Vlasy a stajling, Vzhľad

Ako úspešne bojovať proti rednutiu a vypadávaniu vlasov?

blank

Vypadávanie vlasov je problém, proti ktorému často bojujú muži na celom svete. Tento nepríjemný jav sa vyskytuje nielen vo vyššom veku. Často trápi aj mladých ľudí. Všimol si si, že ti začali vlasy padať viac a chceš s tým niečo robiť? Máme pre teba zopár tipov.

Máš skutočne problém s padaním vlasov?

Na začiatok by bolo dobré povedať si zopár štatistík, ktoré sa s vlasmi a ich vypadávaním spájajú. Mnohí ľudia sa totižto často stresujú úplne zbytočne. Vytvárajú problém, ktorý v skutočnosti neexistuje.

Človeku vypadne približne 50 – 100 vlasov denne. Keď však hovoríme približne, je potrebné túto štatistiku aplikovať na seba. Každý má iné vlasy. Niekto ich má viac, iný menej. Od toho sa následne odvíja aj to, koľko ich nájdeš po česaní alebo inej úprave na hrebeni.

Vlasy netreba počítať. Stačí sa pozrieť na ich objem. Ak sa ti zdá, že ich je na nejakom povrchu, kam dopadli väčšie množstvo, sleduj sa po dlhšiu dobu. Občas sa stáva, že vlasov vypadne viac napríklad po umývaní alebo úprave horúcim vzduchom.

Plus, priemerné množstvo vlasov na hlave je od 100 do 200 tisíc. Taktiež ide len o priemer. V porovnaní s počtom vlasov, ktoré vypadnú, však ide o zanedbateľné množstvo.

Najprv treba zistiť koreň problému

Padanie vlasov je problém, ktorý sa často spája s rôznymi zmenami v tele, s genetikou, obdobím či zdravotnými komplikáciami. Na to, aby si proti nemu mohol bojovať, je potrebné zistiť, čo je koreňom problému.

Najlepšie urobíš, ak sa pozrieš na svoj jedálniček z niekoľkých posledných dní. Zmena stravy alebo nesprávny pomer živín a minerálov majú často dopad práve na vlasy. Nie je to však len strava, ktorá spôsobuje ich padanie.

Veľmi častou príčinou je stres, ktorého máme v dnešnej uponáhľanej dobe príliš veľa. Ak si za posledné dni či týždne veľa nespal a bol pod tlakom, pravdepodobne čelíš len určitému obdobiu padania. Akonáhle stres pominie, vlasy sa vrátia späť do pôvodnej kondície.

Niekedy však vlasy padajú aj napriek tomu, že si nezmenil jedálniček, nemáš nejaký väčší stres a tvoj životný štýl je stále rovnaký. Čo robiť v takomto prípade?

ako-uspesne-bojovat-proti-rednutiu-a-vypadavaniu-vlasov-2

Vitamíny a minerály

Človek často nevie, či mu v tele nejaký vitamín alebo minerál nechýba. Môžeš sa stravovať zdravo, pravidelne cvičiť a dávať si na seba pozor, no tvoje telo môže mať aj tak niečoho nedostatok.

Vypadávanie vlasov je často signál, že ti chýba zinok, železo alebo vitamín D. Na to, aby si zistil, čo je potrebné dopĺňať, je dobré zájsť za doktorom. Ten ti spraví odber krvi a zistí, čo ti chýba.

Určite sa vyhni nakupovaniu nejakých doplnkov stravy, ktoré budeš následne len tak jesť. Je to často zbytočné a nebezpečné.

Špeciálne produkty

Na trhu nájdeš desiatky špeciálnych produktov ako napríklad šampóny, kondicionéry séra či stajlingové prípravky proti padaniu vlasov. Mnohé z nich sú kvalitné, no často pomáhajú len pri prechodnom padaní. Čo to znamená?

Ako sme si vyššie spomenuli, vlasy padajú často zo stresu. Keď však stres pominie, vlasy sa vrátia späť do pôvodnej formy. Ide o prechodné obdobie, v ktorom im môžeš pomôcť jedným z takýchto prípravkov.

Prechodným obdobím sa často myslí aj jeseň a zima, kedy majú vlasy tendenciu padať viac. Koncom leta môžeš pokojne na nejaký takýto výrobok staviť. Prevencia je dôležitá.

Ak ti však vlasy padajú kvôli nedostatku vitamínov alebo genetike, tieto produkty spravidla nepomáhajú, aj keď ho dokážu spomaliť. 

Vyhni sa tepelnej úprave

Horúci vzduch je často dôvodom zničených a oslabených vlasov. Samozrejme, mnohí muži sú na fén či iný spotrebič odkázaní. Potrebujú si ním upraviť účes. V prípade, že do tejto skupiny patríš aj ty, využívaj výrobky na ochranu proti teplu.

Keď si vlasy umyješ, skús použiť tonikum alebo olej. Tie vyživia ako dĺžky, tak aj ich konce.

Ak však vlasy nepotrebuješ fénovať, nerob to. Poskytni im oddych, aby sa mohli zregenerovať.

ako-uspesne-bojovat-proti-rednutiu-a-vypadavaniu-vlasov-1

Problém je potrebné zachytiť včas

Ak sa ti zdá, že vlasy padajú niekoľko dní alebo dokonca týždňov, je potrebné tento problém začať riešiť hneď. Vyskúšaj zmenu stravy alebo produkty proti padaniu. Ak ani jedno nepomôže, spravíš dobre, keď navštíviš svojho lekára či rovno dermatológa.

Profesionál ti bude vedieť povedať, kde sa nachádza problém. Dôležité je, aby si padanie podchytil na začiatku. O niekoľko týždňov či mesiacov môže byť už neskoro.

Dobrou správou však je, že najnovšie technológie a výrobky 21. storočia dokážu efektívne bojovať aj pri vypadávaní spojenom s genetikou. O svoje vlasy tak rozhodne neprídeš.

V prípade, že potrebuješ poradiť aj osobne, neváhaj a navštív nás v našom BEGENTLEMAN BARBER & STORE v bratislavskom Sky Parku, kde ti veľmi radi pomôžeme.