilo problémy s tesnením. Prípadne sa môže začať trúsiť. Jednotlivé kúsky následne spadnú do vína.

blank

Muži odolávajú vínu lepšie

Muži dokážu odolávať väčším množstvám vína omnoho lepšie ako ženy. Je to čiastočne preto, že majú v žalúdku viac enzýmov, ktoré sú potrebné na jednoduchý rozklad alkoholu.

Na druhej strane, pri ochutnávaní sú na tom muži horšie. Ženy sa považujú za lepšie degustátorky, pretože, na rozdiel od mužov, sa ich čuch rokmi zlepšuje.

 

Najstaršia vináreň

Mnohých to prekvapí, no najstaršia vináreň sa nachádza v troskách Titanicu, hlboko v Atlantickom oceáne. Keď sa po určitej dobe dostali potápači k vraku, zistili, že väčšina fliaš bola úplne v poriadku.

 

Najstaršie víno

Okrem najstaršej vinárne existuje aj najstaršie víno. To sa našlo kúsok od mesta Speyer v Nemecku. Pochádza z roku 325 nášho letopočtu a je vystavené v mestskom historickom múzeu.

 

Kombinácia vína a jedla

Určite vieš, že existujú pravidlá spojené s kombináciou vína a jedla. Tie sú však jednoduché a zapamätáš si ich veľmi rýchlo. 

 1. K bohatšiemu a ťažšiemu jedlu sa hodia ťažšie a sýtejšie vína.
 2. K červenému mäsu sa podáva červené víno.
 3. K rybám a bielemu mäsu zas biele.
 4. K dezertom sa najlepšie hodí sladké červené. Prípadne siahni po sladkom bielom. Dôležité však je, aby nebolo suché.

 

Krútenie vína v pohári

Mnohí ľudia, najmä profesionálni degustátori, pred ochutnaním vínom krútia. Tento pohyb má svoje odôvodnenie, nejde len o “efekt”. Vďaka jemnému zakrúteniu sa víno rozvíri a uvoľní arómu. Tá je pre degustátorov jedným z dôležitých prvkov pri hodnotení.

Ak chceš zvýrazniť chuť vína aj ty, pokojne ním mierne zakrúť. Dávaj však pozor, aby si nerozlial. Pohár preto naplň maximálne do polovice.

 

Úzky pohár na sekt

Určite si si všimol, že medzi pohármi na červené víno a sekt je veľký rozdiel v šírke. Sekt je spravidla naliaty do vysokých a úzkych pohárov. Je to preto, lebo má bublinky. Ak by bolo naliate vo veľkom pohári, veľmi rýchlo by ich stratilo.

blank

Šumivé alebo šampanské?

Šumivé vína sú všetky vína s bublinkami, ktoré sa využívajú na prípitok počas osláv, výročí alebo Nového roka. Do tejto kategórie sa radí aj obľúbený Hubert.

Šampanské označuje špeciálne šumivé víno pochádzajúce z francúzskej oblasti Champagne. Ide o registrovanú značku, čo znamená, že iné krajiny ju nemôžu na svoje vína používať.

Ak si si teda nekúpil šumivé víno z Champagne, šampanské si zatiaľ ešte nepil.

 

Vínové kúpele

V Japonsku sa nachádzajú kúpele pre každého milovníka vína. Tie ponúkajú svojim návštevníkom možnosť plávať v bazéne plnom tohto nápoja. Ak by ti to nestačilo, pokojne zájdi do druhej miestnosti, kde si zas oddýchneš v čaji a káve.

 

Vôňa mladého a starého vína

Zaujímavosťou je, že názov vône jednotlivých vín sa odvíja od toho, aké sú staré. Mladé vína majú arómu, pričom staré buket.

 

Modré víno

Červená, biela a ružová sú najpopulárnejšími odtieňmi vína. Okrem nich však existujú aj iné, menej známe farby, ako oranžová či dokonca modrá.

 

Fortifikované vína

Stretol si sa pri nákupe vín niekedy s označením fortifikované? Ak áno, netreba sa báť. Ide o špeciálnu metódu, kedy sa do vína, v určitých častiach výrobného procesu, pridáva dodatočný alkohol.

 

Niektoré červené vína sú zdravšie ako iné

Nie všetky červené vína sú rovnaké. Niektoré majú omnoho vyššiu hladinu antioxidantov a ďalších “dobrých” látok. Keď si budeš najbližšie nejaké kupovať, vyber si radšej suché, ako sladké. Taktiež by si sa mal orientovať skôr na typy s nižším obsahom alkoholu.

 

Zhrnutie

Víno je obľúbeným nápojom, ktoré má dlhú históriu. Jeho výhodou je najmä to, že sa hodí k takmer každému jedlu. Skombinovať ho môžeš k sladkým aj slaným pokrmom. Pri najbližšom servírovaní tohto červeného nápoja si spomeň na zásady, k čomu ho podávať, a podeľ sa o zaujímavé fakty so svojimi blízkymi.

blank

#2 Keď niečo chceš, musíš vytrvať feat. Michal Zátorský

Michal Zátorský je 12-násobný majster Slovenska v boxe, v ktorom nedávno zažil svoj profesionálny debut. Rozpráva o dôležitosti vytrvalosti, disciplíny a mentálneho nastavenia v snahe dosiahnuť svoje ciele. Odhaľuje svoju prípravu na zápasy či ako vníma prehry. Jeho najbližší zápas môžeš sledovať 27.12. vo Fight Night Challenge 3.

blank

#1 Dôležité je mať plán feat Pacho & Lucas

V prvej epizóde sa Maťo rozpráva s našimi barbermi z prevádzky v Bratislave, Lucasom a Pachom. Riešia hlavne témy ako zmena a začiatok kariéry, dôležitosť plánu a disciplíny pri makaní na svojich cieľov, mindset a nastavenie mysle. Detailne rozoberajú aj strihanie, aktuálne trendy pánskych účesov, dôležitosť zákazníckeho servisu a komunikácie s klientom a čo ich na barberingu najviac baví.

blank

Ideálny darček pre muža na Vianoce

Nájsť niekomu kvalitný darček, obzvlášť pokiaľ ide o muža, vie byť veľmi stresujúca záležitosť. Možností je naoko veľa, ale väčšinou sa výber zúži na alkohol, knižku, kozmetiku, nejaké oblečenie, videohru či zase alkohol.

Ani starostlivo vybraný darček ti vždy nezaručí, že z neho bude chlap aj nadšený a bude sa naozaj a úprimne tešiť.

V prípade, že ti zaleží na tom, aby sa dotyčný pán o seba staral, prinášame niekoľko tipov na darčeky, z ktorého bude zaručene viac ako nadšený. A ktovie, možno poslúži ako inšpirácia pre ďalšiu starostlivosť o svoj vzhľad.

Sprchové gélyšampóny

Čo môže byť pre ženu lepšie, ako čerstvo osprchovaný a voňavý chlap? Napriek nespočetným reklám na Old Spice a Niveu, ponuka kvalitných sprchových gélov či šampónov pre mužov  je dnes  širšia ako kedykoľvek predtým.

Na výber sú sprcháče s kvalitným zložením a krásnymi vôňami od santalového dreva, pačuli a bergamotu až po svieže letné vône limetiek či hrušky.

Pre zdravé, pevné vlasy zas existujú prírodné šampóny zložené z esenciálnych olejov a bilinných extraktov bez akýchkoľvek škodlivých chemikálií, sulfátov alebo parabénov. Skrátka, nikdy nebola pre chlapa lepšia možnosť krajšie voňať a mať zdravšie vlasy, ako práve dnes.

Sada, ktorá zjemní a prevonia každú bradu

Mohlo by to byť prekvapujúce, ale nie je. Z brady sa postupom času stal životný štýl a ten si vyžaduje správny prístup, disciplínu a stratégiu. To si zas na oplátku vyžaduje zdieľanie vedomostí a skúseností. Aj z toho dôvodu bola otázka “ako sa používa balzam na bradu” (how to use beard balm) piatou navyhľadávanejšou otázkou na Google týkajúca sa kozmetiky a výzoru už v roku 2015.

Aj to by mohlo byť prekvapujúce, ale takisto nie je. Chlapi nechú mať len hocijakú bradu či fúzy. Potrebujeme bradu, ktorá bude hustá, ostrá a plná. Potrebujeme bradu, ktorá bude prekvitať. Potrebujeme bradu, ktorá u žien vzbudí záujem a vzrušenie, kým u našich potenciálnych sokov zase náležitý rešpekt a závisť.

Taká brada zase potrebuje dôkladnú starostlivosť a výživu.

Mnoho mužov si napriek tomu ešte stále myslí, že okrem pravidelného zastrihávania sa o bradu nijako špeciálne starať netreba. To je však fatálna chyba, fúzy si totiž vyžadujú rovnako dôkladnú a poctivú starostlivosť ako vlasy.

V takom prípade potom nie je lepší darček ako sada na bradu, ktorá jej poskytne naozaj kompletnú starostlivosť. Tá sa začína v sprche, šampónom na bradu, ktorá ju dokonalo umyje a odstráne všetky nečistoty, ktoré mohla nazbierať počas dňa.

Následne pokračuje olejom, ktorý ju zjemní, prinavráti jej potrebnú hydratáciu, ktorú mohla stratiť šampónovaním a umývaním, čím ju zosilní a krásne zlesklí. Krásna vôňa takéhoto oleja je už len pridaným, a veľmi vítaným, bonusom.

Na záver prichádza balzam alebo vosk, ktorý vďaka svojmu tužiacemu efektu dá brade ten želaný, pefektne upravený look.

Štetka na holenie

Dokonalé oholenie začína vytvorením dokonalej peny, čo zase začína s dokonalou štetkou na holenie. Kvalitná štetka fúzy na tvári zdvihne, zatiaľ čo pri ručnom namydlení je efekt úplne opačný – fúzy sa vyhladia. Vďaka tomu je tak samotné holenie dokonalo hladké a pokožka trpí oveľa menej.

Väčšina rúčok sa dnes vyrába z dreva, kovu alebo plastu, ktoré nahradili kontroverzné používanie slonoviny či korytnačieho panciera v minulosti. Kvalita a váha rúčky moderných štetiek na holenie hrá dôležitú rolu pri jej celkovej cene, rovnako ako aj typ a hustota samotných štetín. Tie sú spojené vnútri rúčky a každý typ štetín má svoje vlastné charateristiky a odlišné vlastnosti.

