Holenie

Čo je kamenec a prečo by si ho mal používať?

blank

Ak si sa už niekedy bol dať oholiť v skutočnom barbershope tak pravdepodobne vieš, že sa o teba dobre postarali a oholenie bolo skutočne fantastické. Horúci uterák, horúca pena, skvelý pocit jemnej pleti po oholení, potretie oholenej pleti kamencom a následné nanesenie voňavého krému či balzamu po holení skutočne vytvára nezabudnuteľný zážitok, ktorý potom väčšina mužov vyhľadáva aj naďalej.

Mnoho mužov sa však takisto snaží tento proces zopakovať a vytvoriť ho aj doma, čím si veľakrát úspešne vytvárajú z holenia príjemný rituál, na ktorý sa tešia, čas, ktorý majú vyhradený len sami pre seba.

Väčšina mužov však z tohto procesu holenia stále vynecháva ten zvláštny priesvitný kus tehly zvaný kamenec. Prečo je to chyba a prečo by použitie kamenca nemalo chýbať pre čo najlepší pocit z dokonalého oholenia?

Čo ten kamenec robí, prečo by si ho mal používať aj ty a čo to vlastne je? Tomuto často prehliadanému pomocníkovi pri holení sa venujeme v tomto článku.

Čo je kamenec na holenie?

Takže čo presne je kamenec? Začnime s trochu odbornejším pohľadom. Z chemického hľadiska je kamenec v podstate soľ.  Kamenec pokrýva širokú škálu solí a možnosti jeho využitia sú skutočne rozsiahle, od medicíny cez kozmetiku až po preparovanie zvierat.

Najčastejšie sa vyskytuje vo forme kamenca draselného, alebo ako kamenec amonný, ale pre naše potreby sa budeme venovať práve kamencu draselnému. Tento typ soli sa dá nájsť na mnohých miestach na zemi, najčastejšie však pochádza z okolia stredozemného mora.

Prečo by si mal používať kamenec po holení?

Čo toto všetko znamená pre nás mužov, ktorí sa chceme čo najdokonalejšie a čo najhladšie oholiť? V kozmetickom využití pôsobí kamenec najlepšie hneď po oholení, teda ešte pred použitím balzamu alebo krému po holení. Kamenec má antiseptické a antibakteriálne účinky, vďaka ktorým dokonale vyčistí a dezinfikuje akékoľvek drobné ranky a poranenia oholenej pleti. Práve vďaka týmto vlastnostiam sa kamenec v kozmetike používa aj ako prírodný deodorant.

V prípade, že sa nejedná len o drobné poranenie, ale aj o porezanie od žiletky, kamenec aktívne pôsobí proti krvácaniu a vďaka krvnému zrážaniu dokáže krvácanie efektívne potlačiť. K tomu všetkému má soľ ešte aj prirodzene sťahujúce vlastnosti, takže použie kamenca po holení zbaví pleť prebytočnej vlhkosti a mastnoty, vďaka čomu zanechá pleť dokonale napnutú.

Tvoja pleť tak bude po oholení dokonale vyživená a jemná, čo oceníš určite nielen vy, ale aj tvoja partnerka.

Ako sa kamenec po holení používa?

Čo sa týka vzhľadu, kamenec má väčšinou bielu až kryštálovo-priesvitnú farbu a okrúhly alebo obdĺžnikový tvar vo forme tehly. Niekedy sa dá pre jednoduchosť použitia nájsť aj v balení pripomínajúcom guličkový deodorant. Samotné použitie je jednoduché: zľahka si navlhči tvár (alebo kamenec samotný) po oholení a pár pohybmi si vtri kamenec do čerstvo oholenej pleti.

Nechaj ho pôsobiť po dobu 30 až 60 sekúnd pre dosiahnutie čo najlepšieho efektu, obzvlášť ak si sa počas holenia poranil alebo porezal. Následne si tvár prepláchni, jemne osuš uterákom, a nanes tvoj obľúbený balzam po holení.

Keď to všetko zhrnieme, kamenec je súčasťou holenia a jeho použitie je jednoduché tak vo svojej forme ako aj funkcii. Jeho výhody sú však veľké a poskytujú skutočne dobrý dôvod na to, aby si ho počas holenia začal používať aj ty. Koniec koncov, kamenec sa používa už storočia a aj naďalej zostáva hodnotným a nenahraditeľným kúskom nielen pre samotné dokonalé oholenie, ale aj pre ten skvelý pocit z neho.

Zdroj: shaving-shack.com, pinterest.com