Holenie

Základy holenia britvou

blank

Holenie britvou, bohužiaľ, nepatrí medzi každodenné záležitosti moderného sveta. Napriek tomu však britvy pôsobia na mužov akosi záhadne atraktívne, aj keď si sa ňou ešte nikdy nemusel holiť. Prirodzený rešpekt z britvy je pochopiteľný, stále však koluje aj množstvo skreslených informácii o tomto veľmi zaujímavom spôsobe holenia.

Na začiatku však treba povedať, že holenie britvou je predovšetkým o zážitku. Preto je dôležité, aby si už hneď pri prvej skúsenosti s ňou mal dobrý pocit, a neskončil napríklad na pohotovosti.

Kúp si kvalitnú britvu

Dobrý zážitok z holenia britvou stojí a padá pri samotnej britve. Pri výbere si preto daj naozaj záležať a investuj do kvality. Vyhnite sa lacným kúskom z Číny, Pakistanu, Vietnamu a podobne.

Kvalitná britva má nie len kvalitné ostrie ale aj rukoväť, ktorá ti zaistí pohodlný a pevný úchop. Vyberaj preto radšej značky, ktoré sú rokmi overené. Napríklad také nemecké značky Dovo, alebo Böker patria k absolútnej špičke a ich výberom rozhodne nič nepokazíš.

Zároveň sú tieto britvy pripravené na holenie okamžite po ich rozbalení z krabice. Áno počuješ správne. Nie každá britva je totiž pripravená od výroby hneď na holenie. Preto si dávaj pri výbere práve na toto pozor a radšej sa vždy informuj vopred u predajcu, napríklad aj cez náš live chat.

zaklady-holenia-britvou

Nehoľ sa iba britvou

Holenie niektorých časti tváre môže byt pre začiatočníka dosť problémové a stresujúce. Preto začni s britvou na lícach, kde je holenie najjednoduchšie a zvyšné časti tváre kľudne dokonči holiacim strojčekom, či žiletkou. Každým ďalším holením postupne pridávaj aj ďalšie časti tváre, ktoré oholíš britvou. Nie nadarmo sa hovorí, že pomaly ďalej zájdeš, a platí to aj v tomto prípade.

Nepodceňuj prípravu

Šťastie praje pripraveným, a preto by si ani pri holení britvou nemal zabúdať na dostatočnú prípravu pred holením. Zároveň aj pri holení britvou platia základné techniky a postupy pri holení, o ktorých sme už písali v starších článkoch.

S našimi tipmi súhlasí aj barber Lucas z našej bratislavskej prevádzky BEGENTLEMAN BARBER & STORE a tvrdí, že pred holením je najdôležitejšie, aby tvoje fúzy boli dostatočne mäkké. Vtedy sa totiž poddajú ostriu britvy jednoduchšie, a predídeš tak zbytočným poraneniam tváre.

“Ako zmäkčovač fúzov je v domácich podmienkach jednoznačne najlepšia teplá voda, a holiť sa treba určite po sprche. Klasický horúci uterák, ktorý dostaneš na tvár v barber shope to však úplne nenahradí,” pokračuje ďalej barber.

Štetka a mydlo na holenie sú základ

Kvalitná štetka na holenie nie je nikdy odveci, a tak ako sme písali v článku ako si vytvoriť dokonalú penu na holenie, tvorí základ pri klasickom holení. Pri holení britvou sa jej význam ešte zväčšuje, pretože britva potrebuje čo najklzkejší povrch, po ktorom bude prechádzať po pokožke.

Štetka dokáže tiež pomôcť aj pri citlivej pokožke a kožných problémoch, ako je napríklad akné, keďže pomáha odstraňovať odumreté časti pokožky.Vďaka tejto jemnej masáži tak štetka zanecháva pokožku mladistvejšiu a viac prekrvenú. Nepodceňuj preto tento proces a daj si na ňom naozaj záležať.

Pri správnom výbere kvalitnej štetky na holenie ti pomôže aj náš článok, v ktorom podrobne rozoberáme rozdiely medzi jednotlivými štetkami na holenie.

zaklady-holenia-britvou-2

Tréning robí majstra

Holenie britvou určite nie je jednoduchá záležitosť. Niekomu to ide lepšie, inému horšie, čo ale platí pre všetkých, je tréning. A nie iba jednou rukou. Je ideálne, priam až potrebné, používať obidve ruky. Zo začiatku ti to asi nepôjde, ale garantujeme, že po pár oholeniach to budeš vnímať ako súčasť rituálu.

Tvoje svaly a svalová pamäť si musí zvyknúť na tieto nové pohyby, čo znamená, že čím viac budeš cvičiť, tým lepšie ti to pôjde.

Nezabúdaj ani na správnu techniku holenia. „Tak ako pri holení strojčekom, aj pri britve platí, že sa musíš holiť v smere rastu fúzov. Za predpokladu, že sú fúzy dostatočne mäkké na oholenie, pohyb britvy v protismere rastu fúzov môže stále po tvári rozniesť rôzne baktérie, a pokožka je tak náchylnejšie na tvorbu vyrážok,“ tvrdí barber Lucas, a na záver dodáva jednoduchý tip, kedy toto pravidlo môžeš porušiť: „úplne na konci, keď už si oholený, a chceš aby tvoje oholenie vydržalo hladké čo najdlhšie, môžeš po lícach prejsť aj v protismere rastu fúzov. Tie však už musia byť oholené.“

Brúsenie britvy: ako to naozaj je?

Ako je spomenuté už v úvode, nie každá britva príde od výroby dostatočne nabrúsena na holenie. V praxi to znamená, že budeš musieť vyhľadať odborníka, ktorých na Slovensku bohužiaľ nie je veľa.

Môžem si teda britvu nabrúsiť sám? Určite ťa to láka, treba byť však opatrný, nakoľko je veľká pravdepodobnosť, že by si svoju novú, a hlavne drahú, britvu poškodil. V lepšom prípade domácim brúsením dosiahneš presný opak, a tvoja britva bude ešte tupšia, ako predtým.

Preto nechaj túto činnosť radšej na odborníka. Samozrejme časom a skúsenosťami si to budeš môcť vyskúšať a robiť to aj sám, ale zo začiatku to určite neodporúčame.

Posledným bodom je obťahovanie. Britvu by si mal obťahovať pred každým holením a ideálne aj počas neho. Obťahovaním britvu doostruješ pred veľkým finále, aby bolo holenie čo najpohodlnejsie a tvoj zážitok z neho čo najlepší.

Tip na záver

Na YouTube nájdeš nespočetné množstvo dobrých inštruktážnych videí o britvách a holení. Odporúčame si preto pozrieť čo možno najviac videí pred prvým použitím. Stačí zadať do vyhľadávania anglické spojenie straight razor a vybrať si z množstva ponúkaného materiálu.

Zdroj: razoremporium.com