Medzi najpoužívanejšie štetiny v súčasnosti patria tie z diviaka, jazveca a zo syntetických vlákien. Najkvalitnejšie štetiny sú tie z jazveca, avšak v prípade, že dotyčný muž, pre ktorého darček zvažujete je vegetarián či vegán, zvoľte určite štetiny syntetické.

Ale čo v prípade, ak sa chlap často neholí, prípadne si pestuje bradu? O tú sa treba takisto starať, aby bola čo najzdravšia, najjemnejšia a, samozrejme, najkrajšia . V tom prípade bude kvalitný olej či balzam jednoznačne tým najlepším darčekom.

Odrodová káva a remeselné pivo z obľúbeného barbershopu

Kvalitná káva a remeselné pivo sú potešením stále väčšieho počtu mužov, ktorí si potrpia na kvalitu. Navyše sú bezvýhradne spojené s chvíľkami pokoja a oddychu, ktoré si muži vychutnávajú v barberskom kresle. Žiaľ, barbershopy a salóny sú opäť zatvorené, avšak výhoda je, že pri dobrej káve či remeselnom pive si môžu oddýchnuť aj doma.

Vychutnať si dobré remeselné pivo či odrodovú kávu tak počas sviatkov zostane zrejme jedna z mála možností, ako môžu naši klienti podporiť svoj obľúbený barbershop cez ďaľší logdan 🙂

Praktické a dizajnové doplnky Orbitkey

Austrálska značka Orbitkey ponúka široký sortiment dizajnových a hlavne praktických doplnkov, ktoré zjednodušia život nielen každému mužovi. Vďaka elegantným, štýlovým a praktickým kľúčenkám Orbitkey sa môže každý raz a navždy rozlúčiť s večným cinkaním, škrabancami na mobile či dierami vo vreckách nohavíc spôsobených nespratnou kopou kľúčov.

Bluetooth lokátory, ktoré si môžeš pripnúť ku kľúčom, k telefónu alebo hodiť do tašky, v ktorej nosíš svoje cennosti zase zapezpečia, že dôležité veci už nikdy nestratíš. A pracovná podložka alebo púzdro na elektroniku Orbitkey Nest sa zase zídu vždy, keď bude treba pri práci z domu udržiavať svoje pracovné miesto organizované a prehľadné.

Darčeková poukážka

No a v prípade, že si nevieš vybrať ani jednu z vyššie uvedených možností, prípadne si myslíš, že si vhodný darček lepšie nakombinuje dotyčný pán sám, v žiadnom prípade nezúfaj.

Máme pre teba totiž ideálnu možnosť v podobe darčekovej poukážky. Dá sa síce zaplatiť iba online, avšak kód platí naveky vekov až do jeho využitia a obdarovaný pán si tak môže vybrať v hodnote tejto poukážky presne také prípravky, aké chce a potrebuje.

Darčekové poukážky platia nie len na celý sortiment, ale aj na všetky služby, ktoré poskytujeme v našom BEGENTLEMAN BARBER & STORE v centre Bratislavy.

blank

Letné trendy 2021: Čo by ti nemalo chýbať?

Leto sa nezadržateľne blíži a ty premýšľaš, čo nové by si si mohol kúpiť? Ešte predtým, ako sa vydáš na lov nových kúskov zisti, aké trendy budú počas tohto roka “IN”. Pomôžu ti rozhodnúť sa, čo sa v skutočnosti oplatí hodiť do košíka a objednať. Tak čo, si pripravený? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

 

Jednoduché krátke nohavice

Leto bude v roku 2021 plné pohodlného oblečenia. Zabudni na neforemné rifle alebo obtiahnuté tričká. Ak chceš byť trendy, musíš sa v jednotlivých kúskoch najprv dobre cítiť. Tým prvým sú jednoduché krátke nohavice s dĺžkou tesne nad kolená. Pri ich nákupe si však dávaj pozor. Nesmú byť príliš široké, no ani úzke. Mali by ti zvýrazniť postavu.

blank

Tento typ nohavíc sa hodí úplne každému mužovi. Sú jednoduché a nájdeš ich vo viacerých farebných prevedeniach. Najlepšie vyzerá čierna, hnedá a biela, no ak chceš experimentovať, siahni po červenej či dokonca ružovej.

Z materiálu bude prevažovať mäkká riflovina a bavlna. Vyhni sa polyesteru, ktorý je, najmä v lete, nepríjemný. Nehovoriac o tom, že hneď na prvý pohľad vyzerá lacno.

K štýlovým minimalistickým nohaviciam pridaj jednofarebný opasok alebo ich nos samostatne. Leto bude o jednoduchosti, a preto sa nemusíš báť vrstvenia doplnkov a kombinovania niekoľkých farieb.

 

Modrá je dobrá

Patríš medzi ľudí, ktorí nedajú dopustiť na čiernu a iné farby sa u teba nenachádzajú? Oživ svoj šatník podobným, no predsa len iným odtieňom. Tmavomodrá je skvelou alternatívou. Veľmi ľahko sa kombinuje. 

blank

Farby roka

Spoločnosť Pantone vyberá na každý rok jednu farbu roka. Na tento však vybrala rovno dve, a to sivú a žltú. Na prvý pohľad dva úplne odlišné odtiene sa skvelo dopĺňajú. Obliecť si ich môžeš naraz alebo samostatne. Určite ich ale zakomponuj do svojich outfitov.

Sivá sa skvelo kombinuje s bielou, čiernou a hnedou. Dobre bude vyzerať aj s pastelovou ružovou či modrou. Žltá je výrazná, a preto by si si pri nej mal dávať pozor. Spravíš dobre, keď ju zvolíš vo forme doplnkov, ako napríklad ponožky, náramok alebo slnečné okuliare. Veľmi pekne vyzerá s čiernou, sivou a bielou.

 

Neón alebo pastel?

Každý, kto sleduje módne trendy určite vie, že neón bol obľúbený pred približne dvomi rokmi. Populárny bol najmä u mladšej generácie, no nebáli sa ho ani tie staršie. Tento rok sa vracia, no nie v takej sile. Spravíš preto dobre, ak si v ňom zvolíš len zopár doplnkov.

Druhým trendom je pastel. Ten sa s nami drží už niekoľko rokov. Rozšírený je v pánskej aj dámskej móde. Ružová, modrá, zelená, žltá a sivá. Výber je široký a minimálne jeden zo spomenutých odtieňov by ti nemal doma chýbať.

blank

Saká z osemdesiatych

Jar je inšpirovaná sedemdesiatymi rokmi, leto zas osemdesiatymi. Obe dekády boli známe rôznymi farbami, materiálmi a vzormi. Čo si z nich vybrať? Na teplé mesiace zvoľ určite voľné, mäkké a pohodlné saká. Formálno-ležérny outfit doplň širšími nohavicami v rovnakej farbe a všetko zakonči teniskami.

Farebné prevedenie saka by malo byť výrazné. Zabudni na čiernu a sivú. Prezeraj ponuku červených, modrých a zelených modelov. Pre milovníkov extravagancie sú tu ešte vypchávky v pleciach.

 

Jednofarebné outfity

Chceš sa odlíšiť a strhnúť na seba všetku pozornosť? Obleč si jednofarebné outfity vo výrazných odtieňoch, ako červená, ružová, zelená a modrá. Kombinovať by si mal rovnaké odtiene, prípadne rôzne tóny ako bledá a tmavá. Nezabúdaj ani na doplnky vo forme retiazok, náramkov a tašiek.

blank

Nedarí sa ti dosiahnuť všetky ciele? Toto sú najčastejšie dôvody prečo

Zadal si si niekoľko cieľov, no ani po dlhšom čase sa ti nedarí dosiahnuť ich? Dôvodov, prečo je tomu tak, môže byť rovno niekoľko. Niekedy ich nemáš správne stanovené, inokedy je chyba v pláne. Poďme sa spoločne pozrieť, kde si urobil chybu a ako ju napraviť.

 

Zadal si si cieľ, no nevytvoril si plán

Najväčším problémom väčšiny ľudí je to, že si zadajú ciele, no nevytvoria plán, ako ich dosiahnuť. Ak budeš čakať, že sa splnia samé, čakáš márne. Musíš pre ne sám niečo urobiť.

Po stanovení cieľa si teda zapíš, ako sa k nemu dostaneš. Nemusí to byť formou textu na jednu alebo dve A4. Stačí, keď si spíšeš jednotlivé body. 

Napríklad, keď je tvoj cieľ našetriť na dovolenku, urči si najprv, akú sumu chceš. Následne začni premýšľať nad postupom. Ten môže predstavovať nejakú týždennú alebo mesačnú čiastku, ktorú si budeš odkladať. Inou možnosťou sú hodiny v práci navyše. Tie ti pomôžu zarobiť o niekoľko desiatok či stoviek eur viac.

Inak povedané, svoj cieľ si rozmeň na drobné. Rozpíš si ho na papier alebo v počítači. Jednotlivé veci si farebne odlišuj, prípade pridaj obrázok. Ten ťa bude motivovať.

blank

Máš príliš vágne ciele

Čo to znamená? Na papieri ti svieti “chcem začať cvičiť” alebo “chcem schudnúť”. Všeobecný a príliš široký popis je problémom, kvôli ktorému ciele nedokážeš naplniť. Namiesto spomenutých fráz si napíš “každý deň chcem odbehnúť 5 kilometrov” alebo “chcem schudnúť 5 kilogramov”.

Takto špecifické zadania často nepotrebujú ani žiadne doplňujúce body. Stačí si k nim už len vymyslieť plán.

 

Nezapisuješ si svoj pokrok

Dni bežia jeden za druhým a človek si ani len nestíha uvedomovať, že od času, kedy si zadal nový cieľ prešiel mesiac. Ak si nepíšeš svoje pokroky, často sa môže zdať, že sa nikam neposúvaš. Maličké kroky si totižto neuvedomuješ a zdá sa ti, že stagnuješ.

Kúp si zošit alebo si vytvor v mobile poznámku, kde si budeš zapisovať svoje pokroky. Každý deň si vyhraď aspoň 10 minút na to, aby si si zapísal, čo si pre svoj cieľ urobil.

