Vlasy a stajling

Účes zo seriálu Peaky Blinders: ako ho dosiahnuť a učesať

blank

Prvotriedne herecké výkony hviezd ako Tom Hardy a Cillian Murphy, dokonale napasované obleky a dnes už ikonické účesy, seriál televízie BBC Peaky Blinders zaujal okamžite po odvysielaní prvých častí v roku 2013. Príbeh sleduje gangsterskú rodinu kriminálnikov v Birminghame, šplhajúcich po sociálnom rebríčku tesne po skončení prvej svetovej vojny. Takmer okamžite sa stal jedným z najštýlovejších vecičiek televíznej produkcie, avšak nie všetci boli stotožnení s dnes už ikonickými účesmi, ktoré surový gang v druhom najväčšom meste Britskej ríše nosí.

Hlavnej dizajnérke a stylistke Laure Schiavo, ktorá “Peaky Blinders účes” pre seriál vymyslela vraj trvalo približne týždeň, kým dotyčných hercov presvedčila navštíviť svojich barberov a nevypýtať si to čo vždy. Údajne to bol herec Iddo Goldberg, predstaviteľ komunistického aktivistu Freddieho Thorna, ktorý išiel pod britvu ako prvý a zlomil tak aj ostatných predstaviteľ gangu Peaky Blinders aby ho nasledovali.

Hlavná inšpirácia na agresívny undercut, ktorý si dnes hrdo pýtajú muži v barbershopoch po celom svete vraj prišla z knihy Darebáci ako my (Crooks Like Us) od Petra Doyla, zbierky portrétov kriminálnikov vytvorených políciou v austrálskom Sydney z 20tych a 30tych rokov minulého storočia, avšak čiastočne bol účes inšpirovaný aj armádnymi účesmi z minulosti, čím vzdáva hold dávnym dobám.

Zatiaľ čo kostými, charakteristické dlhými kabátmi a štýlovými baretkami sa pochopiteľne stali obľúbené aj medzi fanúšikmi seriálu a rýchlo zaplavili ulice nielen britských miest, úspech účesov s kontrastne vyholenými bokmi a dlhými vlasmi navrchu prevapil aj ich samotnú autorku, Lauru Schiavo. Podľa jej slov totiž počas nakrúcania prvej série chceli herci nosiť medzi jednotlivými scénami čiapky, aby ich náhodou niekto nevyfotil s tak radikálnym účesom. Dnes sa na tom smeje, pretože podobný účes nosí takmer každý a chlapci vraj bez problémov splynú s davom.

Lákadlom účesu Peaky Blinders je predovšetkým zvýraznená štruktúra tváre a/alebo brady vďaka extrémne krátkym bokom a zadu hlavy a z toho vyplývajúci kontrast medzi dlhými vlasmi navrchu, ktoré sú individuálne nastajlované podľa typu vlasov a hlavy daného človeka. V praxi sa tak jedná o účes, ktorý okamžite zaujme. Rovnako pomohla aj skutočnosť, že rôzne typy účesu undercut a fade (čítaj fejd) boli už vtedy obľúbené medzi barbermi po celom Anglicku a dnes z techniky ich strihania napríklad každý rok súťažia aj najlepší slovenskí barberi.

blank

Čo je to vlastne účes Peaky Blinders?

Keď prvýkrát stretávame hlavu začínajúcej mafiánskej rodiny Thomasa Shelbyho (Cillian Murphy), zrovna sa vrátil do rodného Birminghamu potom, ako si prešiel zákopovým peklom vo Francúzsku. Jeho účes pôsobí až agresívne oddelene, je krátky a vyzerá ostro až prísne a nápadito pripomína účesy, ktoré koncom 19teho storočia nosili anglickí hooligans- futbaloví výtržníci a chuligáni.

