Vlasy a stajling

Krátke boky a dlhé na vrchu: 5 najlepších typov účesov pánskej klasiky

blank

Starať sa v dnešnej dobe o svoj vzhľad a snažiť sa byť za každých okolností udržiavaný sa môže už niekedy javiť ako práca na plný úväzok. Od zručnosti vedieť dokonale zaviazať kravatu pre rôzne limce na košieliach až po každodennú nutnosť upravených nechtov, zdá sa, že povinnosti pre mužov, ktorý chcú vyzerať dobre, pribúdajú každým dňom.

Prečo si potom nespraviť láskavosť okamžitou o/úpravou svojho výzoru? Presne tak, ako to dokáže na milimiter presne namieru ušitý oblek, zvoliť si jednoduchý a klasický účes, u nás známy ako krátke boky a dlhšie na vrchu je mimoriadne efektívny, a lacný spôsob ako vybrúsiť svoj vzhľad.

Ak preto aj ty obľubuješ tento typ účesov, prinášame ti jeho kľúčové štýly, ktoré tvoj výzor okmažite vylepšia (aj keď to práve nepotrebuješ).

Francúzsky Crop

Vyžadujúc minimálnu údržbu a starostlivosť, francúzsky crop je vskutku bezproblémový účes, ktorý je stále dosť flexibilný na to, aby sa dal prispôsobiť každému vkusu.

Požiadaj svojho barbera aby ťa na krátko ostrihal vzadu a po bokoch, kým na vrchu nechal o niečo dlhšie vlasy (najviac len pár centrimetrov)- názov „crop“ pri tomto účese pochádza z jeho textúrovaného, mierne búrlivého vrchu.

Čo sa týka prednej línie vlasov, alebo ofiny, môžeš si požiadať o výrazný okrajový rez, vďaka ktorému bude pôsobiť krátko a uhľadene, alebo si ju môžeš nechať dlhšiu, vďaka čomu sa ti s ňou bude dať pracovať pri stajlovaní, napríklad krížom cez čelo.

Prirodzene maskulínny, francúzsky crop pasuje chlapom v akomkoľvek veku a hodí sa každému typu tváre, za predpokladu, že mu tvoj barber strih jemne prispôsobí. Okrúhlej tvári, napríklad, pomôže výrazne krátky zostrih na bokoch a dostatok objemu na vrchu, čo ju predĺži, kým dlhšej tvári zas prospejú trochu dlhšie boky a jemne rovný (objemu) vrch.

blank

Ako ho učesať

Pri stajlovaní franúzskeho cropu maj vždy napamäti, že pracovať treba so suchými vlasmi. Pre dosiahnutie lesklého finišu použi napríklad lesklú pomádu, alebo krém na vlasy. Alternatívne, ak preferuješ matný efekt, vyskúšaj matnú pastu alebo vosk na vlasy.

Quiff

Quiff je typ účesu, ktorý nikto neprehliadne a slúži ako určité vyjadrenie tvojej osobnosti či ega. S tými správnymi ťahmi však zároveň môže vyzerať úplne decentne, alebo extrémne, a je len na tebe, ktorý z týchto dvoch protipólov si vyberieš.

Každý barber, ktorý za niečo stojí vie, že základom každého quiffu je dĺžka a objem na prednej časti vrchu hlavy, takže kľúčové pre tento účes je vychytať dokonalú rovnováhu.

V prípade, že si boky a zadnú stranu hlavy doslova vykosíš, kým na vrchu hlavy si necháš dosť dlhé vlasy (viac ako 10 centimetrov),tvoj quiff bude vďaka extrémnemu kontrastu neprehliadnuteľný- maj preto v hlave presnú predstavu finálneho účesu ešte predtým, ako tvoj barber začne strihať.

Nezabúdaj, že aj koruna hlavy- zadná časť vrchu hlavy, kde sa ako prvá často ukazuje plešina- musí byť takisto pristrihnutá viac na krátko, aby dĺžka a objem quiffu v predu vrchu hlavy vynikla čo najviac.

Aj keď sa môže quiff javiť ako účes pre mladšie ročníky, v skutočnosti pristane mužom v každom veku- kľúčom je, aby jeho veľkosť reflektovala veľkosť tvojej osobnosti. Ak na seba chceš pútať pozornosť a na quiffe ťa priťahuje jeho duch rock’n’rollu, zvoľ jeho extrémnu verziu. Ak však po toľkej pozornosti netúži, šikovný barber ti určite spraví vyrovnajší a decentnejší účes.

Dôležitý je aj typ tvojej tváre– quiff totižto poskytuje prirodzený objem, takže ak máš dlhú tvár, vyhni sa radšej príliš krátkemu zostrihu bokov a zadu hlavy.

blank

Ako ho učesať

Použi pomádu s lesklým alebo matným efektom a nanes primerané množstvo do svojich vlasov.

