Ako si nechať narásť bradu

Premýšľal si niekedy o tom, že by si si nechal narásť bradu? Ak áno, no nevieš, ako na to, máme pre teba 4 praktické, no pritom veľmi efektívne kroky. Tie ti zaručia, že už o veľmi krátky čas budeš mať takú bradu, po ktorej si vždy túžil.

1.) Mysli na základné faktory

Na začiatok je potrebné vedieť, že existujú faktory, ktoré ovplyvňujú rast brady. Niektoré viac, iné menej. Je však dobré poznať ich, aby si dopredu vedel, čo môžeš od celého procesu očakávať.

A o aké faktory ide?

Genetika

Genetika je základným faktorom, ktorý ti napovie, aká bude tvoja brada. Ak máš husté vlasy, s veľkou pravdepodobnosťou máš dobré predispozície na to, aby si mal aj peknú a hustú bradu.

Ešte lepším príkladom sú ostatní členovia v rodine. Ak mal tvoj otec alebo starý otec hustú bradu, je len málo pravdepodobné, že si ju nezdedil aj ty.

Vek

Vekom sa naše telo mení. Proces starnutia neovplyvňuje len tvoj výzor alebo kondičku, ale taktiež vlasy a bradu. Niekoľko výskumov zistilo, že brada rastie najrýchlejšie vo veku od 25 do 35 rokov.

Ak si v tomto veku aj ty, môžeš sa tešiť. Svoju bradu si vypestuješ omnoho rýchlejšie ako niekto, kto má menej, prípadne viac rokov.

Úroveň hormónov

V mužskom tele sa nachádza jeden dôležitý hormón, ktorý ovplyvňuje veľké množstvo rôznych procesov v tele. Jeho názov je testosterón a množstvo štúdií zistilo, že keď ho máš v tele viac, brada rastie rýchlejšie.

Ak si práve teraz začal premýšľať nad tým, že by si testosterón začal nejakým spôsobom dopĺňať, na chvíľku sa zastav. Každá minca má dve strany a vysoké hladiny testosterónu majú aj negatívny vplyv. Na bradu síce pôsobia pozitívne, no často spôsobujú vypadávanie vlasov.

Zdravá strava

Brada potrebuje starostlivosť ako zvonka vo forme oleja na bradu, tak aj zvnútra. Práve preto by si nemal zabúdať na základné vitamíny a minerály. Pre bradu sú dôležité napríklad vitamíny skupiny B, C a D a minerály ako železo a zinok.

Ostatné

K ostatným faktorom môžeme radiť dostatočný spánok, ktorý má veľký vplyv na správny rast brady. Ak ho máš dostatok, môžeš si byť istý, že výsledky sa dostavia omnoho skôr.

Plus, do tejto kategórie patria aj negatívne zlozvyky ako napríklad príjem alkoholu či fajčenie. Ani jedno brade v raste nepomáha.

2.) Sprav si plán

Keď už vieš, čo všetko brade pomáha a škodí, je potrebné spraviť si menší plán. Dopredu si zisti, aký štýl brady sa ti nie len páči, ale aj hodí. Ak máš v okolí nejakého odborníka, napríklad svojho barbera, porozprávaj a poraď sa s ním. Každý človek má iný tvar hlavy. To, čo sa ti páči, sa ti vôbec nemusí hodiť. Nechaj si poradiť od skúsenejších.

Následne si zisti, aké všetky produkty budeš na bradu potrebovať. Správna starostlivosť je základom, a preto si sprav nákupný zoznam.

Plus, ak nepoznáš v okolí žiadneho odborníka na bradu, je dobré spraviť si prieskum. Zisti, kto sa nachádza v okolí a pozri si recenzie. Pravidelné zastrihávanie a upravovanie by si mal zveriť do rúk špecialistom.

3.) Vnútorná aj vonkajšia starostlivosť

Ako sme už v prvom bode spomenuli, starostlivosť o bradu je dôležitá. Mnohí muži však zabúdajú na to, že nestačí len vonkajšia. Na to, aby bola pekná, je potrebné dopĺňať do organizmu všetky základné živiny.

Nezabúdaj preto na kvalitné potraviny a rozmanitú stravu. Snaž sa vyhýbať jedeniu tých istých potravín alebo toho istého jedla každý deň.

Vonkajšia starostlivosť sa následne odvíja od toho, čo na bradu budeš používať. V základom vybavení by ti nemali chýbať tieto výrobky:

  • kvalitná kefa
  • šampón
  • olej
  • prípravok na úpravu

Bradu je potrebné pravidelne česať. Pomocou správnej kefy ju dokážeš zbaviť nečistôt a pomôcť s prekrvením pokožky. Najlepšie kefy sú tie, ktoré majú prírodné štetiny.

