Brada

Movember: mesiac fúzov, brady a mužského zdravia

blank

Rok prešiel ani nevieme ako a najväčšia charitatívna akcia zameraná na mužov a naše zdravie- Movember, je späť. Spojením slov moustache (anglicky fúzy) a november tak opäť prichádza mesiac fúzov, brady, fundrasingu a predovšetkým osvety o rakovine prostaty, semenníkov a duševnom zdraví- zákernej trojici, na ktorej následky ročne umierajú stovky tisíc mužov po celom svete.

Movember vznikol v austrálskom meste Melbourne v roku 2003. V tichom bare zvanom Gypsy Bar v malej melbourneskej štvrti Fitzroy sa stretávajú dvaja dlhoroční kamaráti Travis Garone a Luke Slattery. Objednávajú si, ako inak, pivo, a po úvodnej debate o športe sa téma zvrtne, trochu prekvapujúco, na módne trendy a ich pravidelné opakovanie sa v priebehu rokov. Po vypití neznámeho počtu pív sa rozhodli, že na scénu vrátia fúzy- módny trend minulého storočia, ktorý sa však vrátiť na výslnie dovtedy vytrvalo odmietal.

Inšpirovaní ženami, ktoré v tom období šírili osvetu o rakovine prsníka, rozhodli sa, že ich akcia bude zameraná na problém mužského zdravia, ktoré nikto verejne nerieši– konkrétne rakoviny prostaty. Tak sa zrodili pravidlá Movembra, ktoré platia dodnes.

blank

V prvý rok sa akcia konala iba v Austrálii a zapojilo sa 30 Mo Bros- registrovaných „bratov“, ktorí akciu oficiálne podporujú. Vyzbierali presne nula dolárov.

V minulom roku bola nadácia Movember Foundation na 49 mieste z top 500 mimovládnych organizácií na svete. V Austrálii financuje trojdielny seriál na stanici ABC, zameraný na mužnosť, rodové stereotypy a problém samovrážd, z ktorých 3 zo 4 obetí sú muži. Do Movembra 2017 sa oficiálne zapojilo 21 krajín od Austrálie cez Južnú Afriku a USA až po Singapur.

Od roku 2003 sa do Movembra zaregistrovalo viac ako päť a pol milióna Mo Bros a Mo Sistas a nadácia z vyzbieraných donácií financovala vyše 1 200 projektov zameraných na mužské zdravie, ktoré si môžeš všetky pozrieť na oficiálnej webstránke nadácie.

A príbeh pokračuje každým rokom ďalej.

Do tohto medzinárodného hnutia sa ako ambasádor Movembra na Slovensku zapájame aj my- BEGENTLEMAN. V priebehu celého novembra ti budeme prinášať články zamerané na tri najväčšie a najproblematickejšie oblasti zo zdravia mužov- rakoviny prostaty, rakoviny semenníkov a problémy duševného zdravia ako sú depresia a alarmujúce číslo samovrážd, ktorých počet neustále stúpa po celom svete.

Do Movembra sa však môžeš zapojiť aj ty. Ako? Je to naozaj jednoduché, stačí napríklad:

  1. Nechaj si narásť fúzy– ak sa fúzov bojíš, nechaj si narásť celú bradu. Základné pravidlo je to najdôležitejšie- prvý novembrový deň musí byť dohladka oholený.
  2. Športuj- muži na celom svete umierajú v priemere o 6 rokov skôr ako ženy, pričom väčšine z týchto úmrtí sa dá zabrániť. Niekedy stačí tak málo, ako zmena životného štýlu. Daj si za cieľ zabehnúť- alebo prejsť peši aspoň 60 kilometrov počas celého novembra– to je 10 km za každý rok, ktorý sa už tí menej šťastní z nás nedožijú. To sú 2 kilometre denne.
  3. Zorganizuj charitatívnu akciu, vyzbieraj peniaze alebo sa zaregistruj a priamo daruj nejakú čiastku nadácii na ich oficiálnej stránke www.movember.com. Počíta sa každé euro 🙂

Pri príležitosti Movembra sme pre teba okrem iného pripravili aj komplexný e-book o brade, v ktorom sa dočítaš všetko, od toho ako ju zapustiť, cez to ako podporiť jej rast a následne sa o ňu starať, až po zaujímavosti a fakty, ktoré si o brade možno vôbec nevedel. Stiahnuť si ho môžeš zadarmo na nasledovnom odkaze:

Zdroj: movember.com