Brada

Brada robí mužov nielen príťažlivejšími, ale aj zdravšími, tvrdí vedecká štúdia

blank

Brady sú momentálne v kurze a nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo v najbližšom obodbí zmeniť. Prave naopak, blíži sa november, mesiac spojený s charitatívnou akciou No Shave Movember, ktorá ma za cieľ šíriť medzi mužmi osvetu nielen o rakovine prostaty. Dá sa preto očakávať, že po horúcich letných mesiacoch spolu s jesenným ochladením pribudne v našich uliciach ešte viac štýlových bradáčov.

So všeobecnou popularitou brady ako životného štýlu, spôsobu vyjadrenia vlastnej osobnosti či jednoducho len lenivosti oholiť sa- ktorá je však momentálne v spoločnosti nie len akceptovaná, ale aj chápaná- začal fenomén brady postupne zaujímať aj vedcov a výskumníkov z rôznych kútov sveta. Najviac však, zdá sa, v Austrálii.

O tom, že brady robia mužov atraktívnejších a mužnejších sa už toho popísalo na rôznych miestach, väčšinou však išlo o subjektívne pocity či osobné skúsenosti mužov, ktorí si nechali nejaké tie fúzy, či strnisko narásť.

Štúdia, ktorú v roku 2013 vykonali na University of New South Wales v austrálskom Sydney si dala za cieľ zistiť, či je na týchto tvrdeniach skutočne niečo pravdy. Výsledky samozrejme neprekvapili, a muži, ktorí disponovali hustejším strniskom až výrazne hustou, upravenou bradou boli ženami v štúdii označení nielen za atraktívnejších v porovnaní s oholenými mužmi, ale aj mužnejších a zdravších. Mužom s plnou bradou boli zároveň pripisované aj lepšie rodičovské zručnosti.

Zistenia však, (ne)prekvapujúco, neplatia na mužov, ktrorí si nechávajú iba fúzy, respektíve knír. Pokiaľ hrdo pestuješ fúzy a máš pocit, že sa zistenia o atraktivite mužov s bradou na teba nevzťahujú, bude pravdebodobne lepšie fúzy oholiť, alebo radšej zapustiť plnohodnotnú bradu. Minimálne aspoň z vedeckého hľadiska.

2015-02-05-BeardMakesYouLookHotterWeKnowMemes

Okrem toho,  že nás brada robí atraktívnejších však veda naznačuje, že nás robí aj zdravších. Objavujú sa indície, že fúzy dokážu efektívne zachytávať alergény, prach, baktérie a iné nečistoty, ktoré by si inak našli cestu do našich dýchacích ciest a následne spôsobili nemalé problémy ako infekcia či zápal hrdla, alebo astmatický záchvat.

Čo sa týka prenosu baktérií, tu treba ešte povedať že pravidelné holenie prispieva nielen k poraneniam pokožky, zarastajúcim chĺpkom a podráždeniam, ale dosť často aj k tvorbe vyrážok a akné. Zapustením brady tak pravidelné holenie vypadne z tvojho zoznamu povinností a nepríjemné vyrážky môžu časom úplne zmiznúť. Podľa nás win-win situácia, čo povieš?

Nezabudni sa však o svoju bradu dôkladne starať a udržiavať ju v čistote. Pravidelné umývanie kvalitným šampónom na bradu by malo byť preto úplnou nevyhnutnosťou.

blank

Medzi najväčšie výhody brady však patrí jej schopnosť ochrániť tvoju pokožku až od 90-95 % nebezpečného slnečného UV žiarenia.

Táto austrálska štúdia výskumníkov na University of Queensland totiž ukázala, že hustá, približne osem centimetrová brada poskytuje pokožke rovnakú ochranu ako krémy na opaľovanie s ochranným UV faktorom SPF 21. Čím je následne brada kratšia, respektíve redšia, tým je jej level UV ochrany prirodzene nižší. Strnisko poskytuje rovnakú ochranu ako hladko oholená pokožka, a teda žiadnu.

Brada nás tak chráni nie len pred spáleninami, ale aj pred rakovinou kože, rýchlejším starnutím a tvorbou vrások, výskytom akné ako aj pred rôznymi infekciami dýchacích ciest či hrdla. A ako bonus nás robí v očiach žien aj atraktívnejších a mužnejších, a to všetko je ešte aj podložené renomovaným výskumom.

No nevieme ako ty, ale my žiletky najbližšiu dobu jednoznačne odkladáme.

Pre čo najhustejšiu, najmužnejšiu a najatraktívnejšiu bradu však netreba zabúdať na starostlivosť o ňu, a okrem už spomenutého šampónu na bradu by si nemali zabúdať ani na jej výživu.

Kvalitné oleje na bradu s vôňami od výmyslu sveta, balzamy na bradu na hydratáciu a uprávu či vosky na bradu na jej tvarovanie zabezpečia, že tvoja brada bude vždy v centre pozornosti akejkoľvek spoločnosti.

Zdroj: mensxp.com, huffingtonpost.com, independent.co.uk, youtube.com