Čistiaci prostriedok, a je jedno či ide o šampón alebo mydlo, by mal bradu zbaviť nečistôt, no nemal by ju zbytočne vysušovať. Na výber máš z desiatok rôznych výrobkov. Pokojne vyskúšaj viacero a nájdi si tak svojho favorita.

Olej je dôležitým prípravkom, ktorý dodá brade hydratáciu. Najlepšie urobíš, ak ho budeš využívať pravidelne, vždy po umývaní.

A posledným je prípravok na úpravu, ktorý využiješ najmä vtedy, ak máš bradu dlhšiu. Vhodný je napríklad vosk. Ten dokáže bradu udržať na jednom mieste a vytvarovať ju presne podľa tvojich predstáv.

Plus, nesmieme zabúdať ani na pravidelné podstrihovanie a tvarovanie brady. Ako sme už spomenuli, musíš si nájsť niekoho, kto sa ti bude priebežne o bradu starať.

4.) Buď trpezlivý

Ako sa hovorí, trpezlivosť ruže prináša. A pri bradách to platí dvojnásobne. Ak sa o seba a bradu budeš starať pravidelne, môžeš si byť istý, že výsledky sa dostavia veľmi skoro.

Je však potrebné, aby si nič zbytočne neurýchľoval. Nikomu sa ešte nepodarilo vypestovať si hustú a dlhú bradu zo dňa na deň.

 

Ako urýchliť rast brady

Každodenné holenie do hladka nezrýchľuje rast brady

Aj ty si to už určite niekde počul, však? Bohužiaľ, ako to veľakrát býva, tie najrozšírenejšie „pravdy“ sú často na ničom založené mýty a inak to nieje ani v tomto prípade. Každodenné holenie do hladka neurýchľuje rast brady. V prípade, že chceš mať bradu, musíš ju nechať rásť, a nie ju holiť.

Pri raste brady zohráva okrem genetiky úlohu aj životný štýl, ktorý by mal byť čo najzdravší. Okrem cvičenia tak určite netreba podceňovať stravu, a to hlavne dostatočný príjem tých správnych živín, vitamínov a minerálov.

Vieme, že vitamíny a minerály tvoria základ, na ktorom funguje naše telo. Takisto vieme, že dokážu ovplyvniť aj správny rast vlasov a brady, a to predovšetkým prostredníctvom udržiavania optimálnej tvorby kolagénu, keratínu a predovšetkým testosterónu a dihydtrotestosterónu (DHT)- dvoch hlavných hormónov, vďaka ktorým brada rastie.

Na úvod však musíme všetci pochopiť, že vitamíny pomáhajú našej brade rásť nepriamo, a nie priamo. Pomáhajú udržiavať optimálnu hladinu nevyhnutných živín a nutrientov v našom tele, vďaka čomu tak môže naše telo fungovať tak, ako má. A súčať normálneho fungovania tela každého chlapa je aj rast brady a fúzov.

Pozrime sa teda spolu pozrieť na vitamíny a minerály, ktoré zohrávajú najdôležitejšiu úlohu pre rast zdravej a hustej brady.

Aby sme našli minerály a vitamíny, ktoré majú najväčší vplyv na rast brady, musíme sa na naše telo pozrieť z viacerých strán. A síce, nielen na to, čo ktorý špecifický vitamín a minerál dokáže spraviť pre rast brady, ale aj na to ako tieto vitamíny a minerály ovplyvňujú hormóny, ktoré sú pre rast brady nevyhnutné- a to testosterón a DHT.

Nižšie tak môžete nájsť všetky nevyhnutné vitamíny a minerály a ich vplyv na rast brady, zdravie vlasov, testosterón, a DHT, a ktorých vplyv má aj vedecký základ.

Najlepšie vitamíny a minerály pre rast brady

Vitamín A je nevyhnutný pre správnu sytézu testosterónu (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3360302) (hlavného hormónu, ktorý stimuluje vlasové folikuly aby vlasy rástli) Viacero štúdií ukazuje, že keď klesá hladina vitamínu A, veľmi rýchlo klesá aj hladina testosterónu.

Vitamín B (komplex) pozostáva z 8 voderozpustných vitamínov, z ktorých takmer každý zohráva úlohu pri udržiavaní hladiny testosterónu a pri tvorbe keratínu potrebných pre rast vlasov a brady , predovšetkým B7 (biotín) a B9 (kyselina listová).

