Lifestyle, Vzhľad

Čo môžeš pre seba urobiť v 20-tich, aby si vyzeral dobre aj v 30-tich

blank

Kým si užívame sladkých dvadsať a niečo, môžeme si toho dovoliť veľa-  napríklad tu a tam preskočiť tréning nôh, či v piatkové a sobotné večery udávať tempo v bare- bez nejakých väčších následkov. Avšak keď príde na starostlivosť o svoj výzor, je naozaj ťažké predísť v dlhodobom horizonte katastrofe a vyjsť zo svojich dvatsiatich bez následkov.

To, ako sa o seba staráme pred tridsiatkou totiž priamo ovplyvňuje ako budeme vyzerať po tridsiatke. Je to práve v približne 20-tom veku života, kedy začína klesať produkcia kolagénu v tele (v podstate základná zložka pokožky) o približne 1,5% každý rok, čo znamená, že poctivá starostlivosť o pleť by mala byť dôležitejšia ako hľadanie správneho dôchodkového sporenia. Aspoň zatiaľ.

Pre každého z nás, ktorí sme ochotní venovať trochu času aj sebe, prinášame zoznam vecí, ktoré netreba zanedbať v našich dvadsiatich, aby sme vyzerali skvelo aj po tridsiatke. Tvoja pleť a tvár ti poďakujú.

Spoznaj svoju pleť

Ak ešte stále nepoznáš typ svojej pleti, zisti to. Ideálne čo najskôr. Používaním zlých produktov na pleť v akomkoľvek veku nielen že nedosiahneš požadované výsledky, ale môžeš si privodiť nepríjemnosti ako podráždenie pleti či výskyt vyrážok, ktoré by inak neboli.

Na to aby pleť vyzerala zdravo a dobre, potrebuš rovnováhu a na jej dosiahnutie zas potrebuješ vedieť, akým typom pleti disponuješ. Používaním produktov určených napríklad na suchú pleť v prípade, že ju máš mastnejšiu, bude viesť iba k väčšiemu upchávaniu pórov, vyššej produkcii kožného mazu a tvorbe vyrážok.

Ak nevieš aký typ pleti je ten tvoj, zistíš to nasledovne: umy si tvár čistiacim gélom alebo pílingom, a hodinu až dve počkaj. Pokiaľ je pleť napnutá, pevná a stiahnutá, máš suchú, prípadne aj citlivú pokožku. Ak sa ti zdá, že konzistenciou pripomína maslovú rybu, máš mastnú pleť. Môže sa stať, že na čele alebo nose sa ti bude zdať mastnejšia ako na lícach. V tom prípade máš kombináciu mastnej a normálnej/ suchšej pleti, ktorá je dosť bežná. Keď už vieš, akým typom pleti disponuješ, starostlivo čítaj etikety a popisky na produktoch a vyberaj tie, ktoré su určené pre tvoj typ pleti.

Daj si záležať na tom, aby si si vždy vyberal produkty, ktoré sú určené pre mužov. Veľa mužov totiž ak už aj nejaký produkt na pleť používa, tak siahne po tom, ktorý používa ich priateľka či manželka. To je však zásadná chyba, pretože mužská pleť je iná, ako ženská- o približne 15% mastnejšia a hrubšia, kvôli rastu fúzov  môže byť aj citlivejšia. Je preto dôležité vyberať oba pánske produkty vhodné na tvoj typ pleti.

blank

V jednoduchosti je krása

Dobrá správa je, že tvoja pleť teraz pravdepodobne vyzerá celkom dobre a nepotrebuje produkty, ktoré zaberú celú skrinku v kúpeľni. Nie je preto nutné veci zbytočne komplikovať.

Vo svojich dvadsiatich rokoch nepotrebuješ rannú a večernú rutinu, ktorá bude pozostávať z 10 rôznych krokov. Jednoduchý režim by mal stačiť: každodenným základom je čistiaci gél, tonikum hydratačný krém, dva až trikrát do týždňa pridaj scrubový píling na odstránenie odumretých častí pokožky.

Okrem toho, že týmto spôsobom stráviš v kúpeľni stále akceptovaný čas a budeš vyzerať dobre celý deň, vybuduješ si zvyk starať sa o svoju pleť do budúcnosti, a bude preto pre teba jednoduchšie pridať jeden či dva kroky navyše, keď presiahneš tridsiatku či štyridsiatku.

