Lifestyle

Zaujímavosti o víne: Všetko, čo by si o ňom mal vedieť

blank

Víno je obľúbené po celom svete. Na trhu ho dnes nájdeš v mnohých prevedeniach a chutiach. Každá značka je iná a má svoju charakteristickú receptúru. Či už máš radšej biele, červené alebo ružové, s každým sa spája niekoľko zaujímavostí, o ktorých by si mal vedieť.

Veľké množstvo výhod pre zdravie

S červeným vínom sa spája niekoľko štúdií, ktoré potvrdzujú jeho pozitívne účinky pre zdravie. Odborníci tvrdia, že znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, mozgovej príhody a cukrovky typu 2. V prípade cukrovky ide o zníženie až o 30 %.

Víno má však dobré účinky len vtedy, keď to s ním zbytočne nepreháňaš. Namiesto jednej fľaše každý deň si naordinuj jeden pohár raz či dvakrát za týždeň.

blank

Strach z vína

Na svete existuje množstvo fóbií, ktoré sú charakteristické krkolomnými a dlhými názvami. Do tejto kategórie sa radí aj strach z vína nazývaný oenofóbia. Tá sa prejavuje tak, že pri pohľade na víno, či už v pohári alebo vo fľaši, ťa premkne strach a cítiš sa zle. Niektorí dokonca trpia úzkosťami.

Ak si sa dnes ráno zobudil s bolesťou hlavy a hovoríš si, že víno už nechceš vidieť, fóbiu nemáš. S veľkou pravdepodobnosťou sa k tomuto červenému nápoju vrátiš už o pár dní či týždňov a medzičasom ti odporúčame prečítať si článok: Ako na opicu

Správne držanie vínového pohára

Predstav si sám seba, ako piješ víno. Akým spôsobom držíš pohár? Existuje viacero možností, no len jedna je správa. 

Pohár na víno by si mal držať za stopku, najlepšie v strednej časti. Vyhneš sa tak jeho zahrievaniu. Kto by predsa chcel piť teplé víno, že? Stopka tak nie je len dizajnovým prvkom, ale aj praktickým doplnkom.

Víno musí pri skladovaní ležať

Aj ty sa pýtaš, prečo vo filmoch alebo vinárňach skladujú odborníci víno ležato? Dôvod je pomerne jednoduchý. Ak fľaša stojí, korok vyschne. V takejto forme môže zmeniť svoju veľkosť alebo tvar, čo by spôsobilo problémy s tesnením. Prípadne sa môže začať trúsiť. Jednotlivé kúsky následne spadnú do vína.

blank

Muži odolávajú vínu lepšie

Muži dokážu odolávať väčším množstvám vína omnoho lepšie ako ženy. Je to čiastočne preto, že majú v žalúdku viac enzýmov, ktoré sú potrebné na jednoduchý rozklad alkoholu.

Na druhej strane, pri ochutnávaní sú na tom muži horšie. Ženy sa považujú za lepšie degustátorky, pretože, na rozdiel od mužov, sa ich čuch rokmi zlepšuje.

 

Najstaršia vináreň

Mnohých to prekvapí, no najstaršia vináreň sa nachádza v troskách Titanicu, hlboko v Atlantickom oceáne. Keď sa po určitej dobe dostali potápači k vraku, zistili, že väčšina fliaš bola úplne v poriadku.

 

Najstaršie víno

Okrem najstaršej vinárne existuje aj najstaršie víno. To sa našlo kúsok od mesta Speyer v Nemecku. Pochádza z roku 325 nášho letopočtu a je vystavené v mestskom historickom múzeu.

 

Kombinácia vína a jedla

Určite vieš, že existujú pravidlá spojené s kombináciou vína a jedla. Tie sú však jednoduché a zapamätáš si ich veľmi rýchlo. 

  1. K bohatšiemu a ťažšiemu jedlu sa hodia ťažšie a sýtejšie vína.
  2. K červenému mäsu sa podáva červené víno.
  3. K rybám a bielemu mäsu zas biele.
  4. K dezertom sa najlepšie hodí sladké červené. Prípadne siahni po sladkom bielom. Dôležité však je, aby nebolo suché.

 

Krútenie vína v pohári

Mnohí ľudia, najmä profesionálni degustátori, pred ochutnaním vínom krútia. Tento pohyb má svoje odôvodnenie, nejde len o “efekt”. Vďaka jemnému zakrúteniu sa víno rozvíri a uvoľní arómu. Tá je pre degustátorov jedným z dôležitých prvkov pri hodnotení.

Ak chceš zvýrazniť chuť vína aj ty, pokojne ním mierne zakrúť. Dávaj však pozor, aby si nerozlial. Pohár preto naplň maximálne do polovice.

 

Úzky pohár na sekt

Určite si si všimol, že medzi pohármi na červené víno a sekt je veľký rozdiel v šírke. Sekt je spravidla naliaty do vysokých a úzkych pohárov. Je to preto, lebo má bublinky. Ak by bolo naliate vo veľkom pohári, veľmi rýchlo by ich stratilo.

blank

Šumivé alebo šampanské?

Šumivé vína sú všetky vína s bublinkami, ktoré sa využívajú na prípitok počas osláv, výročí alebo Nového roka. Do tejto kategórie sa radí aj obľúbený Hubert.

Šampanské označuje špeciálne šumivé víno pochádzajúce z francúzskej oblasti Champagne. Ide o registrovanú značku, čo znamená, že iné krajiny ju nemôžu na svoje vína používať.

Ak si si teda nekúpil šumivé víno z Champagne, šampanské si zatiaľ ešte nepil.

 

Vínové kúpele

V Japonsku sa nachádzajú kúpele pre každého milovníka vína. Tie ponúkajú svojim návštevníkom možnosť plávať v bazéne plnom tohto nápoja. Ak by ti to nestačilo, pokojne zájdi do druhej miestnosti, kde si zas oddýchneš v čaji a káve.

 

Vôňa mladého a starého vína

Zaujímavosťou je, že názov vône jednotlivých vín sa odvíja od toho, aké sú staré. Mladé vína majú arómu, pričom staré buket.

 

Modré víno

Červená, biela a ružová sú najpopulárnejšími odtieňmi vína. Okrem nich však existujú aj iné, menej známe farby, ako oranžová či dokonca modrá.

 

Fortifikované vína

Stretol si sa pri nákupe vín niekedy s označením fortifikované? Ak áno, netreba sa báť. Ide o špeciálnu metódu, kedy sa do vína, v určitých častiach výrobného procesu, pridáva dodatočný alkohol.

 

Niektoré červené vína sú zdravšie ako iné

Nie všetky červené vína sú rovnaké. Niektoré majú omnoho vyššiu hladinu antioxidantov a ďalších “dobrých” látok. Keď si budeš najbližšie nejaké kupovať, vyber si radšej suché, ako sladké. Taktiež by si sa mal orientovať skôr na typy s nižším obsahom alkoholu.

 

Zhrnutie

Víno je obľúbeným nápojom, ktoré má dlhú históriu. Jeho výhodou je najmä to, že sa hodí k takmer každému jedlu. Skombinovať ho môžeš k sladkým aj slaným pokrmom. Pri najbližšom servírovaní tohto červeného nápoja si spomeň na zásady, k čomu ho podávať, a podeľ sa o zaujímavé fakty so svojimi blízkymi.