Lifestyle, Vzhľad

Ako sa starať o tetovanie aby nevybledlo

blank

Hovorí sa, že tetovanie je navždy. To síce môže byť pravda, neznamená to však, že bude aj navždy vyzerať dobre. Ak majú tvoje kerky už zopár rokov, je dosť pravdepodobné, že nevyzerajú tak sviežo a farebne ako kedysi. Je to spôsobené tým, že vplyvom času a možno aj iných faktorov jednoducho vybledli.

Zatiaľ čo niektoré tetovania vyblednú časom iba jemne, iné nemusia mať rovnaký osud a vyblednú oveľa viac. Je to spôsobené viacerými faktormi, o ktorých je tento článok. Dobrá správa je, že proces blednutia tvojich tetovačiek sa dá správnymi návykmi a starostlivosťou ľahko a účinne spomaliť.

 

Môže vyblednúť farebné tetovanie?

Farebné tetovanie jednoznačne môže vyblednúť, a pokiaľ sa o to svoje nestaráš úplne od začiatku, pravdepodobne aj nevyhnutne vybledne. Svetlejšie farby vo všeobecnosti blednú rýchlejšie ako tmavšie, čo znamená, že biela tetovacia farba vybledne najrýchlejšie.

Rovnako tak platí, že kerky z vodných a pastelových farieb vyblednú rýchejšie, keďže si táto technika vyžaduje viac svetlejšieho a citlivého farbenia.

Rovnako však platí, že kvalita tetovacích farieb a atramentov sa za posledné roky výrazne posunula, čo pomáha blednutie nových tetovaní spomaliť.

 

A čo čierne a sivé tetovania?

Rovnako ako farebné kerky, aj čierne a sivé rokmi vyblednú, pokým im nedopraješ dostatočnú starostlivosť a pozornosť.

Kým tmavšie kerky vytetované čiernym atramentom sú vo všeobecnosti robustnejšie a skúškou času prejdú o niečo lepšie ako farebné tetovania, vyblednúť rýchlejšie môžu hlavne v prípade, že ich tetoval neskúsený tatér, ktorý atrament do pokožky tetoval buď príliš jemne, alebo nedostatočne hlboko.

Aj pri čiernych farbách platí, že sa ich kvalita posledné roky výrazne zvýšila, čo takisto pomáha takýmto kerkám lepšie obstáť v nemilosrdnej skúške času.

blank

Aké sú najdôležitejšie dôvody blednutia tetovania?

Existuje veľké množstvo faktorov, ktoré vlpývajú na postupné blednutie tetovania, avšak pár z nich sú v kradnutí farby tvojich keriek obzvlášť efektívne.

Umiestnenie tetovania

Na tele existuje niekoľko miest, na ktorých tetovanie bledne rýchlejšie. Všetky časti tela, ktoré sa pravidelne šúchajú (obtierajú) o iné časti tela sú vo všeobecnosti miesta, na ktorých tetovanie bledne najrýchlejšie. Sem patria napríklad vnútorné strany medzi prstami, vnútorné strany stehna alebo vnútorné strany bicepsu.

Rovnako platí, že ak je tvoje tetovanie na mieste, ktoré sa síce nešúcha o inú čast tvojho tela, ale šúcha sa napríklad o oblečenie, pravdepodobne bude takisto blednúť rýchlejšie. Kerky na vchnej časti chodidla sú skvelým príkladom. Neustále šúchanie tetovanej pokožky o ponožky či topánky časom spôsobí, že kerka začne postupne blednúť, až kým bude viditeľne bledšia.

Kvalita atramentu

Ako už bolo spomenuté vyššie, kvalita farby má rozhodne vplyv na dĺžku životnosti tvojho tetovania. Atrament vyrobený z nekvalitných zložiek, alebo  priveľmi zriedený neskúseným tatérom, spravidla nevydrží v pokožke tak dlho ako kvalitný, vysoko koncentrovaný atrament.

Určite preto nepodceňuj túto čast prípravy na nové tetovanie, a sprav si aspoň základný prehľad tetovacích farieb na trhu a ich kvality. Následne si u svojho tatéra over, aký atrament či farbu na teba ide použiť.

Pamätaj, že čím bledšia farba, tým rýchlejšie vybledne. Takže ak chceš aby tvoje tetovanie vydržalo ako nové čo najdlhšie, zvoľ si takú kerku, ktorá si vyžaduje veľa tmavých farieb a textúry. Pokiaľ si zvolíš napríklad ružovú či žltú farbu, pamätaj, že tvoja kerka bude náchylnejšia na skoršie vyblednutie, a preto bude vyžadovať väčšiu starostlivosť.

