Brada

Ako si nechať narásť bradu

blank

Málo vecí vyzerá v dnešnom svete viac mužnejšie, ako brada. Mesačná brada, dvojmesačná brada, trojmesačná brada, polročná brada, ročná brada alebo len krátke, pravidelne upravované strnisko.

Bezohľadu na to, pre aký štýl sa rozhodneš a ktorý štýl sa ti hodí najviac v závislosti od tvaru tvojej tváre, brada nás chlapov odlišuje od žien a dáva nám možnosť vyjadriť svetu našu individualitu, našu túžbu odlíšiť sa od ostatných. Dáva nám možnosť vyjadriť určitú osobnú slobodu, že keď si bradu jednoducho môžme nechať narásť, tak prečo nie.

Chlap s bradou zároveň pôsobí atraktívnejšie na opačné pohlavie, čo nespôsobuje len výzor brady ako takej, ale aj vlastnosti, ktoré symbolizuje: odhodlanie, trpezlivosť, cieľavedomosť, záväzok.

V dnešnej dobe je málo mužov, ktorí sa aspoň niekedy nezahrávali s myšlienkou, že bradu zapustia. Ak medzi nich patríš aj ty, tento článok je presne pre teba. Neexistuje totiž lepší čas v roku na zapustenie brady, ako november. To, samozrejme, nie je pravda, bradu si môžeš zapustiť kedykoľvek, samotný autor tohto článku sa ju rozhodol zapustiť počas dovolenky v máji.

November je však vo svete bradáčov špeciálny- spája sa s ním charitatívna celosvetová akcia Movember, ktorá vznikla v Austrálii aby rozšírila medzi mužmi povedomie o zákernej rakovine semmeníkov a prostaty. No a samozrejme, november má aj praktickú výhodu- poriadne hustá brada totiž v zime nahradí akýkoľvek šál a ochráni ťa pred zápalom hrdla či dýchacích ciest. 

blank

Ako teda zapustiť poriadnu bradu, na ktorú budeš hrdý? Je to v skutočnosti veľmi jednoduché, a zároveň veľmi náročné- zahoď všetky žiletky, ktoré doma nájdeš a prestaň sa holiť.

Náročná časť, okrem počiatočného škrabania, spočíva v psychike. Veľa z nás má totiž určitú predstavu, ako by chcel, aby jeho brada vyzerala. Hustá, majestátna, tmavá brada, ktorá získa rešpekt a pohľady každého v okolí. Realita sa však veľakrát diametrálne odlišuje od očakávaní.

„Zo skúseností ako barber viem, že brada nikdy nerastie podľa očakávaní,“ tvrdí barber Matúš Čefo zo známeho bratislavského barber shopu MMG Freedom Barbers. „Každý z nás má inak rastúcu bradu, sú rôzne typy ako hustejšia alebo redšia. Samozrejme, existuje aj takmer nezarastujúca brada, takzvané perie,“ pokračuje odborník.

Ako teda na to? Aby tvoja nová brada naozaj vyzerala ako brada, potrebuješ ju nechať rásť. Ideálna doba síce neexistuje, avšak potrebné sú  minimálne štyri týždne bez akéhokoľvek zásahu.

Ak si však nemôžeš dovoliť nechať bradu mesiac rásť bez akéhoľvek zásahu, lebo nechceš, alebo nemôžeš, vyzerať ako bezdomovec, nezúfaj.

„Sú ľudia, ktorí sa napríklad tri mesiace neholia a potom prídu na úpravu a vysvetľujú mi ich predstavu. Moja teória však je, že chlapi by mali chodiť už od začiatku a od malého strniska, pretože tak bude vždy upravený a nebude navonok pôsobiť ako bezdomovec,“ hovorí ďalej barber Matúš Čefo.

Pokiaľ však plánuješ zapustiť vôbec vsvoju prvú bradu, a nemáš ani tušenie, akým smerom, a či vôbec, bude rásť, dopraj jej minimálne mesiac.  Ak nie si ani po štyroch týždňoch úplne spokojný, nechaj ju kľudne rásť až šesť týždňov.

