Napriek tomu, že väčšina mužov sa holí viackrát do týždňa, nie vždy je ich technika správna, čo im môže spôsobovať problémy pokožky tváre. Podráždeniu, porezaniu a iným nepríjemným veciam sa však častokrát dá zabrániť len jemným upravením holiacich návykov.
V prvej časti tejto série sme sa venovali príprave pred holením, kde sme si popísali výhody používania mydiel a krémov na holenie, oproti, už v tube napeneným penám na holenie, a taktiež, čo získaš používaním štetky na holenie. V dnešnom článku si povieme niečo viac o konkrétnych technikách holenia.
WTG, XTG, ATG
Tieto pojmy budú v článku viackrát použité, preto si ich najprv preložíme a vysvetlíme čo znamenajú a kedy sa používajú.
WTG – “with the grain shaving”
V preklade do slovenčiny, holenie so smerom rastu fúzov. Spravidla by sa malo každé holenie začínať práve v smere rastu ochlpenia bez ohľadu na to, aký holiaci nástroj používaš. Je to najprívetivejší smer holenia a v prípade, že sú všetky ostatné postupy dodržané a ostrie je dostatočne ostré, nemal by podráždiť ani citlivú pokožku.
Ak máš veľmi citlivú pokožku a tvoje zamestnanie či partnerka, od teba nevyžaduje dokonalo hladkú pokožku, používaj výhradne techniku WTG. Jediné, na čo si treba dávať pozor je, že nie vždy fúzy rastu zhora nadol, ale niekedy je smer rastu fúzov opačný. Znamená to, že musíš ťahy holenia opäť prispôsobiť smeru ich rastu.
XTG – “across the grain shaving”
Holenie krížom alebo naprieč smeru rastu. Väčšinou sa tento smer holenia odporúča pri druhom, prípadne treťom kole holenia, podľa toho, koľko kôl použiješ pri holení. Je to agresívnejší spôsob holenia, ale väčšine mužov by nemal spôsobovať podráždenie.
Podľa toho, akú hladkú chceš pokožku po oholení mať, použi buť WTG a potom XTG, alebo pre hladšie oholenie WTG a následne dvakrát XTG – raz zprava doľava a druhýkrat zľava doprava.
ATG – “against the grain shaving”
Holenie proti smeru rastu fúzov. Spravidla najagresívnejší spôsob holenia, ktorý môže spôsobovať podráždenie, porezanie alebo vytrhnutie fúzu a následne zarastanie fúzov. Tento spôsob sa vôbec neodporúča mužom s citlivou pokožkou, ale… je dobré, ak si aj tento spôsob vyskúšaš a budeš sledovať ako zareaguje tvoja pokožka, pretože na niektorých miestach na tvári môže mať fatálne následky, ale na niektorých zase môže byť bezproblémová.
Každopádne, techniku ATG používajte až pri treťom, prípadne štvrtom kole holenia, ak chceš dosiahnúť naozaj čo najhladšie oholenie.
Viacčepelové žiletky
Momentálne najpoužívanejší holiaci nástroj, ktorý je možno trošku preceňovaný, najmä kampaňami typu “čím viac žiletiek, tým lepšie oholenie”. Koniec koncov, predstav si, že napríklad zemiaky by si čistili škrabkou, nie s jednou či dvoma čepeľami, ale rovno troma, či nebodaj až piatimi.
Ich výhodou síce je malá pravdepodobnosť porezania a pohodlné oholenie, ale len v prípade, že máš krátke, jednodňové, maximálne, dvojdňové strnisko. Asi najväčšia výhoda je predovšetkým rýchlosť holenia, ktorá je v dnešnom uponáhľanom svete taká vítaná.
Medzi nevýhody patrí nepríjemný pocit pri dlhších fúzoch, vysoká cena žiletiek a menej hladké oholenie ako pri holiacich strojčekoch na klasické žiletky. Samozrejme, nevýhodou je skutočnosť, že z takéhoto holenia si len málokto vybuduje príjemný rituál.
Holenie začínaj ako každé iné prípravou, nanesením peny a následne holenie WTG, potom nanes penu znova a pokračuj XTG. Či už použiješ XTG jeden, alebo dvakrát, záleží hlavne na tebe podľa toho, ako hladko chceš byť oholený. V závislosti aké skúsenosti máš a ako reaguje tvoja pokožka na ATG môžeš v poslednom kole využiť tento spôsob.
Zapamätaj si základné pravidlo holenia, ktoré znie, že nikdy neprechádzaj tú istú časť strniska žiletkou dvakrát po sebe. Vždy musí byť na tvári aplikovaná pena na holenie.
Holiace strojčeky na klasické žiletky
Inak volané aj Double Edge Razor, Safety Razor, DE Razor. Väčšina ľudí si pamätá ako sa s ním holil ich otec, starý otec, prípadne si ho mal možnosť vyskúšať v mladosti aj ty. Čo bola kedysi evolúcia používaná mužmi globálne, dnes je bohužiaľ skôr rarita.
Aj keď tento spôsob holenia má svoje opodstatnenie a výhody, momentálne nemá také zastúpenie ako v minulosti. Medzi hlavné výhody patrí cena, kde holiace strojčeky začínajú zhruba na 25 eur. Samozrejme, sú aj drahšie kúsky, pričom je to investícia na dlhé roky. Žiletky sa pohybujú zhruba od 15 centov do 55 centov za kus, pričom vydrží od troch do piatich oholení v závislosti od tvrdosti a hustoty zarastenia.
Aj napriek jednej čepeli je holenie omnoho hladšie ako pri viacčepelových. Medzi najväčšiu výhodu považujeme jemnosť oholenia a pri dlhších viac dňových fúzoch je holenie príjemné, až necitelné v porovnaní s modernými žiletkami. V neposlednom rade patrí medzi výhody aj určitý štýl, ktorý podobným holením vo svojom okolí pravdepodobne získaš.
Medzi nevýhody patrí nevyhnutnosť získania určitého skillu, kedy trvá nejakú chvíľu, kým sa človek naučí správne holiť – väčšinou okolo 10 až 15 oholení, kým to človek naozaj dostane do rúk. Väčšia je aj šanca porezania sa, čo je spojené s tým, že musíš byť opatrnejší a naučiť sa strojček ovládať.
Postup holenia je v podstate rovnaký ako pri holení viacčepelovými žiletkami. Dobrá príprava je základ, naniesť penu, WTG potom XTG (prípadne dvakrát), tí, ktorí nemajú problém s ATG, alebo vyžadujú dokonalo hladkú pokožku tak zakončiť s ATG.
To najdôležitejšie je dbať na správny uhol- asi 30 stupňov– ktorý musí byť zachovaný v každej situácii. Moderné žiletky majú väčšinou flexibilné hlavy, takže pri nich na to nemusíš dávať taký pozor.
Rýchlosť holenia je taktiež dôležitá. Holenie nemôže byť ani pomalé ani rýchle. Pri rýchlom holení sa môžu chlpy vytrhávať a následne zarastať, naopak, pri pomalom, nie je dostatočná sila na orezanie chlpu.
Na každého môže pôsobiť niečo iné, preto je dôležité aby si každý otestoval na sebe, čo mu najviac vyhovuje a sedí. Experimentovať a hlavne reagovať na znaky, ktoré nám naše telo dáva a tomu prispôsobovať aj svoju holiacu rutinu.
Zdroj: moneycrashers.com, primandprep.com