Vlasy a stajling

Vyber si najlepší účes podľa typu svojich vlasov

blank

Existuje množstvo vecí, ktoré majú vplyv na to, či ti nejaký typ účesu sedí alebo nie. Tvar tvojej tváre je jeden z nich. Ako si daný účes stajluješ je ďalším. V prípade, že zvažuješ samurajský copík, tak skutočnosť, či si praktizujúcim samurajským bojovníkom by mala byť tretia. Najdôležitejšie sú však vlasy samotné.

Tvoje vlasy určujú čo s nimi môžeš robiť a aké sú poslušné keď ich upravuješ. A kým niektorí muži majú plnú, hustú a žiarivú hrivu plnú vlasov (áno, aj takí sú), ďalší sa musia tvrdo snažiť aby ich folikuly vyzerali, že tam nejaké aj skutočne sú.

Aby si sa vyhol sklamaniam z účesov, ktoré vyzerajú skvelo v telke, ale na tebe vyzerajú úplne inak, a z produktov, ktoré na promo videách dokážu zázraky, ale na tvojich vlasoch spôsobia úplny opak toho, prečo si si ich kúpil, musíš byť k sebe maximálne úprimný, a šikovne pracovať s tým, čo ti príroda nadelila.

Našťastie, svet nie je vždy taký čiernobiely ako sa zdá, a vďaka obrovskému množstvu produktov existuje na každé vlasy ten správny produkt na ten správny účes.

Husté vlasy

Husté vlasy sú dvojsečná zbraň a otrávený kalich všetkých typov vlasov. Povrchný názor je, že husté vlasy sú niečo, čo treba závidieť, keďže akékoľvek rednutie, či nebodaj plešatosť pri nich abosúltne nehrozí. Čo si však veľa ľudí neuvedomuje je fakt, že husté vlasy si vyžadujú extrémne úsilie a snahu nevyzerať ako by ťa práve postavili na stupeň víťazov psej výstavy.

Husté vlasy prichádzajú vo veľa formách, môžu byť kučeravé a jemné, hrubé, alebo vlnité a hrubé, ťažké na akúkoľvek úpravu. Ich charakteristickým črtom však je ich plnosť, čo znamená, že sa často môžu javiť ako neovládateľné a potrebujú pravidelne strihať, aby si udržali ideálny tvar.

Najlepšie účesy pre husté vlasy

Kľúč k manažovaniu hustých vlasov je v ich údržbe- teda v tom, ako sa o ne staráš. Ak máš hrivu plnú vlasov, potrebuješ ju často a pravidelne upravovať/ strihať/ skracovať atď. Dobrá správa však je, že máš množstvo možností na výber účesu, ktorý ti bude pasovať.

Krátke a ostré strihy fungujú naozaj výborne, avšak dlhšie strihy sú takisto vhodné pri hustých vlasoch. Ich váha, keď budú rásť, ti pomôže udržať ich na mieste. Skryté vnútorné vrstvy sú zas dobrou možnosťou ako pridať tvar dlhším účesom a jemné textúrovanie zas zjemní končeky.

Takže, ak patríš medzi tých šťastlivcov s hustými vlasmi, môžeš si vybrať od dlhších a strapatých účesov cez man bun až po starostlivo vyčesaný a upravený pompadour.

blank

Najlepšie produkty na husté vlasy

Prinútiť husté vlasy aspoň trochu poslúchať nie je úplne jednoduché, keď však zistíš prečo, budeš vedieť čo s nimi môžeš spraviť. Husté vlasy sú ťažké, čiže ak ich potrebuješ zdvihnúť (napríklad na quiff), používaš pre-styler, teda prípravok, ktorý použiješ pred nanesením finálneho stajlingového produktu. V tomto prípade je ideálnym pre-stylerom napríklad vlasové tonikum, sprej, alebo ľahká, vlasy nezaťažujúca pomáda ako Mister Pompadour Sculpting Clay alebo Hanz de Fuko Gravity Paste. Nanes si ich do vlhkých vlasov a následne vyfúkajte fénom. Ak chceš dosiahnuť uhľadenejší účes, vlasy nechaj vyschnúť prirodzene- nedosiahneš však až taký objem.