Skamaráť sa so svojim barberom

Dobrý barber vie byť darom z nebies. Aj tomu najlepšiemu však pomôže pravidelný a častý kontakt s tvojimi vlasmi.

Jedna z najlepších vecí, ktoré v tomto veku môžeš spraviť, je nájsť si barbera, ktorý ti bude strihať vlasy pravidelne, s ktorým budeš spokojný a nezmeníš ho. Ty tak budeš vedieť, že ťa zakaždým ostrihá presne podľa tvojich predstáv, a on bude vedieť, čo presne chceš, aký typ vlasov máš a podobne.

Uznávame, že hlavne vo väčších mestách, kde barbershopy príbúdajú rýchlejšie ako huby po daždi si nájdenie toho pravého vyžiada trochu úsilia, ale ver, že keď ho už raz nájdeš, neoľutuješ. Neboj sa preto aj zaexperimentovať, či opýtať sa kamarátov a známych aké sú ich skúsenosti v tvojom meste a koho odporúčajú.

Pravidelnými návštevami sa z neznámeho holiča môže stať blízky kamarát, ktorý presne vie, čo tvoje vlasy či brada potrebujú, čo sa ti páči a čo odporúčať v budúcnosti. Zároveň sa s ním aj porozprávaš a čas ti ubehne príjemnejšie a rýchlejšie.

blank

Investuj do kvalitnej kozmetiky

Vzdialenejší členovia rodiny sú viac menej nútení kúpiť ti na Vianoce akúkoľvek sadu kozmetiky, ktorú práve majú v Tescu v akcii, to však neznamená, že ju musíš aj používať.

Známa britská odborníčka na starostlivosť o pleť a plastická chirurgička, doktorka Jonquille Chantrey tvrdí, že aj keď môže byť lákavé v mladšom veku používať lacnú kozmetiku z drogérie, z dlhodbého hľadiska to môže spôsobiť viac škody ako úžitku, nakoľko väčšina z nich obsahuje ťažké chemikálie.

To samozrejme neznamá, že neexistujú prípravky, ktoré sú kvalitné a zároveň nestoja majland, takisto ako niektoré extrémne predražené produkty, ktoré nie sú nič iné ako hadí olej- v kozmetickom žargóne všeliek, ktorý vraj vylieči všetko, v skutočnosti však nespraví nič.

Pokiaľ nevieš, čo je kvalitné a čo nie, pozri si etikety a zloženie. Vyhýbaj sa predovšetkým produktom s obsahom parabénov (pri ktorých existuje podozrenie, že negatívne vplývajú na tvoj testosterón), ftalátov (ktoré boli spojené s astmou, rakovinou a zníženou plodnosťou) a alkoholu (ktorý vysušuje pokožku).

Pravidelne obmieňaj svoje uteráky

Sporadické obmieňanie uterákov spôsobuje, že všetky baktérie, mikróby a iné nečistoty, ktoré sa vo vlhkých uterákoch prirodzene usádzajú, si počas sušenia tváre do takéhoto uteráka krásne rozotieraš po celej tvári. Pravidelne preto obmieňaj uteráky.

Pokiaľ tak používaš niekoľko dní, či nedajbože týždňov, jeden uterák, a tvoja pleť netrpí pravidelnými vyrážkami a viditeľnými čiernymi bodkami, si naozaj šťastný človek.

Pre zachovanie zdravej pleti na tvári, snaž sa prať svoje uteráky každý druhý, maximálne tretí deň. Do posilňovne používaj iný uterák ako ten, ktorý ti vysí v kúpeľni. Najlepšie dokonca spravíš, keď budeš používať osobitný uterák na ruky, a osobitný na tár.

Snaž sa zároveň uteráky nechávať po použítí na teplom radiátore, nakoľko čím menej času budú vlhké, tým menej mikróbov a baktérií sa v nich bude usádzať.

Cvič

Túžiš vyzerať zdravo, dobre a mlado aj v nekoršom veku, ale predstava kúpeľne plnej kozmetiky sa ti nepozdáva? Výborne! Žiadna kozmetika totiž nikdy neurobí zázraky, a nespočetné množstvo štúdií a fitness expertov tvrdí, že cvičenie a fyzická aktivita je najlepší spôsob, ako nielen dobre vyzerať, ale sa aj dobre cítiť, a to až na bunkovej úrovni.

