Lifestyle

5 tipov ako sa menej potiť

Stoický filozof a rímsky štátnik Seneca v tom mal jasno: „sú to zbytočné veci, pre ktoré sa človek potí.” Nie sme si úplne istí, či tým myslel rande s tou sexi kolegyňou z finančného, alebo blížiace sa štvrťročné hodnotenie od večne nespokojného šéfa.

Tak či onak, či už sa potíš zo strachu, stresu alebo „len“ z momentálnych letných horúčav, máme pre teba pár trikov, ako sa potiť menej.

1. Obliekaj sa rozumne

Nemyslíme si, že potrebuješ čítať články o potení aby si vedel, že čím je vonku teplešie, tým viac a rýchlejšie sa človek potí. Čo však možno nevieš je, že intenzívnejšie potenie nemusí vyústiť iba do nepríjemného zápachu, ale aj do problémov s pokožkou.

Napríklad vyrážky sú častým symptómom problému, kedy pot uviazne medzi oblečením a pokožkou a kvôli nekvalitnej či nevhodnej látke sa odtiaľ nemá ako dostať preč.

Zváž preto v lete ľahké materiály, ako sú napríklad ľanové košele či obleky. Ak sa chceš vyhnúť koláčom na košeli, obleč si pod ňu ľahké a tenké bavlnené tričko a úplne sa vyhni lacným a umelým materiálom ako sú elastan či polyester.

2. Nepodceňuj stravu

Máš rád kari? Alebo čili? Či vlastne všetko štiplavé? Ak áno, tak máš problém. Čili totiž obsahuje zložky, ktoré tvoj nervový systém vyhodnucuje ako neželané, a spustí obranný mechanzmis.

Ten sa okrem iného prejavuje aj nadmerným potením. Okrem toho čili aj poriadne rozpumpuje tvoj metalizmus, čo znamená, že telo vydáva viac energie, čo rovnako spôsobuje rýchlejšiu tvorbu potu.

Podobným spôsobom inak tvoje telo ovplyvňuje aj kofeín.

3. Kozmetika, ktorá nemastí

Ak si ako väčšina našich čitateľov, pravdepodobne používaš nejakú kozmetiku. Či už je to vosk alebo pasta na vlasy, olej na bradu alebo hydratačný pleťový krém (deodorant a sprcháč považujeme za univerzálnu samozrejmosť), produkty, ktoré používaš by mali zohľadňovať ročné obdobie a počasie.

Napríklad lacné gély či vosky na vlasy môžu pomôcť nadmernému poteniu na hlave, čo zase dokáže veľmi ľahko vyústiť do vyrážok na čele. Nehovoriac o tom, že mastná, lesklá a spotená hlava aj bez vyrážok nie je zrovna to, čo chceš.

Ak používaš gély, vosky či mastné pomády, práve leto je vhodný čas na ich obmenu za ľahšie pasty, púdre alebo spreje, ktoré tvojim vlasom dovolia dýchať.

Ak používaš hydratačný krém, čo by si rozhodne mal aj keď netrpíš mastnou či suchou pokožkou, tak v lete zvoľ radšej menej mastné a neolejové verzie zmatňujúcich krémov.

Prispôsobovať sa vo svojej každodennej rutine počasiu je kľúčový zvyk, aby si vyzeral výborne za každých okolností a kedykoľvek počas roka.

4. Podpazušná taktika

Letné horúčavy, časté presuny medzi klimatizovanými a neklimatizovanými priestormi, niekoľkosekundový pobyt v MHD či len obyčajné sedenie na terase, všetky tieto aktivity spôsobujú nadmerné potenie. Spôsob, akým sa staráš o podpazušie je preto extrémne dôležitý.

Ako sme už písali vyššie, deodorant považujeme za univerzálnu samozrejmosť počas celého roka. Obzvlášť v lete je však extrémne dôležité vybrať si kvalitný deodorant, ktoré neobsahuje hliník či alkohol, a nenechá ťa tak v štychu napríklad tým, že ti upchá póry.

Kvalitný deodorant s prírodným zložením tak dovolí dýchať nielen tvojmu podpazušiu, ale aj tým zazerajúcim spolucestujúcim v eletričke.

5. Ak sa ešte neholíš, tak rozhodne začni

Radšej neskoro ako nikdy, hovorí staré známe príslovie. A nemyslíme teraz tvoju bradu, na tu by sme si nikdy nedovolili siahnuť!

Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že nadbytočné chlpy na tele zhoršujú efekt potenia a zintenzívňujú nepríjemný zápach. Pot sa v nich usádza, džungla baktérií prekvitá a ani nevieš ako, vznikne kompletne nový ekosystém.

Zahoď teda zábrany, vezmi žiletku a ohol sa ešte dnes minimálne v podpazuší, na hrudi a v intímnych oblastiach. Ak máš problém so zarastaním na chrbte, zváž voskovú depiláciu.

V prípade, že nevieš aký strojček zvoliť, tak ver, že najlepší je ten klasický. Jedna čepeľ oholí najhladšie a k tomu aj šetríš životné prostredie. Z dlhodbého hľadiska ušetríš aj na euráčoch, keďže holiť sa treba pravidelne a žiletky sú oveľa lacnejšie- a hygienickejšie, ako plastové nadstavce. V prípade, že si fanúšik skôr moderných elektrických strojčekov, uisti sa aspoň, že ten tvoj je vodeodolný. 

Na záver nezabudni na kvalitnú vodu po holení ako dezinfekciu, a balzam na hydratáciu. Ver nám, že leto si takto užiješ oveľa viac nielen ty, ale aj všeti okolo teba.