Husté vlasy sú extrémne citlivé na nástroje, ktoré používaš, takže ich kefuj lebo češ len veľmi opatrne. Najlepší na husté vlasy je hrebeň so širokými zubami, takže ak máš jemné hrebene alebo kefu, najlepšie spravíš, keď sa ich čo najskôr zbavíš.

Jemné vlasy

Dostať to najlepšie z jemných vlasov je celkom náročné, pretože sa niekedy zdá, že nie je moc s čím pracovať. A aby to čert nechcel, na rozdiel od očividne zväčšujúcej sa plešine pri rednúcich vlasoch sa ti neujde ani toľko sympatií a pochopenia. Máš predsa ešte stále dosť vlasov, len pôsobia viac unavene a bez života ako iné typy vlasov.

Jemným vlasom chýba objem a hustota, pôsobia zvädnuto a chabo a dosť často cez ne vidíš pokožku. Tvoj problém teda je, že nie si dosť hustý, čo samo osebe neznie veľmi povzbudivo.

Najlepšie účesy pre jemné vlasy

Muži s jemnými vlasmi by si ich mali nechať trochu dlhšie, aby vlasom pridali trochu váhy, nakoľko kratšie účesy budú nevyhnutne zdôrazňovať nedostatok plnosti a textúry. Aj keď to neznie práve intuitívne, dlhšie vlasy– dĺžkou niekde medzi ušami a ramenami, dodajú účesu viac vrstiev a napríklad pri učesaní na bok nebudú pôsobiť tak bez života.

blank

Najlepšie produkty na jemné vlasy

Vďaka moderným stajlingovým prípravkom na vlasy sa však dá aj pri jemných vlasoch vyčarovať z pomyslenej vody víno. Hlavným cieľom pri jemných vlasoch je dodať im objem, a toto sa najlepšie dosiahneš ich fénovaním. Platí pritom rovnaká rada ako pri hustých vlasoch, a teda použitie vhodného pre-styleru. Naopak, vyhni sa všetkým tažkým, mastným produktom– ak to vyzerá, že tvoje vlasy zaťaží, nie je pre teba vhodný.

Vlnité vlasy

Vlnité vlasy sú problémové z toho hladiska, že sa samé nevedia rozhodnúť či sú kučeravé alebo rovné, čím ľudí s týmto typom vlasov nechávajú zmätených, čo s nimi majú vôbec robiť. Pridaj si k tomu fakt, že každá vlnka je iná a máš pred sebou potenciál na každodenné dobrodružstvo pred zrkladom.

Vlnité vlasy sú stredom medzi kučeravými vlasmi a rovnými vlasmi, môžu však medzi sebou mať obrovské rozdiely čo sa týka dĺžky a textúry každej vlny. Keďže každý z vlasov v porovnaní s rovnými vlasmi v podstate rastie inak, ich strihanie a stajling si vyžaduje oveľa viac pozornosti.

Najlepšie účesy pre vlnité vlasy

Nechaj vlnité vlasy žiť si svojim vlastým životom a riskuješ, že budeš vyzerať ako komparzista z Game of Thrones. Vlnité vlasy potrebujú cieľ a smer. Najlepší spôsob ako stajlovať vlnité vlasy je krátky strih na bokoch a vzadu a dlhší na vrchu, aby vlasy dostali trochu pohyb a tvar. Strapaté účesy ako crop, či kratší a texturovaný quiff sú tak ideálnymi kandidátmi pre pánov s vlnitými vlasmi.

blank

Najlepšie produkty na vlnité vlasy

Dobrý produkt na vlnité vlasy je sprej s morskou soľou, ktorý dodá vlasom plážový look a textúru, a následne trochu ílu na fixáciu. Neboj sa takisto používať aj fén.

Neposlušné vlasy

Neposlušné vlasy zaryto odmietajú akýkoľvej pokus o ich úpravu či stajling a zároveň aj veľké množstvo produktov, ktoré sú na to určené. Nedajú sa ľahko upraviť, keďže väčšinou ani nie sú rovné a zo všetkého najviac sa odmietajú nechať vyrovnať.

