Vlasy a stajling

Ako si vybrať správny účes podľa typu tvojej tváre

blank

Rovnako ako oblečenie, ani všetky účesy nepasujú každému. Avšak na rozdiel od oblečenia, zlý účes si tak jendoducho večer nevymeníš. Práve preto je dobré vedieť- a to ešte predtým, ako navštíviš svojho barbera, ktorý typ účesu sa ti prirodzene hodí na základe tvojho typu tváre.

Koniec-koncov, trochu dlhšie vlasy sem, a mierne kratšie tam, častokrát rozhoduje o tom, či je tvoj nový účes super alebo, naopak, úplná katastrofa.

Ako zistím svoj typ tváre?

Podľa čoho ale zistíš svoj typ tváre? Znie to trochu zložito, no v skutočnosti je to jednoduché. Všetko, čo budeš potrebovať, je meter na meranie a pero s papierom, kde si namerané výsledky zapíšeš.

 1. Čelo: odmeraj si dĺžku svojho čela vodorovne od začiatku jedného obočia až po koniec druhého.
 2. Líca: odmeraj si krížom svoje líca, počnúc a končiac pod špičkou vonkajšieho rohu každého oka
 3. Čeľusť: odmeraj si dĺžku spodnej čeľuste od špičky svojej brady až pod ucho, kde sa čeľusť začína nakláňať nahor. Vynásob toto číslo dvomi, aby si dostal výslednú hodnotu pre celú čeľusť.
 4. Dĺžka tváre: odmeraj si dĺžku tváre od vlasov až po špičku brady.

Keď si dokončil s meraním, pozri sa na najväčšiu nameranú hodnotu a porovnaj si výsledok s týmito siedmimi najčastejšímu typmi tváre, aby si zistil, do ktorej kategórie spadá ten tvoj.

 • Oválny typ tváre: dĺžka tváre je väčšia ako šírka líc, a zároveň čelo je väčšie ako čelusť. Uhol brady je viac zaoblený, než ostrý.
 • Obdĺžnikový typ tváre: najväčšia hodnota je dĺžka tváre. Čelo, líca a čeľusť majú približne rovnakú veľkosť.
 • Trojuholníkový typ tváre: čeľusť meria viac ako líca, ktoré zase merajú viac, ako čelo.
 • Okrúhly typ tváre: líca a dĺžka tváre majú približne rovnaké miery a sú väčšie ako čelo a čelusť, ktoré takisto merajú približne rovnako. Uhol brady je jemný a oveľa menej výrazný.
 • Srdcový typ tváre: čelo meria viac ako líca a čeľusť. Brada je špicatá.
 • Štvorcový typ tváre: všetky miery sú viac-menej podobné. Uhol brady je viac ostrejší ako zaoblený.
 • Diamantový typ tváre: najviac meria dĺžka tváre. Potom nasledujú líca, čelo a najmenšia je čeľusť. Brada je špicatá.

Účesy pre oválny typ tváre

blank

Čo je pri ženách vnímané ako výhra v genetickej lotérii, pri nás mužoch nepôsobí úplne mačovsky. Napriek tomu je oválny typ tváre skvelý základ na experimentovanie. Symetrický a s dobrými proporciami, oválny typ tváre je relatívne neutrálny a preto sa hodí ku vačšine účesov. Výber je teda na tebe, aj keď pre dokonalý účes na mieru by si mal určite zohľadniť ešte typ svojich vlasov.

Napriek tomu, existuje pár drobností, na ktoré sa môžeš sústrediť aby si oválnosť svojej tváre čo najviac “optimalizoval”. Kľúčom k najlepšiemu účesu pri oválnych tvárach je ofina. Ak teda nejakú máš, snaž sa ju držať mimo čela- a teda buď vyčesanú dohora alebo nabok. Nejaký objem nikdy neuškodí a ofina učesaná dohora alebo nabok dodá oválnej tváre trochu ostrejšie línie, čo je presne to, čo tento typ tváre potrebuje.

Najidálnejší účes je tak klasický s kratšími bokmi a dlhšími vlasmi navrchu, ideálne učesaný nabok s viditeľnou cestičkou.

Takisto by si sa mal vyhnúť aj účesom vyčesaným dopredu, ako je francúzsky crop, quiff či fauxhawk. Tieto účesy využívaju hlavnú hmotu vlasov vpredu a na čele, čo naopak zjemňuje línie tváre a ešte viac zvýrazní jej oválnosť.

Oválna tvár má ale zase výhodu v tom, že neobsahuje žiadne disproporcie, ktoré by bolo treba zakryť alebo opticky opraviť bradou. Ak teda preferuješ hladké oholenie, prípadne len krátke strnisko, práve pri oválnom type tváre bude vyzerať najlepšie. Naopak, väčšia brada nemusí vypáliť práve podľa predstáv.

blank

Účesy pre štvorcový typ tváre

blank

Považovaný za ideál mužnosti, štvorcový typ tváre je charakteristický čeľusťou ostrou ako britva, rovnomernými proporciami a celkovo ako keby vyrezaným vzhľadom.

Podobne ako oválna, aj štvorcová tvár je výborný základ pre väčšinu strihov a dostatočne všestranná pre veľmi krátke aj relatívne dlhé účesy– od buzz cutu cez cropy až po quiff. Vždy si ale pamätaj, že čím kratšie vlasy budeš mať, tým viac budeš pôsobiť ako nakreslený- čo však určite nemusí byť na škodu.