Okrem očividných zdravotných benefitov, ktoré pramenia z fyzickej aktivity, pravidelným cvičením pomáhaš aj svojej pleti, ktorú zásobuješ dávkou okysličenej krvi.

Ak však chceš naozaj zastaviť čas, potrebuješ makať. Žiadne obzeranie sa o zrkadlo pri jednorúčkach a esemeskovanie počas prestávok. Vysokointenzívne cvičenie bez prestávok do jednej hodiny a sem tam nejaké kardio aspoň 5 krát do týždňa zabezpečí, že vekom budeš vyzerať a cítiť sa len a len lepšie. Neveríš? Opýtajš sa Hugha Jackmana, filmového Wolverina.

blank

Chráň sa pred slnkom

Opýtaj sa ktoréhokoľvek dermatológa, ktorého nájdeš na Googli, a povie ti, že tá veľká, žiarivá, rádioaktívna guľa na oblohe nepospieva tvojej pokožke. Okrem toho, že slnko zvyšuje pravdepodobnosť výskytu rakoviny kože, nebezpečné UV lúče sú jedným z hlavných dôvodov predčasného starnutia a tvorby vrások.

Slnečné žiarenie spôsobuje, že kolagén sa štiepi rýchlejšie ako je bežné, čo spôsobuje vrásky na pokožke a jej nerovnomerný odtieň. Ochrana pred tým je tak asi vôbec to najdôležitejšie, čo musíš spraviť, ak chceš, aby tvoja pokožka zostala v dobrom zdravotnom stave a ty vyzeral mladšie čo najdlhšie.

Najlepší možný spôsob ako sa pred slnkom chrániť je tak používať hydratačný krém na tvár s UV ochranou každé ráno (áno, 365 dní v roku a áno, aj vtedy, keď si poopici).

Nezabudni na ústa

Netreba ti asi hovoriť o tom, aké neestetické a nezdravé sú zažltnuté zuby. Dobre sa starať o svoje zuby v dvadsiatke je pritom jediný spôsob, ako si s istotou dokážeš ponechať úsmev, na ktorý budeš hrdý aj po tridsiatke a ešte neskôr. Nehovoriac o menej dentálnych problémov, pokazených zubov a úšetrených peňazí za zubára. Pravidelná konzultácia u zubára ti však pomôže odstrániť skryté kazy a vyhnúť sa vážnejším problémom po 30-ke.

Okrem vyhýbaniu sa sladkostiam a príliš veľa cukru, tvojím cieľom by malo byť zabrániť kopeniu sa rôznych baktérií v ústnej dutine, čo môže viesť k zlému dychu, zapáleným ďasnám a kazom. Okrem pravidelného umývania zubov aspoň dvakrát denne a následnemu vypláchnutiu ústnou vodou sa nauč prepláchnuť si zuby a ústa čistou vodou po každom sladenom nápoji (najlepšie však spravíš, ak ich prestaneš piť úplne), čaji či káve.

Porozmýšľaj nad svojou stravou 

Pokiaľ zrovna nemáš 16 a nesnažíš sa dostať v piatok večer na diskotéku, nikto v skutočnosti nechce vyzerať staršie, ako naozaj je.

Poslednú dobu sa začína ukazovať, že náš životný štýl má oveľa vyšší vplyv na proces starnutia ako genetika, ktorej sa to kedysi pripisovalo najviac. Faktory ako vystavovanie sa slnečnému žiareniu, fajčenie, alkohol, znečistenie ovzdušia a strava hrajú oveľa významnejšiu úlohu, než tvoje gény.

Strava bohatá na vitamín A, ako napríklad mrkva, batáty (sladké zemiaky), kel a špenát dokážu zvýšiť odolnosť voči baktériám a posilniť tak celkové vaše pokožky.

Samozrejme, všetko treba brať v kontexte a zopár prehreškov z tvojej pleti nespraví hneď kartografickú mapu Utahu. Kontinuálne zlá strava založená na fast foode, pizzy a sladených nápojov však veľmi jednoducho môže. Takže v skratke aspoň pár zásad: pi viac vody, jedz menej cukru a soli a neboj sa naložiť si oveľa viac zeleniny ako doteraz. Nielen tvoja pleť sa ti za to poďakuje.

blank