Počas tohto obdobia ju len pozoruj, prípadne češ. V žiadnom prípade ju neskracuj ani nepristrihuj, len tak totiž budeš mať jasnú predstavu, aký typ brady ti genetika nadelila.

Poďme sa teda spolu pozrieť na jednotlivé fázy rastu brady.

Prvý týždeň

Pokiaľ si zvyknutý na dohladka oholenú tvár, prvý týždeň neholenia sa môže byť pre teba menší šok. Ako brada začne rásť, bude vyzerať divne a ty sám si budeš pripadať veľmi neprirodzene. Je to spôsobené, samozrejme, zvykom. Pokiaľ si celý život chodil nahladko, niet sa ani čomu čudovať. Preto je počas prvých dní podstatné odolať neustálemu pokušeniu oholiť sa.

Po asi treťom dni zarastania ťa začne tvoja nová brada škrabať. Niekedy možno až neznesiteľne. Opäť, platí, že je podstatné toto škrabanie vydržať. Toto je totiž fáza, kedy to aj na 90% odhodlaných ľudí vzdá, a s výhovorkou neznesiteľného škrabania svoj zárodok brady okamžite oholí. Nerob to a vydrž.

Takisto odolaj pokušeniam škrabať sa. Tvoja brada je momentálne vo fáze, kedy sú fúzy najostrejšie a pokožka na ne nie je zvyknutá. Akonáhle trochu podrastú, fúzy zmäknú a pokožka si zvykne. V tejto fáze však už škrabanie môžeš zmierniť kvalitným olejom, alebo balzamom na bradu, ktorý ju zjemní.  Keďže brada je ešte krátka, olej by nemal byť príliš mastný a balzam by mal mať tekutú konzistenciu. Ideálne je používať olej a balzam raz denne, napríklad každé ráno.

Druhý týždeň

Najdôležitejšia časť tohto týždňa je pozorovanie. Tvoja brada už totiž začne naberať reálny tvar a ty budeš vidieť, kde rastie husto, a kde je zas redšia. Tu je dôležité pamätať, že len veľmi málo chlapov má gény na to, aby si dokázali nechať narásť rovnomerne husté bradisko. Naopak, 90% chlapov má niekde na brade miesto, kde to rastie redšie, prípadne nerastie vôbec.

Nie je to žiadny problém, čím dlhšia tvoja brada bude, tým viac sa pospája a tým hustejšia sa bude zdať. V prípade, že chceš hustote zarastania pomôcť, používaj sérum na zahustenie brady na miestach, kde ti rastie redšie. Jeho kľúčovou zložkou je okrem aloe vera a panthenolu ricínový olej, ktorý má preukázané benefity pri podpore rastu vlasov.

Nezabúdaj aj naďalej používať kvalitný olej alebo balzam na bradu, aj v prípade, že ťa neznesiteľné škrabanie už prešlo. Čerstvá brada môže totiž spôsobiť dehydratáciu pokožky pod ňou, ktorá tak bude podraždená, červená a môže sa až šúpať. Olejom bradu nielen vyživuješ, ale hydratuješ aj pokožku pod ňou, čím ju udržíš v perfektnom stave a predídeš akýmkoľvek nepríjemnostiam.

Tretí týždeň

Gratulujeme, najťažšia časť je za tebou! Škrabanie by malo už dávno prestať a tvoja brada by mala mať jasný tvar. Ty by si už mali mať zároveň jasnú predstavu, kam sa bude tvoja nová pýcha ďalej uberať a ako bude ďalej rásť. Jej dĺžka by už mala byť dosť na to, aby si zvážil používanie šampónu na bradu. Nie je nutné ho používať každý deň, stačí dva- trikrát do týždňa, ideálne v sprche. Chceš predsa, aby tvoja nová pýcha bola čistá, jemná a voňala nielentebe, ale aj tvojej jemnejšej polovičke.

