Holenie

Jednoduchý návod ako sa vyznať v štetkách na holenie

blank

Dokonalé oholenie začína vytvorením dokonalej peny, čo zase začína s dokonalou štetkou na holenie. Kvalitná štetka fúzy na tvári zdvihne, zatiaľ čo pri ručnom namydlení je efekt úplne opačný – fúzy sa vyhladia. Vďaka tomu je tak samotné holenie dokonalo hladké a pokožka trpí oveľa menej.

Pri hľadaní ideálnej štetky na holenie si určite všimneš širokú škálu cien a rovnako širokú škálu použitých materiálov nielen pri štetinkách ale aj pri rúčke.

Väčšina rúčok sa dnes vyrába z dreva, kovu alebo plastu, ktoré nahradili kontroverzné používanie slonoviny či korytnačieho panciera v minulosti. Kvalita a váha rúčky moderných štetiek na holenie hrá dôležitú rolu pri jej celkovej cene, rovnako ako aj typ a hustota samotných štetín.

Tie sú spojené vnútri rúčky a každý typ štetín má svoje vlastné charateristiky a odlišné vlastnosti. Medzi najpoužívanejšie štetiny v súčasnosti patria tie z diviaka, jazveca a zo syntetických vlákien.

Štetiny z jazveca

Štetky na holenie sa často nazývajú aj jazvečie štetky, nakoľko práve štetiny z tohto lesného zvieraťa sa tradične používajú na výrobu tých najkvalitnejších štetiek na holenie.

Veľké množstvo štetiek na holenie aj naďalej používa túto časom overenú klasiku, avšak v poslednej dobe sú veľmi dobrou voľbou aj niektoré štetky vyrobené z umelých syntetických vlákien. Jazvečie štetiny sa líšia kvalitou aj vlastnosťami, a vo všeobecnosti rozlišujeme medzi troma typmi jazvečích štetín:

Jazvečie štetiny pure badger sú najbežnejšie používaný typ jazvečích štetín, nakoľko sa jedná o štetiny, ktoré pokrývajú väčšinu časti tela jazveca. Tieto štetiny sú väčšinou na konci pekne upravené do určitého tvaru a tupé štetinky, charakteristické pre pre tento typ štetín, pracujú v tvoj prospech hneď dvojnásobne: vytvoria efektívne namydlenie a penu, a zdvihnú fúzy do polohy v ktorej sú lepšie pripravené na holenie.

Štetka zároveň slúži aj ako nástroj na efektívny pleťový peeling, ktorý ju zbaví odumretých buniek a všetkých nečistôt.

Jazvečie štetiny fine badger (niekedy nazývané aj super badger) sú jemnejšie ako pure badger a pochádzajú z chrbta jazveca. Tieto štetinky na konci nie sú tak upravené ako štetinky pure badger, takže na pokožku nepôsobia tak drsne. Keďže jemné štetinky fine badger sú o poznanie tenšie ako štetinky pure badger, tieto štetky sú zvyčajne oveľa hustejšie, nakoľko potrebujú na vyplnenie použiť oveľa viac štetín. Vďaka tomu štetky fine badger lepšie absorbujú vodu a vytvoria nádhernú krémovú penu.

Jazvečie štetiny silvertip sú nielen tie najjemnejšie a najkvalitnejšie, ale zároveň aj najvzácnejšie, keďže pochádzajú výhradne z krku jazveca. Absorbujú vodu lepšie ako akákoľvek iná štetka a ich farba krásne kontrastuje medzi bielou a čiernou. Zároveň sú zo všetkých štetín najostrejšie. Všetky štetinky silvertip musia spĺňať tie najprísnejšie požiadavky, čo z nich robí tie najdôkladnejšie vyrábané štetky zo všetkých.

Štetiny z diviaka

Štetiny z diviaka svojou relatívnou hrúbkou pripomínajú jazvečie štetiny pure badger, na pokožke sú však o poznanie drsnejšie. Odporúča sa preto krém na holenie napeniť v miske na holenie a aplikovať ho na tvár až napenený, s čo najnižším počtom ťahov štetkou.

Napriek tomu však štetky z diviačích štetín ponúkajú lacnú a efektívnu možnosť pre začiatočníkov mokrého holenia, ktorí hľadajú svoju vôbec prvú štetku na holenie a zároveň do nej nechcú investovať príliš vela peňazí.

Starostlivosť o štetku na holenie:

Zdroj: youtube.com