 

Zadávaš si moc veľké ciele

Ďalším problémom sú príliš vysoké ciele, ktoré chceš dosiahnuť v krátkom čase. Skvelým príkladom je chudnutie. Ľudia sa chcú zbaviť prebytočných kíl lusknutím prsta, najlepšie za pár dní alebo týždňov. A tu prichádza háčik. Keď sa o týždeň postavia na váhu a uvidia rovnaké číslo, sú demotivovaní a celý svoj cieľ vyhodia von oknom.

Takýto príklad sa dá aplikovať na úplne všetko v našom živote. Ak sa chceš vyhnúť vyhoreniu alebo tomu, že sa po týždni vzdáš, veľký cieľ si rozbi na menšie. Tie si následne naplánuj po týždňoch alebo mesiacoch.

blank

Nikdy na nich nepracuješ

Sny sa dokážu premeniť na realitu len vtedy, keď na nich začneš pracovať. Je úplne zbytočné napísať si ich na papier alebo o nich snívať v hlave, ak ich nepretavíš do reálneho života.

Po tom, ako si všetko naplánuješ, zbytočne nečakaj a začni pracovať. A to aj vtedy, ak je piatok, nedeľa alebo koniec mesiaca.

 

Vzdáš sa po prvom páde

Nikto z nás nie je perfektný. Každý robí chyby. Niektoré sú väčšie, iné menšie. Ak sa ti jedna vec nepodarí, neznamená to, že sa máš vzdať. Daj si deň alebo dva voľno, no potom sa vráť plný energie a entuziazmu.

Chyby sú na to, aby si sa poučil. Vďaka nim môžeš začať odznova, no s pocitom, že už vieš, ako na to.

 

Prokrastinuješ

Prokrastinácia znamená chorobné odkladanie úloh na neskôr. Objavuje sa najmä vtedy, keď máme pred sebou dôležitú a veľkú povinnosť, prípadne keď sme unavení a už dlho do niečoho investujeme príliš veľa energie.

Boj proti prokrastinácii je náročný. Najlepšie spravíš, keď si oddýchneš a vyčistíš hlavu. Choď si zacvičiť alebo sa aspoň prejsť.

A síce prokrastinácia nie je príliš nebezpečná, dokáže narušiť dosahovanie tvojich cieľov. Celý proces predĺži a spôsobí to, že sa budeš cítiť neustále psychicky vyčerpaný.

Nemáš v okolí ľudí, ktorí by ťa podporovali

Aj tá najmenšia podpora dokáže pri dosahovaní cieľov pomôcť. Ak nemáš okolo seba ľudí, ktorí by boli tvojimi fanúšikmi, môže sa stať, že budeš demotivovaný. 

Áno, pravdou je, že pre úspech nepotrebuješ, aby ti ľudia tlieskali za každú maličkosť, no je dobré mať vedľa seba niekoho, kto ti povie, že sa ti to podarilo.

 

Zabojuj o svoje ciele ešte raz

Dosahovanie cieľov sa môže zdať niekedy náročné a takmer nemožné. Ak sa ti to nedarí, je potrebné pozrieť sa, kde robíš chybu. Niekedy to môže byť nedostatočný plán, inokedy zas to, že sa rýchlo vzdáš. Zbav sa týchto maličkostí a zabojuj o svoje ciele ešte raz. Uvidíš, stojí to za to.

blank

Čo je to CBG a ako ti môže pomôcť?

Popri obľúbenom CBD sa môžeš stretnúť ešte s jednou skratkou. Je ňou CBG. Hovorí sa o nej menej, no vo viacerých smeroch je tiež dôležitá. Ak premýšľaš, že by si sa poobzeral aj po iných látkach zo známej rastliny konope, určite na ňu stav. Dokáže uľaviť od bolesti a má skvelé účinky na telo.

 

Čo je CBG?

Rastlina konope, z ktorej sa využíva CBD a THC, obsahuje množstvo ďalších, telu prospešných látok. K nim sa radí aj CBG. Patrí do skupiny spolu s CBD a nemá žiadne psychoaktívne účinky. To znamená, že na ňom nemôžeš byť závislý, ani sa z neho zdrogovať. Je taktiež voľne dostupný a určený na použitie v boji proti zdravotným problémom.

CBG sa môže považovať za raritu a niečo vzácne. V konope sa nachádza len v zopár percentách. Nie je tak rozšírené ako iné látky. Zaujímavosťou však je, že ak by si sa na celú rastlinu pozrel z chemického hľadiska, zistil by si, že THC a CBD pochádzajú z CBG. To sa zúčastňuje na ich chemickej reakcii a celkovo na premene. Funguje teda ako základ na ich vytvorenie.

V praxi to vyzerá tak, že v rastline vznikne najprv kyselina kanabigerolová (CBG). Z nej sa následne vytvorí kyselina tetrahydrokanabinolová (THC) a kyselina kanabidiolová (CBD).

Jednoducho povedané, CBG má dôležitú úlohu ako v samotnej rastline, tak aj v rámci nášho zdravia. Dokáže doslova zázraky a vie bojovať proti viacerým problémom.

 

Ako CBG funguje?

CBG je spracovávané endokanabinoidným systémom v tele. Tento systém je tvorený molekulami a receptormi zodpovednými za udržanie organizmu v optimálnom stave, bez ohľadu na to, čo sa deje vo vonkajšom prostredí.

CBG pri užívaní napodobňuje endokanabinoidy, prírodné zlúčeniny, ktoré naše telo vytvára.

Na to, aby boli tieto zlúčeniny na niečo dobré, potrebuje organizmus receptory. Tie slúžia na ich príjem a nejaké využitie. Každý človek má dva typy kanabinoidných receptorov – CB1 a CB2.

Receptory CB1 sa nachádzajú v nervovom systéme a mozgu. CB2 zas v imunitnom systéme a iných častiach tela.

CBG účinkuje tak, že sa viaže na oba typy receptorov. Takýmto spôsobom dokáže posilniť funkciu anandamidu. Ten hrá dôležitú úlohu pri zvyšovaní dobrej nálady, potešenia, motivácie, regulácii chuti do jedla, spánku a zmierňovaní bolesti.

blank

Pre koho je CBG vhodné?

CBG je vhodné pre takmer každého, kto má určité zdravotné problémy, prípadne si chce podporiť svoju imunitu a zdravie. Je však potrebné vziať do úvahy, že látka je stále klinicky testovaná. Na rozdiel od CBD, je ešte len v prvých fázach. Preto by si ju nemal kombinovať so žiadnymi liekmi.

Ak by si CBG chcel užívať a máš lieky na predpis, je dobré skonzultovať toto rozhodnutie s lekárom. Ten ti povie, čo je pre teba najlepšie.

Užívanie CBG

Najpopulárnejšou formou CBG je olej. Je univerzálny, má široké využitie a rýchlo sa vstrebáva. Je však drahší a pomerne vzácny. Na to je treba myslieť ešte predtým, ako sa pustíš do nákupu.

Ak premýšľaš, či do tohto produktu zainvestovať, odpoveď je áno. Má množstvo benefitov a za tie to rozhodne stojí.

Spôsob užívania je na tebe. Olej si môžeš nakvapkať pod jazyk, počkať 30 sekúnd a prehltnúť. Alebo ho pridaj do studených pokrmov a nápojov. Vyhni sa príliš vysokej teplote. Tá by mohla zničiť všetky dobré látky.

V prípade, že chceš ušetriť, siahni po CBD oleji obsahujúcom aj ostatné látky z konope (okrem THC). Takýto výrobok by mal mať CBG. Pred kúpou si prečítaj zloženie.

Výhody CBG

CBG je stále súčasťou mnohých výskumov. Je preto dôležité, aby si jednotlivé výhody bral s rezervou. Na to, aby si mohli byť vedci stopercentne istí, je potrebný určitý čas.

Má antibakteriálne účinky

CBG obsahuje látky, ktoré účinne bojujú proti rôznym typom baktérií. Vďaka tomu dokáže telo ochraňovať pred zápalmi a bojovať napríklad proti akné.

Stimuluje chuť do jedla

Ak trpíš nechutenstvom, CBG ti vie veľmi jednoducho a efektívne pomôcť. Podľa viacerých štúdií dokáže zlepšiť chuť do jedla, a to rovno o viac ako 70 %.

CBG by tak v budúcnosti mohlo byť skvelým pomocníkom v boji proti poruchám príjmu potravy.

Znižuje riziko výskytu rakoviny

CBG má antioxidačné a protizápalové vlastnosti. Tie sú veľmi dôležité ako prevencia pred výskytom rakoviny a iných nebezpečných chorôb. Dokonca, štúdia z roku 2014 zistila, že CBG dokáže znižovať a spomaľovať rast rakovinových buniek.

Ďalšie výhody

K ďalším výhodám CBG sa radia:

 • pomáha pri problémoch s močovým mechúrom
 • pomáha liečiť zelený zákal
 • znižuje zápal pri ochorení čriev
 • podporuje imunitu
 • redukuje vnútroočný tlak
 • tlmí kontrakcie svalov

Má vedľajšie účinky?

Konope je starou rastlinou, ktorá bola súčasťou mnohých výskumov. Bohužiaľ, jednotlivé zložky z nej, nie. Prvé štúdie spojené s CBG sa datujú do roku 2010. Tie ale nepriniesli príliš veľa odpovedí a ľudia sa o túto látku začali zaujímať až o niekoľko rokov neskôr. CBG tak nie je ani zďaleka preskúmané.

To však neznamená, že by nebolo pre zdravie vhodné. Práve naopak. Vyššie v článku si sa mohol presvedčiť o desiatkach benefitov.

Pri užívaní je dobré počítať s menšími vedľajšími účinkami. Tie sa však objavili len u malého percenta ľudí. Radia sa k nim:

 • hnačka
 • únava a malátnosť

Niektorí dokonca tvrdia, že nepocítili žiadne zmeny.

Zhrnutie

CBG je jednou z desiatok látok nachádzajúcich sa v konope. Má skvelé účinky, je vhodná pre takmer každého a poskytuje množstvo výhod. Ak premýšľaš, že by si ju vyskúšal, určite tak urob. Nemáš čo stratiť.

blank

Čo je to CBD a ako ti môže pomôcť?