Štvrtý týždeň

Toto je čas, kedy by už všetko malo byť v perfektom stave, brada by mala vyzerať ako skutočná brada a všetky redšie miesta by mali byť aspoň naoko vyplnené. Teraz prichádza na rad rozhodnutie, či chceš bradu ďalej pestovať do dĺžky, alebo sa rozhodneš ju skrátiť a upraviť.Prípadne dáš prednosť inému štýlu, napríklad goatee- odporúčame ho obzvlášť v prípade, ak máš veľmi riedku bradu na lícach. Nech už sa rozhodneš akokoľvek, je najvyšší čas upraviť minimálne kontúry brady na lícach a krku, odporúčame preto návštevu barbera, avšak s trochou cviku to zvládneš aj doma v kúpeľni.

To jediné, čo na to potrebujete je strojček na holenie a priesvitný gél na holenie, aby si jasne videl, kadiaľ vedú kontúry tvojej novej brady.

blank

Ako sa o bradu ďalej starať

Brady sú síce v kurze, a dnes je oveľa viac spoločensky akceptované, keď chlap nejakú bradu pestuje. Treba však povedať, že ide v prvom rade o upravenú bradu. Aj pri brade totiž platí, tak ako pri všetkom ostatnom, že sa o ňu treba starať. 

Medzi základnú domácu starostlivosť patrí používanie oleja alebo balzamu na bradu. V prípade, že nevieš aký je medzi nimi rozdiel alebo ktorý sa ti hodí viac, odporúčame prečítať si náš starší článok, kde sa rozdielom medzi olejom a balzamom na bradu venujeme podrobnejšie.

Určite netreba zabúdať ani na jej umývanie a čistenie, šampón na na bradu by mal byť teda takisto samozrejmosťou. V prípade dlhšej brady býva často problém s jej uhľadenosťou, respektíve s nepoddajnosťou fúzov. Je preto dôležité bradu pravielne česať, aby si zvykla rásť v smere, ktorý ti najviac vyhovuje. Na držanie tvaru, respektíve jej tvarovaniu sú vhodné aj pevnejšie balzamy, alebo vosky. Tie tuhšie sú ideálne na úpravu a tvarovanie fúzov nad perou, tie jemnejšie na celú bradu.

Ak nevieš, čo všetko tvoja brada potrebuje, odporúčame túto skvelú krabičku kompletnej starostlivost o bradu, v ktorej za bezkonkurenčnú cenu dostaneš olej, balzam, šampónjemnejší vosk na úpravu a tvarovanie celej brady.

Okrem domácej starostlivosti by však bola škoda nevypadnúť aj do spoločnosti. Odporúčame tak navštívíť aj barber shop, alebo klasické holičstvo pre pánov.

Odborníci- barberi ti tam bradu nielen upravia, ale aj ochotne poradia, čo na ňu používať a v akom množstve.

No a ako často treba do takého barber shopu na úpravu chodiť? Barber Pacho z nášho BEGENTLEMAN BARBER & STORE v bratislavskom Sky Parku hovorí, že „ideálna doba upravovania je každý týždeň. Niektorí chlapi to však spájajú už aj so strihom, takže „pretrpia“ aj druhý týždeň bez úpravy, a táto doba sa nám tak predlžuje na dva týždne.“

Tak, úvod do tajov zapustenia brady a jej následnej starostlivosti by sme mali za sebou. Pôvodne mali byť súčasťou tohto článku aj tipy, ako sa dá rast brady urýchliť, čo kvalite brady pomáha a podobne, avšak to by už bolo na jeden článok naozaj priveľa. Pozrieme sa na to ale určite už v ďalšom článku.

Medzitým, ak by si mali nejaké otázky, prípadne ďalšie postrehy, ktoré môžu tisíckam chlapov tam vonku pomôcť a uľahčiť rozhodnutie zapustiť bradu, neváhaj sa s nami podeliť v komentároch.