Holenie

Test Mühle R41: Kráľ klasického holenia?

blank

Ak sa holíš klasickým spôsobom, alebo si sa už zaujímal o klasický spôsob holenia, určite ťa sklamala jedna vec. A tou vecou je dĺžka celého procesu. Od namočenia štetky, cez rozrobenie peny až po samotné holenie môže byť celý proces časovo náročnejší ako moderné spôsoby holenia. Samozrejme, čím hladší efekt chceš docieliť, tým viackrát musíš celý proces zopakovať.

Ale čo ak sa chceš oholiť na jedenkrát dohladka a za čo možno najkratší čas? Práve pre teba môže byť tento článok odpoveďou.

Balenie a vzhľad

Balenie strojčeka tak, ako aj ostatných produktov znažky Mühle, sa nesie vo veľmi jednoduchom duchu. Šedá krabička s priehľadným vrchom obsahuje samotný strojček, jednu žiletku značky Mühle a návod na použitie.

Čo ťa ale uchváti, je strojček samotný. Nielenže je naozaj krásny, ale aj továrenske spracovanie je dokonalé. Každý jeden výrez, zárez je na stoniny milimetra presný, až sa zamýšlam, či je možné vyrobiť kvalitnejší kus kovu pre potreby tak základnej veci ako je holenie. Na strojčeku je cítiť nemecký zmysel pre detail a nekompromisné kontroly kvality, ktoré nepustia z továrne tovar, na ktorom je čo i len malé poškodenie, alebo iná chybička krásy.

muehle-2098-PhotoStudioLikeness

Len pre pokročilých?

Keď som sa prvýkrát holil klasickým spôsobom s mojim strojčekom Mühle R89, bol som veľmi milo prekvapený, pretože som čakal nepríjemný pocit, vytrhávanie fúzov, alebo časté porezanie tváre. Týmto mýtusom som veril dovtedy, kým som to konečne nevyskúšal a opak bol pravdou.

Aj napriek tomu, že holiaci strojček obsahuje iba jednu žiletku, holenie bolo extrémne pohodlné a po prvom ťahu som myslel, že je niečo zle, pretože som okrem kovu na pokožke necítil žiadny náznak toho, že som oholil kúsok z môjho strniska. Až keď som prstom prešiel po pokožke, zistil som, že je hladká a ostal som milo prekvapený, pretože som bol zvyknutý na nepríjemný pocit ťahania fúzov pri troj aj paťčepelovej žiletke, ktoré som používal v minulosti.

Môj druhý strojček bol práve dnes testovaný Mühle R41, ktorý je známy tým, že je to jeden s najagresívnejších strojčekov, preto som mal pred jeho kúpov obavy. Znovu som sa cítil ako pri prvej skúsenosti s klasickým holením. Priznám sa, že som mal stres, pretože vo všetkých článkoch a videách hovorili o agresivite tohoto strojčeka.

Aj keď som cítil, že žiletka má omnoho agresívnejší sklon a je omnoho bližšie mojej pokožke, vďaka typu hlavice “open comb” neboloholenie o moc rozdielne od menej agresívneho strojčeka R89. Určite som bol viac opatrný a snažil som sa nevyvíjať žiadny tlak strojčekom na pokožku pre možné porezanie, no po pár oholeniach bola moja ruka vytrénovaná a nemal som s holením najmenší problém.

Tento strojček však neodporúčam ako prvú skúsenosť s klasickým holením. Je naozaj dobré vyskúšať menej agresívne typy strojčekov, ako sme podrobne opísali v článku ako si vybrať klasický strojček na holenie. Naopak, ak ti tvoj strojček nestačí a obzeráš sa po upgrade, R41 je určite správna voľba.

2651

Dohladka a na jedenkrát!

Čo ma ale prekvapilo najviac, bolo ako hladko dokáže strojček R41 oholiť už po jednom raze v smere rastu fúzov. Toto bol pre mňa najdôležitejší rozdiel, ktorý som naozaj ocenil. Ak je práve dĺžka holenia to, čo ti prekáža, strojček R41 je pre teba ideálny, pretože na jedenkrát a za 5 minút sa oholíš naozaj dohladka. Samozrejme, že sa ti to nepodarí pri prvom použití, ale čím viac budeš strojček používať, tým rýchlejšie sa s ním budeš vedieť oholiť.

Záver

Strojček Mühle R41 je nielen krásny a dokonale vyrobený, ale kompletne prekonal moje očakávania a stal sa tak jediným strojčekom, ktorý budem používať. Určite ešte vyskúšam aj iné strojčeky, od iných značiek, ale pre osobné potreby je tento číslo jedna.