Ten typ vlasov však má aj výhodu, a tou je naozaj veľa textúry a plnosti, čo pomáha konečnému účesu. Takže ak máš tento typ vlasov, nezúfaj, a skús sa na pohár pozerať ako na poloplný, a nie poloprázdny.

Najlepšie účesy pre neposlušné vlasy

Neposlušné vlasy nemusia byť až také neposlušné, keď nájdeš svoju ideálnu kombináciu strihu a správneho stajlingového produktu. Vyhni sa účesom v strednej dĺžke a radšej zvoľ buď kratší alebo dlhší účes. Zároveň požiadaj svojho barbera, aby ti strihom zvýraznil prirodzenú textúru a váhu vlasov, vďaka čomu budú pri stajlovaní neposlúchať o čosi menej.

blank

Najlepšie produkty na neposlušné vlasy

Neposlušné vlasy potrebujú trochu disciplíny, kým ich naučíš správať sa tak, ako by si chceli. Pri stajllingu zváž hlavne krémové produkty, ktoré pomáhajú vrátiť do vlasov trochu vlhkosti a zároveň narovnávajú brčky a uchádzajúce vlasy, ktoré sú pre tento typ vlasov bežné.

Okrem toho by sa mali tvojimi novými pomocníkmi zákonite stať aj fén a kefa na vlasy.

Rednúce vlasy

Predpokladá sa, že do päťdesiateho roku života viac ako tri štvrtiny mužov budú bojovať s rednúcimi vlasmi a ich vypadávaním. Do veľkej miery k nim patríš, alebo ešte len budeš patriť aj ty (vitaj v klube). Rednúce vlasy sú často veľmi jemné, mäkké a poddajné, čím sa môžu zdať bez života. Rovnako tak môže byť pri tomto type vlasov problém s objemom a v niektorých príbadoch je nerovnomerná aj dĺžka jednotlivých vlasov.

Keď pracuješ s takýmto temperamentným materiálom, chápeme, že ťa pravidelne láka možnosť hodiť uterák do ringu a siahnuť po strojčeku. Aj pre tento typ vlasov však existujú riešenia, a dá sa s s ním popasovať.

Najlepšie účesy pre rednúce vlasy

Strih, ktorý je kratší, jednoduchší a kopíruje obvod rednúcich vlasov v predu, zvýrazní aj slabší objem, ktorý mu dodáš. Vhodný je jednoduchý a krátky crop a ak ti vlasy rednú najviac na bokoch, tak detailnejší strih či fade pomôže zmiešať jednotlivé dĺžky.

Takže v prípade, že tvoje vlasy sa pomaly poberajú na odchod, ale ešte ťa uplne neopustili, požiadaj svojho barbera o kratší až stredne dlhý účes s objemom na vrchu a pokús sa ho tak udržať. Ak je rednutie už v pokročilom štádiu, vyskúšaj francúzsky crop alebo klasický strih strojčekom (takzvaný buzz cut). Vyholenie hlavy žiletkou si nechaj až ako skutočne posledné riešenie vtedy, keď je to úplne nevyhnutné.

blank

Najlepšie produkty na rednúce vlasy

Ak patríš medzi mužov s rednúcimi vlasmi, musíš uvažovať oveľa taktickejšie o tom, čo si do nich dáš. Vyhni sa používaniu príliž veľa akéhokoľvek produktu a úplne zabudni na gély a ťažké, olejové a mastné pomády. Radšej zvoľ matné pasty na báze vody či ľahšie íly, ktoré ti zbytočne nezaťažia ešte aj tie vlasy, ktoré stále máš.

Najlepšou stajlingovou metódou pri rednúcich vlasoch je vyfúkať ich fénom hlavou dole, vďaka čomu získaš väčší objem už pri korienkoch, čím vlasom vrátiš aspoň trochu života.

V prípade, že stále nevieš, ktorýz týchto účesov sa hodí práve tebe, alebo ako si ho učesať, neváhaj a navštáv nás v našej prevádzke BEGENTLEMAN BARBER & STORE v bratislavskom Sky Parku, kde sa o teba postarajú naši špičkoví barberi a môžeš si vyskúšať to najkvalitnejšiu pánsku kozmetiku presne podľa tvojich potrieb.