S CBD sa poslednou dobou stretneš úplne všade. V televízií, na internete, vo videách a v článkoch. Mnohí nedajú dopustiť na jeho skvelé účinky. Na trhu ho nájdeš vo forme oleja, tabletiek aj tinktúry. Dá sa užívať na niekoľko spôsobov a dokáže ti pomôcť s viacerými chorobami. Dokonca, pozitívne ovplyvňuje mentálne zdravie.

Čo je CBD?

Jednoducho povedané, CBD, často označované aj ako kanabidiol, je jednou z hlavných zložiek konope. Nachádza sa v hornej časti rastliny a, na rozdiel od THC, nemá psychoaktívne účinky. To znamená, že sa z neho nemôžeš nadrogovať.

CBD je dnes rozšírené po celom svete. Je len málo krajín, ktoré ho nepovoľujú. Vďaka chýbajúcim psychoaktívnym látkam sa dá užívať bez toho, aby si sa bál o svoje zdravie. Nie je návykové a nemá žiadne vedľajšie účinky.

K najrozšírenejším produktom sa radí CBD olej. Ten sa vyrába extrakciou z rastliny konope a následne zriedením s nosným olejom. Tým môže byť kokosový alebo konopný olej. Všetko závisí od výrobcu.

 

Pre koho je CBD vhodné?

CBD je vhodné pre úplne každého, nehľadiac na vek, pohlavie alebo zdravotný problém. Užívať ho môže celá rodina. Každý člen z neho bude profitovať iným spôsobom. Má totižto množstvo pozitívnych účinkov, ako na fyzické, tak aj na psychické zdravie.

Občas sa však môže stať, že si účinok nevšimneš alebo sa po istom čase nedostaví. To sa deje z niekoľkých dôvodov, a to:

 • máš nekvalitné CBD
 • potrebuješ zmeniť formu CBD (napríklad z tabliet na olej)
 • neužívaš ho dostatočne dlho
 • užívaš nesprávnu dávku

Pri CBD si musíš vyberať kvalitné produkty obsahujúce dostatok všetkých potrebných látok. Pred kúpou si preto pozri recenzie produktu. Zavážiť môže i cena. Príliš nízke sumy sú podozrivé.

Dôvodom neúčinnosti môže byť forma CBD. Niekedy sa stáva, že telo má problém tabletku rozpustiť. Na účinok musíš čakať omnoho dlhšie. Preto je dobré zmeniť ich na univerzálny olej. Ten sa vstrebe okamžite.

Nezabúdaj ani na správne dávkovanie a jeho dĺžku. Účinky CBD sa niekedy prejavia až o niekoľko týždňov či dokonca mesiacov. Všetko závisí od tvojho organizmu.

Dávkovanie CBD

Presné dávkovanie pri CBD neexistuje. Dôvod je ten, že ide o pomerne novú látku, ktorá je stále súčasťou výskumov a štúdií. Každý týždeň prichádzajú vedci s novými výsledkami.

Spravidla platí niekoľko pravidiel. Tých by si sa mal držať. To, koľko CBD máš denne užívať, sa odvíja od situácie, zdravotného stavu a tvojho tela. Dávkovanie vyzerá približne takto:

 • celkové posilnenie zdravia: 2,1 – 15 mg denne
 • chronická bolesť: 2,5 – 20 mg denne
 • spánkové poruchy: 40-160 mg denne
 • epilepsia: 200-300 mg denne
 • schizofrénia: 40 – 1 280 mg denne
 • depresia: 5 – 10 mg denne
 • symptómy roztrúsenej sklerózy: 2,5 až 120 mg denne, po dobu maximálne 15 týždňov

Pre lepšiu orientáciu, jedna kvapka 20 % oleja má 8 mg. Na trhu ale nájdeš aj produkty s inou koncentráciou, napríklad 10 %. V takomto prípade sú v jednej kvapke 4 mg CBD.

Prvé dni začni s tým najnižším množstvom. Po približne týždni ho môžeš navýšiť. Urobiť by si tak mal len vtedy, keď si si nevšimol žiadne účinky. Dávkovanie navyšuj veľmi pomaly. Telo si musí postupne zvykať.

Ak si neistý a nevieš, či máš dávkovanie správne, prečítaj si všetky informácie v pribalenom letáku alebo sa poraď s lekárom.

 

Ako užívať CBD?

Užívanie CBD je pomerne jednoduché. Všetko závisí na forme, ktorú doma máš. To znamená, že ak si si vybral tabletky, funguješ úplne klasicky. Užívaj ich ráno, večer alebo počas dňa. Je to na tebe.

Olej má omnoho viac možností. Najlepší účinok získaš, keď si ho nakvapkáš pod jazyk, na približne 30 sekúnd ho necháš pôsobiť, a prehltneš. Výhodou oleja je to, že nemá výraznú chuť. Nemusíš sa tak obávať nepríjemného užívania.

Druhou možnosťou je nakvapkať olej do nápoja alebo jedla. Pokojne si ho pridaj do kávy, čaju, smoothie, rannej ovsenej kaše alebo šalátu. Pri jedlách si dávaj pozor. CBD olej nie je vhodný na tepelnú úpravu. Vysoké teploty spôsobia zničenie potrebných a pozitívnych látok.

blank

Účinky CBD

Presuňme sa už na samotné účinky CBD. Tých je viac ako dosť. Ako sme spomenuli, látka je stále súčasťou výskumov. Práve preto sú niektoré účinky zatiaľ len obmedzené a nie je k nim dostatok informácií.

K hlavným benefitom CBD sa radia:

 • uľavuje od bolesti
 • je účinný v boji proti akné
 • dokáže bojovať proti symptómom spojeným s rakovinou
 • bojuje proti úzkosti a depresii
 • podporuje zdravie srdca
 • bojuje proti cukrovke
 • má antibakteriálne vlastnosti
 • je protizápalový
 • pôsobí ako antioxidant
 • zmierňuje nevoľnosť

A množstvo ďalšieho.

CBD má benefity pre úplne každého, a preto sa rozhodne oplatí vyskúšať ho. Je všestranným pomocníkom aj pre tých, ktorí netrpia žiadnym zo spomínaných problémov. Dokáže totižto podporiť imunitu, a to sa zíde aj tomu najzdravšiemu človeku.

 

Má nejaké vedľajšie účinky?

Štúdie ukazujú, že viac ako 95 % ľudí nemá pri užívaní CBD žiadne negatívne účinky. Je však potrebné spomenúť, že približne 5 % sa stretlo s komplikáciami ako:

 • hnačka
 • zmena váhy a znížený apetít
 • únava

Prípadne nepocítili žiadne účinky a zmeny.

CBD, rovnako ako iné prospešné látky, má síce výhody pre väčšinu, no nemusí by vhodný pre sto percent populácie. Ak by si sa po užívaní necítil dobre, jednoducho ho vysaď. Ešte predtým, ako sa rozhodneš, že mu už šancu nedáš, zisti, či si mal dobré dávkovanie a kvalitný produkt.

Plus, CBD si nemusí sadnúť s určitými liekmi. V takejto situácii navštív lekára a informuj sa, či je dobré olej, tinktúru alebo tabletky začať používať.

 

Zhrnutie

CBD je novým zázrakom s množstvom skvelých účinkov. Najobľúbenejší je vo forme oleja, no pokojne vyskúšaj aj tinktúru alebo tabletky. Benefitov a pozitívnych účinkov má desiatky, a preto je len veľmi málo pravdepodobné, že by ti nepomohol s tvojím problémom. Daj mu šancu a uvidíš, že neoľutuješ.

blank

Pánsky účes Slick Back: Ako si ho upraviť?

Správne zvolený účes dokáže zmeniť celý výzor a zvýrazniť niektoré črty tváre. Kratšie vlasy sa spravidla upravujú jednoduchšie, dlhšie zas náročnejšie, no keď vieš, ako na to, celý proces zvládneš do niekoľkých minút. Túžiš po zmene a nevieš, čo by pre teba bolo najlepšie? Vyskúšaj účes s názvom Slick Back.

 

Dlhý aj krátky zároveň

Slick Back je populárny typ účesu, ktorý milujú mnohí muži. Hodí sa takmer každému a jeho úprava nie je príliš náročná. Charakteristickým a poznávacím znakom je kombinácia krátkych a dlhých vlasov. 

Prevedení tohto účesu je veľké množstvo. Niektorí nedajú dopustiť na plynulý prechod medzi dlhšími vlasmi navrchu a krátkymi po bokoch. Iní medzi dvomi dĺžkami preferujú výrazný skok. Dokonca, za Slick Back sa považujú aj vlasy jednej dĺžky začesané dozadu.

Výber je čisto na tebe. V prípade, že si Slick Back ešte neskúšal a chceš ísť na to pomaly, zvoľ prvú možnosť. Na druhej strane, ak rád experimentuješ, výrazný prechod medzi vrchnou a spodnou časťou je pre teba najlepším riešením.

blank

Pre aký typ tváre je najlepší?

Slick Back je tak trochu retro účes, ktorý ťa presunie do 50. rokov minulého storočia. Jeho modernejšia verzia však vyzerá veľmi dobre a trendy. Najlepšie vynikne na oválnej tvári. Opticky ju predĺži. Na svoje si prídu aj muži s výraznými črtami, ako napríklad čeľusťou alebo lícnymi kosťami.

Pozor by si naň mali dať tí, ktorí majú okrúhlu tvár. Mohol by ti pridať zopár kíl navyše. V takomto prípade zvoľ Slick Back s plynulým prechodom medzi dvomi dĺžkami a pri úprave mu nezabudni dodať trochu objemu.

Nie je to však len typ tváre, ale aj vlasov. Tie celý výzor ovplyvňujú najviac. Výhodou Slick Back je to, že si s ním poradia rovné, vlnité, hustejšie i redšie vlasy. Nemusíš sa ho preto vôbec báť.

blank

Ako si ho upraviť?

Úprava účesu Slick Back nie je vôbec náročná, práve naopak. Na začiatok si však musíš nájsť spôsob, ktorý ti bude vyhovovať najviac. Mnohí pridávajú do vrchnej, dlhšej časti trochu objemu. Vlasy tak nie sú “prilepené” na hlave a účes vyzerá elegantne a štýlovo.