Klasické, elegantné a uhľadené účesy pracujú so štvorcovým typom tváre najlepšie, takže poctivý fade, cestička či krátke vrstvy budú najlepšia voľba. Takisto nič nepokazíš ani jemným strniskom, práve naopak, na rozdiel od plnej brady vhodne doplní tvoje ostré hrany bez toho, aby ich opticky odstraňovalo.

blank

Účesy pre obdĺžnikový typ tváre

blank

Najdlhšia zo všetkych typov, obdĺžniková tvár spadá niekde medzi oválnu a štvorcovú, avšak vyžaduje si už mierne vyladený účes, ktorý zabezpečí, aby tvoja tvár nevyzerala dlhšie, ako naozaj je.

Práve pri dlhej obdĺžnikovej tvári je dôležité vyhnúť sa účesom s kratšími bokmi a dlhšími vlasmi navrchu, keďže práve tie tvár ešte viac predĺžia. Najlepšia voľba je teda účes, ktorý je proporčnejší ako na bokoch, tak aj navrchu, a s prechodmi pracuje citlivejšie, bez výraznejšieho oddelenia.

Ideálne sú teda účesy, ktoré vlasy učešú buď nabok, alebo dopredu na čelo, vďaka čomu pridajú na šírke, takže tvoja tvár nebude pôsobiť ešte užšie, ako naozaj je.

Nakoniec si vždy pamätaj, že dlhá brada predlžuje tvár, takže ak sa ti nechce holiť, najlepšia voľba bude kratšie strnisko.

blank

Účesy pre okrúhly typ tváre

blank

Okrúhla tvár so zaoblenou bradou a žiadnymi očividnými líniami či uhlami najviac zo všetkého potrebuje trochu symetrie. Ak máš práve okrúhly typ tváre, tvojim hlavným cieľom by malo byť dosiahnuť jej zaštvorcovanie.

Keďže okrúhle tváre nemajú vela prirodzených uhlov, ilúziu štvorcového tvaru musíš dosiahnuť správne zvoleným účesom. Účes s dlhšími vlasmi navrchu a krátkymi alebo žiadnymi bokmi sa ti hodí najlešie, rovnako, ako aj dlhšie ofiny vyčesané nahor.

U svojho barbera si preto pýtaj napríklad pompadour, quiff alebo fauxhawk. Rovnako tak zváž zahodiť žiletku a zapusť bradu. Poriadna brada typu Dana Bilzeriana vyzerá nielen mužne sama o sebe, ale aj opticky odstráni oblú bradu ostrými hranami. A to je presne to, čo chceš.

blank

Účesy pre diamantový typ tváre

blank

S úzkou bradou a obočím a šírkou na lícach, diamantový typ tváre je netypický, až vzácný. Práve preto si vyžaduje aj špeciálnejšiu pozornosť zo strany barbera, pričom správne zvolený účes v kombinácii s týmto typom tváre vyústi do skutočného diamantu.

Najlepšia voľba sú účesy, ktoré pridávajú šírku na miestach, kde chýba najviac- v tomto prípade sú to predovšetkým čelo a brada. Ofina, ktorá pridá textúru na čelo, alebo dlhé vlasy, ktoré si vieš zachytiť za uši, vedia spraviť pri diamantových tvárach zázraky, pretože prirodzene zvýrazňujú jej kostné línie.

Rozhodne sa však vyhni až príliž krátkym bokom, ktoré v kombinácii so širokými lícami len zväčšia tvoje uši.

blank

Účesy pre srdcový typ tváre

blank

Široká na spánkoch a vlasoch, postupne zužujúca smerom k brade- srdcová  tvár, podobne ako diamantová, nepatrí medzi najbežnejšie. Rovnako tak však potrebuje vyhrať sa s pár optickými ilúziami, ktoré jej dodajú lepšie proporcie.

Vyhni sa preto krátkym, priliehavým účesom, ktoré len zbytočne zvýraznia odhalené neporporčné línie srdcového typu tváre spôsobené širokým čelom a úzkou bradou. Radšej si nechaj vlasy trochu podrásť a choď do stredne dlhých až dlhých účesov, ktoré decentne zjemnňujú agresívne tvary čela.

Kľúčová je pri srdcovej tvári aj brada, ktorá dodá veľmi potrebnú hmotu v dolnej časti tváre. Podobne ako pri diamantovom type tváre, brada pomáha aj srdcovému typu tváre dostať určitú plnosť v jej spodnej časti a vyvážiť tak široké čelo a vrchnú čast hlavy.

blank

Účesy pre trojuholníkový typ tváre

blank

Vďaka jej úzkemu čelu a širokej brade, trojuholníkový typ tváre si vyžaduje presne opačný prístup, ako srdcový.

Účes s dostatočným objemom je preto v tomto prípade absolútne kľúčový. Rozhodni sa preto pre dlhšie účesy s plnšími bokmi, ktoré ti pridajú trochu hĺbky a textúry.

Čo sa týka brady, najlepšie je ju úplne vypustiť a holiť sa krásne do hladka. Ak nechceš byť úplný holobriadok, maximum čo môžeš vyskúšať je jemné strnisko, ale aj to len na vlastné riziko. Veľkosť spodnej časti tváre je totiž v tomto prípade taka výrazná, že holiaci strojček a dostatok žiletiek by mali patriť medzi tvoju povinnú výbavu.

blank

Zdroj: fashionbeans.com