Holenie

Ako sa správne oholiť 1: Príprava pred holením

blank

Pre väčšinu mužov je holenie neskutočne otravná činnosť, ktorú však musia robiť každý (druhý, tretí..) deň. Žijeme v rýchlej dobe, kde nikto nič nestíha a každý sa ponáhľa. Ranné alebo večerné holenie, ktoré prebieha asi nasledovným spôsobom: opláchnuť tvár, naniesť penu, oholiť a na konci aplikovať vodu po holení – môže ale niektorým mužom spôsobovať problémy. Podľa prieskumov vykonaných na mužoch holiacich sa viacčepelovými žiletkami, sú čísla nasledovné:

  • 24% mužov má nedostatočne hladké oholenie
  • 22% mužov má problémy so zarastajúcimi fúzami
  • 19% mužov trápi podraždená pokožka
  • 13% mužov sa pri holení žiletkou poreže

Pri pohľade na tieto čísla je jasné, že niekde robia muži chybu. Či už v príprave pred holením, pri holení samotnom, alebo starostlivosti po holení. Preto sme sa rozhodli pre vás pripraviť sériu článkov pod názvom Ako sa správne oholiť, ktorá bude slúžiť ako kompletný návod a zaručí ti nielen kvalitné oholenie, ale aj dokonalý zážitok pri návrate k niektorým klasickým, ale za to veľmi účinným technikám.

Holenie v sprche alebo po nej

Ako prvú a najzákladnejšiu vec odporúčame holiť sa buď priamo v sprche alebo hneď po nej. Tým dokážeš fúzy dostatočne pripraviť a zmäkčiť na holenie. Ak sa rozhodneš holiť po sprche, prepláchni si predtým párkrát tvár teplou vodou.

Ak sa nebudeš holiť v sprche a ani po nej, odporúčaný postup je nasledovný:

  1. umy si bradu mydlom a vyčisti si tvár čistiacim gélom, prípadne peelingom (face scrubom)
  2. opláchni si tvár párkrát teplou vodou (nie horúcou, tá vysušuje pokožku)
  3. na 30 sekúnd až jednu minútu si prilož na strnisko teplý uterák
  4. postup 2. a 3. zopakuj dvakrát (podľa tvrdosti tvojich fúzov)

Používaj štetku na holenie

Používanie štetky na holenie je ďalšou dôležitou súčasťou kvalitného oholenia. Pre tých z vás, ktorí toho o štetkách veľa nevedia, sme pripravili aj jednoduchý návod ako sa vyznať v štetkách na holenie.

Kvalitná štetka fúzy na tvári zdvihne, zatiaľ, čo pri ručnom nanášaní je efekt úplne opačný – fúzy sa vyhladia. Vďaka tomu je tak samotné holenie dokonalo hladké a pokožka trpí oveľa menej.

Nemusíš sa báť vysokej ceny, aj keď sú na trhu drahé kusy, tie lacné s diviačimi štetinami začínaju už od 9€. My však odporúčame radšej priplatiť za štetku z jazveca, s ktorou je nanášanie pohodlnejšie a príjemnejšie.

Štetka ti pri správnom používaní a starostlivosti vydrží päť až desať rokov, takže je to investícia na dlhšiu dobu.

Mydlo na holenie ako cesta do holiaceho raja

Prečo by som mal používať mydlo, keď si môžem kúpiť v drogérii obyčanú penu? Dôvodov je hneď niekoľko. Mimochodom, pojmom mydlo budeme v tomto odstavci označovať aj krém na holenie.

Pena na holenie, ktorú si možno  kupuješ v obchode obsahuje umelé, respektíve konzervačné látky, ktoré ju držia po celý čas v už napenenom stave a môžu pleť podráždiť. Kvôli tomu tak zase neobsahujú iné dôležité látky, ktorých absenciu potom pri holení cítiť, keďže žiletka nekĺže po pokožke dostatočne hladko.

Hlavnou zložkou mydla na holenie je glycerín, ktorý chráni pred vysušením pokožky a používa sa aj v hydratačných krémoch. To je jedným z ďalších dôvodov, prečo radšej používať mydlo na holenie.

Zatiaľ čo obyčajná pena tvár vysušuje, naopak, mydlo na holenie pokožku hydratuje. Zároveň ti zaručí lepšie kĺzanie tovjho obľúbeného holiaceho nástroja, či už to je žiletka, strojček alebo britva.

Správne vyšľahanie peny nie je žiadna veda. Musíš iba zistiť správnu konzistenciu peny, ktorá nemôže byť ani suchá, ale ani moc riedka. 

Olejčeky a krémy pred holením

Ak sú ti predchádzajúce veci známe a je to tvoja rutina, potom nasledujúcu časť článku kľudne preskoč. Ak ti aspoň jeden z týchto troch bodov nebol známy, potom odporúčame vyskúšať buď olej, alebo krém pred holením.

Názory v tejto oblasti sa líšia, niekto ich používa a odporúča, pre niekoho sú zbytočné. Odporúčame vyskúšať každý sám na sebe, ale pokiaľ si bez nich spokojný, netreba špekulovať a kľudne zostaň pri overenej klasike.

Budeme radi ak nám v komentároch napíšeš, čo najlepšie funguje pred holením pre teba. Máš z holenia vytvorený príjemný rituál, čas vyhradený len pre seba? Alebo ťa holenie otravuje a holíš sa len z nutnosti?

Zdroj: traditionalshaving.co.uk, youtube.com