Postup úpravy je nasledovný:

 1. Vlasy si umy a vysuš uterákom. Snaž sa, aby neboli príliš suché. Sťažilo by ti to celý proces.
 2. Následne použi jeden z produktov na vytvorenie určitej textúry. Najobľúbenejšie sú pomády, no vyskúšať môžeš aj rôzne spreje či dokonca krémy.
 3. Vlasy vytvaruj do požadovaného tvaru. Je len na tebe, či budú elegantné a hladké alebo im dodáš viac textúry a objemu.
 4. Muži s hustejšími vlasmi nebudú mať pravdepodobne s objemom veľa problémov. Ak máš vlasy redšie, pokojne si ich trochu vyfúkaj.
 5. Keď účes vyzerá presne podľa tvojich predstáv, zober sprej a zafixuj ho.

Pri úprave máme pre teba jeden menší tip. Namiesto toho, aby si do vlasov aplikoval hneď na začiatku príliš veľa produktu, začni s menším množstvom. Následne, keď budeš ešte potrebovať, trochu pridaj.

Kým sa inšpirovať?

Slick Back je obľúbený a neobchádza ani známe celebrity. Nedajú naň dopustiť napríklad David Beckham, Leonardo DiCaprio, Chris Evans či Jake Gyllenhaal. V minulosti ho mal Brad Pitt a Mark Wahlberg.

Veľa inšpirácie získaš tiež na sociálnych sieťach od “bežných ľudí”. Instagram či Facebook ti môžu poradiť, ako sa nechať ostrihať a získať tak účes presne podľa svojich predstáv.

 

Vyskúšaj viacero typov

Nechal si si ostrihať Slick Back s výrazným prechodom medzi dvomi dĺžkami a necítiš sa v ňom dobre? Nevzdávaj to. Keď ti vlasy podrastú, vyskúšaj iné prevedenie. Ako sme už spomenuli, účes sa hodí každému. Dôležité je však, akým spôsobom ho upravuješ. Experimentuj, a to nielen s vlasmi, ale aj kozmetickými produktmi. Uvidíš, rozhodne to stojí za to.

V prípade, že ťa Slick Back zaujal a chceš ho vyskúšať, neváhaj nás navštíviť aj v našej novej prevádzke BEGENTLEMAN BARBER & STORE v bratislavskom Sky Parku, kde naši barberi budú presne vedieť, aký typ Slick Backu sa ti bude hodiť a radi ti poradia aj s produktami, ktoré naň potrebuješ. 

blank

Pánsky účes Undercut: Ako si ho správne upraviť?

Široká ponuka pánskych účesov vyzerá ako výhoda. Predsa len, máš si z čoho vyberať. Na druhej strane, veľké množstvo rôznych štýlov ti rozhodovanie skomplikuje a predĺži. Ak chceš staviť na istotu, vyber si účes Undercut, ktorý patrí k tým najobľúbenejším. Jeho úprava je rýchla a vyzerá dobre snáď na každom.

 

Trendy vzhľad pre všetkých

Undercut je momentálne jedným z najpopulárnejších mužských účesov. Jeho štruktúra s vysokým kontrastom je jedinečná a celý vzhľad dopĺňa o eleganciu a rafinovanosť. Takáto kombinácia ide ruka v ruke so súčasnou pánskou módou. Strih sa tak hodí mladším aj starším.

Obľúbenosť Undercut je pochopiteľná. Prechod medzi dlhými a krátkymi vlasmi je výrazný a prepracovaný. Na rozdiel od iných účesov, ho spoznáš na diaľku niekoľkých metrov. A síce sa dá upraviť na niekoľko spôsobov, kontrast dvoch dĺžok ho vždy prezradí.

Základný Undercut kombinuje stredne dlhé vlasy na vrchnej časti a takmer vyholené boky. Prechod je výrazný, no barber ti ho môže tieňovaním zjemniť.

Úprava vrchnej časti je už čisto na tebe. Môžeš ju mať elegantne uhladenú dozadu, prípadne do bokov. Druhou možnosťou je textúrovaný, a tak trochu rebelský, vzhľad. Hodí sa na bežné dni do školy alebo mesta.

blank

Aké typy existujú?

Undercut má niekoľko rôznych prevedení. Tie si môžeš vyberať podľa toho, čo sa ti páči, koľko máš rokov alebo aká je tvoja tvár. Poďme si povedať niečo o tých najznámejších:

 • Slicked Back Undercut – elegantný a uhladený strih vhodný pre mladších aj starších. Je reprezentatívny a má trochu viac objemu.
 • Disconnected Undercut – predstavuje najkontrastnejšiu možnosť. Ako už z názvu vyplýva, časti sú od seba “odpojené” a nenadväzujú.
 • Brushed Back – tento typ je známy začesaním dozadu. Spravidla je textúrovaný a má objem.
 • Texture Faded Undercut – najlepšia voľba pre tých, ktorí nechcú príliš výrazný kontrast. Prechod medzi dvomi dĺžkami je jemnejší.

 

Komu sa hodí?

Väčšina pánskych účesov sa hodí takmer každej tvári. Rovnako je na tom Undercut. Najlepšie však vynikne u mužov s hranatým typom. Ten je charakteristický výraznými lícnymi kosťami a sánkou. Účes črty zjemňuje a tvár opticky predlžuje.

Pozor by si naň mali dávať muži s okrúhlou a podlhovastou tvárou. Undercut by im mohol pridať niekoľko kíl navyše. Dobre spravíš, keď sa nebudeš orientovať na hranatý a ostrý strih, ale skôr mix viacerých štýlov s plynulým prechodom.

Ako ho upraviť?

Undercut sa ľahko prispôsobuje a upravuje. Neexistujú pri ňom takmer žiadne pravidlá. Po tom, ako ho budeš mať ostrihaný, je len na tebe, čo s ním spravíš. Vlasy vyfúkaj a začeš do strany. Prípadne ich uprav dozadu.

Všeobecný postup, ako získať ten najlepší výsledok, pozostáva len z niekoľkých krokov:

 1. Vlasy si umy a osuš uterákom.
 2. Ak máš nejaké produkty na objem alebo ochranu pred teplom, použi ich. Ideálny je sprej. 
 3. V prípade, že chceš objem, vlasy vyfúkaj pomocou kefy. Ak objem nechceš, stačí ich vyfúkať bez nej.
 4. Následne použi vosk clay, matnú pastu alebo pomádu a účes uprav presne podľa svojich predstáv. Uhľaď ho alebo mu daj viac textúry, je to na tebe.

 

Kým sa inšpirovať?

Undercut vyzerá veľmi dobre na mnohých celebritách. V minulosti ho nosil Zac Efron, Brad Pitt a Nick Jonas. Dnes sa ním pýši Adam Levine, David Beckham či Justin Timberlake. Dokonca, tento trend neobchádza ani ženy.

Strih, ktorý zvýrazní ostré črty

Undercut je obľúbený účes mnohých mužov. Ak je dobre ostrihaný, dokáže zvýrazniť a zároveň zjemniť ostré črty tváre. Jeho výhodou je rýchla a jednoduchá úprava s minimom produktov. Vyskúšaj ho aj ty a uvidíš, že nebudeš ľutovať.

V prípade, že ťa Undercut zaujal a chceš ho vyskúšať, neváhaj nás navštíviť aj v našej novej prevádzke BEGENTLEMAN BARBER & STORE v bratislavskom Sky Parku, kde naši barberi budú presne vedieť, aký typ Undercutu sa ti bude hodiť a radi ti poradia aj s produktami, ktoré naň potrebuješ. 

blank

Pánsky účes Quiff: Štýl a elegancia v jednom

Zmena účesu predstavuje veľký krok pre takmer všetkých mužov. Ak nad ňou premýšľaš, mal by si vedieť, aká dĺžka vlasov sa ti hodí najviac. Zistiť sa to dá jednoducho, pomocou typu tvojej tváre. Existujú však účesy, ktoré sú vhodné pre úplne každého a nikdy nimi nič nepokazíš. Do tejto kategórie patrí aj Quiff.

 

Vhodný pre milovníka elegancie aj rebela

Aj napriek tomu, že Quiff vyzerá ako novodobý trend, opak je pravdou. Obľúbený bol už v 50. rokoch minulého storočia. Má množstvo variácií a môže byť upravený pre takmer akýkoľvek typ tváre a vlasov. Táto všestrannosť ti umožňuje prispôsobiť si ho presne podľa svojich vlastných predstáv. Vhodný je pre študenta i pre človeka, ktorý pracuje na vyšších pozíciách.

Quiff je zaujímavý a lichotí každej tvári. Dokážeš ním zaujať a pritiahnuť na seba pozornosť. Jednoducho sa upravuje a nebudeš naň potrebovať ani veľa kozmetických produktov.

Čo sa týka celkového strihu, ide o klasiku. Vrchná časť vlasov je dlhšia, kým boky sú kratšie. To, čo Quiff líši od iných účesov je najmä spôsob úpravy. Vrchnú časť si upravuješ smerom nahor a mierne dozadu. Vytvoríš tak štruktúrovaný a zaujímavý vzhľad.

Podobne ako mnohé iné účesy, aj tento vyniká vysokým kontrastom medzi spodnou a vrchnou časťou. Charakteristický je menším objemom, kvôli čomu si ho mnohí zamieňajú za Pompadour. Ten ho má však viac, je elegantnejší a strihaný iným spôsobom.

Túžiš po zmene a chcel by si staviť na istotu? Quiff je pre teba ako stvorený.

blank

Základné typy

Ešte predtým, ako sa rozhodneš, že si účes necháš ostrihať, zorientuj sa vo viacerých typoch a možnostiach. Quiff totižto nie je len jeden. Najčastejšie sa stretneš s:

 • The Modern Quiff – dlhšie vlasy, viac textúry a objemu
 • The Short Quiff – krátke vlasy a menej objemu
 • The Curly Quiff – vhodný pre mužov s vlnitými vlasmi
 • The Messy Quiff – dlhšie, nedbalo upravené vlasy. Tento typ je vhodný najmä na bežné dni do mesta alebo na pivo s priateľmi.

