Brada

Vypadávajú mi fúzy z brady. Čo mám robiť?

blank

V poslednej dobe sme sa na našom live chate, kde nám denne píšete množstvo otázok o starostlivosti o seba, tipov na účesy či ako funguje ten- ktorý produkt, bavili hlavne o brade. A fúzoch. A to je pochopiteľné, keďže Movember- moustache November, je v plnom prúde a väčšina z nás si už vypestovala naozaj mužnú pýchu.

Okrem rôznych tipov ako sa o bradu starať, čomu sa budeme venovať v ďalšom článku nášho blogu, sa debata párkrát dostala aj k zaujímavej otázke, a síce vypadávaniu fúzov z brady. Čo spôsobuje vypadávanie fúzov z brady, narastú späť nové a je to vôbec dôvod na obavy?

Bez toho aby sme akokoľvek malovali čerta na stenu, poďme na to okamžite odpovedať. Vypadávanie fúzov z brady, alebo alopecia barbae, čo je odborný názov tohto javu, je v skutočnosti celkom bežné a vo väčšine prípadov neznamená takmer nič. V niektorých prípadoch sa dokonca stáva, že nové fúzy narastú rýchlo naspäť v šedivej, či bielej farbe.

Ani to však nevyhnutne neznamená, že starneš, aj keď, samozrejme, proces starnutia nezastavíme, iba spomalíme 🙂

Ak miesta, z ktorých fúzy vypadávajú nie sú podráždené, červené, citlivé, suché, fľakaté alebo akokoľvek inak už na pohľad nie celkom zdravé, tak nejde o nič vážne. Odpoveďou na to môže byť jednoducho stres- vlasy niektorých z nás by to veru mohli dosvedčiť. Emocionálne či celkovo ťažké obdobie môže takisto narobiť šarapatu s hormónmi a spôsobiť pár vypadaných fúzov či redšie miesto na brade, ktoré tam doteraz nebolo.

blank

Rovnako ako brada samotná, tak aj jej farba je vecou genetiky, čo sme videli napríklad pri ryšavých bradách. Ak máš v rodine Gandalfa či Dumbledora, pravdepodobne vieš, čo ťa čaká. Ani to však nemusí nutne znamenať pohromu, svoje o tom vie napríklad taký Gianluca Vacchi.

Ďalším dôvodom môže byť strava a celkovo životný štýl. Nie nadarmo sa hovorí, že sme to, čo jeme a pri brade a vplyve na jej zdravý a optimálny rast to platí dvojnásobne. Nízky príjem železa a vitamínu B12 spôsobuje, že telo musí ich zdroje hľadať inde- v tomto prípade vo vlasových folikulách v pokožke. To má za následok prirodzené spomalenie rastu nových vlasov či fúzov a ich oslabenie. Zamerať sa na kvalitu s pestrosť stravy je vždy najlepšie riešenie, vhodnou alternatívou sú ale aj doplnky výživy, napríklad vitamíny určené priamo na podporu rastu brady a vlasov. 

Aby sme sa vyhli akýmkoľvek pochybnostiam a zľahčovaniu, existuje veľmi malá šanca, že to môže byť aj prejav autoimúnneho ochorenia, tá je však naozaj malá. Takéto ochorenie je veľmi vzácne a doktor túto možnosť dokáže veľmi jednoducho a rýchlo vylúčiť.

Zhrnutie na záver, vypadávanie fúzov z brady či zmena jej farby je veľmi častý jav, a väčšinou ide o dočasnú záležitosť, trvajúcu od šiestich do deviatich mesiacov. Po čase sa všetko vráti do normálu a tvoja brada bude opäť taka tmavá a majestátna ako predtým. Vyzbroj sa teda veľkou dávkou trpezlivosti a skvelým pomocníkom môže byť aj špeciálne zahusťovacie sérum, ktoré je priamo určené na vyplnenie redších miest na brade.