A na záver, pokiaľ tvoje tetovanie obsahuje nejaké zvýraznené časti, nebuď prekvapený, keď tieto časti vyblednú skôr než iné.

Kvalita hojenia

Hojenie a následná starostlivosť o nové tetovanie je asi najdôležitejšia čast v boji proti jeho vyblednutiu. Počas prvých týždňov totiž farba nebude ešte správne “chytená”, čo znamená, že sa o ňu musíš starať najviac, ako len vieš.

Aby toho nebolo málo, počas prvých týždňov bude takisto tetovanie prechádzať rozličnými štádiami hojenia, počas ktorých bude pokožka páliť, svrbieť, odlupovať sa a budú sa na nej tvoriť chrasty. Takáta pokožka vyzerá, že sa už už chystá odlupnúť, ale pokiaľ tak neurobila sama, a strhneš si ju ty, riskuješ, že spolu s ňou strhneš aj čast farby. Preto by si sa mal snažiť nechať svoje tetovanie počas hojenia v kľude a napokoji, neškrabať si ho a neodlupovať ošupané časti pokožky, akokoľvek náročné to môže byť.

Akékoľvek strhnutie pokožky počas hojenia môže totiž znamenať, že to miesto bude oveľa náchylnejšie na blednutie.

Počas tohto štádia tak môžeš tetovanie hydratovať špeciálnymi krémami, ktoré sú na to určené, a ktoré pomáhajú hojenie urýchliť. Krémy, ktoré nemajú jemné zloženie však môžú tetovaniu viac uškodiť, ako pomôcť, preto sa odporúča používať krém, ktorý je určený špeciálne na potreby tetovanej pokožky, ako je napríklad krém Essential 4 Tattoo Eternal Bright, ktorý vďaka svojmu zloženiu nielen pomáha pri hojení nového tetovania, ale zároveň od prvej chvíle bojuje proti jeho vyblednutiu a udržiava ho ako nové.

Počas hojenia však rozhodne nezabúdaj ani na dostatočnú hygienu a udržiavaj ho čisté. Sprchový gél Essential 4 Tattoo a následne aj čistiaci a dezinfekčný sprej  tvoje nové tetovanie ochránia pred baktériami, vďaka čomu zabránia možným infekciám, ktoré dokážu počas hojenia tvoje nové tetovanie trvale poškodiť. Nielen, že baktériami spôsobené vyblednutie je trvalé, v niektorých prípadoch ho môže znehodnotiť úplne či zanechať až jazvy.

Slnko

Slnko je jednoznačný víťaz všetkých nepriateľov tetovaní, ktoré chcú vydržať ako nové čo najdlhšie. Nič neprispieva k blednutiu tetovania viac ako slnko, preto musíš byť obzlvášť opatrný a o tetovanie sa starať zakaždým, ked ideš von. Slnečné UV lúče sa totiž nezastavia pred ničím, a neochráni ťa ani tričko, blúzka či nohavice. Slnečné UV lúče preniknú do pokožky a postupne budú atrament v nej rozkladať, a ten bude následne blednúť.

Essential 4Tattoo Eternal Bright krém obsahuje prírodnú ochranu pred každodenným slnkom, nemusíš sa preto o svoje tetovanie báť zakaždým, keď vyjdeš von. Zároveň však pozor na priame vystavovanie sa slnku a opaľovanie- spálenie tetovanej pokožky zasahuje hlboko dovnútra, a blednutie urýchľuje. Preto keď sa s tetovaním opaľuješ, určite si ho natri minimálne prírodným krémom s ochranným faktorom SPF 30 a vyššie, a natierajte si ho niekoľkokrát denne.

Pokiaľ je tvoje tetovanie nové, najlepšie urobíš, keď sa budeš slnku vyhýbať počas prvých 2 až 3 týždnov úplne. Väčšina krémov na opaľovanie totiž obsahuje chemikálie, ktoré sa na nové, čerstvé tetovanie neodporúča dávať a najistejší budeš, keď ho pred slnkom úplne zakryješ.

Prirodzený proces starnutia

No a na záver, každé tetovanie časom pomaly ale isto bledne. Jednoducho tvoje tetovanie starne, a s tým nespravíš nič.

Môžeš však tento proces čo najviac spomaliť a oddialiť vyhýbaním sa vyššie uvedeným faktorom, ktoré na blednutie tetovania vplývajú a starať sa oň kvalitnou kozmetikou, ktoré je na to určená, a zabezpečí, že tvoje tetovanie bude chránené a hydratované po celý čas.

V konečenom dôsledku bude tvoje tetovanie totiž vyzerať tak zdravo, ako pokožka pod ním. Zdravá a hydratovaná pokožka tak znamená zdravé a hydratované tetovanie.

Zdroj: authoritytattoo.com