Samozrejme, nájdeš aj viac typov. Tieto sú však základné a najrozšírenejšie.

 

Komu sa najviac hodí?

Quiff sa hodí úplne každému mužovi. Nemusíš sa preto obávať, že by ti pridal kilá navyše alebo opticky deformoval tvár. 

Na to, aby si si mohol účes ostrihať, budeš potrebovať stredne dlhé a hustejšie vlasy. Tie môžu byť rovné i vlnité. Výhodou rovných je to, že sa ľahko upravujú, no ak máš dobré produkty, poradíš si aj v kučerami.

Rovnako ako Pompadour, aj Quiff má viacero dĺžok. Experimentuj s nimi až dovtedy, kým nenájdeš tú správnu. 

 

Čo budeš na účes potrebovať?

Okrem dobrého strihu budeš potrebovať kvalitné kozmetické výrobky. Mnohí siahnu po pomáde, no skvelý je aj vosk, púder či matná pasta. Výber je na tebe. S účesom sa ti musí dobre pracovať, a preto zvoľ produkt, ktorý dobre poznáš.

Pomáda vytvorí lesklý a “hladký” vzhľad. Matná pasta a vosk sú vhodné vtedy, keď chceš viac štruktúry. Pomôžu ti tiež zachovať objem, čo je aj doménou púdru. 

Nezabudni ani na fén a kefu, prípadne hrebeň. Pomocou nich si vlasy správne vytvaruješ a dáš im formu. Pri fénovaní je dôležité dať si pozor na presušenie, ktoré vedie k nepeknému a nezdravému výzoru. 

Kombinácia výkonného fénu a kvalitných produktov ti zaručí ten najlepší výsledok. Ak toto všetko máš, môžeme prejsť na ďalší krok.

blank

Ako upraviť Quiff?

Úprava je jednoduchá a pekný vzhľad získaš už na prvý pokus. Celý proces sa skladá len zo štyroch krokov:

 • Vlasy si umy a vysuš uterákom tak, aby z nich nekvapkala voda.
 • Do korienkov a na dĺžky aplikuj prípravok na zväčšenie objemu, prípadne na ochranu proti teplu. Ideálny je sprej. 
 • Zapni fén a pomocou kefy vlasy uprav do požadovaného tvaru.
 • Následne zober vosk, matnú pastu, púder alebo pomádu a účes zafixuj.

To je všetko. Úprava ti nezaberie viac ako 10 minút. S vlasmi sa neboj experimentovať. Pokojne im meň smer alebo množstvo objemu.

 

Kým sa inšpirovať?

Veľa inšpirácie môžeš nájsť u známych mužov, ktorí naň nedajú dopustiť. K nim sa radí napríklad Johnny Depp. Herec vytvoril svoje vlastné, tak trochu neupravené prevedenie. Nosí ho aj Justin Timberlake, Colin Farrell či Zac Efron. V minulosti ho mali apríklad Adam Levine či Conor McGregor. 

Uprav ho presne podľa svojich predstáv

Quiff ti poskytuje široké možnosti, ako ho upraviť. Vyskúšaj úplne všetky a nájdi svoj vlastný spôsob, ako ho nosiť. K dosiahnutiu elegantného a štýlového výzoru ti pomôžu, okrem nášho návodu, kvalitné kozmetické produkty.

V prípade, že ťa Quiff zaujal a chceš ho vyskúšať, neváhaj nás navštíviť aj v našej novej prevádzke BEGENTLEMAN BARBER & STORE v bratislavskom Sky Parku, kde naši barberi budú presne vedieť, aký typ Quiffu sa ti bude hodiť a radi ti poradia aj s produktami, ktoré naň potrebuješ. 

blank

Fitness YouTuber a tréner Patryk Kmeť: Komfort je najväčší nepriateľ úspechu a napredovania, v mojom živote nehrá rolu

Cvičenie a zdravý životný štýl je v poslednej dobe obľúbený u čoraz väčšieho množstva ľudí. Pandémia covidu-19 však priniesla zatvorené fitness centrá, zákaz skupinového športu a dlhú dobu aj zákaz individuálneho športu po 20:00 v rámci zákazu vychádzania. 

Väčšina ľudí tak bola nútená hľadať iné spôsoby, ako sa o seba a svoje telo starať, a na uliciach sme tak videli množstvo bežcov, outdoorové workoutové ihriská sa za pekného počasia naplnili, pričom obľúbeným sa stalo aj cvičenie doma, či už s online trénermi alebo bez nich

Zaujímalo nás, ako sa s touto výzvou popasoval jeden z najznámejších slovenských fitnes youtuberov, influencerov a trénerov Patryk Kmeť (Instagram: @patryk_kmet), s ktorým sa rozprával náš spoluzakladateľ a CEO Matej Kucko (@matejkucko). 

Čo ťa inšpirovalo k tomu, aby si cvičil a kedy si začal? 

K tomu, čo môžu ľudia u mňa sledovať dnes, viedla dlhá cesta. Začalo to nevinne. 

Poznáš film Never Back Down? Vieš si predstaviť ako vyzeral Jake Tyler, hlavná postava? Alebo Jacob z Twilightu? Ten vlk? Keď šli tieto filmy v telke vždy som premýšlal aké by to bolo mať také vymakané telo ako oni. 

To boli asi moje prvé fitness myšlienky, potajomky som si kúpil spaľovač tukov a cvičil doma v izbe brušáky. Samozrejme, bez výsledku. Síce som odmalička športoval, nikdy som nemal svalnatú postavu alebo tehličky, prvýkrát som vkročil do fitka, keď som mal 17 rokov. 

Začínal si sám alebo si mal nejakého trénera alebo mentora? 

Bol rok 2014 a keď som vtedy niekomu povedal, že chodím do fitka, tak na mňa pozreli ako keby som robil niečo zakázané haha. 

Celý fitness trend bol len v začiatkoch. Takže tak som sa k tomu aj staval. Mojím najväčším pomocníkom bol doma po večeroch YouTube a hlavne zahraniční fitnesáci, ktorí sa delili o svoje skúsenosti verejne. V Amerike to bolo pár rokov popredu.

fitness-youtuber-a-trener-patryk-kmet-komfort-je-najvacsi-nepriatel-uspechu-a-napredovania-v-mojom-zivote-nehra-rolu-3

Aké boli tvoje začiatky? Kedy si videl prvé zmeny, aké problémy si musel prekonať, prípadne čoho si sa musel vzdať? 

Na začiatku som sa veľmi hanbil vo fitku prehovoriť, spýtať sa. Preto som hľadal info po večeroch, doma na YouTube. 

Do fitka som chodil so spolužiakom vždy po škole. V slovenskom online priestore bolo fitness informácií len veľmi málo, často som si predstavoval, že by ma bavilo žiť ako tí zahraniční fitnesáci. 

Mali vymakané telá, dobré zdravie, zmanažované životy, pomáhali tisícom ďalších ľudí a stretávali sa navzájom po celom svete. 

Začalo ma to motivovať. Ako som začal sledovať na sebe zmeny, začal som si študovať viac. Naberal som sebavedomie a stále viac som sa pýtal skúsenejších ľudí a čítal knihy, aby som bol ešte efektívnejší. Veľmi ma toto vylepšovanie sa chytilo.

Prekonať som musel hlavne tie nechápačky okolia, pretože to nebolo len o jednej hodine cvičenia vždy po škole, bola to zmena v mnohých oblastiach. Zmena toho ako trávim dni, čo jem, kedy to jem, prestal som chodiť s kamošmi večer von, piť alkohol a zabíjať čas. 

Keď zmeníš naraz tak veľa, budú ťa mať za divného, ale to je v poriadku pokiaľ vidíš, že tvoj nový životný štýl ti začína meniť život k lepšiemu a približovať ťa k tvpojim cieľom. 

Postupne začnú do tvojho života vstupovať noví, podobne nastavení ľudia. Nikdy nebudeš sám. Je to prirodzené. Ak to myslíš so zmenou vážne, treba si stáť za svojim. 

Motivácia je základ. Ako si udržuješ motiváciu pokračovať a neustále napredovať? 

Život je krátky. Zajtra pôjdem so smeťami a môže ma zraziť auto a umriem, človek nikdy nevie. Znie to pesimisticky, no pripomínam si to denne, bez ohľadu na to, ako ďaleko som už zašiel.

Mám presnú víziu a ciele, všetko to chcem krok po kroku realizovať, vybudovať a čosi tu po sebe zanechať. 

Teším sa vždy, keď sa mi podarí niečo dotiahnuť do úspešného konca a motivuje ma to makať stále viac. Buduje to vo mne železnú disciplínu. 

Ako sa ti podarilo vybudovať si túto disciplínu a ako si ju udržiavaš? 

Najhoršie je zastať a oddychovať, nerobím to, lebo vrátiť sa na trať býva ťažšie, než udržať sa na trati. Preto ma neustále vidíš točiť nejakú novú videosériu, ako napríklad teraz EXECUTE 2021. Udržiavam momentum. 

Disciplínu posilňujú malé zvyky, ktoré môže robiť každý, ako ustlanie si postele, vynášanie smetí, umývanie riadu po sebe hneď, keď dojem, a podobne. 

Všetko robím s vysokým vedomím. Tak, ako je niekto zvyknutý vstávať ráno neskôr, ako prvé si zapáliť a vypiť kávu, tak sa vieš naučiť vstať skôr, dať si výživné raňajky, prečítať si dobrú knihu a ísť zabehať. Čím dlhšie niečo robíš, tým viac sa to zautomatizuje. 

Aj zlé aj dobré. Keď si roky strážiš svoje dobré návyky, už ti to nepríde náročné. Doba je dnes navyše veľmi komfortná, ja si to uvedomujem a nenechávam sa ňou ovládať. 

Vybudoval som si svoj životný štýl a už roky robím rozhodnutia, ktoré ma posúvajú bližšie k mojim cieľom. Cítim sa skvele. O všetky tipy sa delím na svojom YouTube kanáli. 

fitness-youtuber-a-trener-patryk-kmet-komfort-je-najvacsi-nepriatel-uspechu-a-napredovania-v-mojom-zivote-nehra-rolu-1

Maš aj nejaký obľúbený motivačný citát, prípadne vzor, ktorý ťa inšpiruje? 

Kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody. Je to veta môjho otca, ktorú som ako dieťa s bratom počúval veľmi často. Išiel nám s ňou na nervy, haha. 

Dnes presne rozumiem, čo tým po celý čas myslel.

Čo ti najviac pomáha udržať si motiváciu aj v ťažkých časoch a počas dní, keď sa ti nič nechce? 

Také dni nepoznám. Tieto myšlienky veľmi rýchlo spacifikujem. Je to len v hlave a nenechám ich ovládnuť môj deň. 

Komfort v mojom živote nehrá rolu. Je to najväčší nepriateľ úspechu a napredovania, a ja napredovanie milujem. 

Milujem, čo robím. Som veľmi zásadový a dokážem s jednoduchými emóciami efektívne pracovať. Všetko plynie z disciplíny pri malých veciach, ako som opisoval skôr, ustlaná posteľ, smeti a podobne.

Človek sa cíti lepšie, keď je dôsledný a zvyšuje tak svoju zodpovednosť aj v očiach blízkych. To mi dáva väčší pocit zadosťučinenia a naplňuje to môj život takým skutočnejším šťastím, ak mi rozumieš.

To je to, čo odporúčam ľuďom. Premôcť sa a vybudovať si lepšie zvyky. Zhodou okolností práve o tom je videoséria EXECUTE 2021. 

Všimol som si, že makáš aj počas covidu. Aký je rozdiel medzi cvičením vo fitku a doma? 

Áno, začal som vnímať v cvičení úplne nové aspekty a učím sa ešte lepšie pracovať so svojím telom a vlastnou váhou. Stanovil som si na tento rok nové ciele. Chce to sofistikovanejší prístup, no výsledky vieš mať skvelé aj bez fitka. 

Aktuálne pracujem už na tretej lockdownovej forme za uplynulý rok. Nie som ten typ, čo by hodil flintu do žita a povedal, že to doma nemá zmysel. Len si spomeň na vetu môjho otca.

Ako si si udržal motiváciu a disciplínu počas covidu? 

Presne tak isto ako aj inokedy predtým, a potom. Nie je to o nič iné. Neupúšťať od dobrých návykov. Covid nám práve doprial viac času doma, a nedostatok času je to, na čo sa vyhovárame pri zmene životného štýlu najčastejšie. 

Tip odo mňa je ku všetkému čo by sme chceli spraviť si vždy dať čas a miesto. Namiesto “začnem cvičiť”, si povedz: “zajtra o 10:00 si odcvičím vrch tela v byte na chodbe.” Dramaticky to zvýši tvoju efektivitu. 

Ako na teba covid vplýva? Aké si mal príznaky a priebeh po pozitívnom teste? Ako posledný rok pandémie a lockdownov vplýva na tvoje mentálne zdravie a psychiku? 

Doba je ťažká a ľudia potrebujú lepšie myšlienky a dobrú energiu, ktorú sa im snažím dodať prostredníctvom svojej tvorby. Ja si to moc nepripúšťam. Strážim si, čomu venujem pozornosť, vyberám čo a koho sledujem a počúvam. 

Máme rozbehnutých niekoľko projektov, ktoré mi ani nedávajú moc času nazvyš, aby som sa nejak extra zamýšlal a trápil tým čo neviem ovplyvniť. 

Čo sa týka ochorenia, na začiatku roka som prekonal covid, áno. najprv som po pozitívnom teste nemal žiadne príznaky. Dúfal som, že ma obídu úplne. No žial po pár dňoch prišli problémy s dýchaním, oslabol som a zaľahol. Našťastie však len doma. 

Pre zotavenie som robil čo som mohol a po cca 10 dňoch som bol späť na trati a mohol ďalej makať. Celý priebeh som opísal aj v YouTube videu, ak by niekoho zaujímali detaily.

fitness-youtuber-a-trener-patryk-kmet-komfort-je-najvacsi-nepriatel-uspechu-a-napredovania-v-mojom-zivote-nehra-rolu-2

Čo by si odporučil ľuďom, ktorí by chceli zmeniť svoj životný štýl, ale dlhodobo sa im to nedarí? 

Vyjasniť si prečo chcem zmeniť svoj životný štýl a spísať si to. Čo presne chcem?

Veľa ľudí chce tehličky na leto, no ani nevie prečo. Preto motivácia čoskoro vyhasne a oni prestanú cvičiť.

Ja chcem lepšie telo, pretože chcem okúsiť silový potenciál, ktoré mi je schopné poskytnúť. Chcem zistiť, či naozaj existujú naturálne limity, o ktorých sa často hovorí, a kde presne sú. Chcem byť zdravý a silný, cítiť sa vo svojom tele skvele a sebavedomo. Aby som tu bol dlho pre svojích blízkych, rodinu a išiel im príkladom. 

Tiež chcem, aby moje deti raz boli na mňa hrdé v každom aspekte. Chcem pomáhať svojou skúsenosťou ďalším ľuďom. Mohol by som pokračovať ešte veľmi dlho, cez najrôznejšie ciele, nehmotné aj hmotné.

Čím viac dôvodov na lepší životný štýl si dáš, tým silnejšia bude tvoja motivácia a chuť zrealizovať, po čom túžiš.

A ako som spomínal skôr, treba si udávať presné miesta a časy. Nenechávať ciele príliš nekonkrétne, aby sme presne vedeli, čo nás čaká a nemuseli sa pri tej istej myšlienke znova rozhodovať. Takto sa menia sny na plány. A plány na výsledky. 

Aká je tvoja tajná kombinácia jedálnička a štýlu cvičenia, ktorá ti najlepšie funguje? 

Najlepšie funguje to, čo človeka najviac baví. Vtedy sa nemusí moc presviedčať. Nechávam veci jednoduché a makám tvrdo. Žiadne “mrkvové diéty”. 

Mám základný prehľad koľko kalórií denne príjmem a koľko spálim. Jem kvalitné potraviny, ktoré sú paradoxne tie základné, žiadne zázraky. Tam treba začať. Samozrejme, poznám sofistikované prístupy, keďže dokážem dostať telo až do súťažných foriem s minimom tuku, no dlhodobo preferujem jednoduché potraviny. 

Tie, ktoré si naši starí rodičia dopestovali alebo dochovali, alebo naši predkovia ulovili. Zemiaky, zelenina, ovocie, mäso, mliečne výrobky. Na svojom YouTube kanáli aj často varím, ak by si chcel načerpať inšpiráciu. 

A čo sa týka cvičenia, baví ma cvičiť s čímkoľvek a kedykoľvek, rád to obmieňam. Roky som cvičil s činkami, teraz sa venujem aj cvičeniu s vlastnou váhou, trochu kalistenike a dosť ma chytá aj box a podobné funkčné cvičenia.

fitness-youtuber-a-trener-patryk-kmet-komfort-je-najvacsi-nepriatel-uspechu-a-napredovania-v-mojom-zivote-nehra-rolu-4

Kedy si si prvýkrát uvedomil, že by si sa mohol živiť fitnesom, a kedy si sa ním naozaj začal živiť? 

Keď som spravil na sebe prvé zmeny a ľudia sa ma začali pýtať, ako sa mi to podarilo. 

Premýšlať nad tým, že by ma to raz mohlo živiť, som začal až vtedy, keď som tým ľuďom poradil a oni sa mi o nejaký čas ozvali, že povedzme schudli 10 kíl. Vtedy som vedel, že moja vízia byť ako tí zahraniční veľkí fitnesáci, ale tu na Slovensku a pre slovenských ľudí, je úplne reálna a môže fungovať. 

Zarobil som si na trénerské kurzy, chytil sa kormidla svojho života a začal sa živiť ako tréner. Začal som prispievať najprv na Facebook a Instagram a neskôr založil aj YouTube kanál. 

Chvíľu trvalo kým som sa začal cítiť pred kamerou komfortne, haha. Dnes dávam tomu všetko a staviame na tom aj s tímom veľa ďalších projektov, ako aj vlastný brand s oblečením, ktorý spája presne tak nastavených ľudí ako som ja. 

Na Slovensku ich je dosť a verím, že prinesieme v najbližších rokoch medzi slovenských a českých ľudí ešte veľkú vlnu pozitivity a zapálime ešte veľa vášní.

To znie veľmi zaujímavo. Aké sú tvoje ciele na nasledujúcich 5 rokov? 

Pomôcť zmeniť život k lepšiemu čo najväčšiemu počtu ľudí a byť pre to, čo robím, na Slovensku charakteristický a známy. 

Moja navyššia vízia je popri mojej fitness tvorbe vybudovať pevne zakorenený stabilný brand Journey to Greatness do veľkých rozmerov, a zasadiť ho na jedno miesto, z ktorého budeme ako tím operovať. 

Prezradil by som viac, no mám zásadu, že skutky majú hovoriť samé za seba. Takže nateraz si budeš musieť vystačiť s týmto. Ak ťa niečo, o čom sme sa bavili, zaujalo, veľmi rád ťa privítam na svojom YouTube kanáli, kde okrem tony fitness informácii zistíš aj viac o spomenutých projektoch a môžeš všetko sledovať a byť súčasťou v reálnom čase. Je nás už takmer 30 tisíc. 

Paráda, díky moc za super rozhovor. Na tvojej ceste ti, samozrejme, držíme palce a sme radi, že môžeme doma na Slovensku podporovať takých ľudí, ako si ty. 

Ďakujem za skvelý rozhovor. Teším sa, že BEGENTLEMAN hrdo podporuje moje ambície a je mi na tejto ceste nápomocný. Prajem celému tímu všetko dobré! 

blank

Manažér remeselného pivovaru Generál: chmeľ je prírodný liek, prospieva pokožke a má protizápalové účinky

Dobré pivo jednoducho patrí k chlapom. No a keďže nám konečne otvorili terasy, a opäť si môžeme s radosťou vychnutnať čapované zo skla, prinášame vám rozhovor nabitý informáciami o pive a predovšetkým remeselnom pive. To zažíva už niekoľko rokov veľký rozmach a zdá sa, že to tak bude aj naďalej.

Mimochodom, vieš o tom, že štyri vlastné remeselné pivá máme v ponuke aj my? Vyskúšať ich môžeš nie len v našom BEGENTLEMAN BARBER & STORE v bratislavskom Sky Parku počas strihu alebo úpravy brady, ale objednať si ich môžeš aj na našom eshope.