Vitamín C ochraňuje telo pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom (nerovnováha medzi tvorbou reaktívneho kyslíku, ktorý vzniká ako vedľajší produkt okysličovania a látkovej výmeny, a schopnosti odbúravať a detoxikovať reaktívne medziprodukty, skrátka, je to škodlivé). Vitamín C je v podstate hlavný antioxidant nášho tela. Rovnako pomáha aj pri ochrane hladiny testosterónu, DHT, a vlasových folikúl pred negatívnym vplyvom stresového hormónu kortizolu 

Vitamín D a jeho suplementácia po dobu jedného roka dokázala u mužov zvýšiť hladinu testosterónu až o 25%. Keďže testosterón je zodpovedný za správny rast brady, môžme vitamín D zjednodušene nazvať aj vitamínom pre bradu.

Vitamín E je v tuku rozpustný antioxidant, ktorý ochraňuje naše telo a hormóny pred škodlivým vplyvom voľných radikálov a kortizolom. Takisto blokuje tvorbu tzv. ROS (reactive oxygen species- napríklad peroxidy a superoxidy) a má pozitývny vplyv na zdravie pokožky, pleti, fúzov a nechtov.

Vitamín K sa nachádza v dvoch formách- K1, ktorý môžeme nájsť predovšetkým v listovej zelenine, a K2, ktorý sa nachádza v zvieracích orgánoch ako pečeň, mozog a srdce. Obidva sú nevyhnutné pre zdravú tvorbu testosterónu a DHT, čím sa stávajú dôležitými vitamínmi pre rast brady.

Síra, alebo výžívový doplnok MSM, je siedmy najhojnejší prvok v ľudskom tele, a nesmierne dôležitý pre rast brady, keďže telo potrebuje síru aby vedelo syntetizovať také dôležité vitamíny, ako biotín (B7) a tiamín (B1).

Ióny draslíka sú nevyhnutné pre správne fungovanie viacerých kofaktorových enzýmov, vrátane 5-a reduktázneho enzýmu (5-a reductase enzyme), ktorý spúšťa tvorbu dihydrotestosterónu (DHT), hormónu zodpovedného za rovnomerný rast fúzov.

Sodík je hlavný minerál v soli, a musí existovať v rovnováhe so sodíkom, aby zabezpečil „elektrinu“ pre telo vykonávať také funkcie, ako napríklad tlkot srdca. Sodík takisto vyťahuje voderozpustné vitamíny a minerály z krvy do buniek.

Vápnik a jeho suplmenetácia ukázala, že v prípade jeho prijatia okamžite po tréningu dokáže zvýšiť testosterón. Vápnik je tiež dôležitý minerál pre bunkové dýchanie a jeho nedostatok spôsobuje lámavosť nechtov a stratu vlasov, ako aj ochlpenia na celom tele.

Magnézium (horčík) zohráva zaujímavú úlohu pri regulácii hormónov ako testosterón a DHT a môže byť dokonca jeden z najdôležitejších minerálov pre podporu rastu brady a fúzov, keďže znižuje SHBG, globulín, ktorý oslabuje vplyv testosterónu a DHT.

Zinok má v tele veľmi dôležitú úlohu, keďže reguluje stovky rozličných kofaktorových enzýmov. Jeho suplementácia zvyšuje rýchlosť rastu brady a fúzov a ich zdravý vzhľad prostredníctvom prirodzeného zvyšovania tvorby hormónu štítnej žľazy a testosterónu.

Fosfor je dôležitý minerál pre zdravé kosti, zuby a vlasy. Štúdie ukázali, že androgénne (hormónmi poháňané) chlpy sú často plné fosforu . Jeho vyšší príjem tak môže mať vplyv na kvalitu brady a fúzov, keďže tie sú takisto androgénne ochlpenie.

Jód je najdôležitejší minerál pre zdravie štítnej žľazy, ktorá, keď funguje správne, zvyšuje rýchlosť tvorby enegrie (napr. rast brady) a tvorbu hormónov (testosterón a DHT) v tele.

Selénium je v stopových množstvách potrebné aby telo dokázalo premeniť hormóny štítnej žľazy T3 a T4. Selénium je tiež dôležitý koaktivátor enzýmov v tele, silný antioxidant a dokáže zvýšiť testosterón

Bór je stopový minerál o ktorom veľa ľudí možno ani v živote nepočulo. Je to však chyba a muži by mali vedieť, že dve vedecké štúdie na ľuďoch (jedna a druhá ) preukázali, že suplmenetácia vo výške približne 10mg bóru každé ráno po dobu minimálne 10 dní dokáže zvýšiť hladiny voľného testosterónu o 28% a DHT o 10%.