Ak potrebuješ viac objemu, použiš predtým ľahkú pastu alebo sea salt sprej na vlasy. Pokiaľ chceš prirodzenejší matnejší efekt, namiesto pomád účes dokonči s voskom na vlasy alebo s hlinou na vlasy.

Textúrovaný a uvoľnený

Ak preferuješ strapaté účesy na štýl „takto som sa zobudil“ a nie si veľkým fanúšikom upravených, uhľadených biznis účesov, potom textúrovaný a uvoľnený účes môže byť tvoja správna voľba

Ako už spomína názov účesu, kľúčom je textúra. Požiadajte preto svojho barbera, aby ti vlasy strihal do šikma (point cut) nie kolmo (blunt cut). Vďaka tomu vynikne prirodzený pohyb tvojich vlasov.

Vďaka jeho uvoľnenej štruktúre tento typ účesu pristane takmer každému typu tváre. To znamená, že ktokoľvek ťabude strihať, bude musieť dávať pozor na udržanie správnej rovnováhy medzi dĺžkou vlasov na vrchu hlavy a po jej bokoch.

blank

Ako ho učesať

Dobrá správa je, že keď budeš tento účes upravovať a stajlovať, dokážeš ďalej opticky upraviť typ tváre a jej proporcie. Ak chceš pôsobiť, že máš dlhšiu tvár, pridaj svojim vlasom výšku pomocou púdra na vlasy. Následne použi napríklad matnú pastu pre prirodzený matný efekt, alebo polomatnú pre prirodzený lesklý efekt.

Moderný Fauxhawk

Niečo ako takmer quiff, účes zvaný fauxhawk sa radí niekde medzi jednoduchosťou francúzskeho cropu a osobnosť vyjadrujúceho pompadoura.

Či už sa rozhodneš pre úplne vykosené boky a zad hlavy, alebo si ich necháš trochu dlhšie pre hladší prechod medzi jednotlivými dĺžkami, je abosolútne nevyhnutné aby si si prednú časť vrchu hlavy- ústrednú časť tohto účesu- nechal dlhšiu ako všetko ostatné.

Rovnako tak môžeš svojmu vkusu a štýlu prispôsobiť aj vrch: buď požiadaj barbera, aby ti nechal nejakú dĺžku aj na korune hlavy pre celkový jemnejší a decentnejší tvar účesu, alebo ho požiadaj o kratší strih na zadnej časti hlavy, čím dosiahneš ostrejší finiš a silenjší kontrast prehodu z predu do zadu.

blank

Ako ho učesať

Keď príde na jeho stajling, fauxhawk je až prekvapivo versatilný. Môžeš si nechať ofinu uhľadenú a čistú pre viac kancelársky účes, alebo si ho aj vyčesať čo najyššie a držať ho strapatý, čo sa môže viac hodiť napríklad v piatok večer.

Vyskúšaj pastu na vlasy alebo krém na vlasy s menšou fixáciou a živší vzhľad.

Vlasy učesané na bok

Uhľadený a elegantný, účes na bok s viditeľnou cestičkou je jednoznačne otec všetkých uhľadených účesov, napriek tom však aj on potrebuje trochu prípravy na to, aby bol tip- top.

Predtým ako začneš strihať, rozhodni sa, na ktorú stranu si chceš vlasy česať a uist sa, že je to pre teba tá správna strana- vezmi do úvahy predovšetkým smer, ktorým vtvoje vlasy prirodzene rastú. Takto budeš môcť vlasy ostrihať správnym smerom, čo uľahčí ich nasledovný stajling a úpravu účesu.

Rovnako odporúčame prozprávať sa s barberom, ktorý ti daný účes bude robiť, ako viditeľnú cestičku chceš mať, respektíve, ako výrazne na bok má finálny účes pôsobiť. Čím kratšie boky a zad hlavy spolu s hladšími prechodmi budeš mať, tým bude bočné rozdelenie tvojho nového účesu ostrejšie.

blank

Ako ho učesať

Spôsob, akým by si mal stajlovať a upravovať česanie vlasov na stranu záleží predovšetkým na tvare a type tvojej tváre. Ak je tvoja tvár okrúhla, snaž sa vyhnúť vyčesaniu na stranu, ktoré bude príliš uhľadené a rovné, nakoľko jeho čisté línie budú vyzerať v rozpore s líniami tvojej tváre. Namiesto toho zváž vyfénovanie vlasov, ktoré im dodá potrebný objem a výšku.

Čo sa týka stajlingových produktov, pomáda na vlasy dodá účesu super-uhľadený moderný vzhľad. Nie si fanúšikom lesklého účesu? Žiaden problém, vyskúšaj napríklad matnú pastu alebo vosk na vlasy, ktoré dodajú tvojim vlasom matný finiš.

V prípade, že si nie si istý, ktorý z týchto skvelých účesov sa ti bude hodiť, neváhaj a navštív našu prevádzku BEGENTLEMAN BARBER & STORE v bratislavskom Sky Parku, kde sa o teba postarajú naši špičkoví barberi presne podľa tvojich individuálnych potrieb.