Ich kvalitu koniec koncov v rozhovore potvrdzuje aj PR & Sales manažér najväčšieho bratislavského remeselného pivovaru Generál, v ktorom naše pivká uvarili. S Tomášom Barboríkom (Instagram: @_barboo) sa rozprával náš spoluzakladateľ a CEO Matej Kucko (Instagram: @matejkucko), pričom zaujímavých informácií zaznelo viac než dosť.

   

V čom sa odlišuje remeselné pivo od pív z veľkých pivovarov?

Remeselné pivo sa od piva z veľkých pivovarov odlišuje tým najhlavnejším, chuťou. Veľké pivovary najčastejšie produkujú tzv. „europivo“. Toto pomenovanie je zaužívané pre produkciu piva vo veľkom množstve, ktorého výroba je optimalizovaná automatizáciou, nahradením tradičných surovín a obrovským objemom výroby.

V tých najhorších prípadoch, najmä za čias socializmu, bol pivovarský slad nahrádzaný napríklad kukuricou. Pivo je štandardne varené v obrovských várkach a následne riedené vodou do finálneho stavu.

Poslednú fázu výroby takéhoto piva zakončuje silná pasterizácia, ktorá prakticky zabíja aj posledné zvyšky chutí. Toto všetko pri výrobe remeselného piva nenájdeš. Remeselné pivo preto niekedy ľudia nazývajú aj živé pivo.

 

Čo je základ dobrého piva? 

Základom každého dobrého piva sú slad, chmeľ, pivovarské kvasnice a voda. To všetko však potrebuje najpodstatnejšiu prísadu – šikovného sládka.

 

Ako prebieha výroba piva? 

Výroba piva, to je niečo, o čom vašim a našim fanúšikom radi porozprávame viac osobne pri ochutnávke vo vašom barbershope, keď to časy dovolia 😊.

V skratke, proces varenia začína namletím sladov, potom nasleduje pár hodín varenia vo várni, následne kvasenie a potom ležanie. Všetky z týchto procesov majú rôzne postupy v závislosti od druhu piva.

Napríklad taký ležiak získal svoj názov práve tým, že pred tým, ako si ho s chuťou načapujeme, musí pomerne dlho ležať v tanku, aby získal svoju charakteristickú chuť.

blank

Čo všetko ovplyvňuje chuť piva? 

Na to sa dá povedať len jediné, naozaj všetko ☺. Od vody až po posledný detail.

V zásade však pivo svoju chuť získava najmä zo spomínaných sladov a chmeľov, ktoré sú veľmi aromatické. Výrazný vplyv majú aj kvasinky.

Inak keď už spomínam chmeľ. Vedel si o tom, že je to najmä prírodný liek? Má protizápalové účinky, prospieva pokožke, ukľudňuje nervový systém a mnohé ďalšie. Áno, nenadarmo pochádza z veľmi známej rodiny konopovité.

 

Ako rozoznať dobré kvalitné pivo od toho nekvalitného? 

Na toto je naozaj ťažké odpovedať, keďže zákazníkom môžu chutiť rôzne veci. Určite by pivo nemalo napríklad páchnuť po zhnitých paradajkách a podobne. Možné je to teda identifikovať najmä chuťovo, na to existujú aj špecialisti so senzorickými skúškami. 

 

Čo si treba všímať pri degustácii piva? Degustuje sa vôbec pivo? 

Samozrejme, degustácie remeselných pív sú zároveň čoraz populárnejšie. Pri tisíckach druhov chmeľov a stoviek pivných štýlov je naozaj z čoho ochutnávať. Špecialitou oproti degustácii vín je, že pivo sa nutne musí prehltnúť pre pocítenie celého spektra chutí.

 

Čo to presne znamená ležiak, IPA, APA, ALE, SOUR, STOUT? Aké su medzi nimi rozdiely? 

Základný rozdiel medzi ležiakmi a zvyšnými druhmi pív je spôsob kvasenia, keďže ležiaky sú zvrchu kvasené, zatiaľ čo druhy ako IPA, APA a podobne sú kvasené spodne.

Ostatné druhy pív sa líšia použitými druhmi kvasníc, sladov, prípadne pridaním vločiek a chmeľov. Rozdielne sú aj postupy pri chmelení, kvasení a ležaní.

blank

Pivovar General sa sústredí predovšetkým na rôzne špeciály. Ako prebieha proces tvorby a výroby nového piva? 

Samozrejme, ako každý pivovar máme aj svoj ležiak, v dnešnej dobe je však aj trh remeselného piva veľmi dynamický vyžaduje si inovácie. Preto chceme na trh prinášať čo najviac špecialít, ktoré chuťovo aj kvalitatívne zaujmú aj tých najnáročnejších zákazníkov.

Ideálny proces tvorby piva sa začína výrazne skôr ako prichádza k prvému vareniu. Nevyhnutnosťou je degustácia zahraničných pív a to najmä noviniek. Následne sa základnej idey na nové pivo musí chytiť sládek, ktorý musí premyslieť a vyladiť receptúru.

Následne sa venujeme príprave piva v malej, tzv. mikrovárke, kde si pivo najskôr vyskúšame. Myslím si, že v tomto práve robia mnohé pivovary chybu. Práve testovacia várka je podstatná, tým zaručíme, že sa na trh nedostane niečo, čo koncový zákazník neocení. Po dostatočnom degustovaní sa doladí receptúra a sládok navarí finálny produkt.

 

Aký experiment so špeciálom sa vám vydaril najviac? 

Je to kúsok, ktorý máme aj aktuálne v predaji. Je to Pixel Sourus – Sour NEIPA, teda špeciálna na slovenskej scéne jedinečná kombinácia kyseláča a moderného štýlu NEIPA.

Sme veľmi hrdí aj na etiketu, ktorá je aj pre zákazníka veľmi lákavá a zapamätateľná. Lebo povedzme si, aj v na craftovej scéne platí, že môžete mať to najlepšie pivo na svete ale práve obal je vec, ktorá predáva, keďže je sprostredkovateľom prvého kontaktu s každým pivárom.

 

Naopak, ktorý experiment nevyšiel vôbec? 

To už si radšej necháme pre seba, aby sme tomuto pivu neublížili, keď urobíme ďalšiu pokusnú várku. Každopádne to náš šikovný sládok spozoroval ešte pred procesom kvasenia, a teda nehoda bola odvrátená už v zárodku.

 

Aké netypické špeciály máte momentálne v ponuke, prečo ich treba vyskúšať? 

Určite odporúčam už spomínaný Pixel Sourus alebo náš veľmi populárny marakujový kyseláč. Vyskúšať ale odporúčam naozaj každé pivo z našej ponuky, určite nesklame. To platí aj pre série BEGENTLEMAN.

 

A čo nealkoholické pivo? Prečo ho nikto nevie spraviť tak aby naozaj chutilo ako pivo? 

Proces varenia takéhoto nealka je absolútne odlišný od varenia piva a je naozaj náročné trafiť chuť tak, aby pripomínala pivo a nie len akúsi sladovú tekutinu. Individuálne teda zákazníkom môže niektoré z nealko „pív“ chutiť.

Je to však veľmi závislé od preferencií jednotlivca. My však máme zásadu, že na trh vypustíme len to, s čím sme naozaj aj sami spokojní. Nealkoholické „pivo“ preto pre nás nie je témou dňa.

Osobne, keď nemôžem pivo, dám si radšej minerálku alebo nejaký bio vegan fancy prírodný ovocný nápoj.

blank

Aký dopad mala na remeselné pivovary a celkovo trh s pivom pandémia koronavírusu a rok lockdownov? 

Poviem, že určite značné. Pivo sa síce pije stále, no nefunkčné gastro podniky sú pilierom spotreby piva. Tak ako mnohé iné sféry businessu sa pivovarníci podpory od štátu nedostali alebo dostali len v minimálnej miere.

Pivovary k tomuto zvolili rôzny prístup. Ako som už v jednom rozhovore spomenul. Ja nie som typ človeka, ktorý v kríze plače do vankúša a majiteľ pivovaru Michal Kováč rovnako.

Preto sme tieto časy vzali z opačného konca a rozhodli sme sa využiť všetok čas na inovácie, testovanie nových pív a podobne. Vďaka tomuto sme sa stali napríklad prvým remeselným pivovarom na Slovensku, ktorý svoju produkciu plní okrem sudov výhradne do plechoviek.

Práve toto balenie má mnohé výhody ako pre kvalitu piva, skladnosť a čo je veľmi podstatné, je výrazne ekologickejšie ako plnenie do PET fliaš či nevratných sklených fliaš.

Máme za to, že práve toto balenie je budúcnosťou a sami vidíme, že zákazníci to už teraz oceňujú.

 

Kam predpokladáš, že sa bude vyvíjať trh s pivom v najbližšej dobe? 

Všetko závisí od pandemickej situácie. V momente keď sa otvoria podniky bude musieť pravdepodobne veľa pivovarov fungovať na plné obrátky. Mnohé sa už možno žiaľ nespamätajú, naopak, mnohé určite vzniknú.

Treba pripomenúť, kríza-nekríza, spotreba remeselného piva v percentuálnom podiele z roka na rok stúpa a tento trend už nič nezastaví. Ako sa hovorí, na lepšie sa zvyká ľahko. 

 

Aký je podľa teba slovenský zákazník? Pozerá skôr na cenu alebo mu záleží aj na kvalite? Radšej volí klasiku alebo experimentuje? 

Ťažko generalizovať, trh v našej krajine sa rozvíja. Samozrejme klasika vždy zvíťazí ale stále viac a viac ľudí dbá na kvalitu a aj rado experimentuje.

V pive je možno trocha špecifické, že oproti inému potravinovému tovaru zákazníci doposiaľ menej dbali na slovenskú produkciu.

To však musíme zvrátiť my pivovarníci svojou kvalitou a ponukou, čo sa nám myslím postupné darí.

 

Viem si uvariť pivo aj doma? 

Určite áno, chce to veľa samoštúdia, vlastné vybavenie a trpezlivosť s prvými várkami, ktoré nedosiahnu kvalít, aké by človek očakával. Určite však rada pomôže aj československá homebrewing komunita na Facebooku.