Vlasy a stajling

Púder na vlasy: čo to je a prečo ho používať?

blank

Púder na vlasy, niekedy prezývaný aj vosk v prášku, je nesmierne jemný a ľahký prášok, je bez vône a môže byť aj trochu lepkavý. V podstate pripomína detský púder a väčšinou je balený v malých sypacích fľaštičkách, prípadne aj s praktickou pumpičkou na nanášanie.  Vlasom dodá suchý matný efekt s takým objemom a textúrou, ako žiaden iný prípravok. Hlavnou zložkou väčšiny púdrov na vlasy je oxid kremičitý (silica silylate), ktorý má unikátne vlastnosti.

Jeho hrubé hrany umožňujú efektívnu väzbu na vlasy a vytvárajú medzi sebou trenie. Čo však robí púder na vlasy naozaj skvelým a výnimočným produktom je skutočnosť, že len jeho naozaj malé množstvo je potrebné na dosiahnutie požadovaného objemového efektu. Ďalšia častá zložka v púdroch, kaolinová hlina (íl) absorbuje vlhkosť a mastnotu, vďaka čomu sa nafúkne a efekt objemu ešte znásobí.

 

Pre koho je púder na vlasy určený?

Používať ho môže hocikto, keďže väčšina pánskych (ale aj dámskych) účesov si vyžaduje veľký objem na dosiahnutie toho správneho tvaru. Avšak pre niektoré typy vlasov, predovšetkým pre jemné vlasy, je dosiahnutie celodenného objemu extrémne náročné a práve tu sa púder na vlasy javí doslova ako dar z nebies.

Jemné vlasy majú tendenciu padať a nedržať tak, ako by sme chceli aby držali. Použitie púdru na vlasy predtým, ako použiješ konečný stajlingový produkt na svoj účes je tak jeden z najlepších spôsobov, ako vlasom toľko potrebný objem a textúru dodať.

Ich hlavný cieľ sa tak dá zhrnúť do jednoduchej vety: okamžite dodať tvojim vlasom objem a textúru.

Okrem toho sú púdre obzvlášť vhodné aj pre ľudí, ktorým sa vlasy mastia viac, ako je bežné. V tom prípade môžu fungovať ako ideálne náhrada za pomády či vosky, keďže púdre vlasy skôr vysušujú.

blank

Jemným posypaním nanes prášok priamo na vlasové korienky po celej hlave. Následne ho za pomoci prstov citlivo roznes po celej hlave tak, aby si sa vyhol príliš vysokej koncetrácie prášku na jednom mieste- vyhni sa tak prípadnému zlepeniu vlasov, či viditeľným bielym stopám vo vlasoch.

Okamžite si všimneš, že vlasy sú na pohľad aj dotyk silnejšie a majú väčší objem ako kedykoľvek predtým- je to spôsobené práve vyššie zmienenou silicou, ktorá sa účinne viaže na vlasy a spôsobuje, že vlasy nepadajú, ale naopak, stoja vertikálne na sebe. V podstate sa dá povedať, že toto trenie, ktorý silica vytvára, umožňuje jednotlivým vlasom vzájomne sa podporovať v tejto vertikále, čo vedie k väčšiemu objemu vlasov a zabraňuje tomu, aby sa po sebe vlasy skĺzli a spadli.

Púder môžeš použiť sám o sebe pre prirodzený, objemný účes s ľahkou až strednou fixáciou, alebo ho skombinovať s tvojím bežným produktom, či už je to matná pasta alebo sprej. Ak máš pocit, že vlasy začínajú znova padať a objem stráca na sile, jednoducho si účes jemne prehrabni rukou čím púder reaktivuješ.

Na záver ešte jedno dôležité odporúčanie- púder nanášaj vždy na suché vlasy, inak budeš vyzerať, že ťa niekto posypal vreckom múky.

Slovíčko na záver

Napriek tomu, že púder na vlasy má neporovnateľne viac výhod, nájde sa aj jedna nevýhoda, a tou je práve vyššie zmienené vysušovanie vlasov. Okamžite po nanesení púdra si všimneš, že vlasy sú suchšie. Neprežeň to preto s jeho množstvom. Okrem toho odporúčame pred stajlingom (buď tesne predtým ráno, alebo aj večer pred spaním) vlasy umyť nielen šampónom, ale aj kvalitným kondicionérom, vďaka čomu budú tvoje vlasy dostatočne hydratované a vlhké. Vysušovací efekt púdra na vlasy tak nebude taký citeľný.