Na záver je dôležité poznamenať, že naše telo potrebuje všetky tieto vitamíny a minerály nielen na podporu zdravého rastu brady a fúzov, ale celkovo na svoje optimálne fungovanie. To platí obzvlášť v prípadoch, keď je v tele týchto vitamínov a minerálov nedostatok.

A čo v prípade, že chceme rast brady urýchliť externe, a teda nie pomocou správnej životosprávy? Vo svete sa používa minoxidyl, agresívny liek na podporu rastu vlasov, ktorý však množstvu ľuďom spôsobuje niekoľko vedľajších účinkov a o jeho používaní na Slovensku toho veľa nevieme.

Pomalšie, no prírodnejšie riešenie môže byť ešte ricínový olej. Treba však mať na pamäti, že funguje na stimulácii vlasových folikúl, aby z nich rástli vlasy rýchlejšie. Tam, kde sa však žiadne vlasové folikuly nenachádzajú, nebude mať bohužiaľ žiaden efekt.

 

Najobľúbenejšie štýly brady

Rovnako ako účesov, tak aj štýlov brady je veľké množstvo. Vyberať si môžeš z dlhších trendov, ktoré pritiahnu pozornosť a skvelo doplnia celú tvár, alebo z kratších strihov, ktoré si zamilovalo veľké množstvo mužov. Stále si si nevybral, no po brade túžiš? Máme pre teba niekoľko najobľúbenejších štýlov a spôsobov, ako ich upraviť.

The 5 O’clock Shadow

Štýl s názvom The 5 O’clock Shadow patrí medzi veľmi obľúbené pre každého, kto nechce dlhú bradu, no túži po upravenom strnisku. Celkový výzor vyzerá nadčasovo, elegantne a klasicky.

Výhodou tohto štýlu je najmä jednoduchosť v úprave. Na to, aby si vyzeral dobre, nepotrebuješ žiadne prípravky. Stačí, aby si bradu pravidelne upravoval strojčekom.

Poprípade to nechaj na odborníka. Ak si však chceš udržať rovnakú dĺžku, budeš musieť barbera navštevovať častejšie.  Brada rastie pomerne rýchlo a takúto dĺžku si udrží len týždeň, maximálne dva.

Milovníkmi tohto štýlu sú známi muži ako David Beckham, Adam Levine či Zac Efron.

Short Rounded Beard

V tomto štýle sa nájde každý muž, ktorý má oválne črty tváre. Brada totižto tieto črty opisuje a celý výzor dopĺňa.

Problém pri okrúhlom tvare býva ten, že klasická brada pridáva niekoľko kíl navyše. Výsledok by preto nemusel vyzerať takto dobre.

Štýl Short Rounded Beard je dlhší po bokoch a kratší vpredu. Pri úprave je potrebné zamerať sa najmä na bočné časti. Tým musíš dať objem napríklad pomocou fénu.

Short Boxed Beard

V tomto prípade ide o presný opak predchádzajúceho štýlu. Výsledný efekt má tvári priniesť “hranatý” výzor a nie oválny alebo okrúhly. Na to, aby sa dala brada vytvarovať, musí byť trochu dlhšia. Nie však príliš.

Short Boxed Beard je zbokov ostrihaná na kratšie a spredu dlhšie. Dokáže tak vytvoriť presne ten look, ktorý potrebuješ.

Výhodou je, že tento štýl sa hodí úplne každému mužovi nehľadiac na vek alebo tvár.

The Classic Beard

Nie príliš dlhá, ani krátka. Klasická brada je nadčasovým štýlom, ktorý vyzerá dobre na akejkoľvek tvári. Taktiež sa hodí mužom s rôznymi štýlmi. Je jedno, či máš radšej oblek alebo koženú bundu.

The Classic Beard vyzerá najlepšie v kombinácií s hustejšími a dlhšími vlasmi. Dokáže tak vytvoriť výrazný celok. Je však potrebné podotknúť, že sa nemusí hodiť úplne každému. Najlepšie vynikne na mužoch s výraznými lícnymi kosťami a sánkou.

Úprava klasickej brady je pomerne jednoduchá. Keďže nie je príliš dlhá, stačí si ju pravidelne umývať kvalitným šampónom na bradu, ktorý ju príliš nevysuší.

Následne, keď je brada suchá, môžeš do nej aplikovať prípravok na hydratáciu. Vhodný je olej na bradu. 

Tento štýl milujú známe celebrity ako Chris Evans, Keanu Reeves či Jake Gyllenhaal.

