Lifestyle

6 spôsobov ako byť lepším mužom

blank

Môžeš si myslieť, že byť lepším mužom znamená sústrediť sa na neustále zväčšovanie. Väčšie bicepsy, väčšie bankové konto, väčší…hej, chápeme. Čo kebyže ti ale povieme, že keď príde rad na vytváranie lepšej verzie samého seba, sú to tie malé veci, ktoré sa počítajú?

Prinášame ti zoznam 6 na pohľad malých, avšak prekvapivo silných životných zmien, ktoré z teba spolu spravia lepšieho, šťastnejšieho a pravdepodobne aj úspešnejšieho človeka. A ani jedna z nich neznamená zdvíhať ťažké váhy, aj keď ani to rozhodne nemusí byť naškodu.

 

Buď viac vedomý

Byť viac vedomým je forma meditácie, počas ktorej sa sústrediš na vonkajší jav- zvyčajne dýchanie. Trénovať to môžeš (a mal by si) každé ráno, napríklad sedením v tichej miestnosti po dobu aspoň 10 minút. Na začiatok sa do toho môžeš kľudne dostať pomocou aplikácie na vedenú meditáciu ako je Headspace.

Viac vedomým však môžeš byť aj v iných oblastiach. Uvedieme príklad. Keď vymeníš jedenie pred televízorom za vedomejšie jedenie, počas ktorého sa nebudeš sústrediť na inú aktivitu, jedlo si viac vychutnáš, zješ ho menej a stráviš lepšie.

Takisto to platí aj pri posilňovaní a zdvíhaní váh. Dôsledné koncetrovanie sa na vykonaváný pohyb a svalovej kontrakcii môže viesť k lepším a rýchlejším výsledkom. Viac vedomým môžeš byť aj počas takej bežnej aktivity akou je chodenie, namiesto toho, aby si si v hlave nechal výriť nespočetné množstvo ( väčšinou negatívnych) myšlienok.

blank

Zostaň prebudený

Keď sa budúci historici pozrú späť na rok 2017, bude to rok, ktorý do učebníc vstúpi ako rok, kedy sa svet prebudil. Oxford English Dictionary, akademický slovník, ktorý skúma vývoj anglického jazyka, dokonca upravil definíciu tohto slova, ktoré po novom znamená aj „byť uvedomelý,“ alebo „informovaný v politickom alebo kultúrnom zmysle.“

Avšak na to, aby sa to množstvo škandálov, akým sú napríklad celosvetovo organizované vyhýbanie sa plateniu daní, alebo masovo rozšírené obvinenia sexuáneho obťažovania či rôznych pokusov o manipuláciu demokratických volieb, pretavilo do naozajstnej zmeny, nemôžme v roku 2018 zaspať.

Pokiaľ sa nájde také veľké množstvo ľudí, ktorí sa sťažujú na nerovnocenné a nespravodlivé zaobchádzanie, je pravdepodobné, že na ich obvineniach bude niečo pravdy. Počúvaj, vzdelávaj sa a buď súčasťou hnutia, ktoré sa snaží zabezpečiť rovnaké zaobchádzanie pre každého. Nikdy nevieš, kedy sa na druhom konci ocitneš ty.

blank

Viac čítaj

Na začiatku svojej ohromnej kariéry, Warren Buffet, americký investor a jeden z najbohatších ľudi na svete (magazín Forbes jeho majetok v roku 2017 ohodnotil na 84,3 miliardy dolárov) údajne prečítal medzi 600 až 1000 strán denne. Tým myslíme, samozrejme, knihy a nie Nový Čas. Odvtedy to znížil na údajných 500, napriek tomu to však zaberie takmer 80% jeho pracovného dňa.

Ako všetky ďalšie Buffetove investície, čítanie vypláca dividendy v podobe vedomostí, inšpirácie alebo materiálu na zaujímavé konverzácie počas večere s priateľmi, či rodinou.

Neboj sa vymeniť sociálne médiá za edukačné, motivačné, rôzne urob si sám knihy, či biografie a autobiografie úspešných ľudí ako Buffet. Ak si stále v zhone a často sa presúvaš, stále môžeš namiesto rádia počúvať audioknihy alebo rôzne podcasty.

blank

Choď viac von

Pamätáš si ešte slnečné svetlo? Je nesmierne dôležité pre tvorbu vitamínu D, ktorý hrá hlavnú rolu od tvorby testosterónu a redukcie hmotnosti až po správne fungovanie kardiovaskulárneho systému a prevencii proti rakovine. Výskum na University of Illinios zistil, že tí z kancelárskych pracovníkov, ktorí sedeli pri okne, mali lepší spánok, viac cvičili a a mali celkovo vyššiu kvalitu života oproti svojim kolegom, ktorí blízko okna nesedeli.

Ak sa ti nedá ísť von, obklob sa napríklad rastlinami a kvetmi, ktoré preukázateľne dokážu zvýšiť produktivitu a znížiť stres. Dokonca aj taká maličkosť, ako je pozerať sa na obrázok prírody, napríklad na svojom notebooku alebo smartfóne, dokáže pomôcť. A iba 5 minútová prechádzka v najbližšom parku v tebe vzbudí pocit, že tráva je skutočne zelenšia, ako sa zdá.

blank

Vyskúšaj jógu

Bez ohľadu na to, či posilňuješ, beháš, plávaš alebo sa povaľuješ, z jógy plynú výhody pre každého.

Začneme s tými najočividnejšími, a tou je flexibilita. Ale sústredenie sa na svoje dýchanie, ktorému sa na jóge naučíš, ti pomôže napríklad pri tom extra opakovaní v posilňovni. Jóga sama o sebe však môže byť aj náročné silové cvičenie. Práca s rovnováhou ti môže v budúcnosti pomôcť nevyvrtnúť si počas behania na zložitejšom teréne členok, či ochrániť bedrový kĺb pred nepríjemnou zlomeninou.

Podľa štúdie na University of Texas dokáže jóga posilniť aj tvoju obranyschopnosť a zabrániť sezónnynm chorobám- vďaka zvýšenej produkcii lymfocytov, prirodzenej obrany tela pred chrípkou.

blank

Odlož telefón

Obyčajný smartfón dokáže doma narobiť viac zlého ako online zoznamka pre neverných AshleyMadison.com (schválne, pamätáš si ešte ten škandál, keď im unikla databáza užívateľov?). Tvoj smartfón ničí medziľudskú interakciu dokonca aj vtedy, keď doňho priamo neťukáš počas konverzácie s partnerkou: výskumníci z Essex University v Anglicku tvrdia, že už len viditeľne položený telefón na stole počas jedla či kávy znižuje tvoju schopnosť empatie s človekom, ktorý ti robí spoločnosť.

Niekedy je čas jednoducho vypnúť. Vypni si čo najviac notifikácií, ako môžeš. Zaveď si do denného režimu pravidlo, že od určitej hodiny večer už nebudeš telefón používať. Cez noc si telefón nabíjaj v inej miestnosti, namiesto toho aby si s ním zaspával, ako to robí väčšina z nás. Objavuje sa stále viac informácií o tom, ako modré svetlo z obrazovky narušuje náš spánok. A nepoužívaj svoj telefón ani ako budík: ten čas, keď bezcieľne scrolluješ Instagram v posteli, sa dá využiť aj na lepšie veci, napríklad na meditáciu. Alebo na spánok. Alebo, však vieš čo.

blank

Článok bol upravený a vyšiel v pôvodnej verzii v angličtine na stránke fashionbeans.com