Brada

Ako si sám doma upraviť bradu

blank

Brada je mužská pýcha. Každý, kto si už niekedy zapustil bradu, potvrdí, že chytať sa jej či dokonca upravovať ju, vôbec nie je len tak. Napriek tomu, že po stáročia bolo akceptované dotýkať sa pánskej brady len holičom a barberom, v dnešnej situácii treba trochu improvizovať.

Kým sa všetci už nevieme dočkať kedy barbershopy naše každodenné konečne otvoria, pripravili sme si pre teba aspoň stručný návod, ako si bradu upraviť v domácich podmienkach. Koniec koncov, aspoň základné úpravy brady by mal predsa len zvládať každý chlap. Kým v minulom článku sme sa venovali úpravám liniek a kontúr, dnes si povieme niečo viac o úprave brady samotnej.

Upravená brada je totiž pravým opakom neupravenej brady. Kým neupravená brada pôsobí zanedbane, neatraktívne až odpudzujúco, upravená brada je štýlový doplnok muža, ktorý pridáva na sebavedomí, statuse, mužnosti, atraktivite a dokonca aj zdraví.

Bradu si teda treba upravovať aspoň každých 7-10 dní, vďaka čomu bude stále vyzerať viac menej rovnako, bez odstávajúcich chlpov či vyrastených fúzov. Správna dĺžka brady dopĺňa tvoju tvár a dokáže zvýrazniť tvoje prednosti, či zakryť nedostatky. Nemusíme hádam písať, že neupravená alebo vyrastená brada urobí zase presný opak.

Zároveň sa nemusíš báť, že upravovanie brady spomalí jej rast. Tak ako časté holenie jej rast nezrýchli, nutnosť upravovať bradu v skutočnosti znamená, že brada rastie dostatočne husto a dobre na to, že si už vyžaduje starostlivosť a určité smerovanie. Vďaka tomu rastie tvoja brada tak ako chceš, a ty tak vyzeráš stále lepšie a lepšie.

blank

Čo budeš potrebovať

Úprava brady začína so správnym náradím. Na dôkladnú starostlivosť o svoju pýchu budeš potrebovať šampón na bradu, kefu a hrebeň na bradu, nejaké nožnice, zastrihávač, holiaci strojček alebo shavettku a, samozrejme, olej alebo balzam na hydratáciu a finálnu úpravu.

Ako si upraviť bradu

Pre najlepšiu úpravu brady v domácich podmienkach postupuj podľa nasledovných inštrukcií. Pamätaj, že pri udržiavaní viac menej rovnakej dĺžky brady potrebuješ tento postup opakovať každých 7-10 dní.

 1. Bradu si najskôr umy a vysuš uterákom. Vždy pracuj s čistou bradou.
 2. Kefovaním v protismere rastu tvojej brady si ju pripravíš na zastrihávanie.
 3. Prichádza rad na nožnice a zastrihávač. Tu máš dve možnosti- buď zvolíš lokálne úpravy a zastrihnutia, alebo celú bradu oholíš rovnakým nadstavcom. Pokiaľ sa rozhodneš pre nadstavec, zvoľ radšej väčší, aby si si ju zbytočne neskrátil až príliš. Skracuj si ju v proti smere rastu fúzov, to znamená plynulými pohybmi zdola hore.
 4. Fúzom nad perou sa venuj osobitne. Môžeš zobrať malý nadstavec a skrátiť si ich podobne ako bradu na lícach, avšak moc to neodporúčame, a väčším nadstavcom bude zase zavadzať nos. Najlepšie teda spravíš, ak si fúzy hrebeňom rozčešeš dole nad peru a všetko, čo ti zakrýva peru odstrihneš nožnicami.
 5. Hrebeň si ešte nechaj a učeš si celú bradu tak, ako chceš, aby vyzerala.
 6. Skontroluj si upravenú bradu a uisti sa, že ti nikde neodstávajú nadbytočné chlpy či fúzy.
 7. Dôkladne si bradu umy šampónom a zbav sa všetkých odstrihnutých a oholených fúzov.
 8. Prichádza rad na hydratáciu a stajling. Čerstvo upravenú a umytú bradu zjemni olejom na bradu, ktorý si vmasíruj do brady v smere od korienkov po končeky. Ak je brada dlhšia a potrebuješ je dodať aj tvar, následne aplikuj trochu tuhého balzamu, ktorý má tužiace vlastnosti.
 9. Čas na finálnu kontrolu. Keď je brada nastajlovaná, môžeš si všimnúť ešte jeden alebo dva odstávajúce fúzy. Zbav sa ich nožničkami, aby si si zastrihávačom nezastrihol omylom tam, kde nechceš.

Ako si upraviť krk

Úprava liniek brady na krku býva často kameňom úrazu pri starostlivosti o bradu . Dokonca ani niektorí barberi to nie vždy zvládnu tak, ako by mali, a zastrihnú ju o trochu vyššie, alebo nižšie akoby sa patrilo. Našťastie, nájsť tú správnu líniu na úpravu nie je také ťažké než sa zdá.

 1. Spoj ukazovák s prostredníkom a polož si ich prostredníkom dole priamo nad ohryzok. Predstav si pomyslený bod presne nad ukazovákom.
 2. Teraz si predstav pomyslenú krivku, ktorá v smere od jedného ucha k druhému presne v strede pretína tvoj pomyslený bod nad ukazovákom a vytvára tak písmeno U.
 3. Všetko pod touto krivkou v tvare písmena U si dôkladne ohol strojčekom alebo shavettkou do hladka. Ničoho ostatného sa nechytaj- fúzy by stále mali byť okolo čeľuste, a aj zospodu brady.

Hotovo, práve si si úspešne a úplne sám doma upravil bradu. V prípade, že si si nie celkom istý jednotlivými krokmi, prípadne ti niečo nie je jasné, neváhaj a napíš svojmu barberovi. Určite ti rád poradí aj cez Instagram alebo Facebook, keď už ti bradu nemôže upraviť osobne.