Vzhľad

Ako sa starať o suchú a citlivú pokožku

blank

Starostlivosť o pokožku je základom ako pre ženy, tak aj pre mužov. Používanie správnych kozmetických výrobkov, pravidelné čistenie a hydratácia by mali byť rutinou, ktorú opakuješ každý jeden deň bez ohľadu na typ pokožky. Každá pokožka je iná a každá potrebuje aj inú starostlivosť.

Jedným z typov je aj suchá a citlivá pokožka. S touto pokožkou sa potýkajú mnohí. Správna starostlivosť je niekedy veľmi ťažká. Aj napriek tomu to však ide. Dnes sme si tak pre teba prichystali zopár rád a trikov pre tento typ pokožky.

blank

Čo spôsobuje suchú a citlivú pokožku?

Na začiatok je dobré vedieť, čo vlastne suchú pokožku spôsobuje a či sa jej dá zbaviť. Suchý typ pleti môžu spôsobovať agresívne kozmetické výrobky, nesprávna starostlivosť, studené počasie, nesprávne stravovacie návyky či nedostatočný pitný režim. Ak máš suchú pokožku práve kvôli týmto dôvodom, dobrou správou je, že sa jej môžeš zbaviť ak zmeníš svoj životný štýl a návyky.

Suchú a citlivú pokožku však môžeš aj zdediť alebo sa môže objaviť až po rokoch z dôvodu starnutia. V tomto prípade sa takéhoto typu nedá zbaviť a musíš sa s ňou naučiť správne zaobchádzať. Bojovať proti nej je totižto zbytočné.

Bez hydratácie to nepôjde

Keďže v tomto prípade ide najmä o suchý typ pokožky, je dôležité pravidelne ju hydratovať. Tvojím najlepším priateľom by mal teda byť krém so silným hydratačným účinkom. Takýto krém sa dostane hlboko do pokožky a nezostane len na jej povrchu. Vďaka tomu si vie prípravok urobiť svoju prácu a pokožka je vyživená na niekoľko hodín.

Kým nájdeš správny hydratačný krém, môže to nejaký čas trvať. Je potrebné skúšať rôzne krémy, kým prídeš presne na ten, ktorý ti sadne. Niektoré môžu byť hustejšie, iné redšie. Nie je však pravidlom, že práve hutný a hustý krém je lepší a lepšie hydratuje ako ten redší. Dôležité je samotné zloženie a látky, z ktorých sa prípravok skladá. Tie robia najdôležitejšiu úlohu.

Ak sa pýtaš, či zvoliť krém nočný a denný alebo len univerzálny, je to na tebe. Mnohé hydratačné krémy sú univerzálne a môžeš ich mať ako počas dňa, tak aj počas noci.

blank

Netreba však zabúdať, že so suchou pleťou často ruka v ruke prichádza aj citlivosť. Krém by mal obsahovať aj SPF minimálne 15, ideálne 30. To ťa ochráni pred slnečným žiarením. Ochrana proti UV lúčom je dôležitá ako v lete, tak aj na jeseň či v zime. Lúče dokážu preniknúť aj cez husté mračná či počas sychravého počasia. Netreba ich podceňovať.

Pri pokožke na ostatných častiach tela je dobré voliť hydratačné telové mlieka. Používaj ich pravidelne. Stačí raz za deň, po sprche pred spaním. V noci mlieko dostatočne pokožku vyživí a postará sa o ňu.

Pri hydratácií ešte chvíľu zostaneme. Mnohí často zabúdajú na jeden fakt. Hydratovať nestačí len zvonka. Dôležité je aj hydratovanie zvnútra. Práve preto nezabúdaj na pravidelný pitný režim. Suchá pokožka je často odrazom nedostatočného pitného režimu.

Pokožku správne chráň

Nízke teploty suchej a citlivej pokožke príliš nepomáhajú. Práve preto by si si ju mali počas zimy chrániť vrstvami oblečenia. V rámci tela je pomerne jednoduché pokožku skryť. Iné to je pri tvári. Nezabúdaj na nosenie čapice a šálu. Ten ti vie zakryť dostatočne veľkú časť.

Naopak, ani leto nie je pre pokožku úplne jednoduchým obdobím. Neustále slnečné žiarenie, teplo a poprípade slaná či chlórová voda sú doslova ničiteľmi krásnej pokožky. Preto je potrebné starať sa o ňu správnymi prostriedkami.

blank

Samozrejmosťou sú opaľovacie krémy. Nezabúdajte na dostatočne vysoký UV faktor. V prípade krémov na tvár vyberaj ešte vyššiu ochranu. Pokožka na tvári je veľmi citlivá a náchylná na vysušenie a tvorbu vrások.

Hneď ako sa okúpeš v bazéne alebo mori, sa osprchuj sladkou vodou a následne sa nakrémuj. Môžeš zvoliť telové mlieko alebo mlieko po opaľovaní s hydratačným účinkom. Dopraješ pokožke tak správny odpočinok.

Čistiace prostriedky musia byť jemné

Čistenie pokožky je dôležité a malo by byť pravidelné. Pri čistení je však dôležité vyberať si správne prostriedky. Micelárna voda je najlepším prípravkom na odstránenie nečistôt, no popravde, je aj pomerne silná. Preto skús nájsť takú, ktorá je vhodná pre citlivú a suchú pokožku. Takáto micelárna voda je väčšinou založená na báze oleja a pri čistení hneď aj hydratuje. V prípade, že nevieš nájsť vhodnú micelárnu vodu, viac ako skvelou alternatívou je jemný čistiaci gél bez obsahu alkoholu. 

Druhým, skvelým čistiacim prostriedkom celého tela, je peeling. Ten môžeš používať 1 – 2-krát týždenne. Pri citlivej a suchej pokožke si však dávaj pozor. Rovnako ako micelárna voda, aj peeling musí byť špeciálne pre tvoj typ pokožky. Nesmie byť príliš drsný, pretože by mohol spraviť viac škody ako úžitku.

blank

Zbav sa nesprávnych návykov

To, čo dokáže spôsobovať suchú a citlivú pokožku, je aj používanie agresívnych kozmetických prípravkov, nadmerné používanie kozmetiky alebo fajčenie. Toto všetko sú zlé návyky, ktoré spôsobujú problémy.

V prípade, ak túžiš po krásnej a vyživenej pokožke, budeš musieť vymeniť kozmetické prostriedky. Pravidelne ich taktiež meň, pretože pokožka si na ne vie zvyknúť. Obmedziť by si mali aj fajčenie, a to buď na minimum alebo úplne. Kvôli fajčeniu je pokožka často vysušená a dochádza k omnoho rýchlejšiemu starnutiu a tvorbe vrások.