Vlasy a stajling

Francúzsky crop: klasika pánskych účesov

blank

Všestranná klasika

Menej je viac. Rokmi overená stratégia platí v každej situácii a keď príde na účes, ktorý vyzerá skvele a vyžaduje si minimálnu údržbu, tak momentálne populárny francúzsky crop nemá konkurenciu.

Čo presne je ten fancúzsky crop? Je to typ pánskeho účesu, ktorý pozostáva z nakrátko ostrihaných bokov s mierne dlhšími vlasmi na vrchu hlavy, ktoré sú v závislosti od dĺžky buď učesané dopredu cez čelo, alebo na stranu.

Jedná sa teda o štýlový a moderný pánsky účes, ktorý sa hodí väčšine mužom a vyžaduje si takmer minimálnu údržbu.

Klasický francúzsky crop

Klasický crop sa vyznačuje nakrátko ostrihanými bokmi a zadom hlavy akurát tak, aby sme jemne zvyráznili okraje a hrany, avšak zároveň dosatočne decentne na to, aby nevznikol dramatický kontrast s dĺžkou vlasov na vrchu hlavy.

Vlasy na vrchu hlavy môžu byť ostrihané rôznymi spôsobmi. Pre robustnejšie, textúrovanejšie účesy požiadaj svojho barbera o ich prestrihanie vertikálnymi pohybmi nožnicami, vďaka čomu vznikne tzv. pílový efekt. Vďaka tomu nie sú všetky vlasy ostrihané na rovnakú dĺžku a vzniká zaujímavá štruktúra kratších a dlhších vlasov, ktoré sa navzájom dopĺňajú a lepšie tak spolu vyniknú.

Toto je obzlvášť dobrý spôsob v prípade, že máš husté vlasy, ktoré potrebuješ preriediť, alebo keď chceš zvýrazniť prirodzené kučery.

Pre uhľadenejší vzhľad účesu, ktorý bude pôsobiť zarovnajšie, ti barber vlasy ostrihá pravdepodobne horizontálne, čo v podstate znamená, že vlasy budú zastrihané na rovnakú dĺžku.

blank

Crop s dlhšími vlasmi

Ak od účesu požaduješ viac všestrannosti a možností na jeho úpravu, nechaj si vlasy na vrchu hlavy trochu dlhšie. Tie ti totiž zabezpečia možnosť prispôsobiť svoj crop udalostiam a príležitostiam každodenného života.

Cez týždeň tak môžeš dať prednosť upravenému vzhľadu s vlasmi učesanými nabok, kým cez víkend zvolíš viac textúrovaný, strapatý a uvoľnenejší štýl.

Najdôležitejšie je udržiavať zdravú rovnováhu medzi dĺžkou jednotlivých vlasov– predovšetkým na bokoch a na vrchu hlavy.

blank

Súčasný / moderný crop

Pokiaľ chceš z cropu vyťažiť čo najviac a nebojíš sa do tejto nadčasovej pánskej klasiky zakomponovať aj trochu modernosti, môžeš napríklad zvoliť na bokoch fade (čítaj fejd), teda smerom dole postupne oholené boky až na kožu. Vďaka tomu tak vznikne dramatickejší kontrast medzi bokmi a dlhšími vlasmi na vrchu.

Čím dlhšie vlasy si hore necháš a čím nižší nadstavec použiješ, tým viac pozornosti si tvoj crop užije. Nezabudni však na tú správnu rovnováhu a neprežeň to.

blank

Ako si učesať francúzsky crop

Tak, teraz keď máme základné rozdelenia a techniky strihania cropov za sebou, poďme sa pozrieť ako si francúzsky crop doma učešeme.

Najdôležitejším faktorom zo všetkých je pri tomto type účesu textúraPúder na vlasy je tak základným kameňom stajlingu. Bez neho len veľmi ťažko dosiahneš štruktúrovaný účes, po akom túžiš.

Začnite teda púdrom na vlasy – pamätaj však na to, že púder sa používa vždy výhradne len do suchých vlasov. V prípade, že potrebuješ čo najviac objemu a tvoje vlasy nie a nie poslúchať, môžeš si pred púdrom ešte ešte dopomôcť aj sea salt sprejom. Ten si jednoducho strekni do vlhkých vlasov a tie následne vyfénuj. Sea salt sprej ti okrem mierneho objemu pomôže vlasy ochrániť aj pred teplým vzduchom z fénu, takže ide celkovo o naozaj skvelý produkt.

Ak nedostatkom objemu netrpíš, jednoducho sea salt sprej preskoč a choď rovno na púder.

Nakoniec treba ešte účes dostajlovať- podľa toho, pre aký typ cropu si sa rozhodol. Pri kratších, textúrovaných cropoch a vlasoch, ktoré sa ľahšie upravujú je vhodná ľahšia pasta, ktorá má jemnejšie zloženie, ako napríklad Mister Pompadour Moroccan Texture pasta alebo Pacinos Matte pasta.

Pri vlasoch, ktoré sa upravujú ťažšie a vyžadujú si niečo silnejšie zas potrebuješ íl – Baxter Clay Pomade alebo By Vilain Dynamite Clay patria medzi to najlepšie, čo chlap na neposlušné vlasy doma nájde.

Aj pasty a aj íly sú vhodné aj na kratšie vlasy, aj na dlhšie, rovnako tak aj na strapaté cropy. V prípade, že je utorok ráno a ty máš v práci dôležitú poradu, môžeš radšej preferovať uhľadenejší, viac biznisový účes.

V tom prípade je ideálnou voľbou jednoznačne Hanz de Fuko Modify pomáda, ktoré vlasom dodá štýl bez toho, aby ich zlepila a dostatočný lesk na to aby zažiarila, avšak s dostatočným citom, aby na porade nezatienila tvoje nápady.

Možností, ako nosiť crop je teda skutočne dosť, s čím súhlasia aj barberi z nášho BEGENTLEMAN BARBER & STORE v bratislavskom Sky Parku, ktorí tvrdia, že “crop je momentálne najmodernejší strih, ktorý si môžeš prispôsobiť presne podľa svojich predstáv. Je to jednoducho účes do každého počasia pre slobodného chlapa, ktorý je vždy o krok pred ostatnými.”

 Zdroj: fashionbeans.com