Vlasy a stajling

Čo by si mal jesť pre skvelé, silné a zdravé vlasy

blank

Rib eye steak. Príprava? Medium rare. T-bone steak, či u nás najpopulárnejší steak zo sviečkovice. Že to znie ako perfektná večera a nie recept na lepšie a kvalitnejšie vlasy? My tvrdíme, že to môže byť oboje!

Bielkoviny v steaku, a s nimi aj niektoré ďalšie kľúčové živiny, ktoré obsahuje, dokážu výrazne zlešiť kvalitu tvojich vlasov.

Čo však myslíme pod slovom “lepšie”? Myslíme tým typ vlasov, ktoré sa prirodzene lesknú, zatiaľ čo vystupuješ zo  svojho štýlového auta pred drahou reštauráciou, a kľúčiky zľahka hodíš vítajúcej obsluhe pri dverách, aby ti ho zaparkovala

Steak, samozrejme, nie je jediná odpoveď pre dosiahnutie lepších vlasov. Môže to však byť jedným z krokov, ako zlepšiť kvalitu tvojich vlasov zvnútra, namiesto neustáleho hľadania nových kozmetických a stylingových produktov (nie, že by na tom bolo niečo zlé), a pokusom zlepšiť vhľad vlasov výlučne pred zrkadlom.

Ak si čítal náš článok o potravinách, ktoré pomáhajú predchádzať vypadávaniu vlasov, tak už vieš, že to, čo jeme, má výrazný vplyv aj na kvalitu a zdravie našich vlasov. Nie nadarmo sa hovorí, že v zdravom tele je aj zdravý duch, a my v BEGENTLEMAN jendoznačne tvrdíme, že aj zdravé vlasy!

proteiny-steak

Pre silnejšie vlasy: proteín je nevyhnutný

Silné vlasy sú skvelé vlasy, predovšetkým preto, že silný vlas narastie dlhší, vyzerá hrubší a neláme sa.

Vyvážená strava s dostatočným množstvom bielkovín tak posilňuje nie len tvoje svaly, ale aj vlasy. Našťastie, muži si dnes už vačšinou uvedomujú nevyhnutnosť príjmu bielkovín v strave, obzvlášť keď vedú aktívny životný štýl a pravidelne športujú či cvičia.

Platí to však aj pre ženy, ktoré si hlavne na Slovensku ešte stále často myslia, že z vyššieho príjmu bielkovín im nejakým zázrakom narastú svaly a tým stratia svoju ženskosť.

Nie je to pravda, a aj pre ženy platí, že by mali prijať nejaké bielkoviny s každým jedlom počas dňa- keď už pre nič iné, tak aspoň pre to, že bielkoviny udržujú vlasové folikuly pevné a silné.

Odporúčané zdroje kvalitných bielkovín sú hydina, ryby, strukoviny, orechy a na tráve chovaná hovädzina.

Vitamin-B_almonds-1

Pre zdravé vlasy: nepodceňuj B vitamín

Určite si už niekde počul, že pri vypadávaní vlasov a podpore rastu nových sa odporúča užívať biotín– známy ako vitamín B7, či niekedy aj mätúco ako vitamín H (z anglického slova “hair”, teda vlasy).

Biotín sa často odporúča aj ako kľúčový vitamín na podporu rastu brady, aj keď jeho účinky samé o sebe nie sú moc presvedčivé, aspoň z vedeckého hľadiska.

V tom, či samotný biotín dokáže pomôcť kvalite vlasov a u mužov aj brady, prípadne ich samotnému rastu, sa dodnes nevedia zhodnúť ani mnohí experti a vedci, ktorí túto problematiku dlhodobo skúmajú.

Skupina B vitamínov, známa ako B- komplex, je však nesmierne dôležitá pre zdravý vzhľad nielen vlasov, ale aj pleti. Problém je, že čím sme starší, tým menej B vitamínov si naše telo dokáže vytvoriť samé a vzniká tak potreba ich suplementácie.

B vitamíny sú pritom nevyhnutné, nakoľko práve ony tvoria základ našich vlasových buniek. Medzi skvelé zdroje B vitamínov patria orechy, vajíčka, ovsené vločky alebo sladké zemiaky (batáty).

spinach-walnut-salad-46370-1

Pre plné a prirodzene lesklé vlasy: bunky sú základ 

Stopový minerál kremík bol už niekoľko krát pozitívne spojený so zdravým rastom vlasov (a tiež zrýchľuje hojenie zlomených kostí). Kremík totižto spevňuje spojivové tkanivo v našom tele, vrátane vlasov.

Skvelým zdrojom na doplnenie kremíka sú uhorky, zelené fazuľky, cícer, jahody, mango, zeler a pór.

A keď už sme pri téme zeleniny, kedykoľvek, keď sa bavíme o zdravých a silných vlasoch, nechtoch či peknej pleti, nedá sa obísť dôležitosť prijímania dostatočného množstva antioxidantov.

Potrebujeme totiž prijať dostatočné množstvo živín, ktoré nám pomáhajú brániť sa pred voľnými radikálmi zo slnka a znečistenia vzduchu, ktoré následne oslabujú naše bunkové membrány.

Okrem anioxidantov k ním patria aj omega-3 mastné kyseliny a najlepším zdrojom sú plody mora, za studena lisované prírodné oleje a zelená listová zelenina.

Pridaj si tak na večeru k tomu steaku aj za hrsť čerstvého špenátu preliateho lyžičkou oleja z ľanových semienok.

Poďakujú sa ti nie len tvoje vlasy.

pivo

V zdravom tele – zdravé vlasy

V neposlednom rade sú kroky, ktoré by si mal spraviť pre lešie absorbovanie všetkých týchto dobrých potravín, ktoré pre lešie vlasy konzumuješ. Náš tráviaci systém totiž obsahuje ako dobré, tak aj zlé baktérie, pričom naším cieľom je, samozrejme, zvýšiť tie dobré baktérie, ktoré nám pomôžu stráviť všetky živiny čo najlepšie a najefektívnejšie.

Najlepším zdrojom sú probiotiká a fermentované potraviny ako miso, kimchi, kefír či acidofilné mlieko. Skvelou správou na záver je, že medzi probiotickú bombu patrí aj pravá slovenská nepasterizovaná bryndza či žinčica.

Ak sa pýtaš, či pod fermetovanými potravinami myslíme aj pivo, tak nefiltrované, nepasterizované a bez pridaných prísad jednoznačne áno!

My dnes v BEGENTLEMAN tíme preto na večeru volíme šťavnatý medium-rare steak so špenátovým šalátom a poctivým remeselným pivom k tomu. Kto sa k nám pridá?

 

Zdroj: menshealth.com