Full Beard

Milovníci hustých a dlhých štýlov si na svoje prídu pri Full Beard. V tomto prípade už ide o dlhšiu hustú bradu, ktorá vyzerá veľmi dobre ako s krátkymi, tak aj s dlhšími vlasmi. Ak premýšľaš, že by si ju zvolil, musíš dopredu vedieť, že starostlivosť o ňu bude zdĺhavejšia.

Okrem klasickej starostlivosti, ktorej základ tvorí pravidlené umývanie šampónom a olej na bradu na dostatočnú hydtratáciu, ju budeš musieť upravovať aj pomocou vosku či iných prípravkov. Ak túžiš po objeme, je dobré použiť fén. V prípade tepelnej úpravy však nezabúdaj na ochranný prípravok, mapríklad aj sea salt sprej. 

Po vyfúkaní brady použi produkt na to, aby si jej dodal tvar. Poprípade, aby bola “na jednom mieste”. Vhodný je spomínaný vosk.

 

Štýly brady podľa tvojho typu tváre

Či už premýšľaš nad tým, že by si si nechal narásť bradu, alebo chceš vyskúšať iný štýl, vyberať by si si mal hlavne podľa svojej tváre. Jej tvar ti dopredu napovie, ktorý typ sa ti hodí, a ktorému by si sa mal rozhodne vyhnúť. V dnešnom článku spomenieme základné typy tváre a štýly brady, ktoré sa k nim hodia.

Akú tvár máš?

Na začiatok je dôležité zistiť, ktorý typ tváre vlastne máš. Ak si nie si istý, existujú základné body, ktoré ti napovedia. Pri zisťovaní sa zameraj na:

  • čelo
  • lícne kosti a líca
  • čeľusť
  • dĺžku celej tváre

Každý typ tváre je charakteristický niečím iným. Napríklad, oválna tvár je dlhšia, no nemá výrazné lícne kosti alebo čeľusť. Naopak, muži s tvárou v tvare štvorca sa môžu pýšiť práve výraznou sánkou.

Okrúhla tvár má spravidla veľmi rovnomerné rozloženie všetkých spomínaných detailov. Čelo nie je príliš vysoké, lícne kosti nie sú výrazné.

Okrúhla tvár

pastedGraphic.png

Ak patríš k mužom, ktorí majú okrúhlu tvár, na svoje si prídeš pri štýloch ako Short Boxed Beard alebo The 5 O’clock Shadow. Najdôležitejšou úlohou brady by totižto malo byť optické predĺženie.

Ako sme vyššie spomenuli, okrúhla tvár nemá príliš vysoké čelo. Spravidla na nej vidieť každý gram navyše. Pri výbere brady by si mal teda dbať najmä na to, aby bola dlhšia a nie širšia.

Pri rozhodovaní sa vyhni štýlom, ktoré by mohli tvár rozšíriť do strán. Výsledok by nemusel vyzerať dobre.

K mužom s okrúhlou tvárou sa radí napríklad spevák a rapper Drake či spevák a herec Justin Timberlake.

Oválna tvár

pastedGraphic_1.png

Muži s oválnou tvárou majú vyhraté. Hodí sa im snáď každý štýl. Je len málo typov brady, ktoré by ich dizajnu mohli nejakým spôsobom “ublížiť”. Pri oválnej tvári si prídeš na svoje najmä v štýloch ako Short Boxed Beard alebo Full Beard.

Ak patríš k mužom, ktorí netúžia po hustej a dlhej brade, pokojne stav na klasiku vo forme hustejšieho strniska s názvom The 5 O’clock Shadow.

V prípade, že by si chcel experimentovať, pokojne skúšaj aj niečo úplne odlišné. Oválna tvár nemá príliš výrazné lícne kosti alebo čeľusť, čo je veľkou výhodou. Brada je tak vždy výrazná a vyzerá veľmi dobre.

K známym mužom s oválnou tvárou sa radí napríklad spevák Adam Levine či herec Robert Pattinson.

Hranatá tvár

pastedGraphic_2.png

Výrazné lícne kosti a čeľusť. To sú dva charakteristické znaky každého muža, ktorý má hranatú tvár. Ak ju máš aj ty, urobíš dobre ak si vyberieš štýl Full Beard či Circle Beard, ktorou je známy napríklad Leonardo DiCaprio.

Cieľom brady je najmä zbaviť tvár ostrých čŕt a zjemniť tak vážny výraz, ktorý by si kvôli nim mohol mať. Ak sa rozhodneš pre Full Beard, tvár si dokážeš opticky predĺžiť.

Známymi mužmi, ktorí majú hranatú tvár, sú napríklad Brad Pitt či Chris Evans. Obaja herci dokonca bradu nosia. Efektívne tým vedia zakryť výrazné črty.

Tvar srdca