Kým väčšina postáv seriálu Peaky Blinders nosí extrémne krátko vystrihané boky a zad hlavy, štýl účesu na vrchu má každý prispôsobený tak povediac priamo na seba. Niekto nosí Peaky Blinders účes vyčesaný nabok, iný s textúrovaným francúzskym cropom, kým ďalší má navrchu nastajlovaný quiff alebo ho jednoducho dlhé vlasy ulízané dozadu- takzvaný slick-back. Práve táto všestrannosť a rôznorodosť účesu Peaky Blinders je pravdepodobne ďalším dôvodom, prečo sa tento účes stal takým populárnym

Rovnako dôležitá je aj mentalita gangu, a teda pocit spolupatričnosti k sociálnej skupine. V povojnovej dobe, kedy sa seriál Peaky Blinders odohráva si totiž ľudia bežne holili hlavy nakrátko pre rozšírené vši. Áno, presne tak. Tento pôvodne hipstermi obľúbený účes, ktorý dnes patrí medzi najčastejšie volený strih na svete má svoj pôvod v ponurej praktickej funkcii ktorú plnil- zabrániť šíreniu vší medzi vojakmi na bojových frontoch a chudobou zasiahnutej väčšej časti obyvateľstva industriálnych miest.

Skutočným dôvodom pre ktorý sa však Laura Schiavo definitívne rozhodla pre tento typ účesu však opäť plynul z praktickosti. Keďže v tej dobre tvorili baretky základ outfitu gangu Peaky Blinders, jej cieľom bolo dosiahnuť zamenitosť jednotlivých postáv kým mali na sebe baretky, keďže všetci nosily rovnako krátko ostirhané boky hláv, a jednotlivé postavy mali byť zreteľné až keď svoje baretky z hlavy zložili. Táto zamenitosť postáv by totiž pravdepodobne sťažila prípadným svedkom možnosť identifikovať jednotlivých členov gangu v prípade, že by ich prichytili pri čine.

blank

Ako si ho vypýtať

Dôkladné poznanie jednotlivých postáv by malo byť určitým indikátorom o tom, ktorý typ tohto účesu bude najlepší pre tvoj typ vlasov. Peaky Blinders je dnes tak populárny seriál, že tvoj barber bude pravdepodobne určite vedieť, čo od neho chceš, avšak základom je pýtať si oddelený undercut bez fadeu.

Keďže ti barber bude boky strihať bez fadeu, musíš byť pripravený na to, že ich budeš mať ostro skrátene až po vrch hlavy na rovnakú dĺžku a nie postupkou do stratena. Rovnako si premysli, či budeš chcieť vlasy na vrchu česať dozadu, nabok alebo dopredu na čelo- pri každom totiž treba vlasy strihať inak aby bol účes vyvážený a perfektne spolupracoval s tvojimi črtami tváre.

Arthur Shelby (Paul Anderson), zrejme najnásilnejšia postava seriálu, má aj najextrémnejší undercut. Pre dosiahnutie jeho účesu by si mal mať naozaj dlhé, rovné a jemnejšie vlasy, ktoré si potom učešeš dozadu. Hlava rodiny Tommy, ktorý sa snaží pôsobiť ako rešpektovaná tvár rodinného biznisu, zase zvolil trochu ľahší, textúrovaný crop dopredu cez tvár a následne učesaný na bok. Mladší John Shelby (Joe Cole) si svoj účes na vrchu hlavy rozdelil rovno do krátkych vlniek.

blank

Ako ho učesať

Za predpokladu, že nebudeš svoj Peaky Blinders účes schovávať pod baretkou či inou šiltovkou, úspech zvoleného účesu, ako sme už naznačili, bude záležať od typu tvojich vlasov. Ak máš rovné vlasy, ktoré sa nijako nevlnia a sú dostatočne dlhé, najlepšie spravíš ak si ich vyčešeš pomádou alebo voskom dozadu. V prípade, že ich máš skôr kratšie alebo ti začínajú rednúť, zvoľ matnú pastu a učeš si ho na stranu alebo ofinou hore.

Ak sú tvoje vlasy dostatočne husté, stredne dlhé a mierne sa vlnia, opäť zvoľ matnú pastu alebo krém a choď do cropu.

Prípadne, že sa rozhoduješ podľa jednotlivých postáv, tak na Arthura alebo Johna potrebuješ skôr pomádu, ktorá vlasom dodá lesk aj silnú fixáciu a na Tommyho zas väčšiu textúru, ktorú dosiahneš ľahším matným produktom.

V prípade, že máš záujem vyskúšať nejakú variáciu tohto populárneho účesu, neváhaj navštíviť náš BEGENTLEMAN BARBER & STORE v bratislavskom Sky Parku, kde môžeš využiť všetky naše prvotriedne služby prispôsobené presne podľa tvojich individuálnych potrieb.